Miksi adventistit vihaavat Melleriä, luterilaisia, katolisia, helluntailaisia, sunnuntaita, sianlihaa, kahvia ja jopa SPAUP:ia?
Meller-vihasta
normiAismiä
32436
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Niin voiolla, että joku advari vihaa koko maailmaa. Itseläni on monia sisaria ja veljiä monissa uskon suunnissa. Eikös Jeesus sanonut, että jopa vihamiehiäkin tulisi rakastaa.
Siunausta sinulle kyllä Jeesus on hyvä!
Luuk.14:26 Biblia (1776). Jos joku tulee minun tyköni, ja ei vihaa isäänsä ja äitiänsä, emäntäänsä ja lapsiansa, ja veljiänsä ja sisariansa, ja päälliseksi omaa henkeänsä, ei se taida olla minun opetuslapseni.
Ai, en minä vaan vihaa. Minä rakastan sinuakin.
Mistä se näkyy että rakastat Melleriä ja tai minua?
Miksi adventistit vihaavat Melleriä, Paavia ja joitakin viikon päiviä?
Mielestäni Adventistit eivät täällä ole Melleröineet, mutta Pekka-Puupääpöö- vain omasta päästään on keksinyt nyt uuden tavan lähestyä adventisteja. Aihe vaan vaihtuu, mutta tapa on sama.
Melleristä vain sitten "helluntalaisilmin", siis jonkun, joka on ajansaatossa sanomalehtisaarnaajan tarinoita kuunnellen nähnyt tuloksia.
Eli Melleriläisittäin saarnattua aikoinaan "Neuvostoliiton" Suomeen hyökkäämisestä muutti sukuna helluntalais- uskovian rapakontaakse.
Ja sinne vieraan maan multiin on haudattu Mellerisaarnan tähden suomalaisia.
Jotkut sitten ovat käyneet juhannuskonfferenssissa IsossaKirjassa jne.
Eli jos sinä tästä olet kuullut Mellerivastaisuutta, niin se ei ole adventistien kirjoittamaa.
Mutta, kirjoitettu mm. tänne, että silmävoidetta lihallisen Mellerisanomalehtisaarnaajan sanomalle, että ajattelis jotain, siis hänen sanomastaan.
Hänellä on pisnes, hyvä muisti- valikoiva lehtien lukutapa ja sekä saarna. Sekä sitten huonomuistiset kuulijat, että Melleriläisyys edelleenkin elää, kun korvasyyhy sitä vaatii.
Eli rakastaako Jumala melleriläisyyttä, on toinen asia, sen tuomitsee Hän, mutta meidän sydän pitäisi kuulla kirjoitukset ja verrata sitä.
Myös historiaa kannattaa lukea ja ymmärtää, kuinka katolisuus on syntynyt, mitä on äitilapsikultti/ja Baabeli yhtälö, niin ei sitten jankkaa jatkuvaa typeryyttä esiin. Siis kannattaa lukea. Myös oma historia kuinka ja miten tämä siion on hapatettu ja mikä se hapate on, niin näin pääsee pitkälle.
Ja miksi pitäisi palata Apostoliseen oppiin, niin jo aloittajakin alkaisi ymmärtää älyttömät aloituksensa, eikä rakastaisi niin noita perinnäisoppeja ja isien mantroja.
Ymmärtääkö täääää aloittaja viestiä, osaako lukea???
Jos ymmärtää, on lukutaitoinen, osaa hakea historiaa, niin pitkällä alkaa olla.
Sitten kun luopuu muotojumalisuudesta ja lähtee Apostoliseen uskontielle Jeesusta seuraamaan, niin luulot sekä aloitukset loppuvat tykkänään. Ymmärtääkö vain Perkelekkö se hyväntiedonpuulla huulianne siellä aina heiluttaa???
Rakastuttaako se hapanleipä niin sydäntä, että närästyksenne pitää olla jatkuvaa???
Aloittaja vihaa adventisteja. Sama valheellinen valitus joka viestissä.
Jumalan viha kohdistuu niihin, jotka eivät pidä sapattia pyhänäpäivänä. Jotka eivät pidä sapattia pyhänäpäivänä he vihaavat Jumalaa.
Piti kirjoittaman KETKÄ eivät !
Room. 1:18 Sillä Jumalan viha ilmestyy taivaasta kaikkea ihmisten jumalattomuutta ja vääryyttä vastaan, niiden, jotka pitävät totuutta vääryyden vallassa,
Room. 12:19 Älkää itse kostako, rakkaani, vaan antakaa sijaa Jumalan vihalle, sillä kirjoitettu on: "Minun on kosto, minä olen maksava, sanoo Herra."
Leo Meller on jäänyt sen verran paljon kiinni valehtelusta, huorintekemisestä ja suoranaisesta rikollisuudesta, että hän on itse oma vihaajansa. Ei siihen ulkopuolisia tarvita.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/201704122200100866_uu.shtml
Mistä synneistä adventistit ovat jääneet kiinni?
Kaikkein syyttävin ja rahanahnein uskonto on 7. pv adventismi.
Miksi piti sapattiöyhötystä taas kerran tuoda tähän ketjuun?
Meller on tehnyt parannuksen mutta adventistit eivät?
Tarkoitatko kaikkia advareita ? Mitä sanot niille ruottalaisille joiden mielestä kaikki Suomalaiset ovat saman laisia ?
SUURI TAISTELU = ADVENTISTIT JA ANTI-ADVENTISTIT
Mitä adventistit opettavat Islamista?
Atte Kaleva sanoi, että Suomessa ei saa puhua islamista avoimesti mutta tässä ohjelmssa voi.
https://patmos.studio24.fi/arkisto-audio/jihad_ja_terrori/3818?p2=1&archivetype=2
Mistä sinä kysynvaan adventisti olet tehnyt parannuksen?
Sorruit sitten argumentaatiovirheeseen suuntaamalla huomion toiseen kohteeseen.
Vähentääkö se Leo Mellerin pahojen tekojen määrää tai merkitystä, että joku muukin on tehnyt jotakin pahaa?
Täysiverinen huijari tekee “parannuksen” joka kerta, kun jää kiinni ja sen jälkeen jatkaa samaan malliin kuin ennenkin. Hyväuskoisia seuraajia ja maksajia riittää aina vain.
Kysymys on Meller-vihasta josta voi kysyä Melleriltä suoraan että vihaavatko adventistit Melleriä.
Vihaako v.aari Melleriä?
Kysymys ei ole v.aarin tai Mellerin synneistä tai synnittömyydestä.
Miksi pitäisi vihata ihmistä?
Viha kuluttaa ihmistä.
En ole Mellerin kanssa tekemisissä. Kerran olen hänet elämässäni nähnyt, oisko jossain hänen pitämässään kokousessa, jossa oli Leo Louhivaara.
Kulkeeko Louhivaara vielä hänen kokouksissaan laulamassa?
Ei siis tippaakaan vihaa vihantunnetta Melleriä kohtaan.
Hetkellistä vihaa saattaisin tuntea, jos hän läheisilleni tekisi jotain pahaa?
En tiedä ketä hän sortaa tai ei sorra. Yleensä olen heikkojen puolella ja räiskähdän, jos nään jotain pahaa/vääryyttä tehtävän heikompiosaisille, mutta en jaksa kaivella ihmisten tekoja? Eikö hän itse tiedä jos vääryyttä on harrastanut?
Hyvänen aika, enhän minä Melleriä vihaa.
En vain usko sanaakaan, mitä mies sanoo, enkä halua olla missään tekemisissä hänen kanssaan.
Ei se ole vihaa. Se on tervettä rajojen asettamista.
Aloittaja paljastuikin yhdeksi Mellerin huijaamista "me kristityistä" aivo-orjista.
Se selittääkin paljon tuota jatkuvaa aivotonta paskan jauhamista
Sinä olet syvällä adventismissa ja vihaat kaikkea sunnuntaita, kahvia ja mellereitä.
Kaikki lahkot ovat samaa paskaa hieman erilaisissa käärepapereissa. Ydin on sama eli niiden olemassaolo perustuu huijaamiselle ja rahankeruulle, jonka mahdollistavat kaltaisesi aivo-orjat.
Onneksi on olemassa kaltaisiasi älykkäitä ja varakkaita henkilöitä, jotka pitävät tällaiset köyhät ja rehelliset saarnaajareppanat leivän syrjässä kiinni. Jatka samaan malliin vaan!
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Leo_Meller
"Vuoden 2012 verotustietojen mukaan eläkkeellä oleva Leo Meller tienasi yhteensä 151 858 euroa eli enemmän kuin kirkon piispat.[12]
Vuoden 2014 verotustiedoissa tulot olivat yhteensä 155 938 euroa, josta ansiotuloa 151 932 euroa ja pääomatuloa 4 006 euroa.
Vuonna 2015 tulot olivat yhteensä 155 937 euroa, josta ansiotuloa 151 932 euroa ja pääomatuloa 4 005 euroa. [14]"
Jokainen adventisti tietää että kymmenykset eivät riitä SPA organisaatiolle.
Jotkut vihaavat Melleriä mutta eivät ahnetta Adventtikirkkoa.
"Jotkut vihaavat Melleriä mutta eivät ahnetta Adventtikirkkoa."
Vaikka Adventtikirkko olisi kuinka ahne tahansa, niin rikollinen ja huoraava sosiopaatti-Melleri ei muutu siitä pyhäkoulupojaksi.
Kyllä se on Meller, joka vihaa adventisteja. Jatkuvasti julistaa radiossa vihaansa adventisteja vastaan.
Ja tälläkin palstalla hänen idiootti juoksupoikansa tehtailee tyhjää täynnä olevia typeriä aloituksiaan päivästä toiseen.
Saakohan siitä vielä palkkaakin niin kuin Meller omasta "tuotteliaisuudestaan"...
Kyllä adventisteja vastaan oli kyse sapatista, ja monesta muusta mitä Raamatun sanaan tulee.
<<Miksi adventistit vihaavat Melleriä, luterilaisia, katolisia, helluntailaisia, sunnuntaita, sianlihaa, kahvia ja jopa SPAUP:ia?>>
Adventistit eivät vihaa ketään. Minua ei Melleri kiinnosta vähääkään. Luterilaisia, katolisia ja helluntailaisia ystäviä minulla on, samoin kun UP-läisiä. En todellakaan vähääkään vihaa heitä, sittenhän vihaisin itseänikin, sillä kuulun lut.kirkkoon virallisesti. Sunnuntaitakaan en vihaa, sillä se on mitä parhain viikon aloitus ja työpäivä minulle. Teen silloin eniten kotitöitä. Sianlihaakaan en vihaa, vaikka sitä en syökään. Jumala on luonut sian puhtaanapitoeläimeksi, mutta ei ihmisravinnoksi. Kahviakaan en vihaa, joskus saatan kylässä jonkun kupposen juodakin.
Jeesus vihasi ulkokultaisia, kahden tien kulkijoita, lakihenkisiä, valheveljiä ja kyykäärmeen sikiöitä.
Jeshua itse pyhitti sapattia, eikä syönyt sikaa.