Kannattaako laittaa rahaa osakkeisiin tai pankin sijoitusrahastoihin. Eihän ne yleensä alkuunsa kasva vaan lähtevät laskuun. Miten te olette saaneet osakkeet nousuun. Ostatteko suoraan pörssistä vai pankin sijoitusrahastoja.
Osakesijoitus ja sijoitusrahastot
5
1689
Vastaukset
- piensijoittaja
huonoimmat sijoitukseni on olleet eläkevakuutus ja pankin kautta rahastot, omat sijoitukset tuottaneet parammin suorina kauppoina osakkeen nousuun ja laskuun perustuva kauppa ei nykyäänkannata mutta osinkoihin sidottu tuottaa
- osakejaoblikaatiot
Jotkut tykkää ostaa velkaoblikaatioita ja korkorahastoa, itse en tiedä kannattaako osakkeet vai normaali säästäminen. Nyt päätin yrittää käytännön läheistä säästämistä.
Itse suosin suoraa osakesijoittamista, mutta nyt ovat ajat vähän sellaiset, että en välttämättä uskalla suositella sitä muille enkä lähitulevaisuudessa liene kasvattamassa osakesalkkuani.
Kuulema ainakin Bank Norwegian maksaisi säästötilille jopa korkoakin. Sieltä saisi rahat irti ilman suurta penalttia, jos muu tuottavampi sijoituskohde tupsahtaisi tilaisuutena eteen.- herherheh
Jos rahastoja ottaa, kannattaa ostaa samantien indeksirahastoja. Niissä on pienemmät kulut ja silti ne yleensä päihittävät normaalit (aktiiviset) rahastot. Logiikan mukaan aktiivisten rahastojen luulisi olevan tuottoisampia, mutta oikeasti ne lähes aina häviävät indeksille pitkällä tähtäimellä.
- SekäEttä
Itsellä on molempia. Osakkeista jotkut ovat tuottaneet hyvin ja toiset ei. Rahastopuolella suosittelen indeksirahastoja pienempien kulujen vuoksi. Oman kokemukseni mukaan Seligsonin TOP25Brands on tuottanut hyvin, mutta hajautusta kannattaa harrastaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1994346
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!421996- 611647
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331343Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581327Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93959SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26913Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10879Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170818Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186696