ykköskanavalla ja Soini kymmenen jälkeen.
Keskeytymätön erikoislähetys
ALERTNET
18309
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Ei olekaan aikoihin kuulunut mitään pulliksesta.
Voin jo spoilata Soinin lausunnon etukäteen:
"Tää tilanne on todella huolestuttava. Syyriassa kuolee joka päivä ihmisiä, myös naisia ja lapsia. Siittä olen erityisen huolissani, että Yhdysvallat ja Venäjä etääntyvät koko ajan kauemmas toisistaan ja konfliktin ratkaisu vaikeutuu koko ajan. Mutta siittä kuitenkin kaikki ovat yhtä mieltä, että tappaminen on saatava loppumaan niin pian kuin mahdollista".
SoiniPossukin on saatu hinattua sängystä ylös, onkohan luvattu makkaraa erikoisannos studiolla.
Sille tilataan mättöä.
Soini on hyvä ulkoministeri. Rasitteena hänellä on ainoastaan tuo persumenneisyys. Aika persuissa menikin lähinnä Hakkaraisen sekoilujen selvittelemiseen.
Mika Aaltola paasaa tv1:llä.
Puhuu asiaa kuten aina.
Muistan että 70 ja 80-luvulla uutiset pursuivat Beirutia ja nyt Syyriaa.
Presidentti Niinistö kommentoi Syyrian tilannetta tv1:llä klo 9.30.
Kepu Vanhanen sanoo juuri nyt tvssä että Suomen ulkoasiainvaliokunta hyväksyy yön iskun ja EU myös.
Kohta presidentti Niinistö puhuu tvssä.
Taas meitä kusetetaan, aina on ählymaissa raketit lentänyt. Mitähän on taas ministerit myyny? Rautateitä, valtateitä, sähköverkkoa, siis ihan mitä vaan.
Meillä ei TV1:stä katsota. Meidän perhe katsoo vaan TV7:aa.
Ykkösaamu oli kyllä jo sovittu aiemmin. Jari korkki mainosti sitä eilen. Tapahtumat tuli vain sopivasti päälle.
Tai itse asiassa Korkki mainosti Soinin haastattelua jo viikko sitten edellisen lähetyksen yhteydessä.
Soini on suht iso.
Soinin jättämät persut ovat suht. tyhmiä. Hakkarainen on tästä oiva esimerkki.
En katso Ylen jälkeenjääneitä ajankohtaisohjelmia
Ei ainuttakaan siviilikonetta Syyrian ilmatilassa
Täällä Syyrian raja, Kamelinkuljettajantie
Syyrian televisio näytti äsken filmin, jossa murhaaja Assad lähtee rauhallisesti töihin
ilman mitään ongelmia
JUONI OLI SEURAAVA
Perjantaina ilmoitettiin, että YK:n kemiallisten aseiden kieltojärjestön OPCW on saapunut Syyriaan eli Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons - järjestö ja että se aloittaa myrkyn tutkimisen lauantaina, jolloin kaikki olettivat, että viikonloppuna ei isketä
SIKSI ISKETTIIN LAUANTAINA TRUMPIN JA THERESA MAYN SUUNNITELMAN MUKAAN
Theresa May sopi hämäyksestä torstaina puhelinsoitolla Trumpin kanssa
IRAN ON VAITI, PUTIN UHKAILEE, MUTTA TURHAA PUHETTA, EI PYSTYNYT MIHINKÄÄN
TULEEKO TOINEN ISKU VIIKONLOPPUNA VAI LOPPUUKO SE TÄHÄN, riippuu myös Putinin puheista, jos hän uhkailee
Trump valvoi yön ja puhui, kun ohjukset olivat jo ilmassa
Trump: minulla on myös viesti niille kahdelle, jotka tukevat Assadin perhettä
"Iran ja Venäjä, kysyn teiltä, mikä se on sellainen kansakunta, joka haluaa liittoutua viattomien ihmisten massamurhiin. Teidän valtionne voidaan tuomita sillä perusteella, mitä kavereita teillä on. Ei mikään valtio voi pitkään edistää roistovaltioita, törky-tyranneja ja murhaajadiktaattoreita
To Iran and to Russia I ask, what kind of a nation wants to be associated with the mass murder of innocent men women and children. The nations of the world can be judged by the friends they keep. No nation can succeed in the long run by promoting rogue states brutal tyrants and murderous dictators”
Vova Putin, tunnettu myös nimellä Rotannaama
edesvastuuton diktaattori, sitä saa mitä pilaa. Yritti propagandaansa Mainilan laukauksista, ettei muka murhayrittänyt Salisburyssa tai että Putinin veljesrikollinen Assadin perhe ei muka käyttänyt myrkkykaasua
Theresa Mayn rooli on myös ratkaiseva, hän vaati Trumpia iskemään torstaina puhelimessa ja ilmoitti että hän päättää ilman Englannin parlamenttia iskusta
Koordinoitu isku, vähän ohjuksia vain noin 120 ohjusta
Putin ei saanut yhtään ohjusta estettyä
Iran on hiljaa eikä tue Putinia
USA Englanti ja Ranska iskivät sekä Välimereltä että Punaiselta mereltä
Iskun tarkoitus on olla sellainen, että Venäjän toimet jäävät lässyksi
Venäjä voi kostaa vain raaka-ainetoimituksilla kuten titaanin viennin lopettamisella, öljy ei ole ase, koska USA on öljynviejämaa eikä Saudeilla ole mitään sitä vastaan, että putinisteja ja Irania lyödään kuin vierasta Kremliä
Trump: "Paha ja halveksittu kaasuhyökkäys jätti äidit ja isät, imeväiset ja lapset, kieriskelemään kivussa ja haukkomaan henkeään. Tällaiset hyökkäykset eivät ole ihmisen toimia vaan hirviön. The evil and the despicable attack left mothers and fathers, infants and children, thrashing in pain and gasping for air. These are not the actions of a man; they are crimes of a monster instead"
Theresa May: Meidän on iskettävä murhaajajoukkoon, joka tappoi kaasulla 75 ihmistä
"'We had no alternative': Theresa May orders UK to join US and French air strikes against 'cruel and abhorrent' Syrian regime following chemical weapon attack as 'huge' explosions are heard near Damascus"