Mutta miten kauan on sanottu että uskova ihminen on Vanhurskautettu syntinen ?? Milloin alettiin käyttää tällainen nimikkeen uskovista?
Tämä ei ole Galluppi !
5
100
Vastaukset
- Sanastaihmiseen
Silloin kun ihminen käänsi katseen Sanasta ihmiseen.
- ValheenIsänHellarit
Oletpas sinä älykäs!
Paavali kirjeissään osoittaa tämän tosiasian. Kyseessä ei ole mikään vast'ikään syntynyt, uusi vapaamuurarien / helluntailaisoppi, joka taas kieltää asian.
Hellareille, jotka eivät ole kristittyjä, tämä kristinuskon perusasia, syy miksi tarvittiin Jeesuksen sovitustyö, saattaa tulla yllätyksenä, he kun eivät koskaan ole katsoneet itseään rehellisesti peiliin.
Kristitty syntinen elää jatkuvassa Jeesuksen sovituksen uskossa.
Helluntailaiset opettavat sovitustyön koskevan vain yhtä hetkeä: kun henkilö "tulee uskoon" vapaamuurarien / hellareiden itse määrittämällä tavalla.
Vaikka hellarit paljon paasaavat Jeesuksesta, todellisuudessa Jeesus kuitenkin on heille sivuhenkilö. Päätähtenä loistaa synnitön hellari! Jeesus esiintyy heillä ain palkintojenjakajan ominaisuudessaan. Hellareilla on vapaamuurarien askel-oppirakenteeseen perustuva itsepyhitysoppi. Tähän samaan ansio-oppiin kuuluu myös nk. "Israelin siunaaminen", jota hellarit eivät tee rakkaudesta Israelia ja juutalaisia kohtaan, vaan ainoastaan saadakseen tästä siunailusta myös itselleen "siunauksia". He uskovat vakaasti tekopyhyydellään huijaavansa Jumalaa. Monilla nettifoorumeilla tulee kuitenkin ilmi hellareiden todellinen asenne (niin kristittyjä kuin myös) juutalaisia ja Israelia kohtaan ja tämä todellinen asenne saattaa tulla joillekin ulkopuolisille yllätyksenä. Esim. etnisten juutalaisten jatkuva herjaaminen ja nimittely "valheen isän lapsiksi".
Sama oppirakenne esiintyy myös vapaamuurareiden perustamassa alkoholistien toipumisohjelmassa, AA, jonka ("pyhitysoppi" /) "toipumisohjelma" perustuu 12 askeleeseen ja 12 perinteeseen. Toisin kuin helluntailaisuudessa, uskoontulon "toipumisohjelman" / pyhityksen askeleet läpikäyvä muuttuu synnittömäksi, AA:n kohdalla vaparit taas eivät opeta, että alkoholismista voisi koskaan parantua, vaan ainoastaan "toipua".
.
- Kirjakääröt
1Piet.4:18 Biblia (1776). Ja jos hurskas tuskalla vapaaksi tulee, kussa sitte jumalaton ja syntinen näkyy?
- Jobinpostia
Sananl.13:22 Hyvä jättää perinnön lastensa lapsillekin, mutta syntisen tavara talletetaan vanhurskaalle. Näin ei tapahdu, kuin Raamatun lehdillä.
Siinä oli tosiaan paljon hyvin , hyvin sanottu mitä sanoit >> ValheenIsänHellarit <<
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1931422
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138913- 85872
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?52811- 51758
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t253667Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,9646Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä330639Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk57629- 53594