Tätä ei kukaan toivonut: Kivihiilen käyttö kasvoi

MustaHelsinki

Maailman vihreimmän maan pääkaupunki on paha saastuttaja.

Helsinki käyttää paljon hiiltä energialähteenä kukolämmön ja sähkön tuottamiseen. Mitä hiilen tilalle?

https://www.talouselama.fi/uutiset/te/c7d068f1-6aa7-30a9-8e3f-28c210b81e25?ref=ampparit:cdd3

Suurin osa hiiltä käyttävistä voimaloista on sähköä ja lämpöä tuottavia yhteisvoimaloita, joita on erityisesti Helsingissä ja Vaasassa.

hallitus ajaa nyt vauhdilla kivihiilen käyttöä alas Suomessa. Ympäristöministeri Kimmo Tiilikaisen (kesk) valmistelema hiilen kieltolaki vuonna 2029 on tulossa eduskunnan käsittelyyn ensi syksynä.

Konsulttiyhtiö Pöyryn selvityksessä erityisesti Helsingissä ja Vaasassa nopeutettu kieltolaki olisi lähes mahdoton toteuttaa järkevästi. Helsingin kaavaillut kivihiilen korvaamisesta biomassalla voisi heittää romukoppaan.

Merkittävä osa kivihiilestä pitäisi korvata myös kalliilla maakaasulla. Ennenaikaiset investoinnit johtaisivat kaukolämmön selvään ehkä jopa 10 prosentin hinnannousuun ja Vaasan kohdalla Pöyry arvioi lämmön hinnan nousevan jopa 20 prosenttia.

Puupelleteistä saattaa syntyä pula

11

874

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • MustaHelsinki

      • vittuilijarääpäle

        Älä puutu asioihin, joista et ole perillä.


      • Varma.tieto

        vittuilijarääpäle = stuxnet


    • StadilainenAsiakas

      Eikä pidä olla vihrein. Riittää kun ollaan riittävän hyviä. Kivihiilikielto on lähes naurettava poliittinenpäätös jonka Vihreä vaati kokoomukselta työrauhan hintana.

      Saksa lisää ruskohiilen käyttö yhtä paljon kun Suomessa poltetaan nykyisin kivihiiltä, eikä kukaan edes kyseenalaista ko energiapolitiikkaa. Suurin osa Saksan ruskohiililaitoksista on lauhdenlaitoksia ja kokonaishyötysuhde selvästi huonompi kuin Suomessa yhteistuotantolaitoksissa.

      Kiinassa käytetään 4-5 miljardiin tonnia kivihiiltä ja lähes kaikki laitokset ovat huomattavan heikkoja energiatehokkuudessa verrattuna esim Helsingin laitoksiin. Kiinalaiset tilastot valehtelevat enemmän kuin Suomessa käytetään hiiltä.

      Mutta nyt maailma pelastuu kun Suomessa kivihiili vaihtuu biomateriaaliin - joka tuottaa enemmän CO2 päästöjä tuotettua energiayksikköä kohti. Mutta ne on niitä puhtaita CO2 tonneja - naurettavaa. Biomateriaali ei sido hiilidioksidia jos se poltetaan, näin se vain on.

      Toki kivihiilen käyttöä pitää vähentä, mutta nyt ehdotettu aikataulu ja tavoite ovat turhan kalliit keinot. Laitosten tekninenkäyttöikä olisi kannattanut hyödyntää ja huomioida päätöksissä.

    • tässä

      Helsingissä pelataan mielikuvilla eikä tosiasioilla. Monen päättäjän on vaikea ymmärtää suuria lukuja ja tajuta, miten paljon energiaa kulutamme suhteessa siihen, minkä verran uusiutuvaa energiaa on järkevin kustannuksin saatavissa.

      • Eivihreä

        Helsingin politiikassa tuo ymmärtämättömyys ja osaamattomuus johtuu siitä että siellä on hirveästi virheitä leikkimässä poliitikkoja.


    • Toisin kuin aloittaja väittää, kivihiilen käytön jatkaminen Helsingissä on itse asiassa ympäristöteko. Vaikka poltettu kivihiili päätyy ilmakehään, polton lopettaminen ja energiantuotannon korvaaminen muulla tavoin toisi, toteutuksesta rippuen jopa entistä suuremmat kasvihuonekaasupäästöt. Voimaloiden sulkeminenolisi perusteltua vain, jos samalla luovuttaisiin vastaavasta määrästä lämmön ja sähkön kulutusta.

      Toinen Helsingin kivihiilen käyttöä poultava argumentti on kustannustehokkuus. Mitä pienemmin kustannuksin saadaan mahdollisiman suuria päästövähennyksiä, sitä paremmin maailmantalous selviää ilmastomuutoksen vastaisista toimista. Tältä kannalta katsottuna Helsingin kivihillikielto on mitä idioottimaisin teko, mahdollisimman suurin yksikkökustannuksin savutetaan mahdollisimman vähän hyötyä. Maksajina toimivat helsinkiläiset kaukolämmittäjät.

      Kasvihuonekaasupäästöjen torjunta on ongelma, johon ei vielä ole ehdotettu parhaita ratkaisuja. Euroopassa kannattaisi kuitenkin aloittaa vähentäminen Saksan ruskohiiltä polttavista lauhdelaitoksista, kun samalla pidettäisiin Saksan ydinvoimalaitokset käytössä.

    • VihreätSyylliset

      Sitä saavat mitä paikalliset päättäjät haluavat. Vihreät siellä määräävät energia-asioistakin. Halusivat kaksi apulaispormestariakin asioita hoitamaan. Siinä todelliset syylliset mustaan energiaan.

    • hölmisty

      Helsingissä tuhotaan yhä kiihtyvällä tahdilla metsiä ja puistoja lisärakentamisen valossa. Kaikki mikä vihertää poistetaan. Kaupunkivihreillä kummallinen käsitys luonnosta. Hiilikasa on kaunista katseltavaa.

    • Mihinsuuntaan

      Ilmastomuutos-vakaumus aiheuttaa lisäpäästöjä ,juten saksassa on käynyt.
      Yksi ainoa raportti ja kaikki huutaa ilmastomuutos tulee pelätkää!!!
      Ja huutoa on riittänyt siitä alkaen kun ipcc julkaisi arvausraportin,johon kaikki eussa polititiikot suomessakin vannoo vaikka tuskin merja kyllönenkään ei ole sitä lukenut tuskinpa.
      On otettu vastaan totuus jota ei saa arvostella tai epäillä,jos niin teet niin ole tieteellisesti tyhmä tai trumppilainen.
      Tämä politiikkaa kiinteästi oleva arvio raportti ,ei ole ihan puhdas pulmunen informatiivisessa muodossa,kun on selvinnyt että lämpötiloja on tietoisesti salattu ja on todella vaikea saada tilastotietoja suomenkaan tilanteesta.
      Politiikasta riippumaton raportti nipcc olis ollut selvästi objektiisempi teos.
      Pariisin ilmastosopimuksen tavoite jos toteutuu nii tuuli ja auringo yms uusiutuvien osuus olisi alle 3% koko energiatarpeesta.
      Ja jos näin hyvin kävisi niin kuitenkin olis parempi keskittyä yli 97% energiatarpeeseen.
      Nyt vihreät vastatkaan?
      Millä se tuotetaan?
      Saksa teki päätöksen että ei ydinvoimaa,niin seuraus että kivihiili palaa .tuuli ja aurinko ei riitä saksassa eikä suomessa senkään vertaa.
      Se wi vaan tuota ja kukaan ei paneleita asentelw jos eu ei olis 125 miljardin tukijaisia jakanut .
      Jos vihreät on onnistunut 20 vuotta hokenut väittämiä ilman realismia niin se on tarttunut muihinkin.
      Kriittisyys täytys olla keskustelun avaus

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1828
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      126
      841
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      123
      647
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      578
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      89
      551
    6. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    7. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      531
    8. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    9. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      62
      495
    10. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      267
      470
    12. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      34
      463
    13. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      8
      446
    14. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      31
      425
    15. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    16. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      9
      419
    17. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      416
    18. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      415
    19. Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.

      Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as
      Ikävä
      27
      396
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      6
      395
    Aihe