Pari päivää sitten kävin huonekalukaupassa. Yhden kalusteen sovin ostavani. En tehnyt sopimusta, en maksanut, aioin noutaa myöhemmin. Annoin yhteystietoni. Soitin parin tunnin päästä, että en ostakaan sitä. Eli on vapaa myytäväksi.
No, nyt sain sähköpostilla maksusopimuksen. Alareunassa lukee, että jos kaupan peruu ilman pätevää syytä, peritään toimituskuluja vähintään 10%. Tämmöistä en ole koskaan nähnyt. Onko tämä laillista? Vai vitsi?
Jos saan laskun, jota en maksa (ei ole voinut syntyä toimituskuluja tavarasta, jota ei ole toimitettu!), onko lasku perintäkelpoinen?
Huonekalun ostamisen peruminen ennen maksua
Mielenmuuttaja
1
1218
Vastaukset
- Sohvaton_koti
"Yhden kalusteen sovin ostavani. En tehnyt sopimusta"
- Jos kerran sovit ostavasi jotain, niin olet tehnyt suullisen sopimuksen. Se on ihan yhtä sitova kuin kirjallinen sopimus. Toteennäyttäminen on tietysti eri asia. Peruutusehdot olisi kuitenkin pitänyt kertoa jo suullista sopimusta tehtäessä.
Ensisijaisesti reklamoi myyjäliikkeelle. Tarvittaessa ota yhteyttä kuluttajaneuvontaan.
https://www.kkv.fi/kuluttajaneuvonta/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1441790- 401708
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa631440- 681315
Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei2181201Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi2791123- 711113
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää21990- 74955
Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106898