Luomiskertomus todistettu selkeästi

Tällainen video osui kohdalle. Kukaan ei voi kumota enää luomiskertomusta koska kristittyjen olemassa olo on siitä varma todiste.
https://www.youtube.com/watch?v=VJeKSmW189g
54831
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 54

Vanhimmat

Niin se vaan on, että meitä uskoon tulleita ei olisi jos Jeesus ei olisi kuollut puolestamme ja samalla kukistanut synnin vallan, minkä alku on ensimmäisessä luodussa ihmisessä. Kaikki muut väitteet ovat viisastelua ja totuuden kieltämistä

Äänestä

Mielenkiintoinen video sisällöltään ja aivan uudenlainen lähestymistapa, joka vielä on totta. Mutta,- huomatkaapa mitä uskonnollinen ihminen ajattelee tästä ja myös jumalaton ihminen. Tänä aikanahan on vallitseva käsitys, miten ihminen voi ruveta kristityksi, jos vaan tahtoo. Siis ihmisellä olisi tahtotila käytössään tuleeko Jeessukseen uskovaksi vai ei.

Mutta,- tuo video todistaa todellisuudesta. Kristityksi todella synnytään / uudestisyntymän kautta johon ei liity uudestisyntyneen ihmisen tahtotila milläänlailla. Juuri tuo on se punainen lanka,- jolla todistetaan JUMALAN luomistyö kunhan sen näkee ja ymmärtää. No, ulkopuoliset eivät luonnollisestikkaan voi nähdä / ymmärtää,- koska eivät näe luomistyötä / uudestisyntymää / mielenmuutosta ihmisessä.

Jos tuota prosessia ei tapahtuisi, niin Raamattu ja koko usko JUMALAN olemassaoloon olisi hävinnyt jo vuosituhansia sitten. Eihän ihmislajin keskuudessa monikaan ideologia kestä kuin muutaman vuosisadan ja kuolee ja häviää pois. Historian avulla siten ihminen tiedostaa mitä milloinkin on ollut ihmislajin keskuudessa.

Niin, ilman kaikkivaltiaan näkymättömän JUMALAN olemassaoloa maapallolla / ihmislajin keskuudessa ei tänä päivänä olisi enää yhtään kristittyä / JUMALAN aivoituksiin uskovaa ihmistä.

3. Ylistetty olkoon meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen Jumala ja Isä, joka on siunannut meitä taivaallisissa kaikella hengellisellä siunauksella Kristuksessa,
4. niinkuin hän ennen maailman perustamista oli hänessä valinnut meidät olemaan pyhät ja nuhteettomat hänen edessään, rakkaudessa,
5. edeltäpäin määräten meidät lapseuteen, hänen yhteyteensä Jeesuksen Kristuksen kautta, hänen oman tahtonsa mielisuosion mukaan, Ef 1

Äänestä
  • Kiitos Markku!
    Todella hienosti jäsentelit asiat. Tuo video kertoo totuudesta. Ja on vain yksi Totuus: Jeesus Kristus, kaiken Elämän Luoja ja ylläpitäjä

    Äänestä

Mutta, huomatkaapa miten todellisuudessa juuri uskonnollinen ihminen KIELTÄÄ JUMALAN luomistyön tänä päivänä. Tämähän on vallitseva tila maailmassa. Helluntai fooruilla ollaksemme. Jos helluntaipuolueessa opetettaisiin kirjaimelllisesti esim tämän ilmoituksen sisältö,- joka juuri todistaa JUMALAN luomista / työtä. Mitään siihen lisäämättä ja mitään siitä pois ottamatta, niin voitaisiin vain luvitella mitä tiede tästä väittämästä toteiaisi. Nyt tiede/ maailma on samalla viivalla aiheesta kuin kaikki uskonnolliset puolueet.

3. Ylistetty olkoon meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen Jumala ja Isä, joka on siunannut meitä taivaallisissa kaikella hengellisellä siunauksella Kristuksessa,
4. niinkuin hän ennen maailman perustamista oli hänessä valinnut meidät olemaan pyhät ja nuhteettomat hänen edessään, rakkaudessa,
5. edeltäpäin määräten meidät lapseuteen, hänen yhteyteensä Jeesuksen Kristuksen kautta, hänen oman tahtonsa mielisuosion mukaan, Ef 1

Huomakaapa kun yhdestä kohdasta on poikettu, niin poikkeama vaikuttaa jo kaikkeen.

Äänestä

Luomiskertomusta ei tietenkään tarvitse kumota, sillä eihän uskomuksia voi kumota. Sille ei vain ole lainkaan tieteellisiä todisteita, joten rationaalisesti ajattelevalle enemmistölle se joko ei merkitse mitään tai on symbolinen tarina.

2Äänestä
  • Voiko ymmärryksesi mukaan ihminen tulla , niin halutessaan JUMALAN aivoituksiin uskovaksi? Esim. voisitko sinä tulla Jeesuksen opetuksiin uskovaksi, jos haluaisit / viitsisit?

    Eli onko koko kristinusko, se alkuperäinen ihmisen viitseliäisayyteen liittyvä alue?

    Äänestä

  • markku.lievonen kirjoitti:

    Voiko ymmärryksesi mukaan ihminen tulla , niin halutessaan JUMALAN aivoituksiin uskovaksi? Esim. voisitko sinä tulla Jeesuksen opetuksiin uskovaksi, jos haluaisit / viitsisit?

    Eli onko koko kristinusko, se alkuperäinen ihmisen viitseliäisayyteen liittyvä alue?

    Minulla – tai kenelläkään – ei ole mitään varmuutta mahdollisen Jumalan aivoituksista, joten en pidä mahdollisena vastatakaan.

    1Äänestä

  • Voisi tulla varmaan, jos haluaisi uskoa taikoihin, viitseliäisyydeksi sitä tuskin voi kutsua.
    Mutta kun ymmärrys kehittyy ja on kasvanut, ei ole tarvetta uskomiseen.

    Äänestä

  • Ihmisen elämään kuuluu myös vastoinkäymisiä, usein vastoinkäymisissä ihminen helposti haluaisi turvautua kuin viimeisenä oljenkortenaan johonkin mystiseen ja ihmeelliseen apuun, jos ei koe, että on muutakaan. Silloin astuu kuvioon kaikella tavoin uskominen satuun.

    Toisille se voi olla perintöä lapsuudestakin.

    Jos kukaan ei olisi keksinyt Jumalaa, elämä olisi silti täällä vieläkin olemassa, ihmiset ehkä vain ottaisivat elämältä sen minkä ovat saaneet.

    Äänestä

  • RepeRuutikallo kirjoitti:

    Minulla – tai kenelläkään – ei ole mitään varmuutta mahdollisen Jumalan aivoituksista, joten en pidä mahdollisena vastatakaan.

    Väärin.
    Tietyt Helluntailaiset ovat koko ajan keskusteluyhteyksissä Jumalaan, Jeesukseen, Pyhään Henkeen ja Perkeleeseen.

    Nuo Helluntailaiset tietävät jumaliensa ajatukset tipitarkkaan ja ovat myös hyvien yhteyksiensä vuoksi hiukan jumalia itsekin!

    Äänestä

  • enolerepejatkaa kirjoitti:

    Ihmisen elämään kuuluu myös vastoinkäymisiä, usein vastoinkäymisissä ihminen helposti haluaisi turvautua kuin viimeisenä oljenkortenaan johonkin mystiseen ja ihmeelliseen apuun, jos ei koe, että on muutakaan. Silloin astuu kuvioon kaikella tavoin uskominen satuun.

    Toisille se voi olla perintöä lapsuudestakin.

    Jos kukaan ei olisi keksinyt Jumalaa, elämä olisi silti täällä vieläkin olemassa, ihmiset ehkä vain ottaisivat elämältä sen minkä ovat saaneet.

    Olet+oikeilla+jäljillä.+Ihmisen+mielen+ahdistuessa+voimakkaalle+tasolle,+niin+tätä+ihmistä+voidaan+viedä+ja+ohjata+kuin+litran+mittaa.+Vakavaan+sairastumiseen+/+läheisen+ihmisen+kuolemiseen+liittyen+jne......+ihminen+voi+luopua+vaikka+valtavista+omaisuuksistaan,+jos+joku+uskottelee+paremmasta+tilasta+/+tulevaisuudesta.Mitä+olen+havainnoinut+ITSE,+niin+aitoihin+uskoontuloihin+/+ihmisen+uudestisyntymiseen+liittyy+aina+JUMALAN+hyvyys,-+ei+helvettipelko+tai+ahdistuksessa+hyväksikäyttäminen.++Jos+saan+kertoa+oman+kokemukseni+miten+JUMALA+ohjasi+kokonaisuutta.+Aikoinaan+tutkin+kaikki+vapaa-aikani+ihmisen+kehityksessä+puhumiseen+liittyviä+alueita+ja+erityisesti+puhehäiriö+änkytystä.+Kouluaikoina+ja+työelmän+alkuaikoina+kärsin+siitä.+Mutta,-+tutkiessani+aluetta+ahdistus+katosi+ja+tutkimus+jatkui+puhtasta+mielenkiinnosta.+Viimeinen+pisara+oli++siirtyä+aluettta+tutkimaan+/+näkemään+Raamatun+valossa+ja+todistettavasti+ahdistuksesta+ei+ainakaan+ollut+silloin+kysymys,-+vaan+päinvastoin++JUMALAN+vaikuttamasta+hyvyydestä+eli+palapelin+kokoamisen+päättymisestä.+JUMALAN+johdatuksesta+siis+oli+kysymys.+Alue,+joka+lisäksi+on+ihmeellisesti++mainittu+Raamatussa.Raamattuhan+juuri+todistaa+miten+turmltuneen+ihmisen+suossa+rämpimisessä+JUMALAN+hyvyys+vetää+puoleensa.+Ei+JUMALA+toimi+kuin+toista+hyväksikäyttävä+ihminen.Niin,+todellisuus+on+ettei+ihmisessä+ole+pienintäkään+osiota/+aluetta/+tahtotilaa,+jolla+vaikuttaa+uskoon+tulemiseensa,-+koska+usko+on+100%+näkymättömän+JUMALAN+teko+ja+ohjaus.+Ihminen+voi+kyllä+tulla+JUMALASTA+tietoiseksi+ja+uskottelevaksi++ja+myös+luopua+siitä.+Mutta,+itse+uskon+ehdoitta,-+ettei+taas+aidosti+JUMALAAN+uskova+voi+vaikuttaa+uskoontulemiseensa+ja+yöskään+ei+voi+luopua+uskostaan.+JUMALA+on+alkanyt+hyvän+työn+ja+vie+sen+myös+päätökseen,+-+jos+Raamatun+ilmoituksiin+on+"uskomista".Mutta,+ymmärrän+erittäin+hyvin,+miten+sivullinen+ihminen,-+joka+peilaa+asiaa+oman+alitajuntansa+vaikuttamana,+niin+näkee+ihmisten+uskoontulemiset+vääristyneinä.+Onhan+koko+usko+JUMALAAN+hullutus+uskosta+osattomalle+ihmiselle.+(muistan+myös+tämän+ajan+elämästäni).

    Äänestä

  • Diopterius kirjoitti:

    Väärin.
    Tietyt Helluntailaiset ovat koko ajan keskusteluyhteyksissä Jumalaan, Jeesukseen, Pyhään Henkeen ja Perkeleeseen.

    Nuo Helluntailaiset tietävät jumaliensa ajatukset tipitarkkaan ja ovat myös hyvien yhteyksiensä vuoksi hiukan jumalia itsekin!

    Olet tietysti oikeassa. Miten saatoinkin näin erehtyä. 😕

    Äänestä

  • Havannoin niin, että tutkiessasi puheenkehitystä ja änkytystä, ehkä vapauduit itse tuosta tilasta, tieto sai sen aikaan. En tiedä änkytyksestä, en ole sitä aluetta tutkinut, mutta kyllähän esimerkiksi sosiaalisten tilanteiden pelko tai muut vastaavat tilat voivat olla lähellä samanlaista käyttäytymiskaavaa? Ihminen ehdollistuu toimimaan jollakin tavalla, poisoppiminen tai toiseen suuntaan kehittyminen, on haastavaa ja vaatii myös kokonaisuudelta jotain myönteistä palautetta ja oppimista. Entä jos jonain päivänä voisit havannoida, että se ei ollutkaan Jumala, vaan jokin voimavara, joka löytyi sinusta itsestäsi, löysit tavallaan tien ulos jostain asiasta joka oli sinua ehkä ahdistanut ja vaivannut elämässäsi.

    Se on varmasti ollut vaikuttava kokemus huomata, löytävänsä asioita, joista ei olisi koskaan uskonut pääsevänsä ehkä pois ja jonain päivänä jokin juttu onkin toisin ja se voisi tuntua lähes ihmeeltä.

    Kertomuksesi tuosta on muuten tuttu, olen ollut palstalla tarpeeksi kauan. :)
    Se vaan, että uskovilta löytyy aina jokin samanlainen kokemus, johon he helposti nojaavat uskonsa ja kuitenkin, samanlaista voi tapahtua ja tapahtuu myös niille, jotka eivät usko Jumalaan, kuten myös uskoville. Hekin voivat kokea sen tietyllä tapaa elämän ihmeellisyyksinä, jotka eivät usko Jumalaan, se vaatii varmasti monen asian loksahtamisen paikoilleen.

    Äänestä

  • Kun puhutaan uskosta ja uskovaisista, mielestäni uskovaisten ihmisten voimavara voisi olla, työyhteisöissä, perheessä, ystäväpiirissä, kaikkialla missä tapaakin toisia ihmisiä, olla ymmärtäjinä ja tukijoina, joskus ehkä olla suorasanaisiakin myös antamatta myönteistä palautetta... ja ilman uskonsa tuputtamista..mutta terveellä tavalla, uskovaisissa harvoin havannoi kovin tervettä toimintaa, sellainen ikävä puoli Jumalauskoon liittynee, se voi jopa sairastuttaa ihmistä lisää, uskoa asioihin, jotka eivät ole totta... lähimmäistä ei toisaalta paranna se, että kerrotaan ihmeistä, joku voi jopa pettyä sellaiseen Jumalaan, joka suosii yksiä ja joiden kertomuksissa, Jumala antaa runsaasti kaikkea yllinkyllin ja jos se ei toimikaan itsellä, heitä syytetään lähes demonisiksi tai pahoiksi tai syntisiksi... tai jos ihminen ei käyttäydy tiettyjen odotusten mukaan, sama ilmiö voi tapahtua silloin, kyseenalaistaminen on myös epätoivottua uskossa, Jumalaa ei saisi uskovien mukaan kyseenalaistaa, mutta jos Jumalaa ei saa kyseenalaistaa ja hän on hirviö joka tuhoaa ihmisen joka kyseenalaistaa, eihän sellainen ole hyvä jumala ja kärsivällinen, vai mitä ajattelet?

    Äänestä

  • markku.lievonen kirjoitti:

    Voiko ymmärryksesi mukaan ihminen tulla , niin halutessaan JUMALAN aivoituksiin uskovaksi? Esim. voisitko sinä tulla Jeesuksen opetuksiin uskovaksi, jos haluaisit / viitsisit?

    Eli onko koko kristinusko, se alkuperäinen ihmisen viitseliäisayyteen liittyvä alue?

    Ymmärrät visiin, että kun ihminen on kiinnostunut uskon asioista ja pelastuksestaan,
    ja jos hän on vielä synnintunnossa, Jumala puhuu hänelle ja kutsuu ja vetää häntä Jeesuksen Kristuksen luokse. Uskoon tuloa harkitseva ja siitä kiinnostunut ihminen kokee vetoa Jeesuksen puoleen. Se on aina Jumalan vaikutusta. Silloin ihminen voi tulla uskoon, ts. hän voi syntyä uudesti, ylhäältä Jumalasta. Jumala tekee sen hänelle ja hänessä kun hän uskoo Jeesukseen Kristukseen ja ottaa Hänet vastaan omaan sydämeensä.

    Ilman Jumalan kutsua, puhetta ja vetoa Jeesuksen puoleen ihmistä ei uskon asiat kiinnosta tippaakaan. Hän ei tule Jeesuksen Kristuksen luokse eikä hän usko Jeesukseen uudestisynnyttävällä tavalla. Hän ei ota Jeesusta vastaan.

    Siksi ihminen ei voi tulla uskoon ja uudestisyntyä ilman Jumalan kutsua. Jos joku tässä tilassa kuitenkin tahtosi "tulla uskoon" hänen motiivinsa olisivat hyvin pinnalliset. Ne olisivat kaikkea muuta kuin sielun pelastus ja syntien anteeksi saaminen. Hän voisi korkeintaan haluta liittyä uskovien joukkoon ja jopa pyytää seurakunnan jäsenyyttä. Motiivi voisi olla esim. saada hyvää seuraa, paljon ystäviä, päästä kuoroon laulamaan tai esiintymään seurakunnassa.

    Hän voi alkaa seurakunnan jäseneksi ja saada uskovia ystäviä mutta uskovaksi hän ei voi alkaa. Uskovaksi täytyy syntyä. Ja siihen tarvitemme Jumalan Sanan ja Hengen uskottavaksi ja vastaan otettavaksi. Sana ja Henki uudestisynnyttää Jumalan lapsia.

    Kun siis jotakin ihmistä kiinnnostaa syntiensä anteeksi saaminen ja pelastus, hän on Jumalan kutsun alla ja voi syntyä Jumalan Sanasta ja Hengestä, so. Jumalasta.

    Äänestä

  • En tiedä mitkä ovat pinnalliset motiivit? Eikö juuri oman sielun pelastuksesta ja siitä oleva pelko, ole pinnallista ja itsekästä ja omaa etua etsivää?`Pelko mitä omalle MINÄLLE tapahtuu. Syntikin, on vain käsite ja synnillekin on ihmisten tekemät kategoriat mitä se on.

    En tiedä olenko kiinnostunut Jumalasta, mutta en minkään uskonnon Jumalasta ainakaan ole kovin kiinnostunut.

    Äänestä

  • Sekin on muuten havaintoni mukaan yksi erikoinen piirre, jokainen omaa jumalaansa kauppaamaan tuleva, kertoo oman jumalansa olevan ainoa oikea ja jokainen kertoo oman jumalansa saaneensa uudestisyntymässä siis tämä ainakin kristinuskossa ja sitten nämä omaa jumalaansa oikeana pitävät kiistelevät keskenään, kenen jumala on oikeasti oikea jumala, koska jokaisen heidän jumalansa on kuitenkin jollain tavalla erilainen tai se kirja johon he jumalansa perustaa, he uskovat siihen eri tavoin.

    Äänestä

  • enolerepe kirjoitti:

    Kun puhutaan uskosta ja uskovaisista, mielestäni uskovaisten ihmisten voimavara voisi olla, työyhteisöissä, perheessä, ystäväpiirissä, kaikkialla missä tapaakin toisia ihmisiä, olla ymmärtäjinä ja tukijoina, joskus ehkä olla suorasanaisiakin myös antamatta myönteistä palautetta... ja ilman uskonsa tuputtamista..mutta terveellä tavalla, uskovaisissa harvoin havannoi kovin tervettä toimintaa, sellainen ikävä puoli Jumalauskoon liittynee, se voi jopa sairastuttaa ihmistä lisää, uskoa asioihin, jotka eivät ole totta... lähimmäistä ei toisaalta paranna se, että kerrotaan ihmeistä, joku voi jopa pettyä sellaiseen Jumalaan, joka suosii yksiä ja joiden kertomuksissa, Jumala antaa runsaasti kaikkea yllinkyllin ja jos se ei toimikaan itsellä, heitä syytetään lähes demonisiksi tai pahoiksi tai syntisiksi... tai jos ihminen ei käyttäydy tiettyjen odotusten mukaan, sama ilmiö voi tapahtua silloin, kyseenalaistaminen on myös epätoivottua uskossa, Jumalaa ei saisi uskovien mukaan kyseenalaistaa, mutta jos Jumalaa ei saa kyseenalaistaa ja hän on hirviö joka tuhoaa ihmisen joka kyseenalaistaa, eihän sellainen ole hyvä jumala ja kärsivällinen, vai mitä ajattelet?

    Uskoon tullut ihminen, ts. uudestisyntynyt uskova, ei kyseenalaista Jumalaa. Hän tietää, että Jumala on olemassa. Hän tietää, että Jeesus on olemassa, että Hän on kuollut minun syntieni tähden ja että Hänet on herätetty minun vanhurskauttamisen (pelastumisen) tähden, ja että Jeesus elää. Uskoon tullut ihminen on syntynyt Jumalasta. Hän ei kyseenalaista taivaallista Isäänsä niin kuin hän varmasti teki ennen uskoon tuloaan.

    Uskoon tulo mullistaa ihmisen elämän. Se mullistaa kaiken, maailmakuvan, jumalakuvan ja syntikäsitteen. Hän on uusi ihminen ja hän kokee sen. Jumalan Henki hänessä todistaa hänelle Jeesuksesta Kristuksesta ja Hänen lapseudestaan. Silloin hän TIETÄÄ. Usko on muuttunut TIETÄMISEKSI. Siksi uskovat eivät kulje jatkuvassa epätietoisuudessa ja yritä uskoa. He tietävät.

    Mutta tätä sinulla on uskosta osattomana mahdotonta tietää ja ymmärtää koska sen koetaan ja ymmärretään vasta uskoon tulossa ja sen jälkeen Jumalan itsensä antamalla ymmärryksellä ja uskolla.

    Mutta jokaisen uskovan usko koetellaan onko se Jumalan Sanassa vai omassa hyvässä elämässä ja siunauksissa. Jumala voi joksikin hetkeksi "kadota" uskovan elämästä. Silloin uskova kokee, että Jumala on hylännyt ja että olen yksin. Silloin voi tulla, ja tulee myös, epäilyksiä.

    Mutta Jumala valvoo tilannetta ja on ajan tasalla. Hän tulee ja sulkee lapsensa syleilyynsä ja uskova huomaa, että Herra onkin ollut koko ajan mukana. Hän vain jätti minut ilman kokemuksia ja ilman tuntemuksia Hänestä jotta uskoni ei perustuisi kokemuksiin ja siunauksisin ja Herran läsnäolon tuntuun vaan Jumalan Kirjoitettuun Sanaan. Jumala tahtoo juurruttaa jokaisen uskovan Sanaan, Jeesukseen Kristukseen. Hänessä meidän on pysyttävä, tuntui miltä tuntui. Herra ei hylkää eikä jätä ketään.

    Äänestä

  • minun luonani on käynyt paljon uskovia kauppamiehiä, myyskentelmässä jumalaansa. He ovat oikeastaan vähentäneet kauppaamistansa, kun en enää hyväksynyt itseni alentamista... taktiikkahan on saada tuntemaan itsensä pahaksi ja demoniseksi ja syntiseksi, sen jälkeen he haluvat itselleen seuraajia, kristinusko on miesten "valtakunta", enkä sinne jalallanikaan astu.

    En aamenna ja palvo puhujia, ja siitäkös uskovaiset eivät pidä, ainahan pitäisi olla seuraamassa myyntimiehiä ja heidän lakeijakuntaansa.... kristinusko.

    Äänestä

  • lkj98 kirjoitti:

    Uskoon tullut ihminen, ts. uudestisyntynyt uskova, ei kyseenalaista Jumalaa. Hän tietää, että Jumala on olemassa. Hän tietää, että Jeesus on olemassa, että Hän on kuollut minun syntieni tähden ja että Hänet on herätetty minun vanhurskauttamisen (pelastumisen) tähden, ja että Jeesus elää. Uskoon tullut ihminen on syntynyt Jumalasta. Hän ei kyseenalaista taivaallista Isäänsä niin kuin hän varmasti teki ennen uskoon tuloaan.

    Uskoon tulo mullistaa ihmisen elämän. Se mullistaa kaiken, maailmakuvan, jumalakuvan ja syntikäsitteen. Hän on uusi ihminen ja hän kokee sen. Jumalan Henki hänessä todistaa hänelle Jeesuksesta Kristuksesta ja Hänen lapseudestaan. Silloin hän TIETÄÄ. Usko on muuttunut TIETÄMISEKSI. Siksi uskovat eivät kulje jatkuvassa epätietoisuudessa ja yritä uskoa. He tietävät.

    Mutta tätä sinulla on uskosta osattomana mahdotonta tietää ja ymmärtää koska sen koetaan ja ymmärretään vasta uskoon tulossa ja sen jälkeen Jumalan itsensä antamalla ymmärryksellä ja uskolla.

    Mutta jokaisen uskovan usko koetellaan onko se Jumalan Sanassa vai omassa hyvässä elämässä ja siunauksissa. Jumala voi joksikin hetkeksi "kadota" uskovan elämästä. Silloin uskova kokee, että Jumala on hylännyt ja että olen yksin. Silloin voi tulla, ja tulee myös, epäilyksiä.

    Mutta Jumala valvoo tilannetta ja on ajan tasalla. Hän tulee ja sulkee lapsensa syleilyynsä ja uskova huomaa, että Herra onkin ollut koko ajan mukana. Hän vain jätti minut ilman kokemuksia ja ilman tuntemuksia Hänestä jotta uskoni ei perustuisi kokemuksiin ja siunauksisin ja Herran läsnäolon tuntuun vaan Jumalan Kirjoitettuun Sanaan. Jumala tahtoo juurruttaa jokaisen uskovan Sanaan, Jeesukseen Kristukseen. Hänessä meidän on pysyttävä, tuntui miltä tuntui. Herra ei hylkää eikä jätä ketään.

    tyypillinen uskovaisen myyntimiehen puhe. En haluakaan ymmärtää sinua ja höpinöitäsi, minulla ei osaa eikä arpaa tuollaisen kanssa, mitä näppäimistöltäsi latelet. Puhut KORKEALTA KOROKKEELTA lähimmäisellesi, enkä arvosta kirjoitustasi pätkän vertaa. Tyypillistä saarnamiesten pätemispuheita, ei aitoa kohtaamista ja välittämistä, ei lainkaan ihmisyyttä.

    Äänestä

  • enolerepe kirjoitti:

    En tiedä mitkä ovat pinnalliset motiivit? Eikö juuri oman sielun pelastuksesta ja siitä oleva pelko, ole pinnallista ja itsekästä ja omaa etua etsivää?`Pelko mitä omalle MINÄLLE tapahtuu. Syntikin, on vain käsite ja synnillekin on ihmisten tekemät kategoriat mitä se on.

    En tiedä olenko kiinnostunut Jumalasta, mutta en minkään uskonnon Jumalasta ainakaan ole kovin kiinnostunut.

    Jumala on ilmoittanut kadotusta pelkäävälle kadotuksen.
    Siksi ihminen pelkää kadotusta. Ja sitten Hän voi tulla
    Pelastajan luokse ja pelastua niin ettei hän joudu kadotukseen.
    Pelastuksen vastaan ottanut pelastettu ihminen ei enää pelkää.
    Hänellä on turva Jumalassa, Luojassaan Jeesuksessa Kristuksessa
    joka tuli hänelle pelastukseksi ja Pelastajaksi.

    Äänestä

  • enolerepe kirjoitti:

    tyypillinen uskovaisen myyntimiehen puhe. En haluakaan ymmärtää sinua ja höpinöitäsi, minulla ei osaa eikä arpaa tuollaisen kanssa, mitä näppäimistöltäsi latelet. Puhut KORKEALTA KOROKKEELTA lähimmäisellesi, enkä arvosta kirjoitustasi pätkän vertaa. Tyypillistä saarnamiesten pätemispuheita, ei aitoa kohtaamista ja välittämistä, ei lainkaan ihmisyyttä.

    Minä olen kertonut sinulle totuuden.
    Kiinnostaako sinua joku muu enemmän?
    Mitä tahdot, että sinulle puhutaan, totuutta
    vai juttuja ja satuja? Jos minä välitän ihmisestä,
    jonka näen silmät ummistettuna kävelemässä kohti
    vakavaa vaaraa, minä yritän pysäyttää hänet ja niin pelastaa hänet.
    Jos minä en välitä hänestä, minä vain katson ja ajattelen että sais nähdä
    miten kaverille käy. Ajattelen, että omahan on vika koska ei katsonut eteensä.

    Näinkö sinä neuvot lähimmäisiasi suhtautumaan lähimmäisiinsä?

    Äänestä

  • Tottakai totuus kelpaa... mutta mitä tarjoilet ei ole totuutta.

    Kelpaako sinulle totuus?

    Äänestä

  • enolerepe kirjoitti:

    minun luonani on käynyt paljon uskovia kauppamiehiä, myyskentelmässä jumalaansa. He ovat oikeastaan vähentäneet kauppaamistansa, kun en enää hyväksynyt itseni alentamista... taktiikkahan on saada tuntemaan itsensä pahaksi ja demoniseksi ja syntiseksi, sen jälkeen he haluvat itselleen seuraajia, kristinusko on miesten "valtakunta", enkä sinne jalallanikaan astu.

    En aamenna ja palvo puhujia, ja siitäkös uskovaiset eivät pidä, ainahan pitäisi olla seuraamassa myyntimiehiä ja heidän lakeijakuntaansa.... kristinusko.

    Ne "myyntimiehet", mikäli he ovat Herraan Jeesukseen Kristukseen uskovia uudestisyntyneitä uskovia, ja kertovat sinulle Jeesuksesta Kristuksesta ja pelastuksesta, välittävät sinusta ja sinun ikuisuudestasi. He ovat itse pelastuneet uskomalla Jeesukseen. He ovat kerran olleet samassa syntisessä tilassa kuin sinä.

    Siksi he näkevät ja tietävät mihin sinä olet menossa ilman Jeesusta ja ilman Jumalaa. Sinä olet matkalla kadotukseen. Ja siitä nämä "myyntimiehet" tahtovat sinut pelastaa. Siksi he tulevat luoksesi puhumaan näistä asioista ja kertovat Pelastajasta jonka ovat itse kohdanneet.

    Nämä "myyntimiehet" eivät voi saada sinua tuntemaan itsesi syntiseksi. Se ei ole "myyntimiesten" tehtäväkään edes yrittää. Jumalan Henki näyttää ihmisille synnin ja heidän todellisen tilansa. Silloin, ja vain silloin, ihminen näkee oman tilansa syntisenä kadotettuna ihmisenä. Näiden "myyntimiesten" tehtävä on ainoastaan kertoa totuus, tuoda Totuuden Sana, ja Pyhä Henki on heidän kanssaan ja näyttää ihmiselle hänen tilansa.

    Kun joku näkee oman toivottoman tilansa ilman Jumalaa ja ilman Jeesusta Kristusta, sen on Pyhä Henki saanut aikaan. Sitten nämä "myyntimiehet" tarjoavat Jeesusta Kristusta Pelastajaksi ja syntien anteeksi antajaksi. Itse asiassa se on Jumala, joka tarjoaa Jeesusta näiden "myyntimiesten" kautta.

    Silloin kun ihminen uskoo Jeesukseen ja ottaa Hänet vastaan, hän saa kaikki synnit anteeksi ja pelastuu kadotukselta ikuiseen elämään ja autuuteen. Se on näiden "myyntimeisten" tehtävä jonka he ovat saaneet Jumalalta: Kertoa pelastuksesta ja Pelastajasta ja siitä vaarasta mistä Pelastaja pelastaa.

    Jos "myyntimies" tarjoaa jotakin muuta pelastajaa kuin Jeesusta Kristusta, hän ei ole Jumalan lähettämä ja Jumalan asialla. Mutta jos ja kun hän tarjoaa Jeesusta Kristusta ja puhuu Hänestä, niin kuin Raamatusta voimme lukea, hän on Jumalan asialla ja Jumalan lähettämä.

    Äänestä

  • enolerepe kirjoitti:

    Tottakai totuus kelpaa... mutta mitä tarjoilet ei ole totuutta.

    Kelpaako sinulle totuus?

    Mikä on sinun totuus ja mihin se perustuu?
    Minun totuus perustuu Raamattuun?

    Äänestä

  • Tässä kirjoitan, se on totuus. Olen olemassa, se on totuus. Minä olen.

    Sinä muunnat vuosisatoja sitten kirjoitettuja tarinoita omaan muotoosi, jos et niin tekisi, sinun pitäisi vain tyytyä pelkkään kopioimiseen, itsesi kautta muokkaat pyhää kirjaasi.

    Niin, en koe tarvetta kokea synnintuntoa.

    Äänestä

  • enolerepe kirjoitti:

    Tässä kirjoitan, se on totuus. Olen olemassa, se on totuus. Minä olen.

    Sinä muunnat vuosisatoja sitten kirjoitettuja tarinoita omaan muotoosi, jos et niin tekisi, sinun pitäisi vain tyytyä pelkkään kopioimiseen, itsesi kautta muokkaat pyhää kirjaasi.

    Niin, en koe tarvetta kokea synnintuntoa.

    >>>Tässä kirjoitan, se on totuus. Olen olemassa, se on totuus. Minä olen.<<<

    Se, että sinä ja minä olemme olemassa, on varmasti totuus. Mutta se ei ole ainoa totuus tässä maailmassa. Se, että me olemme olemassa todistaa Luojan olemassaolosta. Emme olisi olemassa ellei kukaan olisi tehnnyt meitä. Et kai sitä usko, että ihminen aivan sattumalta on tullut olemassaoloon kaikkinensa? Minulla ainakaan ei ole niin suurta uskoa. Voisimme ottaa vaikka ihmisen silmän, kuinka monimutkainen laitos se onkaan. Se ei voi olla sattuman sanelema sattuma.

    >>>Niin, en koe tarvetta kokea synnintuntoa.<<<

    Kukaan ei koe tarvetta kokea synnintuntoa. Ei sitä kukaan uskosta osaton koe tarvitsevansa. Ihminen on Jumalan hylänneessä tilassaan sokea omalle syntisyydelleen ellei Jumala tule ja näytä ihmiselle hänen syntiään ja syntisyyttään. Ihminen ei tajua sitä ilman Jumalan asiaan puuttumista eikä ihminen etsi eikä koe tarvitsevansa nähdä itseään Jumalan "silmälasien" kautta. Mutta tietenkin, .. sitäkin ihminen voi pyytää Jumalalta vaikka ei uskoisikaan Jumalaan niin kuin uskovat uskovat.

    Mutta sitten tulee se kauhistuksen kanahäkki; ihminen järkyttyy nähdessään oman pahuutensa kun Jumala panee valot päälle ja valo loistaa niihin pimeimpiinkin sopukoihin ja kaikki likatahrat näkyvät selästi. Mutta siinä kohtaa Jumala on itse ihmisen vierellä ja tarjoaa itseään Pelastajaksi. Pyhä Henki osoittaa Jeesusta Kristusta jonka veri on vuotanut Golgatalla syntiemme anteeksi antamiseksi.

    Äänestä

  • En halua sellaiseen tilaan, että joutuisin kokemaan jatkuvaa synnintuntoa, asioista missä ei ole tarvetta kokea mitään synnintuntoa, elämä on monen asioiden summa ja eletty on elettyä ja tämä hetki on tässä. En tarvitse likatahroja ja teidän "valojanne" niitä näyttämään, minulle kelpaa se, että tiedän itse mitä olen tai olen olematta.

    Olemassaolooni ei vaikuta se, miten ihminen on kehittynyt tänne maapallolle, tässä nyt satun joka tapauksessa olemaan ja sehän riittänee, onhan eliöt monimutkaisia ja ihminenkin ja koko systeemi mikä vallitsee avaruuksine ja tähtiratoineen. Joku viisas varmasti osaa senkin selittää, mistä kaikesta mikäkin koostuu, alkuaineista, molekyyleistä, energiasta, mitä lie se onkin... on ihmeellistä, ja siinä olisikin ihmeteltävää, mutta kuinka paljon minkäkin ihmettelyyn viitsii sitten käyttää aikaansa, jokainen itse päättäköön.

    Äänestä

  • tai korjaus edelliseen kirjoitukseen, vaikuttaahan se olemassaolooni miten ihminen on kehittynyt tänne maapallolle, mutta sen tietous, ei muuta sitä, olenko täällä vai en.

    Äänestä

  • enolerepe kirjoitti:

    En halua sellaiseen tilaan, että joutuisin kokemaan jatkuvaa synnintuntoa, asioista missä ei ole tarvetta kokea mitään synnintuntoa, elämä on monen asioiden summa ja eletty on elettyä ja tämä hetki on tässä. En tarvitse likatahroja ja teidän "valojanne" niitä näyttämään, minulle kelpaa se, että tiedän itse mitä olen tai olen olematta.

    Olemassaolooni ei vaikuta se, miten ihminen on kehittynyt tänne maapallolle, tässä nyt satun joka tapauksessa olemaan ja sehän riittänee, onhan eliöt monimutkaisia ja ihminenkin ja koko systeemi mikä vallitsee avaruuksine ja tähtiratoineen. Joku viisas varmasti osaa senkin selittää, mistä kaikesta mikäkin koostuu, alkuaineista, molekyyleistä, energiasta, mitä lie se onkin... on ihmeellistä, ja siinä olisikin ihmeteltävää, mutta kuinka paljon minkäkin ihmettelyyn viitsii sitten käyttää aikaansa, jokainen itse päättäköön.

    >>>En halua sellaiseen tilaan, että joutuisin kokemaan jatkuvaa synnintuntoaa.<<<

    Kukaan ei tahdo kokea jatkuvaa synnintuntoa eikä edes tarvitsekaan kokea koska Jeesus antaa synnit anteeksi ja puhdistaa omantunnon. Silloin ihminen on synnistä ja synnintunnosta vapaa ja saa iloita pelastuksesta. Mutta ihmiselle on hyväksi nähdä itsensä sellaisena kuin hän todellisuudessa on. Ihminen ei näe itseään oikeassa valossa koska hän elää pimeydessä. Hän tarvitsee Jumalan valon nähdäkseen itsensä totuudellisesti.

    Ilman Jumalan valon paljastamia lihatahroja, jotka kuitenkin ovat siellä sydämen pimeydessä, ihminen kulkee omalle syntiselle todellisuudelleen sokeana kohti lopullista ja ikuista katastrofia.

    Uskosta osattomalle on siis hyväksi nähdä itsensä syntisenä ja kadotettuna, sillä silloin hän alkaa tarvitsemaan Pelastajaa ja syntien anteeksi antajaa. Muussa tapauksessa hän ei koe tarvitsevansa Jeesusta. Hän menee syntisessä tilassaan syntiensä kanssa ilman Jeesusta kadotukseen.

    >>> En tarvitse likatahroja ja teidän "valojanne" niitä näyttämään, minulle kelpaa se, että tiedän itse mitä olen tai olen olematta. <<<

    Sinä et näe itseäsi sellaisena kuin todellisuudessa olet ilman Jumalan valoa. Sinä et tarvitse minun valoa, siinä olemme samaa mieltä, mutta sinä tarvitset Jumalan valon.

    Äänestä

  • lkj98 kirjoitti:

    >>>Tässä kirjoitan, se on totuus. Olen olemassa, se on totuus. Minä olen.<<<

    Se, että sinä ja minä olemme olemassa, on varmasti totuus. Mutta se ei ole ainoa totuus tässä maailmassa. Se, että me olemme olemassa todistaa Luojan olemassaolosta. Emme olisi olemassa ellei kukaan olisi tehnnyt meitä. Et kai sitä usko, että ihminen aivan sattumalta on tullut olemassaoloon kaikkinensa? Minulla ainakaan ei ole niin suurta uskoa. Voisimme ottaa vaikka ihmisen silmän, kuinka monimutkainen laitos se onkaan. Se ei voi olla sattuman sanelema sattuma.

    >>>Niin, en koe tarvetta kokea synnintuntoa.<<<

    Kukaan ei koe tarvetta kokea synnintuntoa. Ei sitä kukaan uskosta osaton koe tarvitsevansa. Ihminen on Jumalan hylänneessä tilassaan sokea omalle syntisyydelleen ellei Jumala tule ja näytä ihmiselle hänen syntiään ja syntisyyttään. Ihminen ei tajua sitä ilman Jumalan asiaan puuttumista eikä ihminen etsi eikä koe tarvitsevansa nähdä itseään Jumalan "silmälasien" kautta. Mutta tietenkin, .. sitäkin ihminen voi pyytää Jumalalta vaikka ei uskoisikaan Jumalaan niin kuin uskovat uskovat.

    Mutta sitten tulee se kauhistuksen kanahäkki; ihminen järkyttyy nähdessään oman pahuutensa kun Jumala panee valot päälle ja valo loistaa niihin pimeimpiinkin sopukoihin ja kaikki likatahrat näkyvät selästi. Mutta siinä kohtaa Jumala on itse ihmisen vierellä ja tarjoaa itseään Pelastajaksi. Pyhä Henki osoittaa Jeesusta Kristusta jonka veri on vuotanut Golgatalla syntiemme anteeksi antamiseksi.

    Kommentoin kokonaisuuteen mitä aiemmin pohdit. Juuri viestiesi perusteella, mitä niistä havainnoin, niin et usko mitä JUMALA ilmoittaa turmeltuneen ihmisen olemuksesta. Ymmärrä,- ja toivottavasti omaisit myös uskon, miten turmeltuneen / JUMALASTA erossa oleva ihminen on vihollisuudessa JUMALAA kohtaan.
    Ymmätänet,- ettei tämä ihminen taatusti lähenny ja tee JUMALAN tahtoa. Erikoisesti ymmärrä, miten koko pelastus ja ihmisen olemuksen tiedottaminen perusihmiselle on HULLUTUS. Miten ihmeessä oletat ihmisen kiinnstuvan hullutuksista ja uskovan myös siihen?

    Todellisuus on, ettei jumalaton ihminen usko /omaa uskoa koko JUMALAN olemassa olosta ja taas uskonnollinen ihminen ei omaa uskoa ja siten uskoa,- ettei ihmisen olemukseen liity JUMALAA lähestyminen ja uskoon tuleminen.

    Uskonnolliselle ihmiselle/kkin on erittäin vaikea nähdä ja ymmärtää miten kaikkivaltias JUMALA tekee tahtonsa mukaan kenet eläväksi ja kenet paatuneeksi. Oman mielisuosion mukaisesti,- ei ihmisen.

    Kaikki ihmisen JUMALAN aivoitusten kuuleminen / tiedostaminen ja synnin tuntoon saattaminen jne..... on puhdasta JUMALAN ohjausta ja vaikutusta. Ihmisen ainut osa on vain havainnoida asiat itsessään.
    Voi jospa kerrankin uskonnolllinen ihminen näkisi ja omaisi ymmärryksen missä tilassa ihmisen / lajin olemus on? Vasta tämän viisauden ja ymmärryksen jälkeen ihminen antaa täyden kunnian ja ylistyksen JUMALALLE ihmisen pelastamisesta. No, onneksi kaikki ihmiset tulevatkin aikanaan valistetuksi ja se MINÄ MINÄ MINÄ tila on kadonnut.Tallattu jalkojen alle.

    Äänestä

  • lkj98 kirjoitti:

    >>>En halua sellaiseen tilaan, että joutuisin kokemaan jatkuvaa synnintuntoaa.<<<

    Kukaan ei tahdo kokea jatkuvaa synnintuntoa eikä edes tarvitsekaan kokea koska Jeesus antaa synnit anteeksi ja puhdistaa omantunnon. Silloin ihminen on synnistä ja synnintunnosta vapaa ja saa iloita pelastuksesta. Mutta ihmiselle on hyväksi nähdä itsensä sellaisena kuin hän todellisuudessa on. Ihminen ei näe itseään oikeassa valossa koska hän elää pimeydessä. Hän tarvitsee Jumalan valon nähdäkseen itsensä totuudellisesti.

    Ilman Jumalan valon paljastamia lihatahroja, jotka kuitenkin ovat siellä sydämen pimeydessä, ihminen kulkee omalle syntiselle todellisuudelleen sokeana kohti lopullista ja ikuista katastrofia.

    Uskosta osattomalle on siis hyväksi nähdä itsensä syntisenä ja kadotettuna, sillä silloin hän alkaa tarvitsemaan Pelastajaa ja syntien anteeksi antajaa. Muussa tapauksessa hän ei koe tarvitsevansa Jeesusta. Hän menee syntisessä tilassaan syntiensä kanssa ilman Jeesusta kadotukseen.

    >>> En tarvitse likatahroja ja teidän "valojanne" niitä näyttämään, minulle kelpaa se, että tiedän itse mitä olen tai olen olematta. <<<

    Sinä et näe itseäsi sellaisena kuin todellisuudessa olet ilman Jumalan valoa. Sinä et tarvitse minun valoa, siinä olemme samaa mieltä, mutta sinä tarvitset Jumalan valon.

    >>Uskosta osattomalle on siis hyväksi nähdä itsensä syntisenä ja kadotettuna,<<

    Tähän ristiriitauteen on jo pakko yksilölisesti kommentoida. YKSIKÄÄN jumalaton,- uskosta osaton ihminen ei tule kokemaan synnintuntoa. Synnintunnon kokemiseen ja tarvitaan usko/a.

    Uskosta osattomalle herää yhtä voimakas synnintunto kuin minulle, jos sanoksit miten on syntiä katsella kaunista luontoa silmälasien kera.

    Siis synnintuntoon ihmisen saattaminen ON JO JUMALAN ohjausta ja vaikutusta ja ihmisen osa on vain havainnoida tämä tila itsessään. No, aito helluntalainen taas sanoo; MINÄ tulin synnintuntoon ja MINÄ tein parannuksen ja MINÄ vapauduin synnistä. Mutta,- poloinen ei edes ymmärrä miten KAIKKI on JUMALAN tekoa hänessä. Ihmisen osa onn vain kiittää mitä JUMALA tekee.

    Äänestä

  • markku.lievonen kirjoitti:

    >>Uskosta osattomalle on siis hyväksi nähdä itsensä syntisenä ja kadotettuna,<<

    Tähän ristiriitauteen on jo pakko yksilölisesti kommentoida. YKSIKÄÄN jumalaton,- uskosta osaton ihminen ei tule kokemaan synnintuntoa. Synnintunnon kokemiseen ja tarvitaan usko/a.

    Uskosta osattomalle herää yhtä voimakas synnintunto kuin minulle, jos sanoksit miten on syntiä katsella kaunista luontoa silmälasien kera.

    Siis synnintuntoon ihmisen saattaminen ON JO JUMALAN ohjausta ja vaikutusta ja ihmisen osa on vain havainnoida tämä tila itsessään. No, aito helluntalainen taas sanoo; MINÄ tulin synnintuntoon ja MINÄ tein parannuksen ja MINÄ vapauduin synnistä. Mutta,- poloinen ei edes ymmärrä miten KAIKKI on JUMALAN tekoa hänessä. Ihmisen osa onn vain kiittää mitä JUMALA tekee.

    >>>No, aito helluntalainen taas sanoo; MINÄ tulin synnintuntoon ja MINÄ tein parannuksen ja MINÄ vapauduin synnistä. Mutta,- poloinen ei edes ymmärrä miten KAIKKI on JUMALAN tekoa hänessä. Ihmisen osa onn vain kiittää mitä JUMALA tekee.<<<

    Itseään ja omaa olemassaoloaan on vaikea pyyhkiä pois. Sitä ei voi ignoreerata. Kun minä tulin synnintuntoon, niin minä tulin synnintuntoon. En voi sanoa, että Markku Lievonen tuli synnintuntoon koska en ole Markku Lievonen.

    Raamattu käskee jokaista yksilöihmistä tekemään parannuksen ja uskomaan Jeesukseen ja kääntymään Jumalan puoleen uskossa Jeesukseen ja Jeesuksen kautta.
    Nämä kehotukset ja käskyt ovat Raamatussa osoitettu uskosta osattomille ihmisille. ei siis uudestisyntyneille ihmisille. Uudestisyntynyt uskoo ja on jo kääntynyt.

    Mikäli Jumala tekisi nämä asiat ihmisen puolesta, ihminen vain havainnoisi passiivisena kuinka Jumala tekee ja teki parannuksen minun puolestani, kuinka Jumala uskoo Jeesukseen minun puolestani ja kuinka minä olen sitten uskossa koska Jumala teki kaiken, ihan kaiken.

    Jumalan Henki yhteistyössä Jumalan Sanan kanssa vaikuttaa synnintuntoa yksilöihmisessä. Silloin ihminen kokee synnintuntoa. Hän voi sanoa tulleensa synnintuntoon. Pyhä Henki ja Sana ei tule synnintuntoon. Ihminen tulee synnintun toon joka Pyhä Henki ja Sana vaikuttaa. Yleensä ihminen käsittää, että synnintunoto oli Jumalan vaikuttamaa hänessä. Jos hän ei käsitä sitä silloin kun hän tuli synnintuntoon, hän käsittää sen sitten kun hän on kokenut syntien anteeksisaamisen.

    Synnintuntoon tullut ihminen ei voi sanoa, että Jumala tuli synnintuntoon. Uskova todistaa omasta synnintunnostaan. Pyhä Henki ja Sana ei tule synnintuntoon edes niin nöyrän ihmisen puolesta joka hävittää itsensä olemattomiin antaakseen kaiken kunnian Jumalalle omasta uskoon tulostaan niin kuin nöyrä Markku.

    Uskoa ihminen on olemassa ja hänen on täytynyt tehdä jotakin tullakseen uskoon.
    Raamattu käskee meitä ottamaan vastaan Jumalan armon ja Jeesuksen Kristuksen. Sitten Raamattun todistaa, että se, joka ottaa vastaan Jeesuksen syntyy Jumalasta Jumalan lapseksi. Jos ihminen ei usko eikä ota vastaan Jeesusta Kristusta, hän ei synny Jumalasta Jumalan lapseksi. Tässäkin asiassa Jumala tarvitsee ihmisen tekoa, vastaan ottamista.

    Jumala tarjoaa pelastusta Jeesuksessa Kristuksessa.
    Ihmisen osuus on ottaa vastaan uskossa Jeesukseen.

    Mutta sinun kanssasi on vaikea keskustella koska olet niin nöyrä, että et ole edes olemassa eikä sinulla itselläsi siksi voi olla mitään tekoa uskoon tuloosi.

    Äänestä

  • lkj98 kirjoitti:

    >>>No, aito helluntalainen taas sanoo; MINÄ tulin synnintuntoon ja MINÄ tein parannuksen ja MINÄ vapauduin synnistä. Mutta,- poloinen ei edes ymmärrä miten KAIKKI on JUMALAN tekoa hänessä. Ihmisen osa onn vain kiittää mitä JUMALA tekee.<<<

    Itseään ja omaa olemassaoloaan on vaikea pyyhkiä pois. Sitä ei voi ignoreerata. Kun minä tulin synnintuntoon, niin minä tulin synnintuntoon. En voi sanoa, että Markku Lievonen tuli synnintuntoon koska en ole Markku Lievonen.

    Raamattu käskee jokaista yksilöihmistä tekemään parannuksen ja uskomaan Jeesukseen ja kääntymään Jumalan puoleen uskossa Jeesukseen ja Jeesuksen kautta.
    Nämä kehotukset ja käskyt ovat Raamatussa osoitettu uskosta osattomille ihmisille. ei siis uudestisyntyneille ihmisille. Uudestisyntynyt uskoo ja on jo kääntynyt.

    Mikäli Jumala tekisi nämä asiat ihmisen puolesta, ihminen vain havainnoisi passiivisena kuinka Jumala tekee ja teki parannuksen minun puolestani, kuinka Jumala uskoo Jeesukseen minun puolestani ja kuinka minä olen sitten uskossa koska Jumala teki kaiken, ihan kaiken.

    Jumalan Henki yhteistyössä Jumalan Sanan kanssa vaikuttaa synnintuntoa yksilöihmisessä. Silloin ihminen kokee synnintuntoa. Hän voi sanoa tulleensa synnintuntoon. Pyhä Henki ja Sana ei tule synnintuntoon. Ihminen tulee synnintun toon joka Pyhä Henki ja Sana vaikuttaa. Yleensä ihminen käsittää, että synnintunoto oli Jumalan vaikuttamaa hänessä. Jos hän ei käsitä sitä silloin kun hän tuli synnintuntoon, hän käsittää sen sitten kun hän on kokenut syntien anteeksisaamisen.

    Synnintuntoon tullut ihminen ei voi sanoa, että Jumala tuli synnintuntoon. Uskova todistaa omasta synnintunnostaan. Pyhä Henki ja Sana ei tule synnintuntoon edes niin nöyrän ihmisen puolesta joka hävittää itsensä olemattomiin antaakseen kaiken kunnian Jumalalle omasta uskoon tulostaan niin kuin nöyrä Markku.

    Uskoa ihminen on olemassa ja hänen on täytynyt tehdä jotakin tullakseen uskoon.
    Raamattu käskee meitä ottamaan vastaan Jumalan armon ja Jeesuksen Kristuksen. Sitten Raamattun todistaa, että se, joka ottaa vastaan Jeesuksen syntyy Jumalasta Jumalan lapseksi. Jos ihminen ei usko eikä ota vastaan Jeesusta Kristusta, hän ei synny Jumalasta Jumalan lapseksi. Tässäkin asiassa Jumala tarvitsee ihmisen tekoa, vastaan ottamista.

    Jumala tarjoaa pelastusta Jeesuksessa Kristuksessa.
    Ihmisen osuus on ottaa vastaan uskossa Jeesukseen.

    Mutta sinun kanssasi on vaikea keskustella koska olet niin nöyrä, että et ole edes olemassa eikä sinulla itselläsi siksi voi olla mitään tekoa uskoon tuloosi.

    Asia, mitä tarkoitin, niin ei näköjään ole avautunut sinulle. Täällä päin JUMALAN johdatus on todella JUMALAN johdatusta,- eikä ihmisen itsensä virittämää.

    Todellisuus on,- jonka hyvän itsetunnon omaava ihminen voi havainnoida itsestään on tämä,- jota tarkoitan ja pidän todellisuutena;

    9. Ihmisen sydän aivoittelee hänen tiensä, mutta Herra ohjaa hänen askeleensa.

    Siis ihmisen osa on ajatella ja käydä läpi kohtaamansa tapahtumat ja tilanteet, mutta Herra on ohjannut mitä ajatella / askeleet.Asioiden läpikäymisestä on kysymys. Todelllisuudessa, jos JUMALA ottaisi suojeluksensa/ johdatuksensa pois ihmisestä, niin ihminen ei mahdollistuisi olemaan uskossa - tekemään JUMALAN tahtoa päivääkään.

    Sama ilmiö ihmisessä ilmentyy täman ilmoituksen toteutumisessa;

    3. Ylistetty olkoon meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen Jumala ja Isä, joka on siunannut meitä taivaallisissa kaikella hengellisellä siunauksella Kristuksessa,
    4. niinkuin hän ennen maailman perustamista oli hänessä valinnut meidät olemaan pyhät ja nuhteettomat hänen edessään, rakkaudessa,
    5. edeltäpäin määräten meidät lapseuteen, hänen yhteyteensä Jeesuksen Kristuksen kautta, hänen oman tahtonsa mielisuosion mukaan, Ef 1

    Siis JUMALA ohjaa ihmisen ajattelut. Ymmärtänet, Jos JUMALA ennaltamäärää ja ennalta valitsee jonkun ihmisen laosekseen, niin tämän ihmisen ajattelu pyörii JUMALAN ohjaamissa asioisssa. JUMALAN johdatukessa.

    No, ymmärrän erittäin hyvin,- ettet omaa uskoa JUMALAN kaikkivaltiuuteen. Paljon vettä tulee virrata Pielisjoessa kunnes ihminen löytää ymmärryksen ja todellisuuden, miten JUMALA ohjaa ihmistä ja näin toteutuen JUMALAN olemus;

    6. yksi Jumala ja kaikkien Isä, joka on yli kaikkien ja kaikkien kautta ja kaikissa.

    Niin, mitä lihallisempi ihmisen mieli, niin sitä voimakkaammin ihminen reagoi, jos joku sattuu ohjaamaan häntä. Naurahduttaa ihan, miten uskonnolllinen ihminen ei anna edes JUMALAN päättää ja ohjata askelita ja ajatuksia. Pitää siis koskemattomuuden kaikkea mahdollista kohtaan.

    Äänestä

  • Tai voiko mikään muu taho kuin JUMALA avata sen, minkä hän on sulkenut.

    32. Sillä JUMALA on sulkenut KAIKKI tottelemattomuuteen, että hän KAIKKIA armahtaisi.
    33. Oi sitä Jumalan rikkauden ja viisauden ja tiedon syvyyttä! Kuinka TUTKIMATTOMAT ovat hänen tuomionsa ja KÄSITTÄMÄTTÖMÄT hänen tiensä!
    34. Sillä kuka on tuntenut Herran mielen? Tai kuka on ollut hänen neuvonantajansa?

    Kyse on siis uskosta. Kuka uskoo. Uskonnollisella ihmisellä on juuri tavanomaista sensuroida JUMALAN aivoituksia mihin uskoa ja mihin ei.

    Äänestä

  • markku.lievonen kirjoitti:

    Asia, mitä tarkoitin, niin ei näköjään ole avautunut sinulle. Täällä päin JUMALAN johdatus on todella JUMALAN johdatusta,- eikä ihmisen itsensä virittämää.

    Todellisuus on,- jonka hyvän itsetunnon omaava ihminen voi havainnoida itsestään on tämä,- jota tarkoitan ja pidän todellisuutena;

    9. Ihmisen sydän aivoittelee hänen tiensä, mutta Herra ohjaa hänen askeleensa.

    Siis ihmisen osa on ajatella ja käydä läpi kohtaamansa tapahtumat ja tilanteet, mutta Herra on ohjannut mitä ajatella / askeleet.Asioiden läpikäymisestä on kysymys. Todelllisuudessa, jos JUMALA ottaisi suojeluksensa/ johdatuksensa pois ihmisestä, niin ihminen ei mahdollistuisi olemaan uskossa - tekemään JUMALAN tahtoa päivääkään.

    Sama ilmiö ihmisessä ilmentyy täman ilmoituksen toteutumisessa;

    3. Ylistetty olkoon meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen Jumala ja Isä, joka on siunannut meitä taivaallisissa kaikella hengellisellä siunauksella Kristuksessa,
    4. niinkuin hän ennen maailman perustamista oli hänessä valinnut meidät olemaan pyhät ja nuhteettomat hänen edessään, rakkaudessa,
    5. edeltäpäin määräten meidät lapseuteen, hänen yhteyteensä Jeesuksen Kristuksen kautta, hänen oman tahtonsa mielisuosion mukaan, Ef 1

    Siis JUMALA ohjaa ihmisen ajattelut. Ymmärtänet, Jos JUMALA ennaltamäärää ja ennalta valitsee jonkun ihmisen laosekseen, niin tämän ihmisen ajattelu pyörii JUMALAN ohjaamissa asioisssa. JUMALAN johdatukessa.

    No, ymmärrän erittäin hyvin,- ettet omaa uskoa JUMALAN kaikkivaltiuuteen. Paljon vettä tulee virrata Pielisjoessa kunnes ihminen löytää ymmärryksen ja todellisuuden, miten JUMALA ohjaa ihmistä ja näin toteutuen JUMALAN olemus;

    6. yksi Jumala ja kaikkien Isä, joka on yli kaikkien ja kaikkien kautta ja kaikissa.

    Niin, mitä lihallisempi ihmisen mieli, niin sitä voimakkaammin ihminen reagoi, jos joku sattuu ohjaamaan häntä. Naurahduttaa ihan, miten uskonnolllinen ihminen ei anna edes JUMALAN päättää ja ohjata askelita ja ajatuksia. Pitää siis koskemattomuuden kaikkea mahdollista kohtaan.

    Sinä olet nöyryyden huippu. En ole missään tavannut niin nöyrää ihmistä joka antaa kaiken kunnian ihan kaikesta Jumalalle. Jopa siinä määrin, että Jumala tekee parannuksenkin ja tunnustaa hänen syntinsäkin hänen puolestaan. Jumala tietysti myös meni kasteelle sinun puolestasi ja sinä vain seisoit rannalla tai istuit kotona netin äärellä toteamassa passsiivisena kuinka Jumala tekee kaiken puolestasi eikä sinulla itselläsi ole osaa eikä arpaa Jumalan teoissa. Tällaista nöyryytä en ole missään tavannut.

    Ok! jos olet niin nöyrä, että annat kaiken kunnian Jumalalle, tulee sinun kuitenkin tehdä Jeesuksen tekoja. Siis sinä myös teet jotakin sillä Jumala ei tee kaikkea yksin eikä kaikkea sinun puolestasi. Sinulla on myös tekemistä Joh 14:12. Ja sitten lähetyskäsky!!! Julistaako Jumala evankeliumiakin sinun puolestasi eikä sinun tarvitse tehdä mitään? Kuka tänne palstalle kirjoittaa ja todistaa uskostaan? Ethän vain sinä? Jumalako tänne kirjoittaa sinun puolestasi?
    Jos väität niin (teologiasi mukaan se on niin), silloin et enää olekaan nöyrä koska väität Jumalan käyttävän sormiasi ja näppäimistöäsi ja kirjoittavan.

    Äänestä

Joh.3:3 Biblia (1776). Jesus vastasi ja sanoi hänelle: totisesti, totisesti sanon minä sinulle: ellei joku vastuudesta synny, ei hän taida Jumalan valtakuntaa nähdä.

Äänestä

Darwin on todistanut evoluution tieteellisesti, raamattu vain kertoo ilman mitään perustetta.

Äänestä
  • onneksi darvin ei kirjoittanut raamattua

    Äänestä

Onko jumala ilmoittanut luoneensa kaiken maan ja taivaan jne.
Koska hän ei ole sitä ilmoittanut niin luomiskertomus on ihmisten keksimä joten ainoaksi oikeaksi on hyväksytty evonluutio jonka tiede on hyväksynyt, myös opetus aineena kouluissa.

Äänestä
  • Ihmiset määrittelevät mikä on esitieteellistä (teoriaa ) ja mikä tiedettä.
    Se mistä asiasta on tieteellinen konsensus sitten nimetään sanalla "tiede" ,
    jonka jälkeen sitä opetetaan kouluissa..

    Todellisuudessa tutkimus kuitenkin muuttuu koko ajan, joten ei
    ole varmaa kuinka kauan jokin asia pysyy tieteenä.

    Vähän samoin kuin iltapäivälehden pääkirjoitusta voidaan pitää
    "lehden mielipiteenä", vaikka se voi olla päätoimittajan
    (tai muutaman muun) mielipide , eikä välttämättä edes
    kaikkien toimittajien, saati lukijoiden mielipide.

    Esitieteelliset (olettavat )teoriat voivat myös joskus saada statuksen "tiede", vaikka voivat olla vain mielipiteitä jostain teoriasta ...mutta myös tiede- statuksen omaavat ( seinään nakutetut ) teoriat voivat myöhemmin kutistua esi-olettaviksi analyyseiksi jotka eivät alun alkaen olisi ansaineet tieteen statusta.

    Äänestä

Itseasiassa Hän on ilmoittanut sen ja päättänyt käyttää ihmistä ilmoituksensa välikappaleena. Hän joopa päätti syntyä ihmiseksi,joka on jokseenkin sama kun aurinko alentuisi muurahaiseksi. Nämä lihasäkit Hän valitsi rakkaudensa kohteiksi, antoi vapaan tahdon ja ilmoittaa haluamallaan tavalla itsensä jokaiselle henkilökohtaisesti.
Se mitä ihminen tekee Herran häntä kutsuessa on ihmisen oma asia.

Eihän kristinusko ole pelon tai ahdistuksen saarnaamista, se on ilosanoma. Kuolema on voitettu, sen ei enää hallitse ketään, joka tahtoo lähteä Jeesuksen perässä ristiä kantamaan.

Se on ilosanoma siitä, että aurinko tuli muurahaiseksi, otti meidän rikostemme rangaistuksen itsensä päälle ja kantoi sen pois.
Se on ilosanoma siitä, että ihminen, jokainen erikseen on henkilökohtaisesti kutsuttu Luojansa yhteyteen, jossa ei lopulta ole kipua,kuolemaa tai sitä sairautta, jota synniksi kutsutaan ja joka on kietoutunut olemuksiemme syvyyteen lähtemättömästi. Ei pahaa ajatusta, ei halua tehdä väärin, ei syyllisyyttä tai syyllisen etsimistä.
Se on ilosanoma siitä, että meistä jokainen on luotu Hänen kuvakseen. Olemme niin tärkeitä, että meillä joikaisella on oma paikka Hänen sydämmessään ja suunnitelmassaan. Ja se suunnitelma on pelastaa kaikki. Vaikka kaikki eivät tahdokkaan tulla valoon vaan hallitsevat itse omaa maailmaansa ja haluavat itse päättää tulevaisuudestaan. Hän haluaa kutsua jokaisen meistä yhteyteensä, kutsua meitä (muurahaisia) pojikseen ja tyttärikseen, omiksi lapsikseen ja Hän haluaa synnyttää meistä jokaisen perillisekseen omistamaan sen mikä on Hänen ja jakamaan aikansa, ajatuksensa,kipunsa ja surunsa niinkuin riumunsa ja ilonsa Hänen kanssaan.

Se on ilosanoma siitä, että kaiken luoja haluaa olla meidän jokaisen Isä ja tätä Hän kaipaa mustasukkaisuuteen asti. Mieti, Kaiken olemvaisen alku ja Isä tahtoo olla Isä juuri sinulle. Hän tahtoo olla veli sinulle. Hän tahtoo, että olemme se alkuperäinen suunnitelma perheestä, että olemme yhtä Hänen kanssa, Häs on sinun ja sinä Hänen.

Se on ilosanoma siitä, että SInä Olet Hänelle tärkeä ja äärimmäisen rakas. Niin rakas, että kaikkeuden Luoja alensi itsensä ja syntyi halpasukuisen tytön äpärälapseksi lehmien juottokaukaloon.
Hän valitsi olla alamainen äidilleen ja isälleen, jotka Hän itse oli luonut. Hän asui pahamaineisessa kaupunginosassa ja teki tavallisen työläisen, puusepän töitä. Samat kädet, jotka ovat luoneet galaksit ja auringot tekivät halpaarvoista työtä.
Hän alistui luomiensa arvoitavaksi ja haukkumaksi. Hän antoi muurahaisten pilkata Häntä ja väittää Häntä paholaisen kätyriksi. Hän ei käyttänyt voimiaan, kun hänet ruoskittiin ja hakattiin siihen kuntoon, ettei Hän ollut enää ihmisen kaltainen. Tämän kaiken Hän olisi voinut lopettaa milloin vain, mutta Hän päätti mennä ristiinnaulittavaksi, joka tuossa kulttuurissa ja ihmisten mielissa tarkoiti, että Hänet on kirottu.
Kaiken tämän vastaanotettuaan Hän armahti hakkaajansa ja pilkkaajansa. Hän otti vastaan tappajiensa ja kaikkien, jokaisen synneistään ansaitsemansa rangaistuksen.
Kaiken tämän jälkeen Hän edelleen haluaa antaa itsensä sinun Jumalaksesi ja kutsua sinua omakseen, kalleimmakseen.

Kaikki se hyvä mitä meillä täällä on on lähtöisin Hänestä. isä,äiti,vaimo,mies,sisko,veli,ystävät ja yhteys on Hänestä lähtöisin.

Jeesus ei tullut tuomitsemaan vaan etsimään sitä mikä on kadonnut, eli yhteys sinun ja Luojasi välillä.
Ilosanoma on, että SINÄ on Rakastettu...

Äänestä
  • Kiitos, erittäin kauniisti kirjoitettu. On ilo lukea tämän tyyppisiä kirjoituksia. Siunausta kirjoittajalle ja myös kaikille lukijoille

    Äänestä

  • ..tykkäsin kanssa

    Äänestä

Luomiskertomus on liian yksinkertainen ajatus, vähänkin järkevä ei ajattele siten, eihän ole pienintäkään todistetta luojan olemassa olosta ajatus on kivikautinen en sanoisi tyhmä .
Maailmankaikkeuden syntymekanismiä ei voida todeta koskaan, jos haluaa uskoa luojaan ei siitä ole haittaa kuiten paras pitää omana tietona, eikä raamattu ole mikään tietosanakirja.

Keskittyisin tutkimaan mikä on jumalanne, sen keksitte niin voitte miettiä luomista.

Äänestä

Vaikka itse uskon luomiskertomukseen tietyin varauksin, en kylläkään lähtisi väittämään muille, että se olisi "selvästi todistettu". Jo Raamatun muu opetus todistaa tätä ajatusta vastaan, kuten se Jumalan sana, että Hän ei ole ilmaissut asiaansa tämän maailman viisaille.

Mitään Jumalan sanaa ei voi "täysin selvästi" järjellä todistaa. Luomiskertomus on tietynlainen historiankertomus, mutta se on nk. yksinkertaistettu versio isosta tapahtumasta. Jumala ei yhdessä, meidän ymmärryksemme mukaisessa "päivässä" luonut yhtä ja jo seuraavana, meidän ymmärtämänämme "päivänä" toista. Juuri tällainen fundamentalistinen (nestoriolainen harhaoppi) järkeistulkinta on antanut huonon kuvan uskovist kristityistä. Helluntailaiset ovat tehneet ja aiheuttaneet paljon pahaa mm. kristittyjen maineelle. Aidot kristityt, Jumalan lapset, näkevät Jumalan sanan suuruuteena, ei pilkun viilaamisena.

Tietenkin Raamatun luomiskertomus on tavalliselle paimentolaiskansalle selitetty varsin yksinkertainen kertomus tapahtumasta, jota edes tämänpäivän tiedemiehet täysin tajua.

Luomiskertomus on totta, mutta ei noin yksinkertaisena tapahtumasarjana kuin Raamattu sen esittää! "Päivät" ovat pitkiä / eri mittaisia ajanjaksoja. Ei Jumala ole sellainen taikuri jona aina sensaationälkäiset helluntaikarismaatikot, "kreationistit" ovat halunneet Jumalan halventen esittää. Ei Jumala heilauttanut taikasauvaa ja - hupsista" - luonut yhdessä päivässä ihmiset, toisena - hurlumpsis! - eläimet!

Näennäisfundamentalisteina 7. päivän kreationistit pilkkaavat Jumalaa ja väärinkäyttävät hänen pyhää sanaansa. Mikään maanpäällä ei kasva yhdessä päivässä täyteen mittaansa. Luomiseen saattoi kulua esim. miljardi vuotta. Eikä Jumala ole halpa taikuri, helluntai-silmänkääntäjä.

Äänestä
  • Alkuräjähdys ja evoluutio mitä haittaa jos näin on tapahtunut, en sillä kyllä ihmisellä on vapaa tahto uskoa mihin haluaa, jumalaan tai luomiskertomusta ei voi pakottaa uskomaan ei ihminen ole vastoin tahtoaan ateisti.

    Äänestä

Jos aikuisella on mielikuvitusystävä, kyse on skitsofreniasta.
Jos sama mielikuvitusystävä on useilla, kyse on uskonnosta.

Äänestä
  • Et tiedä, mitä menetät. Mutta sitten kun tiedät, älä syytä Jumalaa jos oma aikasi meni jo umpeen! Sinä et halunnut tietää. Ainoastaan pilkkasit.

    Äänestä

Harva ymmärtää koko aloituksen pointtia. Siis Jumalan luomistyö jatkuu edelleen kristittyjen luomisena.

Äänestä

Kun katselee nyt kaikkeen vihreään loistoon pukeutunutta luontoa, niin sen on voinut saada aikaan vain Jumala, kaiken elämän antaja. Kaikki on täydellistä. On järjetöntä ajatella, että joku sattumanvarainen evoluutio olisi saanut kaiken täydelliseksi kaiken näkyväisen ja vielä suuremmalta osalta sen, mitä emme voi koskaan nähdä. Luomakunta on täydellinen.


Kristittyjen olemassaolo todistaa Jumalan luomistyön kuten videolla kerrotaan, sitä ei voi kukaan kumota vaikka haluja olisikin

Äänestä
  • Mutta mistä luojajumalasta nyt puhut? Olisiko kenties joku näistä: Ptah, Brahma vai Ranginui?
    Todistaako hindu-jumalien olemassaolon se, että tällä pallolla on noin 1,2mrd hindulaista?

    Äänestä

Luomistyö on vielä kesken.. Johanneksen ilmestys 21 (1-8)..
Tätähän me kristityt odotamme!

Uusi taivas ja uusi maa

1 Minä näin uuden taivaan ja uuden maan. Ensimmäinen taivas ja ensimmäinen maa olivat kadonneet, eikä merta ollut enää. 2 Näin, kuinka pyhä kaupunki, uusi Jerusalem, laskeutui taivaasta Jumalan luota juhla- asuisena, niin kuin morsian, joka on kaunistettu sulhasta varten. 3 Ja minä kuulin valtaistuimen luota voimakkaan äänen, joka sanoi: "Katso, Jumalan asuinsija ihmisten keskellä! Hän asuu heidän luonaan, ja heistä tulee hänen kansansa. Jumala itse on heidän luonaan, 4 ja hän pyyhkii heidän silmistään joka ainoan kyyneleen. Kuolemaa ei enää ole, ei murhetta, valitusta eikä vaivaa, sillä kaikki entinen on kadonnut."

5 Valtaistuimella istuva lausui: "Uudeksi minä teen kaiken." Hän sanoi: "Kirjoita nämä sanat muistiin. Ne ovat luotettavat ja todet." 6 Vielä hän sanoi minulle: "Nyt ne ovat käyneet toteen. Minä olen A ja O, alku ja loppu. Sille, jolla on jano, minä annan lahjaksi vettä elämän veden lähteestä. 7 Tämä on voittajan palkinto. Minä olen hänen Jumalansa, ja hän on minun poikani. 8 Mutta pelkurit, luopiot ja iljetysten kumartajat, murhamiehet ja irstailijat, noidat, epäjumalien palvelijat ja kaikki valheen orjat saavat tämän palkan: he joutuvat tuliseen järveen rikinkatkuisten lieskojen keskelle. Tämä on toinen kuolema."

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


alkukesännuorukainen kirjoitti:

Tällainen video osui kohdalle. Kukaan ei voi kumota enää luomiskertomusta koska kristittyjen olemassa olo on siitä varma todiste.
https://www.youtube.com/watch?v=VJeKSmW189g

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu