Onko tämä noituutta?

Mitä mieltä olette tällaisesta opetuksesta:

https://www.youtube.com/watch?v=KE8eixp1Udg&t=1h17m16s

Eli laitetaan ihmisen kuva Raamatun sivujen väliin ja pyritään tavalla tai toisella vaikuttamaan kuvassa olevaan ihmiseen. Koen, että toimintatapa on kaukana raamatullisesta ja muistuttaa kovasti Voodoo uskontoa. Tässä tapauksessa nuken sijasta on ihmisen kuva, mutta muuten ajatus on täysin sama.

https://fi.wikipedia.org/wiki/Voodoo#Voodoo-nukke
9377
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kristinusko perustuu kokonaan taikojen tekemiseen alkaen maan ja taivaan luomisesta.

Missä siis ongelma?

Äänestä

No jos kovinkin paljon päätä vaivaa ajatus, niin lohdutan että tuskin on sentään mitään tehoa, niinkuin ei muillakaan uskonnollisilla rituaaleilla, joihin itse uskovat uskovat.
Jos rukous auttaisi, maailma olisi onnellinen paikka, kun ei olisi sairauksia, ainakaan uskovaisilla, mutta sen sijaan jumala parantaa pientä kipua ja päänsärkyä ja pidentää jalkoja. Myös nälänhätä, afrikassa jossa kristinusko on jossain kolkassa vallitsevakin uskonnonmuoto, olisi varmasti unholaa, lasten ei tarvitsisi kuolla ruan puutteeseen, kun täällä uskovainen saa syödä joulupöydässään kunnon sikaa.

Mutta näiden asioiden ymmärtäminen kait on uskoville täyttä hepreaa, ilmeisesti puhun vierailla kielilllä uskoville.

1Äänestä

Ei tuollainen tapa ole Raamatun ohjeen mukaista.

Äänestä
  • Eipä ollut raamatun kirjoitusaikana tv-evankelistojakaan, joten ne eivät ole raamatun mukaisia nekään.

    Äänestä

Jaak.4:14 Biblia (1776). Jotka ette tiedä, mitä huomenna tapahtuu. Sillä minä on teidän elämänne? Se on löyhkä, joka vähäksi (hetkeksi) näkyy, mutta sitte katoo. Kirjoitetaan: sitten, katoaa.

Äänestä

Kyllä tämä on noituutta.

Äänestä

Noituudesta on kyse aina, kun käytetään tällaisia "taikakaluja". Katolilainen kirkko varoittaa raamatun palvonnasta, jossa kirjaa palvotaan enemmän kuin Jumalaa tai käytetään sitä taikakaluna.

Äänestä
  • Woodoota ja noituutta on. Karttakaa kaikkea tällaista.

    -
    >>Katolilainen kirkko varoittaa raamatun palvonnasta, jossa kirjaa palvotaan enemmän kuin Jumalaa tai käytetään sitä taikakaluna.<<

    Katolinen kirkko palvoo paavia, jonka on nostanut Raamatun vastaisesti Jumalan sijaiseksi maan päälle. Katolinen kirkko koroittaa paavin erehtymättömyydessään Jumalan rinnalle, epäjumalaksi totisen Kaikkivaltiaan Jumalan lisäksi/rinnalle.
    Raamatun mukaan on vain yksi välimies Jumalan ja ihmisen välillä. Hän on Jeesus Kristus.
    Katolinen kirkko palvoo neitsyt Mariaa. Katoliset rukoilevat Mariaa ja muita pyhimyksiä.
    Katoliset palvovat kuvia, jos jotkut.
    Katolisten oppi kiirastulesta on harhaoppia.
    ... jne.jne....

    Karttakaa katolista kirkkoa ja sen vääriä oppeja.

    Äänestä

Sielun piilevää voimaa, jota ymmärtämätön käyttää kohteeseen. Toivottavasti ei aleta omaksua tällaista "esirukoustyyliä". Ei ole hengellistä, vaikka kuinka laitettaisiin Raamatun väliin. Varoittakaa tällaisesta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


voodoo kirjoitti:

Mitä mieltä olette tällaisesta opetuksesta:

https://www.youtube.com/watch?v=KE8eixp1Udg&t=1h17m16s

Eli laitetaan ihmisen kuva Raamatun sivujen väliin ja pyritään tavalla tai toisella vaikuttamaan kuvassa olevaan ihmiseen. Koen, että toimintatapa on kaukana raamatullisesta ja muistuttaa kovasti Voodoo uskontoa. Tässä tapauksessa nuken sijasta on ihmisen kuva, mutta muuten ajatus on täysin sama.

https://fi.wikipedia.org/wiki/Voodoo#Voodoo-nukke

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu