"Hyväntekeväisyysjärjestö Brother Christmas on saanut erityistilintarkastuksesta puhtaat paperit.
Ari Koponen on tehnyt tutkintapyynnön poliisille kunnianloukkauksesta Helsingin Sanomien uutisoinnista asiassa. Hän myös harkitsee vakavasti kunnialoukkaustutkintaa Seura-aikakausilehteä ja yksityishenkilöä vastaan.
Koposen mukaan uutisointi häntä kohtaan on ollut virheellistä ja se on vaikuttanut merkittävästi siihen, että hänen hyväntekeväisyystoimintaa ei ole voitu jatkaa entisessä laajudessa.
Koposen mukaan on hyvä, että poliisi vielä tutkii yhdistyksen toiminnan, jotta hänet voidaan todeta rehelliseksi."
Koko noitajahtihan sai alkunsa suvakkien raivostuttua kun Brother Christmas oli erehtynyt sanomaan kokemukseensa perustuvia tosiasioita kulttuuririkastajista.
Valheiden levitys ja rehellisten häikäilemätön vainoaminen ovat vihervasemmistolaisen suvakin ominaispiirteitä ja vihervasemmsito kuuluisikin itse työleirille kokonaisuudessaan.
Ari Koponen on tehnyt tutkintapyynnön poliisille kunnianloukkauksesta Helsingin Sanomien uutisoinnista asiassa. Hän myös harkitsee vakavasti kunnialoukkaustutkintaa Seura-aikakausilehteä ja yksityishenkilöä vastaan.
Koposen mukaan uutisointi häntä kohtaan on ollut virheellistä ja se on vaikuttanut merkittävästi siihen, että hänen hyväntekeväisyystoimintaa ei ole voitu jatkaa entisessä laajudessa.
Koposen mukaan on hyvä, että poliisi vielä tutkii yhdistyksen toiminnan, jotta hänet voidaan todeta rehelliseksi."
Koko noitajahtihan sai alkunsa suvakkien raivostuttua kun Brother Christmas oli erehtynyt sanomaan kokemukseensa perustuvia tosiasioita kulttuuririkastajista.
Valheiden levitys ja rehellisten häikäilemätön vainoaminen ovat vihervasemmistolaisen suvakin ominaispiirteitä ja vihervasemmsito kuuluisikin itse työleirille kokonaisuudessaan.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Ruotsissahan vainotaan "väärin ajattelijoita". He saattavat menettää työpaikkansa tai jopa kotinsa.
Täällä alkaa olla sama meininki.
Varmasti hesarissa ollaan taas ylpeitä syyttömän ihmisen maalittamisesta.
Terrori on punaisten keksimä ase. Käytössä edelleen toisinajattelijoiden ja totuudenpuhujien vaientamiseksi.
Eikös nuo lehdet kyllä ole Kokoomuslaisten omistuksessa
Siksikö se Kaarlo Gummerus vääntää ja kääntää moskaa erään ilveilijän oikeudenkäynnissä Turussa.
Vai Kaarina Gummerusko se olikin se puolustusasianajaja?
Ketään ei kiinnosta onko Koponen syytön. Näin se menee että hutkitaan ennenkuin tutkitaan. Me perussuomalaisissa tiedämme tämän. Näin Suomen vasurimedia toimii!
Lehtimiesten ja -naisten oikeus olla epäreiluja ja yleisen syyttäjän ohjaajia on outoa nykyaikaa.
Kyllä tuo trendi on ihan puoluekannasta riippumaton asenne, se on nettiaikakauden dilemma , hutkitaan ennenkuin tutkitaan.
Kokoomus terrori on iskenyt iltalehden toimittaja keksii artikkelinsa ihan omiaan,
Iltalehti alkaa ilmeisesti syynäämään myös punaisenristin avustusten perille menoa.
Onpa hesarille ja Iltalehdelle kova luu väärästä uutisoinnista.
Näin sitä klikkienvuksi uutiset muokataan toimittajan saamien ohjein mukaiseksi,
Aikamoista vääristelyä.
Yksi ongelmista on että uutisotsikko ei vastaa uutisen sisältöä.
Mikä on iltalehden ja Hesarin motivaatio tähän vääristelyyn.
Tässä näkee kun avuntarpeeseen olijoita autetaan, tai mitä ilmaistyö Suomessa on Iltalehti ei taida nyt ymmärtää mikä on yhdistys,
Toimittajilta kai pitäisi kysyä kenelle toimittajan sukulaiselle apua pitäisi myöntää.
Iltalehden toimittajan ei pitäisi uutisoida asioita joita ei sanota asiat joita nyt tuossa jutuissaan peräävät .
Ja sitten kehittävät juttua omasta päästään.
KELA esimerkiksi maksanut asumistukien Puolalaisille rakennusmiehille jotka eivät ole edes Suomessa,
Tai sitten se johtaja joka nosti Norjasta lapsilisiä Ei nyt huomannut niin pieni tulo vai kuinka se oli.
Miksi toimittaja ei näistä nosta hälyä.
Iltalehden toimittajan mielipide. Alla oleva iltalehden otsikko.
Erityistilintarkastusta ei tätä tuonut mitenkään esiin.
Tarkastus paljasti: Brother Christmas ei varmistanut kunnolla, että avunpyytäjä tarvitsee apua tai mihin rahat lopulta menivät
Torstai 12.4.2018 klo 16.07
Iltalehti vääristelee edelleen juttuja.
Ei yhdistyksellä ole sen suurempaa velvollisuutta asiaa tarkastaa kuin sen tekevät, iltalehden toimittaja ei ole tässä asiassa määräysvaltaa mutta vielä yrittävät vääristellä ja korjata omaa mukaansa.
Tämä toimittaja taitaa olla syynä koko jupakkaan.
Voisi esim. Nyt selvittä kuinka verovaroja levitellään ulkomaille väärin perustein olisi edes jotenkin hyödyllinen.
Taitaa olla tämäkin tätä Hallituksen propagandaa kun kaikki järjestelmällisesti ajetaan alas jotka auttavat vähävaraisia.
Ilmeisesti avun tarve on malka Sipilän silmässä.
Kumpi Sipilän silmä on muuten lasi silmä, se jossa on pieni inhimillinen pilkahdus.
Tonnin lähettänyt talvirenkaisiin jollekkin. Ihan kiva kiesi pitää olla, jos sarja maksaa asennettuna tonnin. Bmw X6 tms.?
Mihinkä nämä sopeutumiseläkeläiset lääkärit käyttävät veronmaksajien rahoja,
Nämähän ei ole verovaroja , mutta osoittaa kuinka joku rikkaimpiin tuntee itsensä köyhäksi ja avun tarpeessa olevaksi.
Jos joku on sy6llinen on avunpyyntöjä joka on vääristelyt oman tarpeensa.
Kirjanpito ja myöskään Koponen ei ole kirjanpidon mukaan itselleen mitään ottanut mitä Iltalehti ja Hesari ensin väittivät.
Nyt sitten mokansa huomattuaan kehittelevät lisää juttuja.
Tämäkin otsikko Iltalehdestä on vääristelyä.:
Mistä toimittaja tämänkin repi hatusta vai,
ulkopuolinen henkilö, ja kirjanpitoa tulee parantaa.
Erityistilintarkastuksen mukaan kaikki oli lakien ja säännösten mukaan tehty.
Taitaa toimittajilla olla pian leivättömän pöytä kun näin vääristellään.
Mitäköhän rikosilmoitukselle kuuluu? Koposen tekemälle rikosilmoitukselle.
Kyll maat tää Brother Christmas o kunno mies.
Ei oo sit ikin mittää pahhaa tehny.O iha turhaa syyttää mistää.
Rehelline kunno mies se o.Kyll mää vaa tierä.
Menikö Koposella liian hyvin?
SPR pitää saamansa rahat lähes kaikki itse, mutta se ei kiinnosta hesaria.
Satojen miljoonien matubisnes on ihan hyväksyttävää ja jopa toivottavaa
hesarin toimittelijoiden mukaan.
Kirjanpidon mu itselleen palkkaa vaan 15 donaa. Se on aika vähän joulupukin hommasta kun muksut repivät parrasta ja kaikki on jotain vailla äitiä myöten...
1200 euroa kuukaudessa. Useimmat eläkeläiset tienaa enemmän...
Joulupukin virka-asunto ja moottorikelkka kuuluvat tietysti firman menoihin eikä niitä lasketa palkaksi. Samoin joulupukin muorit, tontut ja lahjat.
Ja suorat lahjoitukset ilman kirjanpitoa?
Vanha kunnon Seiska rakastaa myös roskasäiliöjournalismia. Kuusi kirjaa heitetty roskiin.... Apuvaaaaa.....
Katsos kun Koponen ei tee mitään kuudella samalla kirjalla.
Tällä ibogaiinimatkalla voi välillä joutua herkuttelemaan trollien ruokapöydässä.
Erityistilintarkastus roskiksien kautta. Uusi uljas maailma paljastuu...
Brother Christmas on saanut paaaljon enemmän aikaan kuin meidän valitsemat kansanedustajamme. Mitä hyvää ovat tehneet? Konkreettista apua tai edes jotain näyttöä? Nykyään kansanedustajaksi halutaan palkan ja edujen vuoksi, kuten on nähty. Ei kun saunaa vuokraamaan jne. Myötähäpeän suunnattomasti miten kehnoon kuntoon suomalaiset antavat maansa mennä :(. Kateus vie kalatkin vedestä! En vain voi käsittää!!!! Jokainen joka jotain kehtaa tähän urputtaa, suosittelen katsomaan BC:n videot.