Varoitus nexplanon implanaatista

elämäniluuserina

Haluun varottaa kaikkia nuoria tai vanhempiakin naisia jotka suunnittelee ottavansa hormoni implanaatin käsivarteen.. oon 20v nuori nainen ja sain siis tietenkin mahdollisuuden tohon ilmaseen hormonaaliseen ehkäsyyn kun en oo aikasemmin mitään käyttänyt (siis valtio tarjoo mun ikäsille valinnaisen hormonaalisen ehkäsyn) ja minäpä luulin olevani fiksu kun valitsin Nexplanonin implanaatin, se kestää 3 vuotta ja maksais normisti joku ~150€ ni aattelin että saan hyvän diilin siitä ku muistaakseni pillereitä saisi ilmaseksi vaan 3-6kk ajalle. En niistä muistakaan hormonaalisista ehkäsyvaihtoehdoista innostunut kovasti ni päädyin sitten tohon. Koulun terkkari ei varotellu tosta mitään vaan sano vaan että ok! No sit kävin laittauttamassa sen, aluks tuntu toimivan hyvin ja menkat katos ehk 1,5kk ajaksi, mut sitten alkokin tiputtelu ja sitä jatkukin sitte putkeen muutama kuukausi kunnes sain viikon tauon - ja sama uudelleen.. nyt mulla tulee pari kertaa kuukaudessa menkat/tiputtelua... kivut on kyllä vähentyneet mut on semi tylsää että vuodan jatkuvasti 🙄
Ja siis otin ton implanaatin n. vuosi sitten, ja jo kesällä mulla alko mielialat vaihdella ja aloin olemaan pienistäki asioista tosi surullinen ja poikaystäväki kyseli että miks oon niin outo ja ihmetteli noita mielialoja kanssa.. noh varasin sitten ajan terveysasemalle ja jouduin odottamaan joku pari vko, jonka aikana mun olo oli jotenki parantunu ni päädyttiin sitten sen lääkärin kanssa siihen että jatkan vielä ton käyttöä jos mieliala ja menkat tasottuis, kun kuulemma niin käy puolen vuoden jälkeen. No minäpä sitten jatkoin.
Tässä tän viimesen puolen vuoden aikana on kaikki kuitenki menny päin vttua siis oon puolet ajasta niin masentunu sängyssä etten pääse ees ylös, mua ei innosta kavereiden kanssa olo ( mulla ei oikeestaan edes ole enää kavereita koska sain kaikki työnnettyä pois mun luota masennuksen takia..), vanhempien kanssa tulee kokoajan kinaa, mulla ahdistaa työnhaku ja opiskelupaikkojen ajatteleminenkin, on ongelmia parisuhteen kanssa.. ja oon kanssa kokoajan tosi epävarma itestäni ja tuntuu että kaikki vihaa mua jne haluttomuus on huipussaan, seksi tuntuu tylsältä puolet ajasta ja runkkaaminen vaan turhalta vaikka aikasemmin oli parasta lol
Luin myös jostain palstalta nyt myöhemmin muiden kokemuksia ja 90% niistä oli huonoja ... toivon vaan että joku ois tästä mulle kertonut aiemmin, sillä mulla on nyt menny yli puol vuotta mun elämästä siihen että oon ollu tekemättä mitään ja kaikki ollu vtusti vaikeempaa, pahinta tässä on se että mun ikä on tosi kriittinen silleen että pitäs alkaa saada elämä kuntoon mut se on niin paljon vaikeempaa tollasessa mielentilassa, ja kaikki vaan yhen nexplanon implanaatin syytä. Joten kehotan, ennenkuin hankit kyseisen implanaatin, ota kaikki nää asiat huomioon ja mieti että haluutko ottaa sitä riskiä.

1

1407

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elämäniluuserina

      Siis implantaatti* lol

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      85
      7455
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      96
      5384
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      257
      4595
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      44
      4495
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      62
      3247
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      49
      2685
    7. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2348
    8. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2322
    9. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      49
      2313
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2184
    Aihe