Paljon paasataan ihmisten eläinten jne. tasa-arvoisuudesta, yhdenvertaisuudesta ja kohtelun tasapuolisuudesta. Yksinkertaistaen. Jos Kalle saa kaksi omenaa niin Maijankin pitää saada kaksi omenaa. Jos liikaa korostetaan tasapuolisuutta, yhdenvertaisuutta ja tasa-arvoisuutta menetetään kyky toimia moraalisesti ja oikeudenmukaisesti arvopohjalta. Etenkin silloin kun jaettavaa ja resursseja on liian vähän. Monelle (Ego) on tärkeämpää että kohdellaan tasa-arvoisesti ja tasapuolisesti, kuin että kohtelu olisi oikeudenmukaista. Oikeudenmukaisuus ei ole helppoa. Siinä kun joudutaan priorisoimaan ihmisiä (ja muita lajeja) jonkun isomman tavoitteen hyväksi. Voin antaa tarvittaessa esimerkin.
Oikeudenmukaisuus merkitsee tasa-arvoa enemmän
5
786
Vastaukset
Ei aivan toteudu oikeudenmukaisuus eikä tasa- arvo meillä.
Työttömyyskorvauksia leikataan ja osalle maksetaan siitä kun jättää työnsä , tekee pimeitä töitä. Miksi meillä on työvoimapulan aikaan sopeutumiseläkeläisiä . Kyllä luulisi entisen kansanedustajankin pystyvän vaikka rakennus tms työhön.
Outoa on.- JULMIS
ONKO TASA PUOLISTA 15 VOTIAS POIka sai ehdotoman tuomion ntu si lapsn raiskaamisesta ehdolise TASSAPUOLISTA HOPO HOPO OIKEUS
- KyllÄOikeuttaMiehille
Kyllä joo. Jos yksin yksiössä asuva Mauri (125kg), tekee raskasta työtä raksalla ja iso osa palkasta menee energiatasapainon ylläpitoon ja vuokran maksuun, ja Mauri tienaa vähän enemmän kuin samalla raksalla siivoojana häärivä Maija, hyvätuloisen d-insinöörin rouva muuten. Feministi luokittelisi, että sama palkka molemmille saman arvoisesta työstä. Oikeudenmukaisuuden nimissä on ihan oikein, että Maija tienaa koska kaikin puolin kuluttaa vähemmän ja lisäksi voi aina käydä miehensä kukkarolla.
- niinpä2
Itseasiassa oikeudenmukaisuus on tasa-arvoa, ja sen pitäisikin olla se tärkein asia kun yhteisistä asioista päätetään. Nykyään ei oikeudenmukaisuus toteudu oikeudessakaan, tämä on asia jonka takia yhteiskunta ei voi toimia hyvin, kun sen tukipilari ei ole kunnossa.
Hyvä otsikko ! - Haaveissa
Eikö tasa-arvo itsessään ole osa oikeudenmukaisuutta, sen suuremman tavoitteen hyväksi. Että ansaitsemme yhtä hyvän tai huonon kohtelun kuin kaikki muutkin. Kaikki syyt on tekosyitä. Hierarkia vaan on niin meillä geeneissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614448KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1533303Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?572602Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492564- 1122335
- 241903
- 241691
- 301636
- 1691550
- 361275