Solujen erilaistuminen ja epigenetiikka

Palstalla öykkäröi puolimutkateisti -niminen ateisti, joka on ottanut kirjoitukseni ja artikkelini kohteekseen väittäen mm. että artikkelini epigenetiikasta ovat pseudotiedettä. Olen jo kolmisen vuotta esittänyt tieteellisiä tutkimuksia, jotka vahvistavat mm. sen, että solujen erilaistumista ei säätele DNA vaan epigeneettiset tekijät, kuten DNA:n metylaatioprofiilit sekä histonien epigeneettiset markkerit.

Puolimutkateisti siis väittää, että solujen erilaistumista kontrolloi DNA. Se on törkeä vale.

Ketjussa on useita tieteellisiä tutkimuksia, jotka kertovat, kumpi on oikeassa.

Solujen erilaistumiseen tarvittavaa informaatiota välittävät erityyppiset koodaamattomat RNA-molekyylit. Näitä tarvitaan mm. heti hedelmöityksen jälkeen, kun yhdistyneiden ja jakautuneiden sukusolujen epigenomi resetoidaan ja ohjelmoidaan uudelleen. Tehtävästä vastaavat mm. lncRNA:t ja miRNA:T.

Jokainen tehköön omat johtopäätelmänsä.
19300
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat
Aloittaja

Tässä muutama tutkimus, joka vahvistaa artikkelieni todenperäisyyden.

https://bio.libretexts.org/TextMaps/Map:_Biochemistry_Online_(Jakubowski)/05:_BINDING/D._Binding_and_the_Control_of_Gene_Transcription/D10._Epigenetic_Control_of_DNA_-_Methylation
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29483155
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21808982
https://www.hindawi.com/journals/ijg/2012/538639/
http://genesdev.cshlp.org/content/28/6/652.abstract
https://www.semanticscholar.org/paper/Epigenetic-Control-of-Cell-Division-and-Cell-in-the-Takatsuka-Umeda/c15532c1e4fb1e51804dc5cdf69e1022b9584689
http://insights.bio/cell-and-gene-therapy-insights/2015/06/28/epigenetic-control-of-endothelial-cell-differentiation-revealed/
http://mcr.aacrjournals.org/content/14/4_Supplement/B23
http://europepmc.org/abstract/pmc/pmc4689806
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20632857
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24637118
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1369526615001442
http://www.cell.com/cell-stem-cell/abstract/S1934-5909(16)30360-5
https://academic.oup.com/bfg/article-abstract/15/6/443/2555346?redirectedFrom=fulltext
https://stemcellres.biomedcentral.com/articles/10.1186/scrt83


Lisää löytyy hakusanoilla:

cellular differentiation methylation
epigenetic control of cellular differentiation
epigenetic control of DNA

Äänestä
  • ROT valehtelee ja härskisti: "Tässä muutama tutkimus, joka vahvistaa artikkelieni todenperäisyyden."

    Vaan ei todellakaan vahvista millään tavalla mitään näistä seuraavista väitteistäsi joita olet täällä palstalla ja uskonnollis-pseudotieteellisen blogisi pseudotieteellisissä artikkeleissa esittänyt:

    - biologisella evoluutiolla ei ole mekanismeja
    - hyödyllisiä mutaatioita ei ole
    - evoluutio ei kerrytä geneettistä informaatiota
    - lajiutuminen ei ole mahdollista evoluutiossa
    - ihmisellä ja muilla ihmisapinoilla ei ole yhteistä kantamuotoa
    - kreationistien väittämä rappeutuminen on objektiivisesti havaittu
    - ainoastaan lajin sisäinen evoluutio on mahdollista
    - epigenetiikka kumoaa biologisen evoluution
    - Raamatun tulva on todella tapahtunut

    Todellisuudessa sinä omahyväinen ja mahtaileva pseudotieteilijä et ole edes lukenut kuin korkeintaan abstraktin listaamistasi artikkeleista. Ne kun ovat maksumuurin takana.

    Otetaan yksi väitteistäsi. Vaikka tämä: biologisella evoluutiolla ei ole mekanismeja

    Nyt sitten esittelet meille mikä noista listaamistasi tutkimuksista esittää johtopäätöksissään että biologisella evoluutiolla ei ole mekanismeja.

    Ja kuten tullaan näkemään et sinä pseudotieteijänä kykene sellaista tutkimusta esittämään. Lennät kreationistisena puluna pois tai esität jonkin läpinäkyvän tekosyyn.

    2Äänestä

Aloittaja

Ja koska informaatio solujen erilaistumiseksi saadaan vain vanhemmilta, ei ole mahdollista, että mikään yksisoluinen kehittyisi monisoluiseksi. Siihen ei ole mekanismia. Voitte lukea mm. C Elegans:in jälkeläisilleen jättämistä lncRNA- ja microRNA-molekyyleistä, jotka välittävät tarvittavan informaation solujen erilaistumista varten.

Äänestä
  • Vaan kun niin on tapahtunut. Väität vetoavasi tieteeseen ja asiasta on tehty kaikki kriteerit täyttävä tieteellinen tutkimus.

    "Olen jo kolmisen vuotta esittänyt tieteellisiä tutkimuksia, jotka vahvistavat mm. sen, että solujen erilaistumista ei säätele DNA vaan epigeneettiset tekijät, kuten DNA:n metylaatioprofiilit sekä histonien epigeneettiset markkerit."

    Nyt puhut erilaistumisesta. Useimmiten väität, ettei genotyyppi vaikuta fenotyyppiin ja sellaiselle väitteelle ei ole tieteellistä pohjaa. Maalit siirtyy, kun tulee lunta tupaan.

    " Siihen ei ole mekanismia."

    Osoita, miten tutkimus on tehty väärin. Väität myös, ettei evoluutiolle ole mekanismia, mutta siitäkään et ole kyennyt laittamaan ainuttakaan tieteellistä artikkelia, missä niin olisi todettu.
    Vaikka kuinka informaatio saataisiin vanhemmilta, saattaa tämä informaatio kokea muutoksia siinä kuin geenikin.

    3Äänestä

  • mutta näin on vain käynyt ja todennäköisesti naturalistisen biokemiallisen prosessin avulla jonka ansiosta suvullisesti lisääntyvä organismi sai valintaedun nopean varioitumiskykynsä, sopeutumiskykynsä kautta. Sillä tällöin evoluutio räjähti, lisääntyvän informaation määrä oli valtavaa, ja geenien informaation kasvu jatkuu tänäkin päivänä.

    2Äänestä

Onko äiti ylpeä mielenvikaisesta pojastaan?

Äänestä
  • "Äiti pojastaan pappia toivoi..."

    2Äänestä

Aloittaja

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2468054017300021

Tässä yksi kattavimmista tutkimuksista, jotka perusteellisesti kertovat lncRNA- ja microRNA-molekyylien välittämästä epigeneettisestä informaatiosta, mikä tarvitaan solujen erilaistumiseen.

Yksikään monisoluinen eliö ei siis ole kehittynyt, koska vain edeltäjä on voinut jättää tarvittavan informaation solujen erilaistumiseksi.

Äänestä
  • Höpö höpö. Sekin informaatio kokee satunnaisia mutaatioita. Ei se ole Raamattuun kirjoitettua muuttumatonta Jumalan sanaa.

    Kressulle lyödään tutkimus eteen, jossa asiansa osaavat tutkijat ovat osoittaneet yksisoluisen levän muuttuneen aidosti monisoluiseksi ja kehittäneet kaksivaiheisen elinkierron.
    Mitä tekee hihhuli. Väittää, ettei niin ole voinut tapahtua, koska sen on vastoin hänen uskomuksiaan.

    Siinä näkyy kreationistin "tieteellisyys" karuimmillaan.

    2Äänestä

Sinä paskahousu alakoulun opettajantapainen täällä öykkäröit ja valehtelet.
Olemme tosiaankin tehneet johtopäätöksemme sinusta tollosta, ei tarvitse kehotella.

1Äänestä

Ei+nuo+linkkaamasi+tieteelliset+vertaisarvioidut+artikkelit+ole+pseudotiedettä,+eikä+ne+keskimäärin+90%+sinun+blogikirjoituksiesi+teksteistä,+jotka+ovat+suoraa+copy-pastea+näistä.+Ainoastaan+ne+sinun+omat+johtopäätöksesi+näistä+artikkeleista+ovat.+En+ole+lukenut+vielä+ainoatakaan+tieteellistä+artikkelia,+joka+tukisi+sinun+tekemiä+johtopäätelmiä.

4Äänestä
  • Aivan näin. Se on keino hämätä "seurakuntaa", joka ei kykene artikkeleja lukemaan tai ymmärtämään. Johtopäätösten sontakuorman päälle vedetään tieteen kaapu, jotta se näyttäisi hienolta. Ei se paska pöyhimällä parane.

    Nyt kaveri ei ainoastaan anna väärää selitystä, vaan kieltää koko tutkimuksen, kykenemättä kuitenkaan osoittamaan siitä ainuttakaan virhettä.

    2Äänestä

Ja millä tavalla tämä sinun postauksesi todistaa luomisesta?

Äänestä

Ad hominem. Ei kuulu asiaan. Poistetaan.

Äänestä

Jopa JC on sivistyneempi kuin ROT.

Äänestä

Haluaisin levittää raamattuontotuus pakaroita ja ohjata ison juttuni häneen. Kuten me Evokit tteemme

Äänestä
  • Voi jyri ..... niin noloa. Tulisit jo ulos sieltä homokomerostasi ......

    Äänestä

ROT;+"Palstalla+öykkäröi+puolimutkateisti+-niminen+ateisti,+joka+on+ottanut+kirjoitukseni+ja+artikkelini+kohteekseen+väittäen+mm.+että+artikkelini+epigenetiikasta+ovat+pseudotiedettä."Älähän+nyt+vähättele+pseudotieteilijä.+Järjestään+kaikki+rehelliset+ja+tieteen+tutkimustulokset+hyväksyvät+palstan+keskustelijat+ovat+sitä+mieltä+että+olet+pseudotieteilijä+ja+vastenmielinen+valehtelija.Ne+väitteesi+epigenetiikasta+mitkä+ovat+suoria+lainauksia+todellisista+tieteellisistä+tutkimuksesta+eivät+ole+pseudotiedettä+-+kuten+täällä+ovat+monet+todenneet.+Mutta+ne+omat+kreationismiin+perustuvat+johtopäätöksesi+ovat+pseudotiedettä+ja+tieteenvastaista+valehtelua.+Tässä+lista+niistä+pseudotieteellisistä+valheistasi+joita+olet+täällä+palstalla+ja+pseudotieteellisessä+blogissasi+esittänyt:-+biologisella+evoluutiolla+ei+ole+mekanismeja-+hyödyllisiä+mutaatioita+ei+ole-+evoluutio+ei+kerrytä+geneettistä+informaatiota-+lajiutuminen+ei+ole+mahdollista+evoluutiossa-+ihmisellä+ja+muilla+ihmisapinoilla+ei+ole+yhteistä+kantamuotoa-+kreationistien+väittämä+rappeutuminen+on+objektiivisesti+havaittu-+ainoastaan+lajin+sisäinen+evoluutio+on+mahdollista-+epigenetiikka+kumoaa+biologisen+evoluution-+Raamatun+tulva+on+todella+tapahtunutMiksi+ROT+emme+ole+vieläkään+nähneet+sinulta+ensimmäistäkään+vertaisarvioitua+tieteellistä+julkaisua,+jossa+raportoitu+tutkimus+on+päätynyt+johtopäätöksiin+jotka+tukisivat+noita+väitteitäsi?On+siis+objektiivinen+fakta+että+olet+denialisti+pseudotieteilijä+ja+valehtelijaROT:+"Olen+jo+kolmisen+vuotta+esittänyt+tieteellisiä+tutkimuksia,+jotka+vahvistavat+mm.+sen,+että+solujen+erilaistumista+ei+säätele+DNA+vaan+epigeneettiset+tekijät,+kuten+DNA:n+metylaatioprofiilit+sekä+histonien+epigeneettiset+markkerit."Ja+sitten+olet+aivopiereskellyt+omia+pseudotieteellisiä+väitteitäsi+muka+epigenetiikka+perustuen,+juuri+niitä+joita+edellä+listasin.Tiede+on+selvittänyt+kaiken+sen+mitä+epigenetiikasta+tiedetään+-+eivät+kaltaisesi+pseudotieteilijät.ROT:+"Puolimutkateisti+siis+väittää,+että+solujen+erilaistumista+kontrolloi+DNA.+Se+on+törkeä+vale."Jokainen+voi+itse+tarkastaa+mitä+kirjoitin+tässä+keskustelussa:+https://keskustelu.suomi24.fi/t/15247281/rotin-aivopieru-solu-ilman-dnataKirjoitin+näin:+"...+kantasolu+jakautuu+epäsymmetrisesti.+Toinen+tytärsolu+pysyy+kantasoluna+ja+toinen+erikoistuu.+Kantasolujen+erikoistumista+ohjaavat+pääasiallisesti+solun+tuman+DNA:ssa+sijaitsevat+geenit.+Solujen+erilaistumiseen+vaikuttavat+erilaiset+kasvutekijät+ja+muut+signaalimolekyylit,+sekä+kasvuympäristön+fysikaaliset+ominaisuudet.+Toki+epigenomillakin+on+osuutensa+geeniekspressioon+ja+siten+solun+erikoistumisen,+mutta+epigeneettisen+merkit+vaikuttavat+vain+murto-osaan+geenejä."Rehellisyyteen+pyrkivänä+kirjoittana+myönsin+virheeni+ja+pahoittelin:+"Myönnän+toki+että+vastasin+tuossa+puutteellisesti,+oikoen+ja+osittain+virheellisesti.+Pahoitteluni.+Tarkoitin+mi-RNA+geenejä+jotka+RNA+polymeraasi+II+transkriptoi.+mi-RNA:lla+on+toki+merkittävä+tekijä+kantasolujen+erikoistumisessa."Samaisessa+keskustelusta+kirjoitin+myös+tarkemmin+miRNA:n+roolista+epigenetiikassa:+"Lähetti-RNA+(mRNA)+ja+mikro-RNA+(miRNA)+tuotetaan+transkriptiossa+eli+informaatio+niiden+tuottamiseen+on+siis+genomissa.+...Kullakin+RNA-molekyylityypillä+on+omat+funktionsa+esimerkiksi+geeniekspressiossa.+Esimerkiksi+mikro-RNA+toimi+translaation+inhibiittoreina+sitoutuen+lähetti-RNA:han+ja+estäen+sen+toiminnan.+Ihmisen+genomi+koodaa+jopa+yli+2000+mikro-RNA-molekyyliä+ja+ihmisen+soluissa+mikro-RNA:n+arvellaan+kontrolloivan+yli+60+%:a+kaikista+proteiinia+koodaavista+geeneistä.+Solujen+rakentamiseen+ja+solun+prosessien+ohjaukseen+tarvittava+informaatio+on+soluissa+tallennettuna+ensisijaisesti+genomiin.+Myös+mikro-RNA-molekyylien+transkriptioon+tarvittava+informaatio+löytyy+genomista.+Genomin+lisäksi+solun+prosessien+ohjaukseen,+esim,+solujen+erikoistumiseen,+vaikuttaa+epigenomi+joka+on+DNA-juosteen+päälla+kromosomissa.+Epigenomiin+kuuluvia+epigeneettistä+säätelytekijöitä+ovat+histoniproteiinit+ja+metyyliryhmät,+jotka+vaikuttavat+mm.+mikro-RNA-ekspressioon.+Toisaalta+mikro-RNA:n+on+todettu+kykynevän+muokkaamaan+epigenomia.+Epigenomi+periytyy+joko+mitoottisesti+eli+emosolulta+tytärsoluille+tai+meioottisesti+eli+sukusoluissa+sukupolvelta.+..."ROT:+"Ketjussa+on+useita+tieteellisiä+tutkimuksia,+jotka+kertovat,+kumpi+on+oikeassa."Yksikään+tieteellinen+tutkimus+ei+tue+edellä+listaamiani+uskonnollis-pseudotieteellisiä+ja+tieteenvastaisia+väitteitäsi.+Kaikki+tieteelliset+tutkimukset+osoittavat+että+olet+täysin+väärässä+noiden+väitteidesi+kanssa.ROT:+"Solujen+erilaistumiseen+...+Tehtävästä+vastaavat+mm.+lncRNA:t+ja+miRNA:T.+"Ja+sitten+voitkin+jatkaa+ja+kertoa+myöse+sen+että+missä+on+aitotumallisten+eliöiden+solussa+tallennettuna+se+geneettinen+informaatio,+johon+perustuen+RNA-molekyylit,+kuten+mRNA+ja+lncRNA+transkriptoidaan?

3Äänestä

Kommentoi aloitusta


RaamattuOnTotuus kirjoitti:

Palstalla öykkäröi puolimutkateisti -niminen ateisti, joka on ottanut kirjoitukseni ja artikkelini kohteekseen väittäen mm. että artikkelini epigenetiikasta ovat pseudotiedettä. Olen jo kolmisen vuotta esittänyt tieteellisiä tutkimuksia, jotka vahvistavat mm. sen, että solujen erilaistumista ei säätele DNA vaan epigeneettiset tekijät, kuten DNA:n metylaatioprofiilit sekä histonien epigeneettiset markkerit.

Puolimutkateisti siis väittää, että solujen erilaistumista kontrolloi DNA. Se on törkeä vale.

Ketjussa on useita tieteellisiä tutkimuksia, jotka kertovat, kumpi on oikeassa.

Solujen erilaistumiseen tarvittavaa informaatiota välittävät erityyppiset koodaamattomat RNA-molekyylit. Näitä tarvitaan mm. heti hedelmöityksen jälkeen, kun yhdistyneiden ja jakautuneiden sukusolujen epigenomi resetoidaan ja ohjelmoidaan uudelleen. Tehtävästä vastaavat mm. lncRNA:t ja miRNA:T.

Jokainen tehköön omat johtopäätelmänsä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu