Sananlaskua tulkittu väärin.

nytseselvisi

Sananlasku, "nuorna vitsa väännettävä " tarkoittaa siis, että nuoresta koivusta saa kestävimmän ja parhaimman vitsaksen esim. vihdan sidontaan. Jotkut ovat luulleet, että em. sutkaus liittyisi jotenkin lasten ruumiilliseen kuritukseen eli täytyisi nuorena antaa selkää, kun varttuneemmalta voi sitten jo itse saada käniinsä vastaavassa tilanteessa.

5

499

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • väärässäoot

      "Joka kuritta kasvaa, se kunniatta kuolee"on rinnastettavissa nuorena väännettävään lasten ohjeistettuun "kurittamiseen". Mutta ei selkään antaminen ole mitään lasten kasvattamista. Vaikka aikanaan sitä käytettiin, nykyään siitä on saatu tuomioitakin.
      Vitsa- sananlasku ei ole millään lailla yhdistetty saunavihtan tekemiseen, ei todellakaan.

    • Ihan mielenkiinnosta kysäisen vain, sananlaskuista kun on kyse, mitä sääntöjen vastaista löydätte tästä? Tämä poistettiin erää paikkakunnan keskustelusta, paikkakunta ilmenee kyllä tuosta tulevasta tekstistä. Kokonaisuus jää ehkä epäselväksi muille, kuin jo keskusteluun osallistuneille, sitä pahoittelen.

      Poistettu teksti:

      Ihan mukavaa kun saatiin jonkunlainen keskustelu tästäkin aiheesta. Tuli ”heskustelun” mahdollisuus. Toki rehellisesti sanottuna piti kirjoittamani juurikin keskustelun, mutta mukava sanahan tuo heskustelukin on, vaikka ei mitään varsinaisesti tarkoitakaan.

      En suinkaan moittinut, tai sanonut minkälaisia tulisi kannanottojen olla. Totesin niitä vain palstalle tyypillisiksi. Rautalankamalleja en nyt rupea vääntämään edes ikään kuinkaan. Uskon että sinulla on niitä vaikka minulle asti jakaa omasta hyllystäsi.
      Tyypillisellä tarkoitin lähinnä sitä, että harva se ketju tällä palstalla, johon ei koneinssejä ja somaleja jotenkin sotketa. Ei se minua varsinaisesti haittaa, mutta onhan tuota ihan kyllästymiseen asti, aivan, no ei ole pakko lukea. Niinpä.

      Seuraavalle kommentoijalle nigtoutille, eikös se sanonta juuri kuulu, älä nuolaise ennen kuin tipahtaa. Minä erehdyin sen tekemään, kun luulin, että Lieksa-palstan sisältö ohjeistus olisi poistettu tuosta palstamme alusta. Se oli mielestäni hetken aikaa poissa. Penaalin terävimmäksi en koskaan ole itseäni väittänyt. Terävä tässä tapauksessa on tuo karttaneula.

      Sananlaskuista, hieman aiheeseen liittyen, voi lukaista esim. tuolta seuraavasta linkistä. Sieltä löytyy Astronomy nimimerkiltä erittäin huvittava: ” Parempi siemen syöksyssä kuin kymmenen pussissa”;)

      https://www.tiede.fi/keskustelu/53710/ketju/sananlaskuja

    • ähisiisäntä

      Siellä se on, eikä missään piian perseessä.

    • Hyvät kahvihuonekeskustelijat. Sattumoisin, myös lieksalaiset. Näyttää siltä, että säännöt ja laki sallivat vaalien alla kaikenlaista;) Tai sitten eivät. Poistot ovat aina huolestuttavan näennäisiä kaikelta suunnalta katsottuna. Aikahan sen näyttää, jos julkisuutta rajoitetaan/ lisätään. Kaiken julkaisua en kuitenkaan kannata. Julkaisulle, henkilörekistereille ja henkilötiedon keruulle tuli uusi vankka määre 25.5.2018 alkaen.
      Lapset eivät aina kävele suutarin kengissä. Vai miten se menee;)

      Onko Aller ilmoittanut teille käytäntönsä?

    • petetytmiehet

      Enen vahtii kapallisen kirpuja, kuin paha perseisen naisen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      187
      1868
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      112
      1026
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      99
      947
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      20
      717
    5. 52
      684
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      588
    7. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      28
      544
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      174
      536
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      518
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      199
      473
    Aihe