Suomalaisen puolustuksen erikoisasiantuntija Jessica A. osallistuu tänään Tbilisissä pidettävään, NATO:n järjestämään julkisen diplomatian foorumiin.
http://agenda.ge/news/99782/eng
Sitä ihmettelen, että maksaako Suomen Valtio tai joku Puolustusministeriön organisaatio tämän tyttelin matkakustannukset? Jos menee verorahoillamme, niin kenen valtuuttamana se siellä liikkuu ja puhuu? Minkä sisältöistä suomalaista viestiä Jessica tuolla kokousväelle levittelee?
Mikäli menee yksityishenkilöänä ja omilla varoillaan matkansa maksaa, niin silloin on ihan sama mitä hölisee.
Mutta jos Puolustusministeriön rahoilla ja mandaatilla liikkuu, niin joku selonteko Jessican mukana kulkevasta suomalaisesta agendasta olisi syytä olla. Minä ainakaan en ole unohtanut että Arolla on huumetuomio, kovien aineiden käytöstä.
Kuka maksaa J. Aron NATO-matkaliput?
47
580
Vastaukset
- Salattu-länsidiblomatia
Jessikkalla on Suomen Valtion antama diblomaattipassi ja sen mukana diblomaattinen koskemattomuus.
Kaikki Jessikkan matkakustannukset maksaa Ulkoministeriö ja pieneltä osin Puolustusministeriön tiloissa vuokralaisena toimiva Suomi-NATO-yhteensopivuusosasto. - MädätTomaatit
Joko Venäjä maksaisi trolliensa oikeinkirjoituskurssit?
- NatoRöllille
Minä kyllä saan ruplani kiroitusvirheistä huolimatta. Terveisin Tiltu. :-))
- verooenmmänveroo
Veronmaksajat maksavat. On tienestit kuinka onnettomat, verottaja vie aina osuutensa ja niitä rahoja jaellaan ilman järjenhäivää sinne sun tänne.
- IljaLinnaan
Ny Iljaa vierähän linnaasta linnahan.
Notta tulihan siittä pöksäle.
Mitä väliä sillä on kuka ne maksaa. Suomi on jo puolensa valinnut, eikä kansalaisilta kysytty mitään. Pitäisi pysyä erossa sekä Venäjän että USA:n touhuista mutta eipä ole pysytty vaan amerikkalaiset ramppaa täällä harjoittelemassa, Suomen pitäisi olla puolueeton eikä nuoleskella jenkkejä eikä tietenkään myöskään nuoleskella venäläisiäkään
- JeesJeesSika
Jees sika. Luihu siideri sika.
- VenäjäNatsi-Sika
Osuva nimi Moskovan trollilla.
Venäjä on natsi-sika ja sen trolli myös.
- KierretääsVähänMuolimoo
On hauskaa aina nuoleskelle vähän, jotain tahoa, sillä loppupeleissä veronmaksajathan sen kustantaa.
- VenäjäKuppaa
Veronmaksajat kustantavat Iljalle matkan ja täysihoidon linnassa.
- YLE-pesee-kätensä
Tuolla NATO:n briefingfissä Jessika Aro esiteltiin Suomen Yleisradion edustajana, joka tieto oli lienee saatu Jessicacalta itseltään.
Yleisradion viestinnän päällikkö Jere Nurminen esitti puhelimitse ja sähköpostitse, että Aro on työsuhteessa Yleisradioon, mutta on tällä hetkellä palkattomalla vapaalla.
Todennäköisesti YLE ei siis maksanut Jessican matkustelua Georgian NATO-meetingiin. Tuskin sairaslomalla oleva Jessusica itsekään on matkaansa maksanut.
Siksi voi vain arvella että trollisodan asianmtuntija Jessica Aron matkan maksaja löytyy joko Puolustusministeriön tai Ulkoministeriön suunnalta.- TurhiaOvat
Jessica Aro, Suomen irakilaisten käpykaartilaisten laukunkanto organisaatio, jota valheellisesti Puolustusvoimiksi kutsutaan,ja NATO sekä Venäjä ovat "nobady": ja minun elämässä, horiskoot ja sotikoot kenen kanssa huvittaa, niin netissä kuin live-elämässä.
- PojatSillee
Onko trollilla ollut Iljaa ikävä?
- OmaToiminen
Kattoo nyt noitten usalaisten menestystä menneissä sodissaan/sotatoimissaan. Niin ei kai sitä suuri ennustaja tarvi olla, että turpiinhan siinä aina tulee, jos Naton kelkkaan lähtee.
- LiimaakoHaistelemassa
Missä Tiltu-huutelijat ovat kun eivät vielä ole ehtineet kommentoimaan sinua.
- Jenninaikaa
Saulin ja nukkevoimonsa kanssa juuri toipuneet synnytykyksestä?
- ÖööööTuota
Kas kun porvareilla on pakkomielle ja se on tietysti nimeltään ryssä ja kuka niitä ryssiä joutuu taistellen elimoimaan jos sota tulee? Niin sehän on tietysti se maamme työtätekevä duunari.
- KotisiOnLinnasi
Onko Ilja jo linnassa?
Haluaako toinenkin Venäjän trolli linnaan? - KotisiOnPehmustettuSelli
KotisiOnLinnasi kirjoitti:
Onko Ilja jo linnassa?
Haluaako toinenkin Venäjän trolli linnaan?Jaa vai oikein LINNAAN!?
No koska olet selvästi lakiasiantuntija, niin viittitkös se verran muistella aikasempia tapauksia et kerrot mullekin millon viimeks Suomessa on tuomittu joku kunnianloukkauksesta ehdottomaan rangaistukseen? - TrollitHiluihin
Pahan Imperiumin trolli siis tunnustaa syyllistyneensä kunnianloukkaukseen.
Hienoa!
Eläköön Jessikka Aro!
- Örmtröm
Ei ole tyhmyydellä mitään määrää
- ItsekritiikinAuvoa
"Ei ole tyhmyydellä mitään määrää"
Vai että semmoiseen loppupäätelmään olet sormi ohimolla huokailllen tullut : ) - TrolliPeetäPukkaa
Trollin sormi on Venäjällä wc-paperin korvike.
Sopii oikein hyvin trollin otsalle.
- mitäs.ryssät.tähän
Kavalletut maksavat kavaltaja iljan matkan.
- MissäIljaLuuraa
Onks Iljaa Teksasissa näkynyt?
- PirihorotOsaaTon
Eiköhän se maksa matkansa ns. luonnossa sit perillä? Tai sit perillä siellä luonnossa?
- EpäterveVenäjä
Venäjän trolleilla on oudot fiksaatiot.
- vitunvitunvitutus
Tbilisistä saa kuulemma piriä edullisesti, pakkohan jessin oli itsensä bileisiin jollakin kepulikonstilla järjestää. Vauhdikas foorumi tulossa.
- JauhoNenäPutinistit
Kuuluuko Moskovan trollin työsuhde etuihin vetää Putinin kokaiinia?
- Toimittajavauhti
Ajeli autolla "vauhdeissa" . Piileskeli "vauhti" luukussa poliisia, jätti ladatun "vauhti tykin" vuokra autoon, vasikoi "vauhti" kaverit, suomen kova pokkaisin "vauhti" uhriutuja😇 Hyvä esimerkki suomen nuorisolle "vauhdin" piikityksen seurauksista.
- KokkelipoikaPutin
Ilja oli kova vetämään Putinin diilaamia kokaiiniviivoja.
- KaikkiKehareita
Jessika ja Mika Aaltola UPISTA suomen viralliset Natottajat!Meinasi vielä unohtua eläkkeelle siirretty Torsti Siren sekä huulipunalla itsensä sotkenut Juho Pylvänäinen.
- TrollinPahatKaasut
Hengitä välillä, mutta muista, että Venäjällä ilmakin voi olla myrkyllistä.
- Narkomaaninkunnia
Palkittu journalisti ? Likaiset neulat ?
- MithänSitäVattua
Ilja odottaa oikeudenkäyntiä.
- Vihvasliitto
Me rahoitamme mielikuvitus-trolli sodan!
- OyHölmöläAb
Venäjä rahoittaa ihan mitä tahansa hölmöjä.
- en-tajua-tätä
Niin, eihän tuo jessika ole mikään nato ihminen. Pelkkä suomalainen pimu. Taitaa olla vissiin huumerikollinenkin ollut.
Muistan lukeneeni jonkun huumetuomionkin hänestä.
Onpas nato heikoissa kantamissa.
Löytyisi varmaan oikeita osallistujiakin oikeessa elämässä.
Ei pitäisi olla mitään asiaa näillä noihin kokouksiin.
Jos sillä on joku mies ehdokas siellä??- VenäjäLemuaa
Ottaa se Moskovan kägöstä rankasti päähän, kun Jessikka kertoi venäläisestä kusetuksesta, kuten rohkean suomalaisen toimittajan pitääkin.
Nyt myöhemmin on tullut ilmi, vaikka mitä muitalkn Venäjän saastaisia toimia. - oot.oikea.trolli
VenäjäLemuaa kirjoitti:
Ottaa se Moskovan kägöstä rankasti päähän, kun Jessikka kertoi venäläisestä kusetuksesta, kuten rohkean suomalaisen toimittajan pitääkin.
Nyt myöhemmin on tullut ilmi, vaikka mitä muitalkn Venäjän saastaisia toimia.Kiva kun jaksat kirjoittaa 15 :lla eri nimimerkillä samaa jargonia.
- TrollitTuomiolle
Venäjän trolleille on koittanut ikävät tuomion lukujen ajat.
Molari, Bäckman, Janitskin, Krohn, Hietanen, Mattilan pilkkaaja jne.
Ja jatkoa seuraa. - pian
TrollitTuomiolle kirjoitti:
Venäjän trolleille on koittanut ikävät tuomion lukujen ajat.
Molari, Bäckman, Janitskin, Krohn, Hietanen, Mattilan pilkkaaja jne.
Ja jatkoa seuraa.Pääset linnaan sinäkin.
- LoputonTuska
Odottele vain minua siellä.
Älä menetä toivoasi.
- Venäjätrollitleikkii
Omituista ettei trolliarmeija itse huomaa kuinka naurettavasti käyttäytyy ?
Eikö mieleenne ole tullut että uskottavuus vaatisi asiallisempaa tyyliä ?
Jatkakaa hyvät ystävät valitsemallanne tiellä mutta ei pidä ihmetellä ellei teidän sanomisianne osata arvostaa. - Takaisin-voi-tulla
>> Molari, Bäckman, Janitskin, Krohn, Hietanen, Mattilan pilkkaaja jne.
Nuo ovat aika kovaa tekoa kaikki nuo henkilöt. Jos Suomen valtaeliitin poliittisesti määräämä vankilatuomio tulee, niin kyllä nuo sen pystyy ottamaan ja kestämään.
Mutta takaisinmaksun aika tulee aina. Koko Eurooppa on kallistumassa jyrkästi oikealle. Pohjoismaiset SDP-puolueet tuntevat sen jo nahoissaan, ne reivaavat omia kurssejaan jyrkästi oikeaan laitaan.
Takaisinmaksu tulee Kokoomuksen nykyiselle ministerikärjelle ja tulee monelle muulle myös. Vankilatuomio vankilatuomiosta, ei se sen kummempaa tai epäreilumpaa ole.- TrollitTuomiolle
Vai ovat höppänät kovaa tekoa?
Ja trollikin luulee olevansa kovaa tekoa? - JohaninNatsiSiat
Rottia ovat...
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754547Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093793Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1473509Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.411992Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1251064
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.136991- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847