ette sitten idemmäksi päässeet

Matka taisi päättyä Kiinan rajalle.
498
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei ole mielenkiintoakaan, pysyköön meidän itäraja kiinni ja pieni ort.kirkko saisi olla itsenäinen ilman mitään vaikutuksia.

Äänestä

Kyllä Kiinassa on toimiva ortodoksinen kirkko. Kommunistivallankumouksen jälkeen toiminta on ollut vaikeaa, mutta näyttäisi, että vähitellen kirkon toiminta saattaisi olla vapautumassa.

Äänestä
  • Ostatko jeesuksen piirtämän taulun.

    Äänestä

Myös Japanissa on ortodoksinen kirkko. Ja anekdoottina, että Petros Sasaki niminen japanilainen mies, syntyjään ortodoksi, vaikutti merkittävästi ikonimaalausperinteen elvyttämisessä Suomessa. Arkkipiispa Paavali tutustui häneen Kreikassa, kutsui Suomeen ja sille tielle jäi, lopputuloksena että Suomessa on varsin viriiliä ikonimaalaustoimintaa.

Japanista jos jatkaa itään niin tuleekin Yhdysvaltoihin, jossa onkin sitten kaikki ortodoksit edustettuna.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aasialaiseteiusko kirjoitti:

Matka taisi päättyä Kiinan rajalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu