vai joutuuko samaan selliin jokun muun kanssa?
Saako Ilja Janitskin oman sellin/tyrmän
mitenonse
321072
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Pääsee Aarnion kanssa samaan selliin, voivat purkaa tunteitaan huonosta oikeuslaitoksesta ja kehitellä pilven hankintaa muurien ulkopuolelta.
"Saako Ilja Janitskin oman sellin/tyrmän
vai joutuuko samaan selliin jokun muun kanssa?"
Naapurisellit lienee varattu mikroaaltosäteilyttimille.
Hyva kyssäri
Ilja laitetaan ison matun kanssa samaan selliin. Ilja saa sitten oikein "isän kädestä" kokea henkilökohtaisesti rasismia.
onko nöin
Onko isäsi iso? Yksi Iljaa syyttävistä pedofiileistä kenties?
Joo, jonkun sikabodarin morsiameksi samaan koppiin.
Kokoomuksen sikariportaan voisi kyllä pistää myös vankilaan
Tutkintavankeudessa olevat laitetaan eristykseen. Eivät he saa tavata juuri muita ulkopuolisia kuin asianajajansa.
Eli siis pari suomalaista, yksi espanjalainen ja yksi andorralainen asianajaja. Onhan noita. Ja lasku juoksee kaikille...
Ilja on maksaja.
Maksaa vain sakkoja ja lukee tiilenpäitä
Nämä venäjän maksamat propagandistit on voitava palauttaa siperiaan
Miksei Iljaa ole palautettu Venäjälle suvakin logiikan mukaisesti? Koskapa Iljaa myöskin on nimetty täällä venäläiseksi yms. Onhan hänen isänsä kai venäläinen, joten eikö hae poikaansa kotiin sitten? Äiti ainakin oli oikeudenkäynnissä, vissiin loppujen lopuksi päästivät hänen sinne. Eihän sinne muutoin oikein muita oltu päästetty kuin valtamediaa ja heikäläisiä. Pari tyyppiä kansallismielisistä ainakin sinne oli mennyt, mutta juttelemaan tai haastattelemaan heitä ei oltu päästetty. Mutta nyt jää nähtäväksi hakeeko venäläinen poikansa pois tyrmästä.
Ei venäjän tarvitse edes tulla tänne noutamaan, suomi voi lähettää hänet sinne
Kyllä Ilja voidaan palauttaa Venäjälle heti kun viranomainen hoksaa miehen kotimaan olevan Venäjä. Sen jälkeen se on enää rajamuodollisuus potkaista Ilja Venäjälle.
Sinäkö lähetät?
No, lähettäkää Venäjälle. Kyllä viranomaisten on pitänyt jo käsittää hänen puolivenäläisyytensä. Mutta ovatko venäläiset tästä tietoisia?
Vai voidaan Suomen kansalaisia lähettää minne vaan? Paitsi Somaliaan ja Irakiin!
Eikös tämä Ilja ollut ihan Suomessa syntynytki, jossain Lieksassa?
Kansa lähettää
Tapani?
Ei ole palautussopimusta ja varma kuolema ihmisoikeudet. KUKAAN EI OLE LAITON!
Ei kai Venäjä varsinaisesti ole reagoinut asiaan koska Ilja ei ole voinut ilmaista vankeuttaan Venäjän suurlähetystölle Suomessa. Jos Venäjän suurlähetystö saa tiedon Ilja Janitskinin vankeudesta Suomessa niin muodollisesti Venäjä voi esittää luovutusvaatimuksen Suomelle ja Suomi luovuttanee tässä tapauksessa Venäjän ongelman takaisin Venäjälle. Kukaan ei ole tietääkseni informoinut kuitenkaan Venäjän suurlähetystöä virallisesti asiasta. Venäjä voi vaatia Iljaa Venäjän maaperälle myös turvapaikkaperusteisesti halutessaan.
Bouananen kaa ILJA kämppää jatkossa.
Siin voi olla vaikiaa Punaanin saaha unta ku on joka ilta konkkanokka pikkasen kipiä!? :D
Miksei suomalainen voi mennä muualle ilman, että sieltä väkisin haetaan takaisin, kun tänne voi kuka tahansa tulla tuolta Ruotsin puoleltakin? Rikollinenkin. Miksei sitä rikollista puukottajaa palauteta myös takaisin omaan maahansa vangittavaksi ja kuulusteltavaksi? Olisi myös hyvä, että osaisivat pitää sen lukkojen takana, ettei tulisi takaisin.
Suomen kansalainen kuuluu aina Suomen oikeuslaitoksen valtapiiriin vaikka katoaisi ulkomaille pakoilemaan oikeutta. Ilja tuotiin kansainvälisen luovutussopimuksen ja interpol-sopimusten nojalla takaisin Suomeen oikeuteen. Se on ihan sama minkä maan maaperältä rikokset on tehty, tuomio istutaan Suomessa. Kukaan ei voi paeta rikosvastuutaan onnistuneesti ulkomaille. Iljan kohdalla on olemassa mahdollisuus, että oikeudenkäyntimaaksi vaihtuu Venäjä koska Ilja on puoliksi todistettavasti sukutaustaltaankin Venäjän kansalainen.
Mistä voimme olla varmoja, että tekijä kärsii rikoksensa vaikkapa Marokossa? Paikallinen poliisi ja tuomioistuin voivat vapauttaa tekijän.
Iljan tekemät rikokset ovat rikoksia myös Venäjän rikoslaissa. Loppujenlopuksi Venäjän rikoslaki on sisällöltään hyvin samanlainen kuin Suomen laki. Iljaa voidaan Venäjällä syyttää lisäksi poliittisesta kapinasta koska Ilja on tulehduttanut Suomen ja Venäjän suhteita MV-lehden toiminnalla tietoisesti.
Missä vitun VENÄJÄLLÄ, ...tun idiootti!
Janitskin on SYNTYNY Lieksassa! Miks HELVETISSÄ Venäjällä olis asian kans MITÄÄ tekemistä!?
Sama ku idiootti väittäsit et George Bush (tyhmempi) pitäs tuomita jossai Irlannissa, tai mist helvetistä niitten suku nyt sit onkaa lähtösin!? :D :/
Ilja on kuulua ruotsalaista ylimyssukua ruokasoodalla rikastuneesta juutalaisperheestä, syntynyt no-go-go-girls -alueella Lieksandissa, lähellä Trollhättania.
Lieksa on melkein venäjällä, joten ei yllätä jos janitskin on venäjämielinen.