Täytyykö pikkuturboja jäähdyttää?

Onko totta, että pikkuturboja täytyy käyttää muutama minuutti tyhjäkäynnillä maantieajon jälkeen, jotta ne eivät hajoaisi?
12297
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ei ole totta.

Äänestä

Ensin motarilla kaasu pohjassa tunti, ja sitten seuraavalle levähdyspaikalle parkkiin, ja moottori välittömästi sammuksiin. Näin toimimalla turbo kestää, ja kestää, ja kestää.....

Äänestä

Riippuu turbon lämmöstä. Kokeileppa polttaa jäteöljy kiehuvaksi,sammut valkia ja katso öljyn jäähdyttyä millaista puuroa on. Sama voi tapahtua turbon öljykanavissa olevalle öljylle ja kanavat karstoittuu.itse kyllä hetken käytän maantieajon jälkeen.

Äänestä
  • astralle tiedoksi ,kyllä se öljy kanava on vuorattu vesivaipalla ei öljy pala mihinkään. mutta ei siitä käyttämisestä mitään haittaakaan ole.

    Äänestä

  • vesijäähdytysniissä kirjoitti:

    astralle tiedoksi ,kyllä se öljy kanava on vuorattu vesivaipalla ei öljy pala mihinkään. mutta ei siitä käyttämisestä mitään haittaakaan ole.

    Voipi olla mutta tojon 1.4 d4d ohjekirja suositti jälkikäyttöä myös,ehkä kansi tai joku muu on syytä jäähdyttää tai jopa se turbo.

    Äänestä

  • Astralla kirjoitti:

    Voipi olla mutta tojon 1.4 d4d ohjekirja suositti jälkikäyttöä myös,ehkä kansi tai joku muu on syytä jäähdyttää tai jopa se turbo.

    https://www.napsu.fi/vastaukset/kysymys/4113

    Laakerien tähden ehkä eniten,myös niissä oleva öljy palaa

    Äänestä


  • Astralla kirjoitti:

    Voipi olla mutta tojon 1.4 d4d ohjekirja suositti jälkikäyttöä myös,ehkä kansi tai joku muu on syytä jäähdyttää tai jopa se turbo.

    Jälkikäyttö jäi oikeissa autoissa historiaan jo -80 luvulla, tojon kohdalla toki mennään teknisessä kehityksessä -80 lukua, teollisuusvakoilu on nykyään käynyt vaikeaksi, jonka vuoksi tojo on viimeksi saanut vakoiltua uutta tietoa eurooppalaisilta autonvalmistajilta juurikin -80 luvulla.

    Äänestä

Jos ajaa motarilla suurinpiirtein rajoituksen mukaan ei ole mitään tarvetta jäähdyttelyyn nykyautoilla.

Äänestä
  • Jos motarilta suoraan jonkin liikenneaseman pihalle esim. niin kyllä jäähdytän hetken.
    Yleensä tulee jotain taajama-ajoa motarin jälkeen, jolloin ei tarvitse jäähdytellä.

    Äänestä

  • FullStop kirjoitti:

    Jos motarilta suoraan jonkin liikenneaseman pihalle esim. niin kyllä jäähdytän hetken.
    Yleensä tulee jotain taajama-ajoa motarin jälkeen, jolloin ei tarvitse jäähdytellä.

    Niin, eihän ne pikkuturbot yleensä kestä kuin sen ensimmäisen 100 tkm, jäähdytti tai ei .

    Äänestä

Uusissa pikku turboissa start/stop systeemi. Ne ei kyllä pahemmin jäähdyttele.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Harkitsevaostaja kirjoitti:

Onko totta, että pikkuturboja täytyy käyttää muutama minuutti tyhjäkäynnillä maantieajon jälkeen, jotta ne eivät hajoaisi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu