Pärsyjen kyselytunnilla käy selväksi, että Halliksen mielestä sosiaaliturvan vastineeksi pitää tehdä jotain. Köyhät kyykkyyn!
Halla-aho ei kannata perustuloa
törööööt
7171
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Halla-aho sanoi muistaakseni mm, että puolueesta tulisi leslituloisten (hyvätuloisten sellaisten) puolue. Siis pikkutuloisten ja köyhien asiat eivät kiinnosta?
Aidosti SUOMALAISTEN asiaa ajava puolue tarvitaan.
Ylen-annin pakkoveron korotuksen ajaneen elomaan takia emme kukaan puoluetta äänestä.
Keskituloisten tietysti. Lyöntivirheitä.
Lyöminen kielletty. Ajattelusta nyt turha mainitakaan tapauksessasi. Kun sitä ei ole.
Olen samoilla linjoilla. Miksi ei voitaisi tehdä niin, että työttömyyskorvauksen saamiseksi joutuisi tekemään sen tuntimäärän jotain kaupungintöitä. Ei siis mitään halpatöitä, vaan ihan normipalkalla, mutta niin paljon vähemmän kuin se työttömyyskorvaus on. Jos olisi suuri työttömyyskorvaus, joutuisi tekemään enemmän tunteja, ja pienellä korvauksella taas vähemmän.
Perustulo oman käsitykseni mukaan: yksinkertaisesti tunnustetaan se fakta, ettei yhteiskunnassa kukaan voi ilman rahaa tulla toimeen, ja siksi perustulo on mutkaton ja "byrokratia-/kaavakerumbasta" vapaa tapa turvata ihmisen perustoimeentulo.
Jotenkin se on toteutettava..miksi se pitäisi toteuttaa vaikean kautta, ja stressata ihmistä alituisesti??
Joku koksutolppa naattii siitä??
Sinulla on väärä käsitys asiasta. Kyllä jokaisen kykenevän pitäisi yrittää itse hankkia elantonsa, ja sitten jos ei pysty, niin yhteiskunta tulee apuun. Jos illallinen lankeaa niin kuin manulle, niin siitä työhalut tahtovat karista.
Halla-aho on toisten maksamilla verorahoilla elävä hyödytön loinen.