Autoliikkeen hyvityshinta ja pyyntihinta

Ihan hiljan tehdyssä vaihdossa vaihturista hyvitettiin 7500 ja sama yksilö myyntiin pyynnillä 9900. Liikkeen kuluina vaihturista automaattipesu ja -vahaus. Merkkiliike.
287
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ja sanomasi meille oli?

Äänestä
  • Erotus on mahdollista tinkivaraa, jota siis esimerkin tapauksessa oli max n. 2000-2500 sisään-ulos -hinnoittelun kannalta kymppitonnin pyynnin hintaluokassa. Kymppitonnin auto ostattelevien ei kannata tyytyä satasten tinkimiseen, kun tinkivaraa on tuhansia. Tietenkään liikkeen ei ole pakko myydä asiakkaan tarjoamaan hintaan, mutta jos automerkki, -malli, tai varustetaso (esim PowerShift) on yhtään tunnettu kuluriskeistään, kaupat voi syntyä kympin hintalauokassa parin tonnin alennuksella pyyntihinnasta.

    Lisää kysymyksiä?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mohikaani77 kirjoitti:

Ihan hiljan tehdyssä vaihdossa vaihturista hyvitettiin 7500 ja sama yksilö myyntiin pyynnillä 9900. Liikkeen kuluina vaihturista automaattipesu ja -vahaus. Merkkiliike.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu