kyllä putoo

pattayanlintu

7

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niin, mitä tällä kyseisellä linkillä ja sen takana olevalla tapauksella koitat kertoa?
      Tuossahan on useampikin mahdollisuus mitä on tapahtunut:
      1) Jonkun horjahtamisen yms. seurauksena lentänyt kaiteen yli ja tippunut katuun (muutaman kerran ollut itselläni hotellihuone Thaimaassa, jossa parvekkeen kaiteen korkeus on ollut luvattoman matala).
      2) Henkilö on nojannut kaiteeseen ja kaiteesta on jotain pettänyt ja mies on tämän takia pudonnut.
      3) Mies on lähtenyt tahallisesti kiipeämään vaikkapa naapuriparvekkeelle ja tämä siirtyminen on epäonnistunut.
      4) Mies on tahallisesti hypännyt itsemurha-aatoksin.
      5) Mies on käyttänyt jotain huumaavia aineita ja niistä sekavana hypännyt kaiteen yli luullen että "osaa lentää".
      6) Joku toinen henkilö on työntänyt miehen kaiteen yli.

      Siitä aloittaja saa ihan oman mielensä mukaan valita "mieleisimmän" syyn. Mutta eiköhän tuosta syystä jossain vaiheessa jotain tietoja tule. Thaimaan viranomaiset julkaisevat poliisin tutkimuksista monasti tietoja sekä kuvia mitä vaikkapa Suomessa ei julkaistaisi.

      • Lerppaäreänäyksin

        Lerppa äreänä, koska on yksin joutunut ärhentelemään palstoilla, eikä vastaajia löydy kuin todella harvoin ja hyvä niin.


      • Niin, tuosta tapauksesta ei vielä taida olla tarpeeksi tietoa että voisi sanoa mitä tuossa on tapahtunut. Yllä luettelin kuusi kaikkein todennäköisintä syytä mitä asiassa on voinut tapahtua. Eiköhän tuosta(kin) asiasta jonkun ajan kuluttua tiedetä lisää.

        Suomalaisen henkilön vakava loukkaantuminen suositussa lomakohteessa on tietystu "uutinen" suomalaisessa mediassa. Kyseinen tapahtuma on erittäin valitettava, on siinä tapahtunut mitä tahansa.
        Kyseisen henkilön ja hänen läheistensä vuoksi, niin minusta olisi toivottaavaa, että tuotakin tapausta pystytään käsittelemään (vaikkapa tällä keskustelupalstalla) asiallisesti ja ketään suuremmin leimaamatta taikka haukkumatta.

        Mutta tuskin näin tulee tapahtumaan.


      • FundeeraaSanttu
        santtu_1975X kirjoitti:

        Niin, tuosta tapauksesta ei vielä taida olla tarpeeksi tietoa että voisi sanoa mitä tuossa on tapahtunut. Yllä luettelin kuusi kaikkein todennäköisintä syytä mitä asiassa on voinut tapahtua. Eiköhän tuosta(kin) asiasta jonkun ajan kuluttua tiedetä lisää.

        Suomalaisen henkilön vakava loukkaantuminen suositussa lomakohteessa on tietystu "uutinen" suomalaisessa mediassa. Kyseinen tapahtuma on erittäin valitettava, on siinä tapahtunut mitä tahansa.
        Kyseisen henkilön ja hänen läheistensä vuoksi, niin minusta olisi toivottaavaa, että tuotakin tapausta pystytään käsittelemään (vaikkapa tällä keskustelupalstalla) asiallisesti ja ketään suuremmin leimaamatta taikka haukkumatta.

        Mutta tuskin näin tulee tapahtumaan.

        Älä sitten asiallisesti itse arvuuttele onko tehny itsarin tai osannu lentää.


      • FundeeraaSanttu kirjoitti:

        Älä sitten asiallisesti itse arvuuttele onko tehny itsarin tai osannu lentää.

        En millään tavalla tosiaan ottanut kantaa itse tapahtuneeseen (tämän hetkiset tiedot eivät siihen riitä) vaan listasin käytännössä kaikki eri realistiset mahdollisuudet mitä on voinut tapahtua, ja sillä nimenomaan koitin esittää sitä, että me emme voi tietää mitä ja miksi näin on tapahtunut, koska eri mahdollisuuksia on runsaasti.

        Minusta kyseisestä asista saa kyllä keskustella, ei siinä mitään, kunhan pysyy asiallisuuksissa.


      • Ja Thai mediasta löytyy jo kyseisen Suomalaisen nimi, kuva ja hotelli missä tippuminen on tapahtunut. Joten eiköhän sitä kautta tule suhteellisen nopeasti myös tietoa poliisien tutkimustuloksista asian osalta.


      • UutinenThaiMedia
        santtu_1975X kirjoitti:

        Ja Thai mediasta löytyy jo kyseisen Suomalaisen nimi, kuva ja hotelli missä tippuminen on tapahtunut. Joten eiköhän sitä kautta tule suhteellisen nopeasti myös tietoa poliisien tutkimustuloksista asian osalta.

        Ja tässä tämä.

        https://pattayaone.news/en/finnish-man-falls-pattaya-hotel/


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      192
      5142
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      36
      4533
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      11
      3171
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      263
      3092
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      159
      3012
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      54
      2568
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1903
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      84
      1886
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      23
      1825
    Aihe