Raamatun mukaan tässä armon ajassa pelastutaan vain ja ainoastaan luottamalla Jeesukseen Kristukseen pelastajanaan ja hänen ristillä vuodattamaan sovintovereen.
Ihminen ei voi eikä saa lisätä siihen mitään.
Monet kirkot ja lahkot opettaa että pelastukseen tarvitaan tavalla tai toisella myös tekoja, mutta tämä kaikki on valhetta.
Meidän pelastukseen tarvittava teko on jo tehty Jeesuksen toimesta Golgatan keskimmäisellä ristillä.
Jos olet sitä mieltä että tarvitaan jotain muutakin, niin epäsuorasti väität, ettei Jeesuksen sovitustyö ollut täydellinen ja halvennat Jumalaa ja hänen rakkauttaan ja armoaan.
Ihminen ei voi eikä saa lisätä siihen mitään.
Monet kirkot ja lahkot opettaa että pelastukseen tarvitaan tavalla tai toisella myös tekoja, mutta tämä kaikki on valhetta.
Meidän pelastukseen tarvittava teko on jo tehty Jeesuksen toimesta Golgatan keskimmäisellä ristillä.
Jos olet sitä mieltä että tarvitaan jotain muutakin, niin epäsuorasti väität, ettei Jeesuksen sovitustyö ollut täydellinen ja halvennat Jumalaa ja hänen rakkauttaan ja armoaan.
Vastaukset 99
Vanhimmat
"Teoistasi sinut palkitaan" opettaa Raamattu.
"Niin teille mitataan kuin te mittaatte" jne...
Näitä löytyy vaikka kuinka paljon, kehoituksia myös toimia oikein.
Vain Jumalan armosta voi pelastua.
Juuri näin.
Mitä jätä tekemättä,näistä minun vähimmistä veljistäni, se telolette jättäneet tekemättä minulle.
Niin mut ku kristittyjen jumalahan on saattanut luvata armon jos ovat laittomuudelle kuuliaisia:
mukaan:https://www.gotquestions.org/Suomi/saatana-taman-maailman-jumala.html
vaikka, tuskin tämä kristittyjen laittmuuden Barjeesus on kristittyjen syntejä oikeudettu sovittamaan mutta uskovaisia on helppo eksyttää uskomaan...
"Apostolien teot:13:6 Ja kun he olivat vaeltaneet kautta koko saaren Pafoon asti, tapasivat he erään juutalaisen miehen, noidan ja väärän profeetan, jonka nimi oli Barjeesus."
Tai olla pelastumatta sillä kristittyjen laittomuuden jumala ei antanut armoa Paavalillekkaan vaikka hän rukoili herrastaan eroa kolme kertaa saatanan enkeleiden seurassa raamatun mukkaan. Mutta kun uskossaan herransa valitsee epäjumalakseen niin silloin pitäisi uskovasessakin olla sen verran rehellisyyttä kuin Paavalli ja tunnustaa yhteinen herransa niinkuin Paavalikin, eikä esiintyä Lait antaneiden Kaikkivaltiaiden Pyhiin Nimiin Heitä pilkaten.
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/15.html
'Synti erottaa meidät elämän lähteestä, Jumalasta.'
Joten monille armo saanti on sitä uskoa jonka Kaikkivaltias Jeesus on kieltänyt herroihinne.
kristittyjen raamatussa Paavalin oppien laiittomuuden todelliset herranne:
https://www.gotquestions.org/Suomi/saatana-taman-maailman-jumala.html
"Apostolien teot:13:6 Ja kun he olivat vaeltaneet kautta koko saaren Pafoon asti, tapasivat he erään juutalaisen miehen, noidan ja väärän profeetan, jonka nimi oli Barjeesus."
Jeesuksen evankeliumia; Matteuksen mukaan:
24:23 Jos silloin joku sanoo teille: 'Katso, täällä on Kristus', tahi: 'Tuolla', niin älkää uskoko.
24:24 Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin.
(((viitaten yllä olevaan ja oleviin Apostolien teot:13:6 tekstiin:)))
24:25 Katso, minä olen sen teille edeltä sanonut.
24:26 Sentähden, jos teille sanotaan: 'Katso, hän on erämaassa', niin älkää menkö sinne, tahi: 'Katso, hän on kammiossa', niin älkää uskoko."
25:41 "Menkää pois minun luotani, te kirotut, ikuiseen tuleen, joka on varattu Saatanalle ja hänen enkeleilleen."
Odotatte uskovina viimeistä tuomiota joka on jo raamatuissa annetuina ja esiinnytte pelastettuina mutta ettepä rehellisesti eksyttäjinä kerro mihin pelastutte!!!
1.Johanneksen kirje:
2:4 Joka sanoo: "Minä tunnen hänet", eikä pidä hänen käskyjänsä, se on valhettelija, ja totuus ei ole hänessä."
Todellisuudessa laittomuuden herrojen uskossa olevat ovat eksytettyjä uskomaan Kaikkivaltiaan kristillisten Jeesuksen vastaisesti Saatanan ja Barjeeksen orjiksi luottaen valheellisuuksiin kuten usko ja kaste pelastaa vaikka uskominen on kielletty laittomuden herroihin ja ketään Kaikkivaltias Jeesus ei ole käskenyt kastää laittomuuden herroja palveleviksi uskovaisiksi!
Ei pahalla mutta nämä vaikuttaa olevan, ehkä ainoat totuudenne...:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
'Meillä ei ole järkeä'
-
Ymmärtämättömyys:
'Meillä ei ole ymmärrystä'
-
Ihmisyydestä luopuminen:
'Me emme kykene täyttämään käskyihin sisältyvää uskon ja ehdottoman rakkauden vaatimusta.'
'Me emme kykene noudattamaan ihmisille säädettyä lakia.'
'Olemme syntisiä'
-
Jumalan Valtakunnan kaltaisuudesta luopuminen:
'Järkemme ei voi käsittää Jumalaa'
-
herra jumala uudeksi jumaliksi:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/15.html
'Synti erottaa meidät elämän lähteestä, Jumalasta.'
Kolminaisuus oppia ei raamattu eikä Jumalan ja Jeesuksen opit tunne....:
Jeesuksen evankeliumia Johanneksen mukaan:
10:30 "Minä ja Isä olemme yhtä."
-
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/22.html
'Kristitty pysyy kuitenkin syntisenä elämänsä loppuun asti.'
TÄRKEÄ YMMÄRTÄÄ:
1 Johanneksen kirje 3:4-10
Tuon mukaan: synti = laittomuus, laittomuus = Lain vastainen rikos = rikoksia ei raamatun Jeesus sovittanut.
-
Kolminaisuus oppinne erottaa Jumalan ja Jeesuksen sekä Pyhän Hengen toisistaan jotta kristittyjen todelliset "kolme" sopisivat oppien kuvioihin uskottaviksi. Paavalin tekstien Saatana on raamatuissanne jumalanne ja Barjeesus syntienne / rikoksienne (1 Johanneksen kirje 3:4-10) sovittajana joten ei olisi pahitteeksi, että lukisitten tietojanne ja opettelisitte ymmärtämään asianne kristittyjen eksytyksien epäpyhyyksineen
SILLÄ
Luopumalla HEISTÄ yhdestä, luopuu HEISTÄ!
Jeesuksen evankeliumia Johanneksen mukaan:
10:30 "Minä ja Isä olemme yhtä."
Ilman Pyhää Isää ja ilman Pyhää Poikaa ei ole Pyhää Henkeä!
HUOM! Pilkkaamalla HEISTÄ yhtä, PILKKAA HEITÄ:
Jeesuksen evankeliumia Markuksen mukaa;
3:29 mutta joka pilkkaa Pyhää Henkeä, se ei saa ikinä anteeksi, vaan on vikapää iankaikkiseen syntiin."
-
Kukaan ei synny tuollaiseksi uskovaiseksi joten kyseessä on laittomuuden aivopesu syntisten/rikollisten kouluttamiseksi ja jonkun toisen kuin Jumalan ja Jeesuksen palvelIijaksi aivopesu koulutus. Ellei noin olisi, niin raamatun Jumala ja Jeesus olis kaikki kristittyjen laittomuudet määrännyt ja niin ei ole! Joten jotku toiset jumalat ja jeesukset ovat laittomuuden herroja JA he ovat raamatuissanne Paavalinnekin tunnustamana mutta teille kaikkille ei rehellisyyttä ole ilmeisesti edes itseänne kohtaan!
"palkitaan" voidaan "palkita, - ei kuitenkaan PELASTUKSELLA, pelastus on jo TÄYTETTY Golgatan keskimmäisellä ristillä.
yhden ainoankaan "oman teon" takia, ei voi pelastusta ANSAITA.
ne, jotka niin opettaa, eivät käsitä todellista Golgatan ristin TÄYDELLISTÄ sovitusta , kenenkään yksikään MINKÄÄNLAINEN oma teko olisi "pelastusasia".
Sentähden sano heille: Tämä on kansa, joka ei kuullut Herran, Jumalansa, ääntä eikä ottanut kuritusta varteen. Kadonnut on totuus ja hävinnyt heidän suustansa.
Jeesus kärsi ristillä sinun syntiesi tähden.
Mutta tämä on tuomio, että valkeus on tullut maailmaan, ja ihmiset rakastivat pimeyttä enemmän kuin valkeutta; sillä heidän tekonsa olivat pahat.
”Sillä minä tunnen ajatukseni, jotka minulla on teitä kohtaan, sanoo Herra: rauhan eikä turmion ajatukset; minä annan teille tulevaisuuden ja toivon.”
”Ja vaikka minä menen valmistamaan teille sijaa, tulen minä takaisin ja otan teidät tyköni, että tekin olisitte siellä, missä minä olen.”
”Olkaa raittiit, valvokaa. Teidän vastustajanne, perkele, käy ympäri niinkuin kiljuva jalopeura, etsien, kenen hän saisi niellä.”
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/15.html
'Synti erottaa meidät elämän lähteestä, Jumalasta.'
Kolminaisuus oppia ei raamattu eikä Jumalan ja Jeesuksen opit tunne....:
Jeesuksen evankeliumia Johanneksen mukaan:
10:30 "Minä ja Isä olemme yhtä."
Joten yhdestä luopuminen on Heistä kolmesta luopuminen sekä pelastuksesta sillä uskomisen kiellon rikkoneen ovat jo tuomionsa saaneet.
Unohda raamattu, pysy tosiasioissa!
Taitaapa olla liikaa vaadittu.
Voi, jos vihdoin ihmislapsi ymmärtäisi olla suorittamatta, yrittämättä ansaitakaan. Jesaja: 55:9.
http://mixlr.com/messias-on-tulossa/
Jeesus on hyvä Paimen.
Aamen kiitos Jeesus!
Ylistys Jeesukselle!
”Vanhurskaus ja oikeus on sinun valtaistuimesi perustus, armo ja totuus käy sinun kasvojesi edellä.”
Kyllä Jeesuksen suorittama sovitus, riittää meille pelastukseksi. Mutta emme voi enää elää mitenkä sattuu , vaan meidän tulee kasvaa aikuisuuteen uskossa, alkaa kasvaa ja meissä tulee/alkaa näkymään pyhityksen hedelmät.
Jumala antaa meille voimat kaikkeen mitä tarvitsemme. Usko on enemmäin kuin tieto. se on elämä meissä.
Mark. 1:
14.... Jeesus tuli Galileaan ja julisti Jumalan evankeliumia.
15. Hän sanoi: "Aika on täyttynyt, ja Jumalan valtakunta on tullut lähelle. Kääntykää ja uskokaa evankeliumi."
Joh.1:
12. Mutta kaikille, jotka ottivat hänet vastaan, hän antoi oikeuden tulla Jumalan lapsiksi, niille, jotka uskovat hänen nimeensä.
Jeesus nimenomaan ottaa vastaan syntisiä. 😁
”Ja hän on meidän syntiemme sovitus; eikä ainoastaan meidän, vaan myös koko maailman syntien.”
Aamen!
”kuinka paljoa enemmän on Kristuksen veri, hänen, joka iankaikkisen Hengen kautta uhrasi itsensä viattomana Jumalalle, puhdistava meidän omantuntomme kuolleista teoista palvelemaan elävää Jumalaa!”
Mulla onkin aika Jeesukselle ensiviikolla.😁
Voiko häneen luottaa:
"Apostolien teot:13:6 Ja kun he olivat vaeltaneet kautta koko saaren Pafoon asti, tapasivat he erään juutalaisen miehen, noidan ja väärän profeetan, jonka nimi oli Barjeesus."
eesuksen evankeliumia Matteuksen mukaan:
24:23 Jos silloin joku sanoo teille: 'Katso, täällä on Kristus', tahi: 'Tuolla', niin älkää uskoko.
24:24 Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee (Apostolien teot:13:6), ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin."
laittomuudet pyhät:
https://www.gotquestions.org/Suomi/saatana-taman-maailman-jumala.html
"Apostolien teot:13:6 Ja kun he olivat vaeltaneet kautta koko saaren Pafoon asti, tapasivat he erään juutalaisen miehen, noidan ja väärän profeetan, jonka nimi oli Barjeesus."
-
Eikö se Lait ja opit antanut Kaikkivaltias olisi luotettavampi?
Matteuksen evankeliumi:
7:23. Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.
23:33 Te käärmeet, te kyykäärmeitten sikiöt, kuinka te pääsisitte helvetin tuomiota pakoon?
Jeesuksen evankeliumia Matteuksen mukaan:
25:41 "Menkää pois minun luotani, te kirotut, ikuiseen tuleen, joka on varattu Saatanalle ja hänen enkeleilleen."
Huomioi tarkemmin kenelle Jeesus puhuu ja kenestä. Ehkä sitten vähän paremmin käsität. Lue uudestaan kokonaan.
Tuomio uskomisista laittomuuden herroihin on Kaikkivaltiaan Jeesuksen antamana kristittyjen raamatussa.
Joten tulkinnoillanne eksytätte mutta laittmuutanne että voi kieltää!
laittomuudet pyhät:
https://www.gotquestions.org/Suomi/saatana-taman-maailman-jumala.html
"Apostolien teot:13:6 Ja kun he olivat vaeltaneet kautta koko saaren Pafoon asti, tapasivat he erään juutalaisen miehen, noidan ja väärän profeetan, jonka nimi oli Barjeesus."
Jeesuksen evankeliumia Matteuksen mukaan:
24:23 Jos silloin joku sanoo teille: 'Katso, täällä on Kristus', tahi: 'Tuolla', niin älkää uskoko.
24:24 Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee (Apostolien teot:13:6), ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin."
Matteuksen evankeliumi:
7:23. Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.
23:33 Te käärmeet, te kyykäärmeitten sikiöt, kuinka te pääsisitte helvetin tuomiota pakoon?
Ei pitäs olla vaikea ymmärtää KETÄ PALVELEVIEN laittomuuksista on kyse kun SE TIETONA ON kristittyjen omassa raamatussa.
Jeesuksen evankeliumia Matteuksen mukaan:
25:41 "Menkää pois minun luotani, te kirotut, ikuiseen tuleen, joka on varattu Saatanalle ja hänen enkeleilleen."
Jokaisen, joka häneen turvautuu.
Etkö muista, että tieto on laittomuuden kristittyjen väärentyssä raamatussa jossa on muitakin laittomuuksia? Jopa Kaikkivaltiaiden; Jumalan ja Jeesuksen asettamaa Laki "älä tee huorin" poistettiin huoraavien kristittyjen pelastamiseksi helevettiin. Noin se kristittjen jumalaa palvelevien laittomuuden sivistys toimii niin kuin ennenkin....
Tutki eksytyksen teho ja opi....
Kirjoitut ylimielisenä: #Jeesus nimenomaan ottaa vastaan syntisiä. #
1 Johanneksen kirje 3:4-10
"Jokainen, joka tekee synnin, tekee myös laittomuuden; ja synti on laittomuus......"
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/15.html
'Synti erottaa meidät elämän lähteestä, Jumalasta.'
Tuomio:
Matteuksen evankeliumi:
7:23. Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.
23:33 Te käärmeet, te kyykäärmeitten sikiöt, kuinka te pääsisitte helvetin tuomiota pakoon?
Jeesuksen evankeliumia Matteuksen mukaan:
25:41 "Menkää pois minun luotani, te kirotut, ikuiseen tuleen, joka on varattu Saatanalle ja hänen enkeleilleen."
Kaikkivaltiaan verellä ei laittomuuden syntejä=rikoksia soviteta:
Matteuksen evankeliumi:
7:23. Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.
23:33 Te käärmeet, te kyykäärmeitten sikiöt, kuinka te pääsisitte helvetin tuomiota pakoon?
Jeesuksen evankeliumia Matteuksen mukaan:
25:41 "Menkää pois minun luotani, te kirotut, ikuiseen tuleen, joka on varattu Saatanalle ja hänen enkeleilleen."
Miten voi ”pelastaa helevettiin”?
Minä luen 32/38-käännöstä.
Jeesus ei rikoksia sovittanut; synti = laittomuus = rikos:
1 Johanneksen kirje 3:4-10
"Jokainen, joka tekee synnin, tekee myös laittomuuden; ja synti on laittomuus.
Ja te tiedätte hänen ilmestyneen ottamaan pois synnit; ja hänessä ei ole syntiä. Kuka ikinä hänessä pysyy, hän ei tee syntiä; kuka ikinä syntiä tekee, hän ei ole häntä nähnyt eikä häntä tuntenut. Lapsukaiset, älköön kukaan saako teitä eksyttää. Se, joka vanhurskauden tekee, on vanhurskas, niinkuin hän on vanhurskas. Joka syntiä tekee, se on perkeleestä, sillä perkele on tehnyt syntiä alusta asti. Sitä varten Jumalan Poika ilmestyi, että hän tekisi tyhjäksi perkeleen teot. Ei yksikään Jumalasta syntynyt tee syntiä, sillä Jumalan siemen pysyy hänessä; eikä hän saata syntiä tehdä, sillä hän on Jumalasta syntynyt. Siitä käy ilmi, ketkä ovat Jumalan lapsia ja ketkä perkeleen lapsia. Kuka ikinä ei tee vanhurskautta, hän ei ole Jumalasta, ei myöskään se, joka ei veljeänsä rakasta."
Joten uskovaiset luottaa Barjeesukseen rikoksien sovittajana. Apostolien teot:13:6
Ja saatanaan laittomuuden jumalanaan:
https://www.gotquestions.org/Suomi/saatana-taman-maailman-jumala.html
joten kenenkähän lapsia todellisuudessa kristityt ovatkaan....
kristityn antama tunnustus:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/15.html
'Synti erottaa meidät elämän lähteestä, Jumalasta.'
Ja tässä katoaa pelastus...
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/22.html
'Kristitty pysyy kuitenkin syntisenä elämänsä loppuun asti.'
Mieti edes hiukan....
Luotat ja uskot eksytettynä kristittyjen paavalilais-luterilaisuuden Barjeesukseen:
herra jumala uudeksi jumaliksi:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/15.html
'Synti erottaa meidät elämän lähteestä, Jumalasta.'
Se, mistä luopuu ei ole enään tuki ja turva!
kuullostaa kuin olisin lahtarina teurastamolla.
Aseta esiin Kaikkivaltiaan Jeesuksen antaman tieto tuo että "veri" pelastaa jo tuomitut laittomuuden herroihin uskovat????
OLETTE uskossa VAIHTANEEN KAIKKIVALTIAAT, JUMALAN JA JEESUKSEN laittomuudenne herroihin ja niiden saastaisiis epäpyhyyksiin:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/15.html
'Synti erottaa meidät elämän lähteestä, Jumalasta.'
Ja samalla ero HEISTÄ sillä HE: Jeesuksen evankeliumia Johanneksen mukaan:
10:30 "Minä ja Isä olemme yhtä."
Joten monille armo saanti on sitä uskoa jonka Kaikkivaltias Jeesus on kieltänyt herroihinne.
kristittyjen raamatussa Paavalin oppien laiittomuuden todelliset herranne:
https://www.gotquestions.org/Suomi/saatana-taman-maailman-jumala.html
"Apostolien teot:13:6 Ja kun he olivat vaeltaneet kautta koko saaren Pafoon asti, tapasivat he erään juutalaisen miehen, noidan ja väärän profeetan, jonka nimi oli Barjeesus."
Jeesuksen evankeliumia; Matteuksen mukaan:
24:23 Jos silloin joku sanoo teille: 'Katso, täällä on Kristus', tahi: 'Tuolla', niin älkää uskoko.
24:24 Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin.
(((viitaten yllä olevaan ja oleviin Apostolien teot:13:6 tekstiin:)))
24:25 Katso, minä olen sen teille edeltä sanonut.
24:26 Sentähden, jos teille sanotaan: 'Katso, hän on erämaassa', niin älkää menkö sinne, tahi: 'Katso, hän on kammiossa', niin älkää uskoko."
25:41 "Menkää pois minun luotani, te kirotut, ikuiseen tuleen, joka on varattu Saatanalle ja hänen enkeleilleen."
Odotatte uskovina viimeistä tuomiota joka on jo raamatuissa annetuina ja esiinnytte pelastettuina mutta ettepä rehellisesti eksyttäjinä kerro mihin pelastutte!!!
1.Johanneksen kirje:
2:4 Joka sanoo: "Minä tunnen hänet", eikä pidä hänen käskyjänsä, se on valhettelija, ja totuus ei ole hänessä."
Olisi jo lopultakin suotavaa, että alkaisitten palvelmaan todellisia herrojanne heidän omilla nimillään sillä vaikka olisikin eksytettynä uskontunnustuksen antanut laittomuuden herroille, NIIN SILLOIN PITÄÄ NIITÄ PALVELLA REHELLISESTI heidän omiin nimiin ja tietoisena että on laittomuuden epäpyhän hengen palvelija.
Paavalikaan ei eroa saatanastaan saanut vaikka rukoili kolme kertaa saatanan enkeleiden seurassa joten uskovaiseksi eksytetty tietoineen on kaltaisekseen toisia tuomittujen joukkoon eksyttävä Joten "Jokaisen, joka häneen turvautuu." on kyseen alaista luottaa uskovaiseen kun sattuu olemaa sellaisiakin kuten Kaikkivaltiaat joiden herrana esiintyviä riittää!
Jeesuksen evankeliumia; Matteuksen mukaan:
24:23 Jos silloin joku sanoo teille: 'Katso, täällä on Kristus', tahi: 'Tuolla', niin älkää uskoko.
24:24 Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin.
(((viitaten yllä olevaan ja oleviin Apostolien teot:13:6 tekstiin:)))
24:25 Katso, minä olen sen teille edeltä sanonut.
24:26 Sentähden, jos teille sanotaan: 'Katso, hän on erämaassa', niin älkää menkö sinne, tahi: 'Katso, hän on kammiossa', niin älkää uskoko."
25:41 "Menkää pois minun luotani, te kirotut, ikuiseen tuleen, joka on varattu Saatanalle ja hänen enkeleilleen."
Odotatte uskovina viimeistä tuomiota joka on jo raamatuissa annetuina ja esiinnytte pelastettuina mutta ettepä rehellisesti eksyttäjinä kerro mihin pelastutte!!!
1.Johanneksen kirje:
2:4 Joka sanoo: "Minä tunnen hänet", eikä pidä hänen käskyjänsä, se on valhettelija, ja totuus ei ole hänessä."
Monet teistä ottavat varmuuden joka on vain uskoa itsensä ja toisten tuomion alaisuuteen eksyttäjinä.
Joten, kun sielullisesti aivopesty sokea toista tielleen ohjaa, niin seuraus on, että molemmat samaan tuomioon kaatuvat...
Niinkö?
Ja hän sanoi heille: "Menkää kaikkeen maailmaan ja saarnatkaa evankeliumia kaikille luoduille.”
Aamen kiitos Jeesus!
Tiesitkö, että Jeesus Kristus kärsi ja kuoli sinun syntiesi vuoksi ristillä?
Jeesus on hyvä Paimen.
No joo...
Joo. Erikoinen ilmaisu.
Niin käski mutta ei laittomuuden tekoihin...
Kaikkivaltias Jeesushan ei käskenyt omien kristillisten opetuslapsien saarnata muiden oppeja vaan kaikkea sitä mitä Hän itse oli heille opettanut ja käski opettaa pitämään ne opit.
Joten Paavalilaisuuden herroja niihin uskomaan eksytettyjen tulisi palvelvella niiden omiin nimiin:
https://www.gotquestions.org/Suomi/saatana-taman-maailman-jumala.html
"Apostolien teot:13:6 Ja kun he olivat vaeltaneet kautta koko saaren Pafoon asti, tapasivat he erään juutalaisen miehen, noidan ja väärän profeetan, jonka nimi oli Barjeesus."
https://fi.wikipedia.org/wiki/Noitavainot
Noitavainot nykyaikana
Vielä nykyään joissakin vahvasti taikauskoisissa ja perinteisiin nojaavissa yhteisöissä harjoitetaan noitavainoja. Nykyajan vainot vaativat tuhansia ihmishenkiä vuosittain.[16] Etelä-Afrikan pohjoisosassa jopa satojen noidiksi epäiltyjen ihmisten uskotaan saaneen surmansa noitavainoissa 1990-luvulla.[17] Kamerunissa järjestetään noitaoikeudenkäyntejä, joissa syytetty voi saada tuomion noitatohtorina esiintymisestä. Lynkkausjoukot ovat polttaneet elävältä tuhansia ihmisiä Tansaniassa, Keniassa ja Zimbabwessa 1990-luvulla. Noitavainot ovat jatkuneet myös vuosituhannen vaihteen jälkeen. Länsi-Keniassa väkijoukot polttivat 11 noidiksi epäiltyä miestä ja naista toukokuussa 2008.[18] Nigeriassa noin 5 000 lasta on hylätty kymmenessä vuodessa vanhempien karkottaessa heidät noitina. Lapsia on syytetty avioeroista, sairauksista, onnettomuuksista tai työn menetyksestä.[19] Afrikan noitavainojen syyt ovat usein myös poliittiset, sillä vaikutusvaltaiset noidat ja noitatohtorit ovat yleensä uudistusten jarruina. Pastorit saavat myös lisämainetta paljastaessaan uusia "noitia". Vuonna 2010 Haitilla tapettiin 45, joita syytettiin koleran levittämisestä voodoon avulla.[20]"
Taidat olla joku kone, eli robotti. Ei inhimillisyyden häivääkään!
Mihin sinä pyrit noilla pitkillä lurituksillasi?
Raamatussa on niitä lisää ellet muuten löydä tuomiotasi.
Sinulle ei ole annettu valtuuksia tuomita. Tiesitkö sen?
Niin, pelastus, eli syntien anteeksianto ei vaadi mitään. Jeesus antoi syntejä anteeksi jo ennen kuolemaansa.
"Niin kirjanoppineet ja fariseukset rupesivat ajattelemaan ja sanomaan: "Kuka tämä on, joka puhuu Jumalan pilkkaa? Kuka voi antaa syntejä anteeksi, paitsi Jumala yksin?" Mutta kun Jeesus tiesi heidän ajatuksensa, vastasi hän ja sanoi heille: "Mitä te ajattelette sydämessänne? Kumpi on helpompaa, sanoako: 'Sinun syntisi ovat sinulle anteeksi annetut', vai sanoa: 'Nouse ja käy'? Mutta tietääksenne, että Ihmisen Pojalla on valta maan päällä antaa syntejä anteeksi," – hän sanoi halvatulle - "minä sanon sinulle: nouse, ota vuoteesi ja mene kotiisi." Ja kohta hän nousi heidän nähtensä, otti vuoteen, jolla oli maannut, ja lähti kotiinsa ylistäen Jumalaa."
Luuk. 5:21-25
Mutta, kun synnit on annettu anteeksi, sanotaan:
""En minäkään sinua tuomitse; mene, äläkä tästedes enää syntiä tee"
Joh. 8:11
Syntien anteeksianto antaa uuden alun, mutta sen jälkeen tulisi elää vanhurskaasti, ettei joudu takaisin tuomion alle. Ikuinen elämä on luvattu vanhurskaille.
"Ja nämä menevät pois iankaikkiseen rangaistukseen, mutta vanhurskaat iankaikkiseen elämään."
Mat. 25:46
"Sillä synnin palkka on kuolema, mutta Jumalan armolahja on iankaikkinen elämä Kristuksessa Jeesuksessa, meidän Herrassamme."
Room. 6:23
kristittyjen jumala armolahjoja on helppo luvata mutta kuka ne antaa:
https://www.gotquestions.org/Suomi/saatana-taman-maailman-jumala.html
-
Jeesuksen evankeliumia Matteuksen mukaan:
28:18 Ja Jeesus tuli heidän tykönsä ja puhui heille ja sanoi: "Minulle on annettu kaikki valta taivaassa ja maan päällä."
24:23 Jos silloin joku sanoo teille: 'Katso, täällä on Kristus', tahi: 'Tuolla', niin älkää uskoko.
24:24 Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee (Apostolien teot:13:6), ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin."
KIELTO koskee tähän kristittyjen profeettaan uskomista:
"Apostolien teot:13:6 Ja kun he olivat vaeltaneet kautta koko saaren Pafoon asti, tapasivat he erään juutalaisen miehen, noidan ja väärän profeetan, jonka nimi oli Barjeesus."
KIELLON hyljänneiden tuomio...
Matteuksen evankeliumi:
7:23. Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.
23:33 Te käärmeet, te kyykäärmeitten sikiöt, kuinka te pääsisitte helvetin tuomiota pakoon?
Jeesuksen evankeliumia Matteuksen mukaan:
25:41 "Menkää pois minun luotani, te kirotut, ikuiseen tuleen, joka on varattu Saatanalle ja hänen enkeleilleen."
Kyykäärmeet ovat mukavia eläimiä ,ei ne käy ihmisen kimppuun vaan syövät sammakoita.
Ja samalla kristittyjen kaltaisia salakavalia laittomuuden herroihin uskovia orjia.
"kyykäärmeet mukavia"
kyykäärmeitten SIKIÖT !!
Tiesitkö, että Jeesus kärsi ja kuoli sinun syntiesi tähden?
Jaahas, Tarzan on nostettu puuhun, performance voi alkaa.
Pelastuminen vaatii kääntymisen ja parannuksen teon ja uskoa Jumalaa.
Lue eksyttäjän tuomiosi Kaikkivaltiaan Jeesuksen antamana ja eksytä sitten itsees!
Tiesitkö, että Jeesus Kristus kärsi ja kuoli ristillä sinun syntiesi vuoksi?
Perätön loitsu, ei hokemalla todeksi muutu!
”Mutta kaikille, jotka ottivat hänet vastaan, hän antoi voiman tulla Jumalan lapsiksi, niille, jotka uskovat hänen nimeensä,”
Raamattu ilmoittaa kirkkaasti, että Jeesus on Vapahtaja.
Vapautti Kaikkivaltiaana armoon oikeudetut Lain rikkojat Esimerkiksi tappaamaan sotilaat joiden "älä tapa" Lain rikkomuksista vastuu siirtyy ESIVALLALLE ja sotilaat saa armon.
”Se on täytetty!”
No missä kohtaa raamattua tuo tieto on?
Joh. 28. Jeesus antaa henkensä
(Matt. 27:45-56; Mark. 15:33-41; Luuk. 23:44-49)
Tämän jälkeen, kun Jeesus tiesi, että kaikki oli jo täytetty, hän sanoi, jotta Raamatun sana toteutuisi: "Minun on jano."
29. Siellä oli astia täynnä hapanviiniä. Sotilaat kastoivat sienen hapanviiniin, panivat sen iisoppiruo'on päähän ja ojensivat hänen huulilleen.
30. Kun Jeesus oli ottanut hapanviinin, hän sanoi: "Se on täytetty!" Sitten hän kallisti päänsä ja antoi henkensä.
Etsin sitä väitettä tukevaa, että...:
Anonyymi
15.04.2020 15:08
"Raamattu ilmoittaa kirkkaasti, että Jeesus on Vapahtaja."
Pyörtyi, ja virkosi myöhemmin hautaholvissa.
Omien kristillistensä jotka noudattavat Hänen Lakia ja oppeja ja eivät ole antaneet uskontunnustusta kristittyjen Barjeesuksen profeetoille, sanoo raamatussa Kaikkivaltias.
Voi sinua ja valheitasi!
”Mutta kun he tulivat Jeesuksen luo ja näkivät hänet jo kuolleeksi, eivät he rikkoneet hänen luitaan,vaan yksi sotamiehistä puhkaisi keihäällä hänen kylkensä, ja heti vuoti siitä verta ja vettä.”
Joh 19:33,34
Aamen!
Roomalainen sotilas varmisti että oliko kuollut. Hän pisti keihää kyljestä sisään ja sieltä virtasi verta ja vettä. Jeesus oli kuollut.
Barjeesus oli noita ja sen kannattajat saatananpalvojia.
Joten olet Uudenliiton Lait ja opit antaneen Kaikkivaltiaan Jeesuksen Nimeen Saatanaa ja Barjeesusta palveleva jo tuomittu eksyttäjä tai uskovainen, niin....
Jeesuksen evankeliumia Matteuksen mukaan:
28:18 Ja Jeesus tuli heidän tykönsä ja puhui heille ja sanoi: "Minulle on annettu kaikki valta taivaassa ja maan päällä."
Matt.23:15 Voi teitä, kirjanoppineet ja fariseukset, te ulkokullatut, kun te kierrätte meret ja mantereet tehdäksenne yhden käännynnäisen; ja kun joku on siksi tullut, niin teette hänestä helvetin lapsen, kahta vertaa pahemman, kuin te itse olette!
Jeesuksen evankeliumia Matteuksen mukaan:
24:23 Jos silloin joku sanoo teille: 'Katso, täällä on Kristus', tahi: 'Tuolla', niin älkää uskoko.
24:24 Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee (Apostolien teot:13:6), ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin."
laittomuudet pyhät:
https://www.gotquestions.org/Suomi/saatana-taman-maailman-jumala.html
"Apostolien teot:13:6 Ja kun he olivat vaeltaneet kautta koko saaren Pafoon asti, tapasivat he erään juutalaisen miehen, noidan ja väärän profeetan, jonka nimi oli Barjeesus."
laittomuuden profeettaan uskomisesta on tuomio jo annettu...
Matteuksen evankeliumi:
7:23. Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.
23:33 Te käärmeet, te kyykäärmeitten sikiöt, kuinka te pääsisitte helvetin tuomiota pakoon?
Jeesuksen evankeliumia Matteuksen mukaan:
25:41 "Menkää pois minun luotani, te kirotut, ikuiseen tuleen, joka on varattu Saatanalle ja hänen enkeleilleen."
Lopeta jo tuo barjeesuksesta puhuminen. Sillä ei ole mitään tekemistä Jeesuksen kanssa.
Siis todellisuudessa tarkoitat ettei teillä ole pelastuksen kanssa mitään tekemistä kun uskotte laittomuuden Barjeesuksen vaikka Kaikkivaltias kielsi ja tuomitsi "ikuiseen tuleen" uskovaiset. Lue raamatusta tuomionne!
”Sillä ei Jumala ole määrännyt meitä vihaan, vaan saamaan pelastuksen Herramme Jeesuksen Kristuksen kautta,”
Jeesus kärsi ja kuoli ristillä sinun syntiesi vuoksi. Tiedätkö sen?
on merkitystä jos uskot häntä Kaikkivaltiaaksi Jeesukseksi... jo tuomittuna
barjeesuksesta kirjoittaja on edustaa saatanaa. älkää edes lukeko sen kirjoituksia. se on erittäin salakavala ja pettävä. Saatana pukeutuu valkeuden enkeliksi ja tuo tekeytyy sellaiseksi, mutta pettää . Saatana kiertää, kuin kirjuva jalopeura etsien kenet se saisi niellä.
1.Piet.5: 8. Olkaa raittiita, valvokaa. Teidän vastustajanne, Paholainen, kulkee ympäri kuin ärjyvä leijona etsien, kenet voisi niellä.
9. Vastustakaa häntä uskossa lujina! Tehän tiedätte, että samat kärsimykset täytyy veljiennekin kestää maailmassa
Jospa aikuiset ihmiset tietää mitä lukee, ilman sinun "viisaita neuvojasi."
Valehtlet, laittomuuden tukijaksi aivopestynä...
Katsotaas asiallisesti kenen lapsia oikein olette.....
https://fi.wikipedia.org/wiki/Noitavainot
Noitavainot nykyaikana
Vielä nykyään joissakin vahvasti taikauskoisissa ja perinteisiin nojaavissa yhteisöissä harjoitetaan noitavainoja. Nykyajan vainot vaativat tuhansia ihmishenkiä vuosittain.[16] Etelä-Afrikan pohjoisosassa jopa satojen noidiksi epäiltyjen ihmisten uskotaan saaneen surmansa noitavainoissa 1990-luvulla.[17] Kamerunissa järjestetään noitaoikeudenkäyntejä, joissa syytetty voi saada tuomion noitatohtorina esiintymisestä. Lynkkausjoukot ovat polttaneet elävältä tuhansia ihmisiä Tansaniassa, Keniassa ja Zimbabwessa 1990-luvulla. Noitavainot ovat jatkuneet myös vuosituhannen vaihteen jälkeen. Länsi-Keniassa väkijoukot polttivat 11 noidiksi epäiltyä miestä ja naista toukokuussa 2008.[18] Nigeriassa noin 5 000 lasta on hylätty kymmenessä vuodessa vanhempien karkottaessa heidät noitina. Lapsia on syytetty avioeroista, sairauksista, onnettomuuksista tai työn menetyksestä.[19] Afrikan noitavainojen syyt ovat usein myös poliittiset, sillä vaikutusvaltaiset noidat ja noitatohtorit ovat yleensä uudistusten jarruina. Pastorit saavat myös lisämainetta paljastaessaan uusia "noitia". Vuonna 2010 Haitilla tapettiin 45, joita syytettiin koleran levittämisestä voodoon avulla.[20]"
Jeesuksen evankeliumia; Matteuksen mukaan:
24:23 Jos silloin joku sanoo teille: 'Katso, täällä on Kristus', tahi: 'Tuolla', niin älkää uskoko.
24:24 Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin. (viitaten mm.; Apostolien teot:13:6 tekstiin.)
24:26 Sentähden, jos teille sanotaan: 'Katso, hän on erämaassa', niin älkää menkö sinne, tahi: 'Katso, hän on kammiossa', niin älkää uskoko."
25:41 "Menkää pois minun luotani, te kirotut, ikuiseen tuleen, joka on varattu Saatanalle ja hänen enkeleilleen."
kristittyjen todelliset herrat raamatussa, nämä ovat kristittyjä varten ei Kaikkivaltiaan Jumalan ja Kaikkivaltiaan Jeesuksen Lain ja oppien seuraajia ihmisiä varten:
https://www.gotquestions.org/Suomi/saatana-taman-maailman-jumala.html
"Apostolien teot:13:6 Ja kun he olivat vaeltaneet kautta koko saaren Pafoon asti, tapasivat he erään juutalaisen miehen, noidan ja väärän profeetan, jonka nimi oli Barjeesus."
Noilla, yllä olevilla herroillanne olette korvanneet Kaikkivaltiaat ja pelastuksenne:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/15.html
'Synti erottaa meidät elämän lähteestä, Jumalasta.'
-
...laittomuksia ei Jeesus sovittanut.
1 Johanneksen kirje 3:4-10
"Jokainen, joka tekee synnin, tekee myös laittomuuden; ja synti on laittomuus. Ja te tiedätte hänen ilmestyneen ottamaan pois synnit; ja hänessä ei ole syntiä. Kuka ikinä hänessä pysyy, hän ei tee syntiä; kuka ikinä syntiä tekee, hän ei ole häntä nähnyt eikä häntä tuntenut. Lapsukaiset, älköön kukaan saako teitä eksyttää. Se, joka vanhurskauden tekee, on vanhurskas, niinkuin hän on vanhurskas. Joka syntiä tekee, se on perkeleestä, sillä perkele on tehnyt syntiä alusta asti. Sitä varten Jumalan Poika ilmestyi, että hän tekisi tyhjäksi perkeleen teot. Ei yksikään Jumalasta syntynyt tee syntiä, sillä Jumalan siemen pysyy hänessä; eikä hän saata syntiä tehdä, sillä hän on Jumalasta syntynyt. Siitä käy ilmi, ketkä ovat Jumalan lapsia ja ketkä perkeleen lapsia. Kuka ikinä ei tee vanhurskautta, hän ei ole Jumalasta, ei myöskään se, joka ei veljeänsä rakasta."
Ei ole pakko pelastua, saa laittomuuden Saatanaa ja Barjeesusta jumaloida MUTTA laittomuudeksi se muuttuu kun palvelette herrojanne Kaikkivaltiaiden Pyhään Nimeen!
https://www.gotquestions.org/Suomi/saatana-taman-maailman-jumala.html
"Apostolien teot:13:6 Ja kun he olivat vaeltaneet kautta koko saaren Pafoon asti, tapasivat he erään juutalaisen miehen, noidan ja väärän profeetan, jonka nimi oli Barjeesus."
Jeesuksen evankeliumia Matteuksen mukaan:
24:23 Jos silloin joku sanoo teille: 'Katso, täällä on Kristus', tahi: 'Tuolla', niin älkää uskoko.
24:24 Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee (Apostolien teot:13:6), ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin."
-
Seurauksista uskomisista....
Matteuksen evankeliumi:
7:23. Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.
23:33 Te käärmeet, te kyykäärmeitten sikiöt, kuinka te pääsisitte helvetin tuomiota pakoon?
Ei pitäs olla vaikea ymmärtää KETÄ PALVELEVIEN laittomuuksista on kyse kun SE TIETONA ON kristittyjen omassa raamatussa.
Jeesuksen evankeliumia Matteuksen mukaan:
25:41 "Menkää pois minun luotani, te kirotut, ikuiseen tuleen, joka on varattu Saatanalle ja hänen enkeleilleen."
lahkoissa ainakin : "laittavat monia taakkoja ihmisten harteille, joita eivät itse tahdo
sormenpäilläänkään koskea"
monet saarnaajat, ovat kuin "kuninkaita", joita sitten pitäisi "pokkuroida / ihailla"
ja siitäkin raamatussa Jeesus sanoo: "tahtovat että IHMISET heitä ihailisivat"
Nii-in. Ja vaikka itse ovat niitä valmistaneet niin toisia syyttävät "ei me jumalan lapset mutta ne toiset sielun vihollisineen."
Ehkä jokun harvinaisen rehellisen uskovaisen huomio, mene ja tiedä: https://www.gotquestions.org/Suomi/saatana-taman-maailman-jumala.html
Siis!
Jeesuksen Kristuksen nimessä ja kalliissa sovintoveressä, kaikki syntisi ovat anteeksi annetut.
uskot Barjeesukseenne ja laittomuuden todelliseen herraanne:
"Apostolien teot:13:6 Ja kun he olivat vaeltaneet kautta koko saaren Pafoon asti, tapasivat he erään juutalaisen miehen, noidan ja väärän profeetan, jonka nimi oli Barjeesus."
laittomuuden todellinen herra / jumala:
https://www.gotquestions.org/Suomi/saatana-taman-maailman-jumala.html
Uskonvapaudenne sallii uskomiset mutta laittomuudeksi se muuttuu kun palvelette herrojanne KAIKKIVALTIAIDEN PYHIIN NIMIIN SEKÄ HEIDÄN PYHÄÄ HENKEEN JOTA EI ANNETA ANTEEKSI!
Kaikki uskovan toiminta syntyy vastarakkaudesta, ensirakkaudesta Jeesukseen Kristukseen ja Taivaalliseen Isään, koska Jumala on ensin vetänyt meidät yhteyteensä ja armahtanut Poikansa ristinkuoleman kautta. Emme enää halua rikkoa Jumalan tahtoa ja haluamme toimia osoittaen Jumalan rakkautta kanssaihmisiä kohtaan.
Pyhä Henki vaikuttaa meissä tekemistä ja tahtomista , kun olemme Herraa lähellä rukouksin ja Sanaa tutkien.
PYHÄ HENGEN pilkkamisesta on erikseen raamatunne mukaan säädetty rangaitus.
Mieti tarkoin että et eksyttäisi toisia samalla tielle uskossasi... Ei laittomuuden herraa lähellä oleminen pelasta vaan Kaikkivaltiaan tuomio on voimassa tai kutsutko "ikuiseen tulee" joutumista tavoitteeksi, on oma asiasi!
Omalla tavallaan kristittyjen herroja jumaloimaan eksytetyt ovat ajatuksilleni antoisaa avoimina ja tuovat uutta tietoa esiin hyvin miten eksyttäjä on opeillaan muokannut ihmistä/ihmisiä. Kiitos siitä asiallisuudessa. Itse pyrin kirjoittamaan tuomitsematta ketään koska ne joille se on antaa se jolla on siihen oikeus.
Toisaalta ei ymmärtämttömyys ole aina uskovaisten kohdalla uskontunnustuksen manipuloinnin seurausta vaan raamattussa olevat tärkeät Kaikkivaltiaan antamat tiedot ovat ovelasti hajoitettu ja väärin tulkittu sekä väärennettyjä ja siten on tosi vaikeaa tukijoillekin ottaa selvyyttä totuudesta. Siinä vaiheesta on oltava tarkkana ja pysyttävä vain ja ainoastaan Kaikkivaltiaiden tietojen parissa ja yritettävä lyötää väärennös / tulkinta virhe jotta löytää mielensä; tieteen mukaan sielunsa tiedon siitä jos on löytänyt totuuden ja oltava rehellinen ettei vain läytänyt esimäänsä ratkaisua asiasta eksytyksen myötä kuten esimerkiksi jos raamatun viite viittaa Kaikkivaltiaan Jeesuksen opeista Paavalin teksteihin se krsitillisten opeista kristittyjen herran eksyttämistä.
Mm tämä linkki tietoineen helpottaa ratkaisua ja samalla tuo esiin vaaroja joita raamattu tarjoaa: http://www.vapaa-ajattelijat.fi/kritiikki/raamattu/raam1.html
Valinnan ongelmia esille tulleina oikeasta ratkaisuista on mahdottomuus aina saada täydellistä vastausta MUTTA kun jättää muistiin asian niin siihen tulee useimmiten ratkaisu jonkin toisen ongelman ratkaisun myötä. Joten pahaa tarkoittamatta selvyys on, ettei raamattu ole Kaikkivaltiaan Jumalan Pyhää Sanaa sillä niin epätäydelline ei Kaikkivaltias Jumala ole niinkuin raamattu kristittyjen jo harrastaan tietoisena kokomana ja muokkaamana eri keinoin...
No missä kohtaa raamattua Jeesus opettaa "sovintoverestään" vai tarkoitatko kristittyjen Barjeesusta?
Lukekaa kaikkivaltiaan opit tarkemmin ettei tarvii jokaiselle rautalangasta vääntää selviä tietoja uskovaisiksi koulutettuina pitäs osata lukea!
Uskoa ja luottaa riippuu siitä keneen....
Ero:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/15.html
'Synti erottaa meidät elämän lähteestä, Jumalasta.'
Eron vahvistus:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/22.html
'Kristitty pysyy kuitenkin syntisenä elämänsä loppuun asti.'
luopumalla HEISTÄ yhdestä, luopuu HEISTÄ (Kolmesta) ja pelastuksesta:
Jeesuksen evankeliumia Johanneksen mukaan:
10:30 "Minä ja Isä olemme yhtä."
Sillä, ilman Pyhää Isää ja ilman Pyhää Poikaa ei ole Pyhää Henkeä.
Jeesuksen evankeliumia; Matteuksen mukaan:
Matteuksen evankeliumia: 7:23. Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.
24:23 Jos silloin joku sanoo teille: 'Katso, täällä on Kristus', tahi: 'Tuolla', niin älkää uskoko.
24:24 Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin.
(((viitaten mm Apostolien teot:13:6 tekstiin:)))
24:26 Sentähden, jos teille sanotaan: 'Katso, hän on erämaassa', niin älkää menkö sinne, tahi: 'Katso, hän on kammiossa', niin älkää uskoko."
25:41 "Menkää pois minun luotani, te kirotut, ikuiseen tuleen, joka on varattu Saatanalle ja hänen enkeleilleen."
"Henki on se, joka eläväksi tekee; ei liha mitään hyödytä. Ne sanat, jotka minä olen teille puhunut, ovat henki ja ovat elämä."
Joh. 6:63
"Mutta kaikille, jotka ottivat hänet vastaan, hän antoi voiman tulla Jumalan lapsiksi, niille, jotka uskovat hänen nimeensä, jotka eivät ole syntyneet verestä eikä lihan tahdosta eikä miehen tahdosta, vaan Jumalasta."
John 1:12-13
Tämä kaheli barjeesukseen ihastunut tyyppi on taas vauhdissa. Turhaan.
Niinpä, pääsettele helevettiinni joka on laittomuuden uskovaisten paikka:
Valehtlet, laittomuuden tukijaksi aivopestynä...
Katsotaas asiallisesti kenen lapsia oikein olette.....
Jeesuksen evankeliumia; Matteuksen mukaan:
24:23 Jos silloin joku sanoo teille: 'Katso, täällä on Kristus', tahi: 'Tuolla', niin älkää uskoko.
24:24 Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin. (viitaten mm.; Apostolien teot:13:6 tekstiin.)
24:26 Sentähden, jos teille sanotaan: 'Katso, hän on erämaassa', niin älkää menkö sinne, tahi: 'Katso, hän on kammiossa', niin älkää uskoko."
25:41 "Menkää pois minun luotani, te kirotut, ikuiseen tuleen, joka on varattu Saatanalle ja hänen enkeleilleen."
kristittyjen todelliset herrat raamatussa, nämä ovat kristittyjä varten ei Kaikkivaltiaan Jumalan ja Kaikkivaltiaan Jeesuksen Lain ja oppien seuraajia ihmisiä varten:
https://www.gotquestions.org/Suomi/saatana-taman-maailman-jumala.html
"Apostolien teot:13:6 Ja kun he olivat vaeltaneet kautta koko saaren Pafoon asti, tapasivat he erään juutalaisen miehen, noidan ja väärän profeetan, jonka nimi oli Barjeesus."
Noilla, yllä olevilla herroillanne olette korvanneet Kaikkivaltiaat ja pelastuksenne:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/15.html
'Synti erottaa meidät elämän lähteestä, Jumalasta.'
-
...laittomuksia ei Jeesus sovittanut.
1 Johanneksen kirje 3:4-10
"Jokainen, joka tekee synnin, tekee myös laittomuuden; ja synti on laittomuus. Ja te tiedätte hänen ilmestyneen ottamaan pois synnit; ja hänessä ei ole syntiä. Kuka ikinä hänessä pysyy, hän ei tee syntiä; kuka ikinä syntiä tekee, hän ei ole häntä nähnyt eikä häntä tuntenut. Lapsukaiset, älköön kukaan saako teitä eksyttää. Se, joka vanhurskauden tekee, on vanhurskas, niinkuin hän on vanhurskas. Joka syntiä tekee, se on perkeleestä, sillä perkele on tehnyt syntiä alusta asti. Sitä varten Jumalan Poika ilmestyi, että hän tekisi tyhjäksi perkeleen teot. Ei yksikään Jumalasta syntynyt tee syntiä, sillä Jumalan siemen pysyy hänessä; eikä hän saata syntiä tehdä, sillä hän on Jumalasta syntynyt. Siitä käy ilmi, ketkä ovat Jumalan lapsia ja ketkä perkeleen lapsia. Kuka ikinä ei tee vanhurskautta, hän ei ole Jumalasta, ei myöskään se, joka ei veljeänsä rakasta."
Pysykää totuudessa ja unohtakaa raamattu.
Tässä linkissä alle 15. minuutin elokuva Jeesuksesta:
https://youtu.be/Wx4TU6ezRww