>> Kukaan EI SAA TUOMITA ketään ἐν μέρει ἑορτῆς ἢ νεομηνίας ἢ σαββάτων eli Jumalan Israelille antamien OMIEN määräaikojensa EIKÄ UUDENKUUN EIKÄ SAPATIN viettämisestä. <<
Pastorit uskottelevat
1. sapatilla meuhkaaminen on suurinta Rakkautta Jumalaa ja lähimmäistä kohtaan
- onko adventisteilla muuta annettavaa kuin luja usko helvettiin, sapattiin ja väärään profeettaan?
2. adventistinen sapatinpyhityselämä todistaa rakkaudesta Jumalaan
3. sapatista on tehty ismi (7. pv. advent-ISMI)
Pastorit uskottelevat
1. sapatilla meuhkaaminen on suurinta Rakkautta Jumalaa ja lähimmäistä kohtaan
- onko adventisteilla muuta annettavaa kuin luja usko helvettiin, sapattiin ja väärään profeettaan?
2. adventistinen sapatinpyhityselämä todistaa rakkaudesta Jumalaan
3. sapatista on tehty ismi (7. pv. advent-ISMI)
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kristinuskostakin voi tehdä ismin ja eksytyksen esim. advent_ismin.
Adventismi oli jo susi syntyessään.
Tuomiopäivää ette karkuun pääse.
Olet paras todistus siitä pyhpyh että advent-ISMI oli jo susi syntyessään.
Mistä tiedät kuka on advari ja kuka jotain muuta. Kai A tiedän varmasti mutta muista ei tiedä .
KaiA voi olla "advaari" ja ekumeeninen milleriastinen (väitöskirja) adventisti joka ei noudata lahkonsa 28 opinkohtaa. Hän tuomitsee helvettiin sapatilla öyhöttäjät.
Raamatussa Jeesus käytti nimitystä kirjanoppineista ja fariseuksista "kyykäärmeen sikiöt".
Kyllä pyhpyh on seitsemännen päivän adventisti ja eikä häntä ole erotettu seurakunnastaan.
Paavalin sanat voidaan tulkita, että älköön kukaan tuomitko teitä siitä, että oikein vietätte sapattia. Paavali ei tässä sano, että rikkokaa vain sapattia, älkääkä antako kenenkään tuomita teitä siitä. Vaan Paavali sanoo, että älköön kukaan pakana tuomitko teitä siitä, että oikein vietätte sapattia.
Paraskin sapatilla kerskaaja joka ei koskaan riko sapattiaan OMASTA MIELESTÄÄN. Olet syyttäjän asialla kun syytät muita sapatin rikkojiksi.
Olet valejuutalaisuuden hengessä.
Raamatussa Jumala käskee meidän pyhittää sapatinpäivän. Jokainen joka rikkoo sapattia tekee syntiä.
Sinä Toora-uskova jaksat kerskata sapattilaista.
Tämäkin on myös syntiä.
Ai on syntiä sanoa, että meidän on noudatettava kymmentä käskyä ja pyhitettävä sapatinpäivä?
Sinä olet rikkonut kymmentä käskyä vastaan ja vieläpä valehtelet.
>>Kol. 2:16
Älköön siis kukaan teitä tuomitko syömisestä tai juomisesta, älköön myös minkään juhlan tai uudenkuun tai sapatin johdosta,>>
Pieni lainaus Bacchiocchi kirjasta Sapatti ja sunnuntai, jossa hän käsittelee Kolossalaiskirjettä: " Paavali ei lainkaan käsittele kysymystä siitä, onko sapattikäsky yhä voimassa kristillisenä aikakautena, vaan vastustaa monimuotoisia askeettisia ja kultillisia tapoja, jotka etenkin kolossalaisten ja galatalaisten keskuudessa joutuivat ristiriitaan sen elintärkeän totuuden kanssa, että ihminen vanhurskautetaan uskon kautta Jeesukseen Kristukseen.
Paavali tuomitsee harhaopit, joiden yhtenä osana saattoi olla taikauskoisia muotoja saanut sapatin vietto. Hän ei kumoa itse sapattikäskyä, koska tuomio ei kohdistu itse käskyyn vaan sen vääristymään. Jonkin raamatullisen säädöksen väärinkäytön moittiminen ei ole itse säädöksen kumoamista.
Paavali suosittelee suvaitsevaisuutta ja kunnioitusta silloinkin kun kysymyksessä ovat erimielisyydet ruoasta ja päivistä, jotka ovat peräisin inhimillistä sopimuksista
(Room. 14:3-6 "Joka syö kaikkea, älköön halveksiko sitä joka ei syö, ja joka taas ei syö kaikkea, älköön tuomitko sitä joka syö. Onhan Jumala ottanut omakseen hänetkin. 4 Mikä oikeus sinulla on tuomita toisen palvelijaa? Oman isäntänsä edessä hän seisoo tai kaatuu -- vaikka kyllä hän seisoo, sillä Herra kykenee pitämään hänet pystyssä. 5 Joku pitää yhtä päivää toista parempana, toiselle kaikki päivät ovat samanarvoisia. Kukin olkoon omassa vakaumuksessaan varma. 6 Joka kiinnittää huomionsa päiviin, tekee niin Herran kunniaksi, ja joka syö, syö Herran kunniaksi, sillä hän kiittää Jumalaa. Joka taas ei syö, on Herran kunniaksi syömättä, ja hänkin kiittää Jumalaa").
Tämä osoittaa, että kysymyksessä päivistä, hän oli liian liberaali ryhtyäkseen ajamaan sapattikäskyn poistamista ja sunnuntain vieton omaksumista sen sijaan. Jos hän olisi tehnyt niin, hän olisi kohdannut vastustusta ja loputtomia vastaväitteitä sapatin kannattajien taholta. Kaiken tällaisen puuttuminen on kenties selvin osoitus siitä, että Paavali osoitti kunnioitusta sapatti-instituutiota kohtaan. ".