Äärioikeisto = radikaalia islamia?

Äärioikeistolaisen kokoomuspuolueen Kai Mykkänen vertaa äärioikeistoa radikaali-islamisteihin:

https://www.nykysuomi.com/2018/04/23/sisaministeri-kai-mykkanen-vertaa-radikaali-islamia-lansimaiden-oikeistopopulismiin/
8259
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Minä vertaisin Kai Mykkäsen päätä takapuoleen: tuotoksessa ei ole eroa.
En oikein usko, että terroristit ovat suuria eriarvoisuutta vastaan taistelijoita, monet ovat rikkaita, opiskelleet hyvin tai töissä. Ja oliko Isiksellä joku pelko kulttuurisen muutoksen nopeudesta? Miksei voida sanoa, että syy on ISLAM ja kyseessä on USKONTO? Tätä kaikki pelkäävät sanoa. Ei voida myöntää, että kaikki uskonnot eivät ole ollenkaan samanarvoisia ja jotkut uskonnot ovat sanomattoman raakoja, barbaarisia ja alkeellisia. Ja niihin pitäisi suhtautua sillä tavalla.

Käsittämättömiä kommentteja Mykkäseltä: ensinnäkin onnistutaan vertaamaan oikeistopopulistia silmittömään terroristiin, joka teurastaa lapsia, vanhuksia, vammaisia, kuitenkin samaan aikaan luomaan kuvan, että terroristit ovat harmittomia uhreja, jotka kärsivät epäoikeudenmukaisuudesta. Sekä luomaan kuvan populisteista jonain väistämätöntä kulttuurillista muutosta pelkäävinä ahdasmielisinä vanhoillisina.

Ensinnäkään kyse ei ole mistään väistämättömästä kulttuurisesta muutoksesta, vaan tarkoituksellisesta poliittisesta linjasta.

Äänestä
  • Mykkänen on oikeassa.

    Äänestä

Mykkänen kirjoittaa asiaa. Enemmän noissa lienee yhtäläisyyksiä kuin eroja.

1Äänestä

Eli nyt siis puukotuksia torille? ja kaulankatkaisuja hautausmaille ja papeilta? tähänkö vertaat.

Äänestä

Eikös se ranskan macron todennut juuri myös että kansllismieliset on sille vihollisia. Aikookohan laitaa ne uudelleen kolutusleirille vai mitä tehdä se jää nähtäväksi.

Äänestä
  • Sen kansallismielisempää ei ole kuin ranskalainen, myös Macron itse pönöttää heinäkuussa obelixin edessä ja vastaanottaa rinta rottingilla 14.7. kulkuetta .

    Äänestä

  • patrimoine kirjoitti:

    Sen kansallismielisempää ei ole kuin ranskalainen, myös Macron itse pönöttää heinäkuussa obelixin edessä ja vastaanottaa rinta rottingilla 14.7. kulkuetta .

    Macron ei nyt kyllä ole kovinkaan kansallismielinen sehän on puhdas banksteri alkujaan muutenkin.

    Äänestä

mykkänen kyttää eu-virkoja kuten edelliset kusipäät katainen ja stubidos. hokee eu-mantraa, ei omaa ajatusta, kekseliäisyyttä, päätösvaltaa. Pelkkä kusihousu.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


voi_ollakin kirjoitti:

Äärioikeistolaisen kokoomuspuolueen Kai Mykkänen vertaa äärioikeistoa radikaali-islamisteihin:

https://www.nykysuomi.com/2018/04/23/sisaministeri-kai-mykkanen-vertaa-radikaali-islamia-lansimaiden-oikeistopopulismiin/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu