Liiton jäsenmäärä putosi merkittävästi vuonna 2017. Prosenteissa tiputusta tuli 8,2, ja absoluuttisin luvuin liittomaksuja tilitettiin 1364 jäsenestä. Joillakin yhdistyksillä, esim. Luoteis-Lappi, määrä kasvoikin, mutta päälinja oli lasku. Pudotus ei selity millään yksittäisellä yhdistyksellä.
Koko toimintakertomus: http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2018/04/21/toimintakertomus-2017/
Ideoita jäsenmäärän kasvattamiseen saa esittää.
Koko toimintakertomus: http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2018/04/21/toimintakertomus-2017/
Ideoita jäsenmäärän kasvattamiseen saa esittää.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ja heti alkuunsa unohdin linkittää liittymissivun aloitusviestiin... Eli omalta osaltaan asiaa voi korjata täällä: http://vapaa-ajattelijat.fi/liity-jaseneksi/
Yhdistysten määrä liiitossa pysyi samana, mutta yhdistysten henkilöjäsenmäärä laski yhteeensä vuonna 2017. Länsi-Uudenmaan ateistien liittomaksutilityksissä ilmeni poikkeuksellisen suurta vaihtelua: vuonna 2015 tilitetty jäsenmäärä oli 11, vuonna 2016 se nousi 58:en ja vuonna 2017 laski jälleen 11 jäsenen liittomaksutilitykseen. Laskua 47 jäsenen verran.
Länsi-Uudenmaa ateistien jäsenlistaan vuonna liittyy kysymysmerkkejä. Se antaa vaikutelman kikkailusta, jolla yhdistys sai yhden lisäpaikan Vapaa-ajattelijain liiton liittokokoukseen vuonna 2017.
Se+on+vain+osaselitys.+Tuo+yhdistys+poislaskettuna+määrä+silti+laski+yli+5+%.
Toinen+tapa+on+katsoa+mediaania.+Se+tippui+38+jäsenestä+34+jäseneen.
Suurempia muutoksia oli Länsi-Uudenmaan ateisteissa, Helsingin seudun vapaa-ajatteljoissa sekä Kotkan vapaa-ajattelijoissa. Suhteellisesti katsoen suuri vähennys oli Rovaniemen vapaa-ajattelijoissa. Muutoin sekä lisäykset että vähennykset olivat suhteellisen pieniä.
Vaikka+onkin+vain+osaselitys,+niin+melko+iso+osa+selityksestä+kuitenkin.+Ainakin+nyt+kannattaa+siellä+länsi-uudenmaan+ateisteissa+miettiä,+että+mikä+sen+jäsenmäärän+tiputti.+Miksi+80+%+jäsenistä+häipyi?
Muut muutokset olivat pieniä kyllä, mutta kuitenkin selvältä enemmistöltään samaan -- eli väärään -- suuntaan olevia.
Tampereella olenkin jo laittanut sähköpostia jäsenmaksurästiläisille, aika hyvällä tuloksellakin. Mitenkähän Helsingissä?
Haiskahtaa siltä, että Länsi-Uudenmaan Ateistit olivat kikkailleet itselleen toisen liittokokousedustajan toimittamalla virheellisiä jäsentietoja vuodelta 2016, jolta ilmoittamansa jäsenmäärä oikeutti toiseen liittokokousedustajaan 2017. Koko yhdistys on nyt mielenkiintoisesti poistunut liiton sivuston listalta jäsenyhdistyksistä.
Sinänsä ihan huomioitava juttu, mutta kuten edellä totean, vain osaselitys.
Olennaisempaa on nyt miettiä mistä johtuu jäsenmäärän lasku. Se ei johdu ainakaan siitä, että jäsenhakemusten määrä olisi vähentynyt. Onko siis karhuttu maksuja heikommin?
Aika hyvin taas näkee antivaparin keskusteluhalut. EDES TÄSTÄ, liiton jäsenmäärän putoamisesta, ei voi keskustella ketjussa, jonka aloitusviesti on liian neutraali.
Tympeää.
Ilkeys on tyypin toinen (vai päällimmäisin) luonto. AIemmin jäsenluvut kiinnosti huomattavasti kun meuhkasi asiasta ilkeilyotsikoidensa alla. Nyt kun olisi faktaa mistä keskustella ja mitä analysoida niin ei kelpaa enää. Nyt pitää taas meuhkata omista luuloistaan uusissa lokaotsikoissa. Tästä kyllä näkee mikä tyypin agenda on oikeasti.
Todellinen agenda olisi kuitenkin kiva tietää. Ei kai hän nyt ole ihan arpomalla valinnut satunnaista aatteellista järjestöä vastustuksen kohteeksi?
Kaappiuskovainen tai sitten marginaaliin kiukuttelemaan jäänyt jyrkän linjan ateisti, veikkaan minä.
No kun luulisi, että uskovainen edes jossain välissä olisi vihjannut uskoonsa. Ja jyrkän linjan ateistille ei pitäisi olla mikään ongelma todeta, että liiton tavoitteet ovat oikeansuuntaisia, vaikka miten pitäisi niitä riittämättömänä, organisaatiota tehottomana jne jne.
Siksipä sanoinkin, että kaappiuskovainen jos ei uskalla t, osaa sitä tuoda jotenkjn esiin.
Jyrkkä ateisti mahdollisuus sikäli, että tyyppiä saataa harmitaa ettei jokin nurkkakuntaisempi kerho ole saanut minkäänlaista roolia uskonnottomien edustaja. Tiedä sitten, mutta tolkuttomasti käyttää aikaa ja vaivaa ilman että osaa sanoa motiiveistaan mitään.
Ei mulle tuota vaikeuksia kertoa miksi tuen vapaa-ajattelijoita ja olen jäsen, jos joku sitä kysyy.
VA-liitto http://vapaa-ajattelijat.fi/ julkaisee lehteä http://vapaa-ajattelijat.fi/va-lehti/
ja toimii seuraavien tavoitteiden puolesta: http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2017/08/14/vapaa-ajattelijain-liiton-tavoitteet-ja-strategia-2017-2020/
Tavoitteita voi tukea liittymällä jäseneksi: http://vapaa-ajattelijat.fi/liity-jaseneksi/