Mikä on tiltu?

Onko kellään tietoa?
23377
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Hänhän on minun sukulaiseni.

Äänestä

Kotoisin Washingtonista.

Äänestä

Jospa googlaat ”Moskovan Tiltu” niin keksit sanan alkuperän ja loput voit arvata!

Palstalla on runsaasti Venäjän Tiltuja ja he eivät yleensä pidä liikanimestään!

1Äänestä
  • Ahaa kiitos tiedosta. Kyseessä on siis Venäjämielisen propagandan ja aivopesun levittäjä, joka on itse Venäläinen tai Venäjämielinen, joka on saatu aivopestyä, mutta sitä ihmettelen että eikö tälläisiä saada pakkohoitoon?

    1Äänestä

  • juuri näin eräs muistaakseni Tom jotain kansanedustaja on esimerkki lievemmästä päästä mutta vaarallinen on kansan valitsema oliko jopa poliisi

    Äänestä

  • kiitos.tiedosta kirjoitti:

    Ahaa kiitos tiedosta. Kyseessä on siis Venäjämielisen propagandan ja aivopesun levittäjä, joka on itse Venäläinen tai Venäjämielinen, joka on saatu aivopestyä, mutta sitä ihmettelen että eikö tälläisiä saada pakkohoitoon?

    Olen ollut pakkohoidossa niuvanniemessä jo monta kuukautta,muista valtamedia valehtelee ja kuunatsit miehittää itäukrainaa jos katsoo isoa kuvaa,lisäksi olen isänmaanpetturi

    1Äänestä

Tiltu+on+natotrollin+olkinukke,+jonka+hän+heittää+kehiin+kun+ei+osaa+sanoa+itse+keskustelusta+mitään+järkevää.+Natosta+on+tuotettu+kohta+pari+tuhatta+sivua+keskustelua+täällä,+mutta+vain+15%+siitä+on+asiaa.

Äänestä

  • ”Tiltu+on+natotrollin+olkinukke,+jonka+hän+heittää+kehiin+kun+ei+osaa+sanoa+itse+keskustelusta+mitään+järkevää.”Ei,+vaan+yleisnimi+henkilölle,+jolle+Venäjän+etu+on+tärkeämpi+kuin+kotimaan+etu!”+Natosta+on+tuotettu+kohta+pari+tuhatta+sivua+keskustelua+täällä,+mutta+vain+15%+siitä+on+asiaa.”Mikä+johtuu+siitä,+että+Tiltujen+tapana+on+kohdella+totuutta+perin+liberaalisesti!

    1Äänestä

  • Aino.Kallio kirjoitti:

    85+%+on+tiltun++trollausta+valheellisella+ja+vääristelevällä+tiedolla+höystettynäkts.+Moskovan+tiltu:https://www.youtube.com/watch?v=xIzn3XLXikghttps://fi.wikipedia.org/wiki/Moskovan_Tiltu

    autuaaksi
    Tiltun ajoista on kulunut yli seitsemänkymmentä (70) vuotta, joten kyllä natouskoisen nimittelyt tulevat tosi kaukaa historiallisilta ajoilta.
    Natouskoinen näyttää lisäksi sekoittavan toisiinsa Venäjän ja Neuvostoliiton, minkä johdosta voidaan vaan jälleen kerran todeta, että tiltutteleva natouskoinen sen lisäksi, että on kauas menneisyyteen juuttunut, on myöskin tietämätön, ymmärtämätön ja naurettava. Toisaalta sen näkee jo kirjoitelmien sisällöstäkin.

    Äänestä

"Tiltu" on vakiintunut Venäjän valtion valheuutisia ja muuta propagandaa levittävien yleisnimitykseksi.

Tiltuille on yleistä hatara tietopohja ja sormet-korvissa-lallattelu,sekä luultavasti perinnöllinen taipumus Kremlin vallanpitäjien peppuhoivaamiseen.

Sinänänsä tiltut ovat vaarattomia reppanoita, jotka elelevät omissa harhoissaan, muttei valistuneen kansalaisen kannata lähteä niihin mukaan, vaan tarpeen niin vaatiessa tiltu-hourimista on syytä oikaista ja kertoa todellisen maailman tapahtumista, jolloin näille kovan onnen lapsille tarjoutuu mahdollisuus tervehtymisen tielle.

1Äänestä

Tiltu on huumehörhö natottajien päässä oleva kuviteltu olento.

Äänestä
  • Ei, vaan reppana Venäjän mies vilin tapaan:-)

    1Äänestä

Nato vajakille varmaankin Iitin-Tiltu?

Äänestä
  • Pure jenkki on yksi tiltu sairaan kova valehtelemaan tosin katkolla niuvanniemessä

    1Äänestä

Tiltu on NATO höppänä. Se höperehtii Naton eli vihollisensa puolesta, vaikka blokkeihin sitoutumaton Lanko olisi sille se turvallinen ja oikea valinta.

Äänestä
  • Ja kuten edellä olevasta huomaa niin Tiltu-nimike suuresti kuumentaa wannabe-venäläisiä ja on nimenä hauska:-)

    1Äänestä

  • TiltuKuumenee kirjoitti:

    Ja kuten edellä olevasta huomaa niin Tiltu-nimike suuresti kuumentaa wannabe-venäläisiä ja on nimenä hauska:-)

    Hermostuthan juuri sinä itsekin siitä aina ihan joka kerta kun joku kutsuu sinua tiltuksi.

    Äänestä

  • Minä en hermostu koskaan vaikka Tarkkis niin toivoo ja kuvittelee!

    1Äänestä

  • Niin olisi moni muukin, jos Tarkkispojalla olisi lääkärin valtuudet?

    Sinun idolissasi Neuvostoliitossa oli perinne sulkea hankalat toisinajattelijat ja aseistakieltäytyjät mielisairaalaan!

    Valitettavasti se ei onnistu vapaassa Suomessa! SiksipäTarkkis vastustaa Suomea ja sen itsenäisyyttä!

    1Äänestä

Päivitettynä: virtuaalihahmo, joka trollaa somessa, hämmentää ja vääristelee asioita näyttäytymään itämaan edun mukaisella tavalla. Virtuaalihemmon ulkonäkö, jos joskus näkyy viestimissä riippuu ohjelmoinnista. Voidaan liittää myös vampyyrien heimoon alalajiksi.

1Äänestä

Aino Lyydia Kallio eli Moskovan Tiltu oli suomalaissyntyinen neuvostoliittolainen radiokuuluttaja, joka levitti talvi- ja jatkosodassa sotapropagandaa suomalaisille sotilaille. Hänestä tuli Suomessa kyseenalainen kuuluisuus. Wikipedia

1Äänestä
  • Aino on kaikkien tiltujen sankari.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


kellään.tietoa kirjoitti:

Onko kellään tietoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu