Sananlaskua tulkittu väärin.

nytseselvisi

Sananlasku, "nuorna vitsa väännettävä " tarkoittaa siis, että nuoresta koivusta saa kestävimmän ja parhaimman vitsaksen esim. vihdan sidontaan. Jotkut ovat luulleet, että em. sutkaus liittyisi jotenkin lasten ruumiilliseen kuritukseen eli täytyisi nuorena antaa selkää, kun varttuneemmalta voi sitten jo itse saada käniinsä vastaavassa tilanteessa.

5

399

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • väärässäoot

      "Joka kuritta kasvaa, se kunniatta kuolee"on rinnastettavissa nuorena väännettävään lasten ohjeistettuun "kurittamiseen". Mutta ei selkään antaminen ole mitään lasten kasvattamista. Vaikka aikanaan sitä käytettiin, nykyään siitä on saatu tuomioitakin.
      Vitsa- sananlasku ei ole millään lailla yhdistetty saunavihtan tekemiseen, ei todellakaan.

    • Ihan mielenkiinnosta kysäisen vain, sananlaskuista kun on kyse, mitä sääntöjen vastaista löydätte tästä? Tämä poistettiin erää paikkakunnan keskustelusta, paikkakunta ilmenee kyllä tuosta tulevasta tekstistä. Kokonaisuus jää ehkä epäselväksi muille, kuin jo keskusteluun osallistuneille, sitä pahoittelen.

      Poistettu teksti:

      Ihan mukavaa kun saatiin jonkunlainen keskustelu tästäkin aiheesta. Tuli ”heskustelun” mahdollisuus. Toki rehellisesti sanottuna piti kirjoittamani juurikin keskustelun, mutta mukava sanahan tuo heskustelukin on, vaikka ei mitään varsinaisesti tarkoitakaan.

      En suinkaan moittinut, tai sanonut minkälaisia tulisi kannanottojen olla. Totesin niitä vain palstalle tyypillisiksi. Rautalankamalleja en nyt rupea vääntämään edes ikään kuinkaan. Uskon että sinulla on niitä vaikka minulle asti jakaa omasta hyllystäsi.
      Tyypillisellä tarkoitin lähinnä sitä, että harva se ketju tällä palstalla, johon ei koneinssejä ja somaleja jotenkin sotketa. Ei se minua varsinaisesti haittaa, mutta onhan tuota ihan kyllästymiseen asti, aivan, no ei ole pakko lukea. Niinpä.

      Seuraavalle kommentoijalle nigtoutille, eikös se sanonta juuri kuulu, älä nuolaise ennen kuin tipahtaa. Minä erehdyin sen tekemään, kun luulin, että Lieksa-palstan sisältö ohjeistus olisi poistettu tuosta palstamme alusta. Se oli mielestäni hetken aikaa poissa. Penaalin terävimmäksi en koskaan ole itseäni väittänyt. Terävä tässä tapauksessa on tuo karttaneula.

      Sananlaskuista, hieman aiheeseen liittyen, voi lukaista esim. tuolta seuraavasta linkistä. Sieltä löytyy Astronomy nimimerkiltä erittäin huvittava: ” Parempi siemen syöksyssä kuin kymmenen pussissa”;)

      https://www.tiede.fi/keskustelu/53710/ketju/sananlaskuja

    • ähisiisäntä

      Siellä se on, eikä missään piian perseessä.

    • Hyvät kahvihuonekeskustelijat. Sattumoisin, myös lieksalaiset. Näyttää siltä, että säännöt ja laki sallivat vaalien alla kaikenlaista;) Tai sitten eivät. Poistot ovat aina huolestuttavan näennäisiä kaikelta suunnalta katsottuna. Aikahan sen näyttää, jos julkisuutta rajoitetaan/ lisätään. Kaiken julkaisua en kuitenkaan kannata. Julkaisulle, henkilörekistereille ja henkilötiedon keruulle tuli uusi vankka määre 25.5.2018 alkaen.
      Lapset eivät aina kävele suutarin kengissä. Vai miten se menee;)

      Onko Aller ilmoittanut teille käytäntönsä?

    • petetytmiehet

      Enen vahtii kapallisen kirpuja, kuin paha perseisen naisen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1964
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1700
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1326
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      73
      1275
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1018
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      916
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      913
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      872
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      108
      840
    10. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      830
    Aihe