Kokoomuksen puoluehallitus esitti lauantaina kokoomuksen kesäkuun Turun puoluekokoukselle Alkon monopolin purkamista kannattavan puoluekokousaloitteen hyväksymistä.
Pelkonen ja Wallinheimo huomauttavat, että Suomi on yksi harvoista maista, joissa osa alkoholijuomien jakelusta on säädetty valtion omistaman yhtiön yksinoikeudeksi.
Pelkonen ja Wallinheimo huomauttavat, että Suomi on yksi harvoista maista, joissa osa alkoholijuomien jakelusta on säädetty valtion omistaman yhtiön yksinoikeudeksi.
Vastaukset 40
Vanhimmat
On aika luottaa suomalaisiin ja jatkaa suunnitelmallisesti matkaa kohti normaalia eurooppalaista alkoholipolitiikkaa, edustajat linjaavat.
Näin kokoomusedustajat perustelevat Alkon monopolin purkamista: ”On aika luottaa suomalaisiin” Pelkonen ja Wallinheimo huomauttavat, että Suomi on yksi harvoista maista, joissa osa alkoholijuomien jakelusta on säädetty valtion omistaman yhtiön yksinoikeudeksi.
Keskustan+Mikko+Kärnä+ehdotti+viinien+tuomista+ruokakauppoihin+siis+alle+15+%+alkoholia+sisältävät+juomat.+Tämä+olisi+hyvä+välivaihe+mennä+eteenpäin.+Toivottavasti+kesän+puoluekokoukset+tekevät+päätöksen+asian+hyväksi.
Jo on aikakin!
Kokoomuksen epätoivoinen vaalitäky. Yrittävät ostaa ääniä viinalla. Nelossiiderit ja kaljat happanevat hyllyillä koska liian kalliita kepu Sipilän köyhdyttämälle kansalle rikkaita kepuja ja kokoomuslaisia lukuunottamatta.
Kokoomus+on+ajanut+tätä+jo+pidempään!
Jos+yli+97%+EU+kansalaisista+pärjää+ilman+valtiollista+alkomonopolia
niin+eiköhän+me+pärjätä+myös
Joo kokoomus on ratasastanut jo useissa vaaleissa viinalla.
Ja vaalien jälkeen alkoholipoliittinen meno jatkuu entisellään.
Keskusta yrittää epätoivoisesti kerätä juppojen äänet.
Alko teki tulosta > 50 milj. viime vuonna. Tuloutti siitä 32 milj. valtiolle yhteiseen hyvään ja tämähän on kokkareelle tietenkin kauhistuksen paikka. Uudet taskut täytyy löytyä ja äkkiä. Noinhan kunnon kokkare tekee orponsa kera koko ajan.
Ihan samalla tavalla viinan myynnistä jatkossakin tuloutetaan valtiolle rahaa verojen muodossa. Mutta silloin ei tarvitse maksaa turhaan Alkon johtajille suurta palkkaa eikä muutenkaan tarvi ylläpitää Alkon turhaa ja kallista myyntiverkostoa, kun kaupat hoitaisivat myynnin.
Et taida olla ihan kartalla, mutta ei voi mitään.
Nyt oot hukassa. V. 2016 a-veron tuotto valtiolle oli 1352 milj. , eli miksi alkolla olis muka monopoli jos se tuloutti tuosta vain n. 30 milj.? A-verolla ei oo mitään tekemistä alkon tai lähikaupan liiketuloksen kanssa. Käsittääkseni panimot hoitaa kaupan kaljojen veron. Sorry.
Alkoholivero tässä varmaan säilyy, vain jakelu muuttuisi!
Eihän se vaikuta alkoholiveron kertymään. Ihme sekoilua.
Alko olisi jatkossa vaan yksi jakeluketju kuten S tai K-kauppa.
Veroa toki kertyy paljon muualtakin
Viinat+kannattaa+ostaa+netistä,postipoika+kantaa+juomat+kotiovelle+ja+hinta+on+-70%+alkon+hinnoista.
Ei tarvitse viinanhajuisena mennä kauppaan tai alkoon. Eikä kukaan saa tietää alkoholiongelmasta.
jos joku luulee, että Alkon jakelu ja organisaatio on niin ylivoimainen, niin silloihan
kannattaisi siirtää elintarvikkeetkin Alkoon!
Alkon tehokkaan organisaation kustannus viinipullon hinnan on luokkaa
3e/pullo alkoholivero päälle
Alkonmyyjät saaneet kiristettyä itelle huippupalkat muihin myyjiin verrattuna, ei tuossa mitään erityisosaamista tarvitse.
Alkossa on ihan apteekin hinnat, ei mitään kilpailua.
P.S. Reseptivapaat lääkkeet voi kans siirtää marketteihin.
Ja kirjastotätit ylikoulutettuja, mutta ei mulla niitä vastaan mitään ole, kivoja muijia, ihmettelen vaan, että pitää olla korkeakoulututkinto, että osaa piipata kirjan.
ennen Alkon myyjien tilanne oli tosi hyvä, ei enää nykyään niin hyvä
Sielläkin tehdään osa-aikaista paljon, tarjotaan vain esim 10-15 tunnin viikkoja
eikä vakkaripaikkoja ole tarjolla täysillä tunneilla.
Samoin Alkojen aukioloajat on vielä kivikaudelta, mm juuri pyhäpäivien suhteen
tai miksi ne sulkee klo 20 kun kauppa vieressä jatkaa 21 tai 23
Kertokaa kansalaisille, että mitä monopolin purku tarkoittaa!
En minäkään tajua sitä kunnolla, joten tehkää kunnon juttu siitä ja etenkin haitoista, siitä mitä syvimmillään tapahtuu valtion omaisuudelle!
Tämän verran tajuan:
Se tarkoittaa yksityistämistä.
Se tarkoittaa, että myydään kaikki mitä valtio = Suomen kansa omistaa heille, joilla on rahaa!
Porvaripuolueet tekevät tätä hivutustaktiikalla ja kyseessä on koko valtion = kansan omaisuuden ja rahojen tulonsiirto rikkaiden omistukseen!
Ei se tule kestämään kauan, että kaikki on myyty!
Mitä sitten? Mistä saadaan puuttuvat verotulot? Keiden taskuista? Ei ainakaan näiden rahakkaiden! Ketkä maksavat kaikki alkoholisoitumisen haitat, kun valtiolla ei ole enää varaa niitä kustantaa? Keiden taskuihin rahat siirtyvät? Ketkä rikastuvat? Ketkä kärsivät? Keitä tämä palvelee ja keitä se ei palvele? Mitä kustannuksia tästä koituu valtiolle eli veronmaksajille? Jne.
--------------------------------------
1. Alkon monopolin purku vähentäisi viinivalikoimaa.
2. Alkon monopolin purkaminen sulkisi 200 myymälää.
3. Alkon monopolin purku on merkittävä riski kansanterveydelle.
Monopoliasemaan liittyvä saatavuuden kontrollointi, mainonnan rajoittaminen ja hintasääntely ovat yksi tapa alkoholihaittojen vähentämisessä.
Eihän Alkoa olla myymässä, vaan monopoli purkamassa!
"1. Alkon monopolin purku vähentäisi viinivalikoimaa."
--- miten niin, perustuen mihin? Kävisi juuri PÄINVASTOIN, valikoimat laajenesivat!
2. Alkon monopolin purkaminen sulkisi 200 myymälää.
------ miten niin? Voihan Alko jäädä ja vaikka erikoistua.
Toiseksi, tilanne tulisi 2000 uutta myymälää! Joten mitä siten?!!?
3. Alkon monopolin purku on merkittävä riski kansanterveydelle.
----- miten niin, mihin perustat väitteen?
Miten Alkolla on mitään merkitystä kansanterveydelle, voitko kertoa
Ei ALKOn monopolin purku tarkoita valikoimien supistamista vaan korkea verotus sen tekee jos tekee , tässä esimerkki Saksan kaupasta, valikoimat aivan huikeat ja hinnat murto-osa Suomen hinnoista ja hyvin menee:
https://www.fleggaard.dk/pl/Vin_40406.aspx?locId=725&uid=0.4885964105161994
viinivalikoima aivan hurja!
se on juuri näin!
Euroopan ja maailman viinimarkkinat ovat valtavat, joista vain pieni osa
pääsee Alkon hyllyyn, joska vapaata tuontia ei ole. Tai tuontia on mutta jakelukanavaksi
jää vain ravintolat jne jos ei pääse / halua Alkon orjaksi
Alkoholin aiheuttamat haitat ovat Suomessa valtavat:
1. Suomessa alkoholimaksakuolemia on huomattavasti enemmän kuin muissa EU-maissa ja äidin raskauden aikaisen alkoholin käytön seurauksena pysyvästi vammaisia FAS-lapsia syntyy joka vuosi 1 000 lisää maahamme.
2. Alkoholiin liittyviä kuolemia (yli 2 000/vuosi) on nykyisin 20 kertaa enemmän kuin liikennekuolemia.
3. Yli 4 000 lasta joudutaan vuosittain ottamaan huostaan vanhempien alkoholinkäytön takia.
4. Vuosittain kymmenissä tuhansissa väkivaltarikoksissa alkoholi on mukana kuvassa, usein päätekijänä.
5. Joka kymmenes sairaalahoitoa tarvitseva mies makaa sairaalassa alkoholin takia.
6. Suun, nielun ja ruokatorvisyövän saamisen riski on runsaasti alkoholia käyttävällä viisinkertainen verrattuna alkoholia käyttämättömiin.
7. Suomessa 65 000-70 000 lasta elää perheissä, joissa ainakin toisella vanhemmalla on todettu vakava päihdeongelma.
8. Alkoholiriippuvaisten aivovammat ovat 3 kertaa yleisempiä kuin muilla.
9. Alkoholisti sairastuttaa vähintään 10 henkilöä ympärillään.
10. Alkoholistien elinikä on 6–18 vuotta keskimääräistä lyhyempi.
11. Alkoholi estää uusien hermosolujen ja niiden välisten yhteyksien syntymisen, mikä johtaa alkuvaiheessa muisti- ja oppimisongelmiin ja myöhemmin aivojen surkastumiseen.
12. Alkoholismi periytyy vahvasti ja syntyy salakavalasti.
Onhan jo Alko. Ei lisää alkoholikauppoja muuttaisi asiaa että alkoholia on jo saatavilla.
Alkoholin+käyttö+on+vähentynyt+jatkuvasti.
Ja+kerroppa,+miten+yli+97%+EU+-väestöstä+pärjää+ilman+"alkoa"?
Miten+ihmeessä+haitat+eivät+niissä+maissa+ole+moninkertaiset+Suomeen+verrattuna,
jos+se+kerran+Alkosta+on+kiinni.
Voitko+perustella
Valtiohan saisi verotulot alkoholista edelleen vaikka Alkot lakkautettaisiin. Ihan yhdentekevä juttu, viinaa menee se mikä menee vaikka sitä myytäisiin missä.
Kyllä tulee kankkunen, ennen pitkään!
Nuori sukupolvi on siirtynyt huumeisiin.
Purkuun vaan samaten veikkaus. Molemmat monopolit vuotavat ulkomaille rahaa. Purkaminen jättäisi ne rahat kotimaahan. Ainakin oluen ja viinin verotus myös jonkin verran alemmas. Se on yhä liian suuri Viroon verrattuna. Toki vapsutuksessa ei hinnat hirveästi putoa. No nelos oluen hinta putosi jonkin verran lonkeroiden ei juuri lainkaan toki kun tuli kauppojen omia juomia nii n niissä hinta putosivat aika paljonkin vertailuna Alkon hintoihin joten kyllä se monopoli pitää hinnat vähän pilvissä kun ei ole kilpailua. Muttei ne hinnat kuitenkaan merkittävästi laske jos ei verotukseen kosketa. Joten eipä ne haitat juurikaan lisäänny jos monopoli puretaan. Saahan sitä viiniä nytkin Alkosta joten miten se haittoja lisää jos saman viinipullon hakeekin ruokaupasta vain joitakin senttejä halvemmalla kuin Alkosta
Veikkauksen purkaminen kyllä lisäisi rahojen menoa ulkomaille!
Tännehän ryntäisi kaikki ulkomailla toimivat vedonlyönti ja casino yritykset,
joten Veikkauksen tuotto valuisi ulos.
Alkoholivero voidaan ottaa silti oli se myyjä kuka tahansa Suomen rajojen sisällä
Aika moni pelaa jo nyt ulkomaille korkeimpien kerrointen ja bonusten perässä ja hupipelaajat pelisivat kyllä yhä veikkauksen. Monopli on vanha jäänne toi Mi hyvin joskus 70 luvulla mutta sitten kun tuli internet ja liityttiin euhun alkoi monoplien ongelmat koska jossain toisessa ei maassa ei ollutkaan samalisia monopoleja ja alkoholissakin verotus oli huomattavasti kevyempi kuin Suomessa. Veikkauksen ja silloisen Ray n ongelmia olivat huonot vedonlyönti kertoimet ja nettipokerin ei ollut tarjoilla lainkaan. Nykyään veikkaus on hieman parantunut kertoimia mutta jokatapauksessa moni pelaa ulkomaille ja saa korkeamman kertoimen ja nettipokerin saa nettipokerissa pyörii veikkausella vain pienten rahojen pelit joten suuremipia pelaavst pelaavat löytävät kyllä jostain ulkomaalaisista saitilta jo nyt. Mun mielestä maailman on kilpailua ei monopolia surkeilla ehdoilla tai korkeilla hinnoilla joiden kanssa ei saisi kukaan kilpailla.
Loistavaa Kokoomus
Hienoa, kun monopoli vapautuu, niin olemme seuraavatkin sata vuotta edelleenkin maailman onnellisin kansa.
Vasemmiston mielestä maan piti tuhoutua siihen, kun nelosjuomat tulivat kauppoihin, vielä ihan sunnuntaisin ostettaviksi. Taisivatpa varsin valehdella.
Jos siis kokkarit haluavat tuoda muutkin juomat kansan saataville, he ovat myös tässä asiassa todennäköisesti oikeassa. Siitä vain, sanon minä!
Kaikki yritykset jotka tuottaa valtiolle, pitäisi kuulema purkaa ja rahat ohjata yksityisten yrittäjien ja välikäsien taskuun.
Myös sellaiset yritykset jotka ei tuota valtiolle voittoa, mutta valtio maksaa niiden tuottamasta palvelusta, pitää yksityistää ja ohjata valtion rahat yksityisille tuottajille. Tämä kuulema sen takia, että valtio säästää kun rahat palveluista maksetaan yksityisille.
Se on kai selvää, että tuottavan liiketoiminnan sosialisointi on tyylipuhdasta Neuvostoliiton meininkiä.
Jos toiminnan ei ole tarkoituskaan tuottaa voittoa, tilannetta pitää miettiä tapauskohtaisesti. Yrittäjät hoitavat monet hommat virkamiehiä paremmin, mutta eivät tietenkään kaikkia. Vaikkapa poliisin toimintaan ei oikein markkinalogiikka sovellu.
Juu ja esmes katsastustoiminta muuttu moninverroin huokeemmaks nyt kun sen hoitaa kustannustehokkaat yksityisyrittäjät? :) Kuten sähkönsiirtokin Carunan käsissä? :/
On muuten paljon mukavampi asioida katsastuskonttorissa nykyään kuin 80-luvulla!
Ja oikein hyvä, että minä en joudu enää maksamaan Helsingin herrojen sähkönsiirtoa, sillä Caruna ei ole koskaan ollut minun sähkönsiirtoyhtiöni.
No se nyt on ihan yks ja sama saisko Kossua vaikka R-kioskilta, koska ei sitä kaljaakaan juurikaan Ärrältä osteta, koska se on moninverroin kalliimpaa kun kaupassa! :/ Ja Kossupullon hinta Ärrällä tulis varmaan olemaan joku parisataa, joten juuri kellään ei olis siihen ees varaa. Joten jos jotain fiksua haluutte poliitikot alkoholipolitiikalle tehdä, niin keventäkää ennemmin sen verotusta, koska se OIKEA ongelma Suomessa on alkoholin älytön hintataso, ei se, että missä sitä on saatavilla. Niin loppuis toi päättymätön viinaralli noihin Baltian maihinkin. Mulle ainakin on se yks ja sama ostanko mä sen harvoin ostamani viinapullon siitä marketista, vai sen vieressä olevasta Alkosta.
Outo esitys kokoomukselta. Näkisin heidän pyrkivän mielummin myymään Alkon monopolin jollekin yksityiselle sijoittajalle, kuten kaiken muunkin kansallisomaisuuden. Yksityinen monopolihan on kapitalistin märkä päiväuni.