Raid 5 ja winkkari 7

Mirvav

Toimiiko winkkari 7 raid 5?

4

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toimiihan_se

      Levyohjain sen raidauksen hoitaa. Ei siihen käyttis vaikuta.

    • Debianisti

      Kyllä softaraid toimii Windowsissakin. Taisi vain olla niin että itse Windows pitää asentaa normaalille osiolle.

      Edellisen ehdottama rauta-raid on sikskallis syteemi. Monessa emolevyssä on niinsanottu fake-raid, jota myös on syytä välttää.

      • faktaa

        Winkkarissa voi kyllä käyttää vesitiivistä windows-läppäriä, ja siinä toimii ainoastaan Raid muurahais ja torakka aerosoli, mutta raid 5 ei toimi winkkarissa.


    • Itse en asentaisi. Kun emo hajoaa niin tiedot menetetty jos ei löydy samanlaista. Softaraid toimii Linuxissa, BSD ym. Windows-server sitten eri asia. Win7 en käyttäisi kun ilmaiseksi saa paremman.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      61
      4217
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3465
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      36
      3051
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2568
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      45
      2207
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1959
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1949
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      186
      1817
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      394
      1516
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1318
    Aihe