.. on yksi klassisista teistisistä moraalidilemmoista, joka juontaa juurensa siihen, että monet uskovat ajattelevat moraalikäsityksen tulevan Jumalalta.
(1) Määrääkö Jumala moraalisesti hyviä tekoja, koska ne ovat moraalisesti hyviä?
VAI
(2) Ovatko teot moraalisesti hyviä, koska Jumala määräsi ne?
Yleinen käsitys moraalisesti hyvälle teolle on, että se edistää tietoisten olentojen hyvinvointia. Mutta voisiko tämä olla jotenkin muutenkin? Eli voisiko hyvän käsite olla toisin, jos Jumala niin määräisi?
Euthyphro dilemma
7
281
Vastaukset
Kristillsessä perinteessä mennään kirkkaasti kakkosvaihtoehdon kanssa. Massamurhat, sukupuuttoon tappamiset, naisten alistaminen, kärsimyskuolema, itsensä alentaminen, jne. Ei tuolla oikein moraalin kanssa ole mitään tekemistä, mutta silti moni uskovainen pitää uskontoaan korkean moraalin airuena...
En ole muuten tuollaista "yleistä käsitystä" moraalista vielä nähnyt, enkä sitä suoralta kädeltä lähtisi allekirjoittamaankaan. Mutta minä olenkin jossain määrin moraalinen relativisti.- nää_on_näitä
Määritelijä on ottanut lähtökohdakseen käsityksensä jumalasta määrittelemäättä sitä sen enempää.
Mikä tämä Euthyphro on jotta voisin arvella siitä jotakin.
Itse asiaan voisin ajatella että monella uskovaisella on oma käsitys Jumalasta, löytyneekö montaakaan yksituumaista ajatusta jos lähdetään määrittelemään että Jumala on persoona tms.. Mitä silloin sisältyy persoona käsitykseen. Kuitenkin jotkut ajattelevat että persoona tarkoittaa ihmisen kaltaista jotakin.
Pitkälti näissä kysmyksissä on vastaus tekeekö Jumala ihmismieleen ajatuksen "hyvä teko"
Teroristi muuttuu voittonsa jälkeen kansallisankariksi ja pystytetään vapauden patsaita. Häviönsä jälkeen hänet kidutetaan kuolijaaksi saman ihmismielen (jumalan) tahdosta.
Jokin tässä mättää. Oma kästykseni Jumalasta on että ennemmin epäilisin ihmismieltä kuin Jumalan Tahtoa- AteistiVaan
Euthyphro on Platonin noin 400 eaa kirjoittama teksti. Tietoa löytyy googlelta...
Ihminen toimii kokemustensa mukaan. Määrääkö Jumala kokemukset se on toinen juttu.
Kokemusten mukaisesti opetetaan lapset, ei ole aikaakaan kun poikalapset olivat halutuja koska heistä opetettin "hyviä" sotilaita.
Petetysti tarkoitettiin että meidän pitää sotimalla voittaa maailma ja sen mukana kaikki hyvinvointi.... meille?
"Mun isäin oli sotamies" HUOM ei kenraali ei kuningas vaan alinta kastia tykinruokaa.
Nykyisin hetkittäin "kansan syvissä riveissä" oivalletaan että hyvinvointi lisääntyy jakamalla hyvinvointia, ei lsäämällä tykinruokaa ja tykkejä.
Vahvaa uskoa vaaditaan jotta nykyiset sodat esim. välimeren maissa nähdään hyvinvoinnin lisäämisenä. Johtajillamme sitä näyttää olevan. Saanevatko he sen Jumalalta, hyvä kysymys tosiaan. Ettei vain tulisi kansalta?
Se on varmaa että jokainen tekee parhaansa.- Mikäliedilemma
Yleensä sekoitetaan käsitteet usko, uskovaisuus ja Jumala kun maailmaa ja ihmisiä arvioidaan. Ateistit varsinkin. Uskon mukaan olemme Jumalan kuvia kaikki niin uskovat kuin ateistit joskin kovasti turmeltuneita omasta halustamme joka on se omatekemä vaihtoehtoinen hyvän määritelmä. Toiset uskoo toiset ei, siinä se. Mikä olisi kolmas - n hyvä?
- ope10
Jos nyt ymmärsin oikein asetelman:
(1) Määrääkö Jumala moraalisesti hyviä tekoja, koska ne ovat moraalisesti hyviä?
Tässä siis jumala olisi määrännyt ne TEOT, jotka ihminen tekee "moraalisesti hyvinä" tekoina. Koska valinnanavapaus on moraalin ehdoton edellytys, tuollainen jumalan määräämä teko ei voi olla edes moraalinen, saati hyvä. Kohta 1 on moraalisesti ristiriitainen.
VAI
(2) Ovatko teot moraalisesti hyviä, koska Jumala määräsi ne?
Tässä jumala olisi määrännyt eli siis määritellyt moraalisen hyvyyden. Tämä on perinteinen käsitys moraalista teologiassa. Moraalinen hyvyys lähtee jumalasta. Paha on lahtöisin pirusta tms. sielun vihollisesta. Ihmisellä on valinnanvapaus "jumalallisen" hyvyyden ja pahan houkutusten välillä.
Mitään dilemmaa en tosin näe tässä. Jumala määrittelee hyvä just niin kuin mielensä tekee. Ja uskovainen uskoo sen. - lrhrp
Kuvitteellisen olion 'mielpiteellä' ei ole merkitystä!
Seuraajien höpötyksillä kylläkin, mutta meidän kulmilla yhä vähemmän. Onneksi!
Senkun raukat mumisevat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2267047Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p3464954"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1503720Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1233520Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m763456Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi562965Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2702769Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.842480- 252406
Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1092078