Vähentääkö rakastuminen miehen seksihaluja?

kultamarja

Oon kuullu tän pariltakin mieheltä, että kun tosissaan rakastuu, niin loppuu pornonkäyttö eikä edes halua heti päästä harrastamaan seksiä sen rakastumisen kohteen takia, on vaan että onpa tuo ihana. Ei ole seksi mielessä. Kun taas jos on vaan perusnainen, niin on heti seksi mielessä. Onko tämä totta?

9

1642

Äänestä

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pitkätukka-68

      Ei mitään perää ainakaan mun kohdallani.

      No joskus nuorempana loppui pornon katselu väliaikaisesti kun halus ajatella vain sitä tyttöä, mutta seksihalukkuus ei tosiaan vähentynyt.

    • testis

      Paljon lasten kanssa oleminen vähentää miehen testosteronia ja naisistuu

    • Toiveajattelua.

    • miul vähentää kyllä. ei rakasta ihmistä viitti alhaisilla vieteillä kiusata

    • raakatotuus

      Noooooooo, mies joka on ihastunut käyttää kaiken aikansa kohteeseensa (ei siis ehdi katsoa edes pornoa - korkeintaan vähän vilkaisee) ja haluaa seksiä ihastukseltaan. Ihastuksen tila on kuitenkin aika ohimenevä olotila. Miten käy kun ihastuksesta tulee vihastus? Miehellä, jolla ei ole aktiivista ihastusta katsoo usein pornoo, ruiskii minne sattuu ja kolo kuin kolo kelpaa. Näin se menee...

    • jotakinkumminkin

      Haista nainen mitähän haistaisit?

    • bababom99

      Itse omalta osalta voin todeta että on siinä joku perä. Aika monta seikkailua on tullut käytyä ja seksi on helpoa kun ei ole mitään isompia tunteita ja sen takia ei ole niihin tarpeita etc. Seksiä aamuun asti hyvän seksikumppanin kanssa on huoletonta nautintoa. Rakkaus tuo monia erilaisia elementtejä ja tarpeita - toki eri ihmisillä toisin :D - ja sitä kautta monimutkaistuu se miltä tuntuu ja missä mennään. Seksi ei ole ainoa sektori missä kohdataan. Mutta ihmiset ovat kaikki erilaisia, joskus naiset ovat "rakastuneet" (kokeneet sitä) jos on antanut hyvää seksiä ja ollut kemiaa, ja vain pelkkää kemiaa ilman tuntemista. Ei sekään tarkoita mitään mistään, ei maailmasta, naisista tai suhteista tai seksistä.

    • Anonyymi

      Komppaan tätä. Itselläni ihastuminen/rakastuminen vähentää seksihaluja. Tavallaan sitä vain haluaa olla sen ihmisen kanssa ja pussailla, yms.. Se ei tarkoita sitä etteikö olisi seksuaalisesti viehättävä. Kun aivokemiat menee sekaisin, niin itselläni menee samalla seksihalut aivan sekaisin.

    • Anonyymi

      Mustavalkoset ihmiset on tuossa puhuneet, mutta ai niin, kysymys oli miehistä, jotka ajattelee putkimaisesti eli joko paljon seksiä ja haluaa seksiä tai ei lainkaan seksiä. Ite sanoisin, että tottakai rakastunut haluaa seksiä, utta kyllä siihen intohimoa ja rakasteluakin tarvitaan. Mutta jälleen kerran, ite oon tunneihminen, järki-ihminen voi erotella panemisen erilleen ja rakkauden erilleen ym.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Harmittaa kun en saa edes tietää

      miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää
      Ikävä
      81
      1109
    2. Teköäly löytää teidät

      Tästä on ollut ennenkin puhetta. Muistan Sergein tehneen aiheesta aloituksen, ja Disse analysoi minua ja kirjoituksiani
      Sinkut
      194
      795
    3. Mikä on kaivattusi ikä?

      🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      40
      725
    4. Miesten vs naisten älykkyys

      Eiköhän tämä asia ole ihan itsestään selvä: "Adult male brains average approximately 1,370–1,378 grams, while female br
      Sinkut
      208
      700
    5. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      178
      688
    6. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      101
      646
    7. Kaipaako eräs nainen J-miestä

      Salaisuutta voisi hieman raottaa.
      Ikävä
      40
      624
    8. Oletko kaivattusi tyyppiä

      Ulkoisesti tai henkisesti? Mitä veikkaat?
      Ikävä
      48
      580
    9. Rohkeasti mies viestiä vaan

      Yllätä mut ja ota yhteyttä, vaikka luulet että en enää toivo sitä.
      Ikävä
      48
      530
    10. Pidin siitä miten

      Rauhallinen olit. Et menetä hermojasi kovin herkästi
      Ikävä
      24
      518
    Aihe