Suomessa toimii "STASI"

On ilmeistä että terveystietoja, poliisien rikosrekistereitä, internettiä sekä mm. verotustietoja käytetään Suomen Kansalaisten vakoilemiseen ja painostamiseen.

Jos ihminen osoittautuu liian älykkääksi eikä suostu sosialismiin, valtio aloittaa armottoman painostamisen ja prässäämisen.
1157
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kansalaisten tarkkaileminen aloitetaan koulusta. Heistä tehdään psykologisia profiileja, sillä miten muuten voidaan laatia raportteja "joka kymmenennellä suomalaisella peruskoululaisella on mielenterveyshäiriöitä"? Kaikkein herkullisinta olis olla terveydenhoitaja peruskoulussa, pääsisi näihin tietoihin käsiksi tai koulukuraattori tai vastaava.

Kerran peruskoulussa vielä ollessani satuin katsomaan tervydenhoitajalla vieraillessani pöydälle jääneitä papereita. Pöydälle oli jäänyt erään pojan paperit, juuri tälläinen psykologinen raportti, joissa oli merkintä pojasta "yhteiskunnallisesti vaarallinen henkilö". Lisäksi opettajat ehkäpä saavat oppilaiden vanhempien tulot selville samasta tietokannasta? Luulen, että mikä rajoittaisi opettajia käyttämästä näitä tietokantoja?

Nykyaikana ei ole mikään ihme, että näitä tietoja ei ole vaikea yhdistellä, onhan tietojenkäsittely niin kehittynyttä. Kaikki paska tieto on varmaan samassa tietokannassa. Ja jos haetaan vaikkapa aikuisena työpaikkaan voidaan näitä tietokantoja käyttää hyväksi, ihmisen taustojen tarkistamiseen. Itse voin henkilökohtaisesti kertoa, itseltäni on tarkistettu tietoja ja sieltä ilmeisesti löytyy sellaisiakin merkintöjä kuin koulukiusaamista, pyskologeilla käyntejä ja muuta suhteellisen harmitonta, mutta työnantajaakin kiinnostavaa tietoa. Mutta ei ole kuitenkaan kohtuullista kun uuteen työpaikkaan tullessani uudet työkaverit kuiskuttelevat seläntakana henkilöstöpäällikön juoruamia tietoja henkilökohtaisesta menneisyydestäni! Useimmilla on pahempaakin, kuten kannabiksen käyttö yms.

Olen kuullut väitettävän, että yhteiskunnallinen tausta vaikuttaa opiskelupaikan saamiseen. Varsinkin niin, että jos hakija on alempaa sosioekonomista luokkaa näin ei sallita sosiaalista liikkuvuutta eri luokkien välillä.

Lisäksi älykkyydestä, todellakin älykkäämmät ja jotenkin poikkeavat yksilöt saavat koulussa kimppuunsa opettajat ja koulukuraattorit sekä opinto-ohjaajat. Heidän pitää etsiä laumasta yhteiskunnalle vaaralliset yksilöt tai epäilyttävät. Itse kuuluin pääasiassa vain epäilyttäviin:) Minua oltiin passittamassa kaikkiin tutkimuksiin ja älykkyystesteihin mutta tarpeeksi peräänantamattomana henkilönä en suostunut moiseen. Paljon harmia olisi seurannut siitä jos olisin suostunut. Vältin laitokset ja erikoiskoulut johon minut olisi laitettu 85%:n varmuudella.

Kirjoittelen hyvällä omallatunnolla tätä DHCP-palvelimen takaa:)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Press kirjoitti:

On ilmeistä että terveystietoja, poliisien rikosrekistereitä, internettiä sekä mm. verotustietoja käytetään Suomen Kansalaisten vakoilemiseen ja painostamiseen.

Jos ihminen osoittautuu liian älykkääksi eikä suostu sosialismiin, valtio aloittaa armottoman painostamisen ja prässäämisen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu