SDP:n on 20 vuoden aikana hallituksessa ajanut Suomen tähän jamaan, missä ollaan. Byrokratian kasvu, järkyttävä valtion velka, eriarvoisuus, leipäjonot ja korkea työttömyys. Hyvä, että Rinne joutui oppositioon ja saatiin huono kehitys katkaistua.
Sipilän hallitus yrittää pelastaa, mitä vielä hyvinvointiyhteiskunnasta on pelastettavissa. Työllisyyttä on parannettava, että ihmisten tulot paranevat ja samalla valtion verotulot lisääntyvät. Valtion velkaantuminen on saatava loppumaan. Kun valtion tulos on plussalla, niin silloin voidaan panostaa lisää eriarvoisuuden pienentämiseen. Demareiden aikana hallinnon byrokratia on paisunut kuin pullataikina ja verot ovat huippuluokkaa. Nyt Sipilän johdolla on kaikkien veroja saatu laskettua ja säätelyä ollaan purkamassa. Hyvä niin. Työllisyyden paraneminen on parasta eriarvoisuuden pienentämistä.
Sipilän hallitus yrittää pelastaa, mitä vielä hyvinvointiyhteiskunnasta on pelastettavissa. Työllisyyttä on parannettava, että ihmisten tulot paranevat ja samalla valtion verotulot lisääntyvät. Valtion velkaantuminen on saatava loppumaan. Kun valtion tulos on plussalla, niin silloin voidaan panostaa lisää eriarvoisuuden pienentämiseen. Demareiden aikana hallinnon byrokratia on paisunut kuin pullataikina ja verot ovat huippuluokkaa. Nyt Sipilän johdolla on kaikkien veroja saatu laskettua ja säätelyä ollaan purkamassa. Hyvä niin. Työllisyyden paraneminen on parasta eriarvoisuuden pienentämistä.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Vastaapa+sinäkin+monesti+esittämääni+kysymykseen:+Olet+ilmeisen+vakuuttunut+Sipilän+suurista+ansioista+talouden+pyörien+käynnistämisessä?+Eli+talouden+nousu+on+nykyhallituksen+ansiota?+Maailmantalouden+positiivinen+kausi+ei+ole+vaikuttanut+millään+lailla?
Sovitaanko+näin,+että+vastaavasti+2008+alkanut+raju+talouspudotus+oli+myös+silloisen+hallituksen+"ansiota"?
Valtion+velka+oli+2008+lopussa++54,4+miljardia.+2011kesäkuussa+noin+77+miljardia.+Pääministerinä+Vanhanen/Kiviniemi+.+Eli+keskustajohtoinen+hallitus+lisäsi+valtionvelkaa++tuommoiset+22,5+miljardia
2011+loppuvuosi++79,7+miljardia+
2012+loppuvuosi++83,9+miljardia
2013+loppuvuosi++89,7+miljadia
2014+loppuvuosi++95,1+miljardia
2015+kesäkuu++n.+97+miljardia
2015+kesäkuusta+vuoden+2017+loppu+105,8+miljardia
Keskustan+johdolla+22,5+miljardia++(2008-2011)+ja+Sipilä+lisäksi+n.+9+miljardia.+Eli+kepun+johdolla+31,5+miljardia+
Katainen++Stubb+vuodet+2011+kesä+=>+2015+kesä+noin++77+miljardia=>+97+miljardiin!
Ja+aloittaja+päästää+kepun+puhtain+paperein?!
Vaatii+myös+Alkio-Opiston+pitkää+tiedotusopin+kurssia+saada+työttömyysluvut+demareiden+niskaan+.
2007+loppu+:+työttömyys+6,0+%
2008+loppu+:+työttömyys+6,1%
2009+loppu:+työttömyys+7,9%
2010+loppu:+työtyömyys+7,9%
2011+kesäkuu:+työttömyys+8,4%
2011+loppu:+työttömyys+7,9+%
2012+loppu:+työttömyys+8,3%
2013+loppu:+työttömyys+8,2%
2014+loppu:+työttömyys+?
Kerropa+aloittaja+miten+mainitsemasi+luvut+sopivat+tosiasioihin+näin+huonosti?+Hallitusvastuulla+minä+tarkoitan+pääpainotteisesti+pääministeripuolueen+hallitusvastuuta.
Valtionvelan+voimakkaasta+lisäyksestä+päätti+Vanhasen+hallituksen+työryhmä+Matti+Vanhasen+johdolla.+Tämän+on+Vanhanen+itse+myöntänyt.+Oletus+oli,+että+pian+alkava+kasvu+kompensoi+pikaisesti+lyhyen+velanoton.+Kasvua+vaan+ei+kuulunut+ja+alamäki+jatkui+ja+velka+kasvoi....
Mutta+sana+on+vapaa.+Kerropa+meiile+ajatuskulkusi.++Hieman+liiotellen+on+välillä+jäänyt+keputrollien+kirjoituksista+jopa+sellainen+käsitys,+että+Katainen+salaa+otti+velkaa,+eikä+Vanhasella+ollut+aavistustakaan?+Tämänhenkisiin+kirjoituksiin+olen+vastannut+kysymyksellä+Vanhasen+johtajakyvyistä.+Matistako+Suomen+presidentti?+Miehestä+joka+ei+pääministerinä+pystynyt+alaisiaan+valvomaan?
Oliko se Rinne valtiovarainministerinä, kun velkaa otettiin eniten? Anyway, muutos parempaan tuli mahdolliseksi, kun SDP joutui oppostitioon.
Suuri muutos huonompaan suuntaan alkoi 2008, kun maahan tuli ay-liikkeen kiristyksestä ylisuuret palkankorotusket, Sen jälkeen valtion ja kuntien byrokratia tuli pirun kalliiksi ja yritykset menettivät kilpailukykyään. Vuoden 2008 jälkeen on yli 100.000 teollisuustyöpaikkaa siirretty yrittäjäystävällisempiin maihin ja julkisen puolen palkkojen maksuun on pitänyt ottaa ulkomaista lainaa. Palkankorotuksia perustellaan aina tuottavuuden paranemisella, jolloin jakovaraa syntyy. Kuinka paljon julkisen puolen tuottavuus on parantunut? Siis vähemmällä porukalla enemmän. Tuottavuus pysyy samana, jos väkeä vähennetään samassa suhteessa, kun palkkoja nostetaan, Taitaa olla niin, että julkisen puolen tuottavuus on laskenut. Eikä ne terkkarien jonot ole ainakaan lyhentyneet.
Sulla taitaa olla lukutaidossa vikaa. Mutta tässäkin.
http://suomenystavat.org/kuka-paatti-etta-suomi-ryhtyy-elamaan-velaksi/
https://yle.fi/uutiset/3-7469358
https://fi.wikipedia.org/wiki/Suomen_valtioneuvosto#Suomen_tasavallan_hallitukset
Työttömyysluvut olikin yllä tarkasti. Ja jos yhtään satut tietämään niin meillä on ollut oikeistoenemmistö eduskunnassa päätöksiä tekemässä v. 2007 lähtien, jonkun onneksi.
höpöä kirjoittelet, Suomen talous kasvoi 2008 finanssikriisin jälkeen vuoteen 2010. 2010 talous notkahti nokian mukana, siinä meni koko elektroniikkateollisuutemme samalla. Nokia nosti meidät suosta 90 luvulla ja vei suohon taas 2010. Suomi oli tuolloin edelleen varsin kilpailukykyinen mitä tulee työvoimakustannuksiin, niin kuin tänäkin päivänä.
Elektronikkateollisuutemme nokian vanavedessä oli tuolloin merkitykselliempi kuin metsäteollisutemme, joten sen alan alamäki oli todella merkityksellinen maamme taloudelle. Nyt on asia taaas palautunut metsäteollisuutemme eduksi.
Vahva talouskasvu ei johdu nykyisistä hallituspuolueista, vaan se johtuu siitä että vihervasemmisto on kokonaisuudessaan pois hallituksesta. Seuraava lama ja taantuma alkaa samana päivänä kun Rinne marssittaa toverinsa uuden hallituksen ovesta sisään.
Kyllä,näin on.Sosialismi ei ole uskottava vaihtoehto,tästä löytyy kymmeniä esimerkkejä maailmalta
Kerratkaapa lyhyesti ja ytimekkäästi vihervasemmiston suurimmat virheet. Mitä päätöksiä he ovat Suomen vahingoksi olleet ajamassa? Meinaan ettei jäisi pelkäksi louskutukseksi, vaan olisi jotain konkreettistakin paskapuheiden päälle laittaa.
Yhä enemmän alkaa vituttaa tuo viherpainotteisuus. Onko Suomen järvien ja merien tila liian hyvä vai mikä teitä "viherajattelussa" kyrpii? Kuoleeko sasteisiin, kuten mikrohiukkasten aiheuttamiin sairauksiin, liian vähän ihmisiä?
Uskallan väittää, että viherajatus valtaa teidänkin mielenne, kun omaa mökkijärveä uhkaa padkaantuminen.
Vasemmisto? Kysytään näin: tienaako suomalainen duunari liikaa ja miten tämä ilmenee? Asutaan liian leveästi , takaisin 20-luvun tasolle? Eihän duunari autoa tarvitse? Lomatkin voisi typistää viikoksi/vuosi?
Demarit osaa puhua enkelien kielellä kannattajilleen,jotka vielä uskovat kaiken p..kan totena.
Teot puuttuvat hallituksessa ja sen ulkopuolella.
Kauanko Kansallinen Kokoomus on ollut oppositiossa?
Sipilä katos ihan ite kirjoittaa täällä historian uusiksi
Kuten itä naapurissa musta on valkoista
Minä tiedän miten itä Naapurissa ollaan. hih hih
No niin hyvä. 👍🏿
Demarit nyt on läskejä idiootteja jo monessa polvessa. Mielummin kommunisti kuin demari!
Demarit eivät hyväksy erilaisia aivoja:
https://www.madinamerica.com/2018/04/scientists-fight-myth-normal-optimal-brain/
Kahta samanlaista ihmistä ei ole, joten kuuluisi olla oikeus omistaa myös erilaiset aivot, mutta demaripaska ei tajua sitä. Esim. Einstein oli LUKI-häiriöinen, vaikka kehitti suhteellisuusteorian.
"SDP:n on 20 vuoden aikana hallituksessa ajanut Suomen tähän jamaan, missä ollaan. Byrokratian kasvu, järkyttävä valtion velka, eriarvoisuus, leipäjonot ja korkea työttömyys".
Avaajalta hupaisaa ja tietämätöntä tekstiä. SDP ei ole ollut hallituksessa yhtäjaksoisesti 20 vuotta. Se on edellisten 20 vuoden aikana ollut hallituksessa kaksi kertaa, joten yhteenlasketut hallitusvuodet tuona aikana ovat reilusti pienemmät kuin 20 vuotta.
SDP:n aiemman hallitusajan eli 2003 - 2007 aikana talous oli kohtuullisessa kunnossa. Tämän jälkeen tuli 2007 - 2010 Vanhasen ja Kataisen "luotsaama" hallitus, jossa SDP ei ollut mukana.
Tuli myöskin finanssikriisi / lama, jonka vaikutuksia kepu-kokoomus -duo ei kyennyt korjaamaan, tokkopa edes hillitsemään. Muiden maiden EU-jäsenmaksut lankesivat nekin Suomen maksettavaksi, ja tästä "kiitos" Vanhaselle ja Kataiselle.
Ei myöskään tule unohtaa Vanhasen päätöstä Suomen alkamisesta elää velaksi. Valtionvelka lähtikin hurjaan nousuun Vanhasen hallituksen aikana.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000690760.html
Katainen myi. Fortumin.
Sipilä. Altian,rautatiet , hyvinvointi yhteiskunnan, tekee soten ,lisää Maakuntahallinto. Lisää selänraaputtajia
Valtion omaisuus lihoiksi ,saadaan hallinnon palkat maksuun,
Eläkeläiset opiskelijat työttömät rahat pois
Nyt Lipponen on paljastettu maailmanlaajuisesti Venäjän rengiksi. Tekee hyvää tietää Paavon kunnian menneen. Taitaa Paavoa vituttaa?
Miksi sdp vastustaa työllistämistä? Siksi, ettei tulokset näyttäisi niin hyvältä, kun he ovat oppostitiossa. Työllistämistoimien vastustaminen on karhunpalvelus nuorille ja muillekin pitkäaikaistyöttömille. Syrjäytyminen kasvaa, leipäjonot pitenevät, lapsien tekeminen vähenee. Jos ei ole töissä, niin ei kerry eläkettä. Kuutamokeikat eivät kerrytä eläkettä!
Rinteen ”mallin” mukaan pitäisi ”lainata” eläkerahastoista varoja tähän kehitysmaa muslimeiden ikuiseenelatukseen ja niiden holtittomaan lisääntymiseen sekä tuki elättien elättämiseen......
"Pelastaja Sipilä" ei vähääkään välitä "köyhien kansalaisten" selviytymisestä. Huolta kannetaan hänen ja hallituksen taholta vain elinkeinoelämän ja varakkaiden eduista. Helppo se on syyllistää oppositiossa olevia nykytilanteesta. Eipä tule ihan heti mieleen milloin eduskunnassa on viimeksi ollut vasemmistopuolueiden enemmistö. Taisi olla silloin punaisen viivan aikaan ?
Ollaan nyt vaan kita kiinni, kun kansahan tietää mikä maallemme on parhaaksi.
Kansa tiettä. Siksi vasemmistovaltaa ei ole. Ajatellaan vaikka ay-demareita, jotka varastavat vuokralaisilta kymmeniä miljoonia.
Avioparin SDP ja SAK (homopari?) työllisyyden edistämistoimet on yhtä lyhyt luettelo kuin ruotsalaisten uroteot toisessa maailmansodassa. Totuus selviää yhä useammalle ja loikkauksia tapahtuu demareista muihin liikkeisiin, jotka haluavat olla isänmaan asialla. Yhtälailla suuri osa SAK-laisiin liittoihin kuuluvista siirtyy YTK:hon. SAK:n oikea jäsenmäärä on enää vähän yli 600.000.
"politiikka on rikki"!! ..ja .. oikeudenmukaisuus pahasti nyrjähtänyt nyky hallituksen johdosta.
eläköön sdp ja vasemmistoliitto!. nuo vähävaraisten puolustajat. ahneilta ek:n haaskalinnuilta
https://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/halonen-yksityiskoneella-afrikkaan-lasku-puoli-miljoonaa/1934096#gs.6lVWqDA
Kallis, siinä meni köyhien rahat pitkäksi aikaa.