Et ole varma?
Itsekin olen miettinyt asiaa ja päätynyt lopulta samaan kuin Paavola. Mutta oma perusteluni on siinä että luotan Jumalan olevan kuin linnoitus , johon ei voi vihollinen päästä. Sain idean Jumalan kaikkivaltiudesta, Jumalan luorettavuudesta, Voimasta.Tunnen olevani turvassa Pyhän Hengen kanssa.Ei pelota.
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Viinirypäle
Itsekin olen miettinyt asiaa ja päätynyt lopulta samaan kuin Paavola. Mutta oma perusteluni on siinä että luotan Jumalan olevan kuin linnoitus , johon ei voi vihollinen päästä. Sain idean Jumalan kaikkivaltiudesta, Jumalan luorettavuudesta, Voimasta.Tunnen olevani turvassa Pyhän Hengen kanssa.Ei pelota.
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Viinirypäle
Vastaukset 12
Vanhimmat
Lahkoissa annettava henkisesti epäterve ja raamatunvastainen opetus johtaa ihmisiä juuri tuollaisiin mielettömiin pohdintoihin. Jo 7-vuotiaalle lapsenuskossa vaeltavalle luterilaisen pyhäkoulun oppilaalle tuollaiset asiat ovat aivan selviä eikä niitä tarvitse edes pohtia.
Riivaajahenget, paholaiset ja kidutushelvetit kuuluvat vanhaan taikauskoiseen maailmaan eikä niitä ole muualla kuin peloittelun vuoksi fobioista kärsivien päissä.
Mikä sinä luulet olevasi tuota asiaa arvioimaan? Ethän sinä ole edes uskovainen! Kaikki kirjoituksesi on pelkkää arvotonta ja mieletöntä tuulen pieksemistä ja tyhjänpäiväistä suunsoittoa.
Niinhän sinä oikeauskoinen luulet, et tiedä.
Sage hyvä, sinun kirjoistuksesi eivät jätä mitään epäselväksi🤗
Ei niin, kuten jo 18:10 kirjoitin.
Niin, todistat väkevästi, että et usko Jumalan sanaan🤗
Et usko sinäkään, eikä kukaan ihminen, kirjaimellisesti kaikkeen Raamatun sanaan.
Toki uskon. Miksi Jumalan sanasta pitäisi uskoa vain itselleen mieluisat kohdat tai vain ne jotka pystyy selittämään 🤗❓
Jos Jumalan omalla on ns. asiat kunnossa Jumalan kanssa, niin hänessä ei voi olla riivaajahenkeä eikä pääse sisälle mutta jos hän luopuu uskosta ja hyvästä omastatunnosta, hänelle käy kuin palstan luopioille jotka täällä kirjoittelevat herjaavia kirjoituksiaan.
Matteus 12. kulu:
"Kun saastainen henki lähtee ihmisestä >> uskoontulemisen seurauksena<<, kuljeksii se autioita paikkoja ja etsii lepoa, eikä löydä. Silloin se sanoo: 'Minä palaan huoneeseeni, josta lähdin'. Ja kun se tulee, tapaa se huoneen tyhjänä >> Eli Pyhä henki on lähtenyt, uskosta luovuttu ja Saatana päästetty sydämeen<< ja lakaistuna ja kaunistettuna. Silloin se menee ja ottaa mukaansa seitsemän muuta henkeä, pahempaa kuin se itse, ja ne tulevat sisään ja asuvat siellä. Ja sen ihmisen viimeiset tulevat pahemmiksi kuin ensimmäiset."
>> ja << merkkien sisällä olevat kirjoittajan selvennyksiä.
Kovin on edustamasi ns. usko heikoissa kantimissa. Semmoisella ns. uskolla pyyhin persettä.
Minä olin tavallinen lapsi joka uskoin että Jumala suojelee minua kaikelta pahalta. Äitini oli uskovainen eikä isänikään täysin jumalaton ollut. Perheessämme kaikki oli hyvin kunnes muutimme etelään, jossa tutustuin aluksi poikaan, joka etsi yhteyttä henkivaltoihin. Lopetin tuon kaverisuhteen juuri tuon takia mutta kaveerasin sen jälkeen toisen pojan kanssa jolla oli yhteys yhdeksään demoniin henkimaailmassa.
Koska moni muukin kaveerasi tuon pojan kanssa, en pelännyt häntä kunnes oltuamme alakoulussa talonmiehen rouvan kestittävänä nuo yhdeksän demonia hyökkäsi henkimaailmasta käsin minua kohti kahden tullessa sisälleni toisen poistuessa oltuaan jonkin aikaa sisälläni. Mutta tuo yksi demoni (Jacob-niminen) jäi asumaan sisälleni.
Tuo Jacob-niminen demoni oli saastainen henki josta Jeesus on sanonut että sitä ei saa lähtemään kuin paljolla rukouksella ja paastolla. Tuo Jacob-niminen demoni asui minussa 26 vuotta kunnes sain sen lähtemään rukouksen ja lääkityksenkin ja paastonkin avulla.