Siten Kuunvalon täytynee lämmittää? Näin ei kuitenkaan ole mikä on perin merkillistä.
Infrapunamittarilla voidaan todeta että Kuunvalossa on kylmempää kuin sen varjossa?!
Koe on jokamiehen toteutettavissa ja se voidaan toistaa kuinka monta kertaa tahansa.
Mitä tähän sanovat pallopäät?
Kuu heijastaa Auringonvaloa.
19
302
Vastaukset
- KäytännönTasonHavainto
Olet väärässä, infrapunamittarilla EI voida todeta että Kuun valossa olisi viileämpää.
Voit itse todeta tämän, kuten minä tein; kaupasta saa mittareita.
Älä usko kaikkea mitä YouTube suoltaa; suurin osa on täyttä paskaa.
PV-tyyppiset autinkopaneelit jopa pystyvät tuottamaan energiaa Kuun valossa; tosin se on pieni, 10W täydellä kuulla paneelilla joka keskipäivällä tuottaa 3450W. Kuun säteilyenergia on noin suhteessa 1/350 Aurinkoon verrattuna.
Ja tosiaan, pystyt tämän halutessasi ITSE mittaamaan.- MittauksetEsiin
pähkäilijä kirjoitti:
Ei ole läheskään noin paljon, vaan käytännössä olematon.
Pöhköilijä, tuo 10W on mitattua tietoa, olet vapaa esittämään omat mittauksesi.
- PölhöOot
Se on kivinen pallo, ei mikään peili! Nuotio valaisee ympärillä olevia puita, mutta ne puut eivät siitä lämpene.
Teoriassa lämmittää nuotiokin, mutta se määrä lämpöä joka siitä säteilee on todella matala vähänkin kauempana normaalikokoisesta nuotiosta.
- Mitatkaa
Aloittajan väite on totta.
- Ällikällä
Valossa tuuli näkee kulkea paremmin, kuin pimeässä. Tuulessa on kylmempää kuin suojassa.
- hähähähähäääääää
Höhlä.
Aloittajan väite on totta.
Päinvastoin.
Kuu heijastaa vain pienen osan Auringolta saamastaan saamastaan energiasta (joka sekin on vain n. 7 % siitä energiasta, jonka Maa saa, koska Kuu on alaltaan paljon pienempi). Sekin suhteellisen vähäinen energiamäärä hajaantuu laajalle alalle avaruuteen eli kaikkialle, mistä näkyy Kuun valaistua pintaa. Maapallo saa tästä ehkä 1/10 000. Eli vähiin jää.
Täysikuun aikaan Maahan tulee säteilyä Kuun valaistun puoliskon jokaisesta kohdasta, joten Maan osuus silloin on jonkin verran suurempi kuin tuo 0,01 %.
- hämmentynyt
Jos kuu olisi symmetrinen pallomainen sileä peili saisimme siitä pistemäisen heijastuksen, joka sirottuisi ilmakehässä ... olisiko tänne heijastuva energiamäärä erilainen? Ehkä vain yksi 'tähti' muiden joukossa?
- MitesOn
Kuinka paljon kuu heiluu maan ympäri liikkuessaan, eli näemmekö välillä hieman sitä pimeää puolta reunoilta edes?
- PimeääEiOle
Kuussa ei ole pimeää puolta. Jokainen puoli Kuuta saa saman määrän Auringonvaloa.
Kuu sen sijaan näyttää aina saman puolen Maata kohti; mutta poislukien täysikuu muun osan kuukautta siitä on vähintään joku osa varjossa ja vastaavasti Maasta poispäin olevasta osasta se määrä on valaistu.
- ghghkkghk
Kuun valon ja varjon lämpötilat ovat helposti mitattavissa jokamiehen mittarilla.
Mitä siinä kiistelette hölmöjä.- TubestaTotuutta
Koska kun ääliölle näyttää Tubessa videon jossa vaikka sanotaan ettei järvessä huku tai kastu hän sinne hyppää osaamatta uida ja on täysin vakuuttunut ettei voi hukkua tai kastua koska näin auktoriteetti Tubessa vakuutti videolla jossa oli vielä esimerkki siitä mitenkä järven pohjassa voi kävellä ja mitenkä sieltä noustaan kuivana.
Tässä tapauksessa ääliö on nähnyt Tubesta videon missä todistellaan Kuunvalon kylmyyttä, jotenka ääliö uskoo tämän totena ja jokainen joka tätä Tuben totuutta uskaltaa epäillä on eliitin lammas ja kerettiläinen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1036412Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d25234477Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras242993Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1311214- 431151
Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.103856Ajattelen sinua kiitollisuudella
Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi49852Mitä olisitte sanonut hänelle?
Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään50824Sinulle tiedoksi
Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si26771- 43758