siitä mitä idolinne tekivät, millaista oli vankileireillä. Pahempaa, sata kertaa pahempaa, kuin mitä oli neukkulan leireillä, sitä älköön unohdettakoo. Ehkä natsien kuolemanleirit ovat samaa tasoa olleet eli Suomessa ja Saksassa on olleet ainakin 1900-luvun mailman kauhistuttavimmat keskitysleirit.
https://yle.fi/uutiset/3-10172943
Nyt kaikki lahtarien ihannoijat, lukemaan
29
471
Vastaukset
- eiryssille
Voi kun olisivat vaan lahdanneet kaikki.
Mikä paratiisi Suomi olisikaan ilman punikkeja...- jeeeno
Linna on hyvin kauniisti kuavnnut sitä kun Anttoota hakivat ja sonni toteaa vaa, että 'No ammu tähän sitten! Mitäs suotta kävelytät!'. Punaisetkin muuten halusivat tappaa monen juutalaisen ja tataarin porvarina, vaikka väittivät rakastavansa kaikkia ihmisiä paitsi 'riistäjiä'. Suomessa oli 1918 400 tataaria ja enemmistö niistä porvareita. Tataarit olivat Viipurissa kauppamiehiä. Mustalaisten hävittämisestä 'ryssinä' punikit eivät intoilleet.
- LahtarinMarssisoi
Lahtarit tekivät suuren osan hirmutöistään humalassa.Tästä tosiasiasta on vaiettu,koska se himmentäisi sitä sädekehää jonka nykypäivän wannabe-lahtarit niin mielellään näkisivät "sankariensa" kulmilla.
Loppuhuipentuma tälle humalaisten riehunnalle nähtiin,kun Valkoisista Valkoisin,säveltäjä Toivo Kuula ammuttiin Viipurin seurahuoneen voitonjuhlissa."Jääkärin verta" oli kuulemma vuotanut!
Tämä osoittaa,kuinka läpäisemätön muuri oli lahtarin aseenkäytön ja järkiperäisen harkinnan välillä.
Ja kuten sääntönä oli,syyllisiä ei tässäkään tapauksessa löydetty eikä rankaistu.- lahtari-tappaa-aina
Leirit varsinkaan eivät olleet humalaisten päähänpistoja vaan harkittua massamurhaamista jonka tarkoituksena oli tappaa kaikki n. 80 000 vankia. Vain ulkovaltojen väliintulo pelasti heidät.
Neukkulan leirit olivat työleirejä, joissa oli tarkoituskin saada jotain hyödyllistäkin aikaan. Suomen leirien ainoa tarkoitus oli tuhota vangit fyysisesti. - olikohäntää
lahtari-tappaa-aina kirjoitti:
Leirit varsinkaan eivät olleet humalaisten päähänpistoja vaan harkittua massamurhaamista jonka tarkoituksena oli tappaa kaikki n. 80 000 vankia. Vain ulkovaltojen väliintulo pelasti heidät.
Neukkulan leirit olivat työleirejä, joissa oli tarkoituskin saada jotain hyödyllistäkin aikaan. Suomen leirien ainoa tarkoitus oli tuhota vangit fyysisesti.Ihanko työleirejä! Maksettiinko niissä oikein palkkaa ja millä perusteella niihin joutui. Jostakin kumman syystä Stalinin kanavan työleirillä ainakin joka kolmas työläinen oli suomensukuista kieltä tai suomea puhuva työntekijä. Petroskoin isovenäläiset oppivat kyllä tekemään töitäkin kesän 1941 jälkeen. Harkittua siistimistä sata vuotta sitten oli korkeintaan Viipurissa.
- simojokii
Kuula ammuttiin, koska oli uskaltanut uhmata ruotsalaista piiskaa. Kieliriita meinasi kärjistyä monen komian osalta siistimiseksi. Kyösti Wilkunahan oli niin kovasti siustimisen kannalla, että ampui virolaisiakin ryssinä. Kyllähän ne venäläiset olisi pitänyt hävittää viimeiseen ämmään ja kakaraan 1918 ja 1941-44. Olisi putinistien itkuvirsillä katetta ja loppuisi sonnanpuhuminen tuhatvuotisesta venäläisestä asutuksesta Lastokan ja Itämeren rannoilla.
- KutaleEiVoiHyvin
"Nyt kaikki lahtarien ihannoijat, lukemaan"
Naakankutaleen aamupahoinvointi! - asiat-järjestykseen
Silti oikeisto vieläkin vaatii työväkeä tekemään sovinnon. Miksi eivät itse aloita sovinnon tekoa tunnustamalla valkoisten hirveät rikokset.
- kivivuori
SDP oli Suomen suurin puolue sotien jälkeen ja enemmistö sodissa kaatuneista äänesti maalaisliittoa tai demareita. Kommunisteistakaan enemmistö ei kieltäyytynyt lopulta sovinnosta. Demareita ja kepua ääbestäneiden mukulat äänestää nykyään kokoomusta ja vihreitä.
- ketale_se_pohtii
Ketale on noussut väärällä jalalla sängystä, kuten ihan joka aamu. Ja hupsis, aihe taas kerran sama.
Ai hitto että tulee hyvälle mielelle heti aamusta, kun pässillä on paha olla :) - KetaleenLempileffa
Ketale, mene ihmeessä katsomaan niin rauhoitut:
https://www.youtube.com/watch?v=A6J9Fa1jG30 - naakanketale
Uusin valeavaus suoltaa soopaa, kuten aina:
-----Leirit syntyivät, koska oli tarkoitus kuulustella ja tuomita kaikki punavangit.-----
Jopa valkoidiootitkin tajusivat, että se on mahdottomuus. Laillisesti toimivia kuulustelijoita ja oikeusistuimia ei yksinkertaisesti ollut riittävästi kuulustelemaan ja tuomitsemaan yli 80 000 vankia. Laillisesti tehtynä se olisi kestänyt ainakin 10 vuotta. Tekosyy se oli, että päästään tappamaan vangit nälkään, tauteihin ja kurjuuteen. Jopa vettäkään ei annettu eli mitä muuta kuin silkkaa kidutusta.
------Vankien määrä oli täydellinen yllätys ja johtui kapinajohdon yllytyksestä punaisen väestön siirtämiseksi Venäjälle Onnelaan.------
Punaiset eivät olleet siirtämässä väkeä Suomesta minnekään. Lahtari suunnitteli suomalaisten työläisten siirtoa orjiksi Saksan suolakaivoksiin. Älä unohda tätä.
-------Kuolemantuomioita annettiin hyvin vähän. Vankeja oli noin 74 000 ja heti vapautettiin noin 8 000.-----
Juuh, vankejahan ammuttiin tutkimatta ja tuomitsematta. Teloituksia koko maassa oli n. 8 500.
------Vangit kuolivat aliravitsemukseen ja kulkutauteihin. Tietysti valkoinen hallinto oli osasyyllinen, koska ei ajoissa ryhdytty vapauttamisiin. Leirien huolto oli ylivoimainen tehtävä.---
Niin käy ihmiselle kun ei saa ruokaa, aliravitsemukseen se kuolee. Tosin outoa kun ei annettu vettäkään vaan rääkättiin janolla. Tuskin keväisestä Suomesta lie vesi päässyt loppumaan. Jos huolto on ylivoimaista niin silloin leirit suljetaan ja päästetään vangit koteihinsa. Olisi ne sieltäkin löydetty ammuttaviksi.
--------"Vain ulkovaltojen väliintulo pelasti heidät."
Ulkovallat eivät puuttuneet asian Ruotsin kommunistilehdistöä lukuun ottamatta.-----
Ruotsissa ja koko Euroopassa kaikki piirit kauhistuivat sitä menoa. Ranska uhkasi jopa itsenäisyytemme tunnustuksen perumisella ellei tyyli muutu.
-----"Neukkulan leirit olivat työleirejä, joissa oli tarkoituskin saada jotain hyödyllistäkin aikaan."
Ne olivat täydellistä mielivaltaa ja ihmisiä kuoli miljoonin.-----
Eivät kyllä eronneet mielivallan määrässä lahtarien pitämistä kuolemanleireistä mitenkään. Ehkä Stalin ottikin mallia Suomen lahtareista kuitenkin lieventäen.
-----" Suomen leirien ainoa tarkoitus oli tuhota vangit fyysisesti. "
Ei ollut. Pääosa armahdettiin. Teloitettuja oli runsaat 100 ja vartijat ampuivat noin tuhat eri syistä.-----
Valeesi vain sakeneee. Teloitettuja työläisiä oli koko maassa n. 8 500. Tampereella kaatui taisteluissa punaisia ehkä 700-800 maksimissaan mutta Kalevan kankaalle on kuopattu n. 2 700-2 800 punavainajaa. Mistähän nuo n. 2 000 ylimääräistä tulivat ja jopa lyhyessä ajassa ?- yllömilitia
Enemmistöä punaisista ei edes suljettu häkkiin, vaikka kuinka suollat. Eihän niille leireille mahtunut kuin muutama tuhat yhteen kerralla. Viipurissa ammuttiin punaisten päälliköt tai tai vietiin ne ja niiden esikunnat leireille, tapettiin venäläisiä ja rivimiehet päästettiin kuulusteluissa kotiin. Tähän pitää tietenkin muistqa, että monia SDP:n edustajia oli laittomasti häkissä ehkä monen muunkin kanssa pelkän puoluekirjan tai mielipiteen takia. Susinartuista enemmistö vältti leirit, jos naarastiikeri antoi oikealle komialle.
- Ketale-valehtelee
Naakanketale: "Jopa valkoidiootitkin tajusivat, että se on mahdottomuus. Laillisesti toimivia kuulustelijoita ja oikeusistuimia ei yksinkertaisesti ollut riittävästi kuulustelemaan ja tuomitsemaan yli 80 000 vankia. "
Vankeja oli 74 000, joista noin 7 800 vapautettiin ilman tuomiota. Pääosa sai 2-3 vuoden vankeustuomion. Ne antoi valtionrikosoikeus, jonka osastoja oli lopulta 145.
Kuolemnatuomiota annettiin vähän ja satakunta toimeenpantiin.
"Punaiset eivät olleet siirtämässä väkeä Suomesta minnekään."
Kaikkiaan noin 35 000 punaista oli vaeltamassa Venäjälle luvattuun uuteen maahan. Se oli juuri sitä Lahdessa vangittua massaa.
" Lahtari suunnitteli suomalaisten työläisten siirtoa orjiksi Saksan suolakaivoksiin. Älä unohda tätä."
Asia jäi jonkun kansanedustajan ehdotuksen asteelle.
"Juuh, vankejahan ammuttiin tutkimatta ja tuomitsematta. Teloituksia koko maassa oli n. 8 500."
Tämä oli alueellinen puhdistus, ei vankileireissä.
"Ruotsissa ja koko Euroopassa kaikki piirit kauhistuivat sitä menoa. Ranska uhkasi jopa itsenäisyytemme tunnustuksen perumisella ellei tyyli muutu."
Punikkien keksimä vale. Ranska vaati saksalaissuuntauksesta luopumista.
"Eivät kyllä eronneet mielivallan määrässä lahtarien pitämistä kuolemanleireistä mitenkään. Ehkä Stalin ottikin mallia Suomen lahtareista kuitenkin lieventäen."
Stalin ei todellakaan ottanut mallia Suomesta, missä vangit vapautettuun pääosin jo 1918.
NL:ssa lyhin rangaistus oli yleensä 10 v.
"Valeesi vain sakeneee. Teloitettuja työläisiä oli koko maassa n. 8 500. Tampereella kaatui taisteluissa punaisia ehkä 700-800 maksimissaan mutta Kalevan kankaalle on kuopattu n. 2 700-2 800 punavainajaa. Mistähän nuo n. 2 000 ylimääräistä tulivat ja jopa lyhyessä ajassa ? "
Sotkeudut valeissasi kuten aina. Taistelujen jälkeiset teloitukset eivät tapahtuneet vankileireillä. Tampereella teloitettiin noin tuhat vankia. - naakanketale
Ketale-valehtelee kirjoitti:
Naakanketale: "Jopa valkoidiootitkin tajusivat, että se on mahdottomuus. Laillisesti toimivia kuulustelijoita ja oikeusistuimia ei yksinkertaisesti ollut riittävästi kuulustelemaan ja tuomitsemaan yli 80 000 vankia. "
Vankeja oli 74 000, joista noin 7 800 vapautettiin ilman tuomiota. Pääosa sai 2-3 vuoden vankeustuomion. Ne antoi valtionrikosoikeus, jonka osastoja oli lopulta 145.
Kuolemnatuomiota annettiin vähän ja satakunta toimeenpantiin.
"Punaiset eivät olleet siirtämässä väkeä Suomesta minnekään."
Kaikkiaan noin 35 000 punaista oli vaeltamassa Venäjälle luvattuun uuteen maahan. Se oli juuri sitä Lahdessa vangittua massaa.
" Lahtari suunnitteli suomalaisten työläisten siirtoa orjiksi Saksan suolakaivoksiin. Älä unohda tätä."
Asia jäi jonkun kansanedustajan ehdotuksen asteelle.
"Juuh, vankejahan ammuttiin tutkimatta ja tuomitsematta. Teloituksia koko maassa oli n. 8 500."
Tämä oli alueellinen puhdistus, ei vankileireissä.
"Ruotsissa ja koko Euroopassa kaikki piirit kauhistuivat sitä menoa. Ranska uhkasi jopa itsenäisyytemme tunnustuksen perumisella ellei tyyli muutu."
Punikkien keksimä vale. Ranska vaati saksalaissuuntauksesta luopumista.
"Eivät kyllä eronneet mielivallan määrässä lahtarien pitämistä kuolemanleireistä mitenkään. Ehkä Stalin ottikin mallia Suomen lahtareista kuitenkin lieventäen."
Stalin ei todellakaan ottanut mallia Suomesta, missä vangit vapautettuun pääosin jo 1918.
NL:ssa lyhin rangaistus oli yleensä 10 v.
"Valeesi vain sakeneee. Teloitettuja työläisiä oli koko maassa n. 8 500. Tampereella kaatui taisteluissa punaisia ehkä 700-800 maksimissaan mutta Kalevan kankaalle on kuopattu n. 2 700-2 800 punavainajaa. Mistähän nuo n. 2 000 ylimääräistä tulivat ja jopa lyhyessä ajassa ? "
Sotkeudut valeissasi kuten aina. Taistelujen jälkeiset teloitukset eivät tapahtuneet vankileireillä. Tampereella teloitettiin noin tuhat vankia.-----Kuolemnatuomiota annettiin vähän ja satakunta toimeenpantiin.----
Silti teloitettiin maassa virallisestikin laskien n. 8 500 henkeä, leireillä kuoli n. 14 500, antautuneita vankeja ammuttiin kaikkialla yhteensä muutama tuhat. Kadonneita oli n. 4 500, joista lähes kaikki lahtari oli ampumia kuka minnekin. Surmia siiis yhteensä n. 27 00 eli pikkasen enemmän kuin vain valehtelemasi satakunta.
------Kaikkiaan noin 35 000 punaista oli vaeltamassa Venäjälle luvattuun uuteen maahan. Se oli juuri sitä Lahdessa vangittua massaa.-----
Ne eivät olleet vaeltamassa mihinkään luvattuun maahan vaan pakenemassa henkensä edestä tunnottomia tappajiaan. Tapahtumat Fellmanin pellolla ja metsissä osoittivat pelon täysin oikeaksi.
------Asia jäi jonkun kansanedustajan ehdotuksen asteelle.----
Niin jäi mutta tekstihän sanoikin, että lahtari SUUNNITTELI. Etkö ymmärrä tuotakaan suomenkielen sanaa vai oletko vain muuten sekaisin ?
-------"Juuh, vankejahan ammuttiin tutkimatta ja tuomitsematta. Teloituksia koko maassa oli n. 8 500."
Tämä oli alueellinen puhdistus, ei vankileireissä.-----
Ihan sama missä, kuollut on kuollut on hänet surmattu missä tahansa.
------"Ruotsissa ja koko Euroopassa kaikki piirit kauhistuivat sitä menoa. Ranska uhkasi jopa itsenäisyytemme tunnustuksen perumisella ellei tyyli muutu."
Punikkien keksimä vale. Ranska vaati saksalaissuuntauksesta luopumista.-----
Lahtari valehtelee. Englanti ja USA panttasivat tunnustuksiaan vuoden -19 alkuun saksalaissuuntauksen takia mutta Ranska uhkasi perua tunnustuksensa.
------"Teloitettuja työläisiä oli koko maassa n. 8 500. Tampereella kaatui taisteluissa punaisia ehkä 700-800 maksimissaan mutta Kalevan kankaalle on kuopattu n. 2 700-2 800 punavainajaa. Mistähän nuo n. 2 000 ylimääräistä tulivat ja jopa lyhyessä ajassa ? "
Taistelujen jälkeiset teloitukset eivät tapahtuneet vankileireillä. Tampereella teloitettiin noin tuhat vankia.----
Tampereenkin vankileirillä aseet paukkuivat aamusta iltaan kuten kaikilla muillakin leireillä. Puhut taas sakeaa huttua. Jos Tampereella tapettiin kaatuneitten lisäksi vain 1000 niin mistä se toinen tuhat ylimääräistä tuli. - länsi.oli.tyhmä
naakanketale kirjoitti:
-----Kuolemnatuomiota annettiin vähän ja satakunta toimeenpantiin.----
Silti teloitettiin maassa virallisestikin laskien n. 8 500 henkeä, leireillä kuoli n. 14 500, antautuneita vankeja ammuttiin kaikkialla yhteensä muutama tuhat. Kadonneita oli n. 4 500, joista lähes kaikki lahtari oli ampumia kuka minnekin. Surmia siiis yhteensä n. 27 00 eli pikkasen enemmän kuin vain valehtelemasi satakunta.
------Kaikkiaan noin 35 000 punaista oli vaeltamassa Venäjälle luvattuun uuteen maahan. Se oli juuri sitä Lahdessa vangittua massaa.-----
Ne eivät olleet vaeltamassa mihinkään luvattuun maahan vaan pakenemassa henkensä edestä tunnottomia tappajiaan. Tapahtumat Fellmanin pellolla ja metsissä osoittivat pelon täysin oikeaksi.
------Asia jäi jonkun kansanedustajan ehdotuksen asteelle.----
Niin jäi mutta tekstihän sanoikin, että lahtari SUUNNITTELI. Etkö ymmärrä tuotakaan suomenkielen sanaa vai oletko vain muuten sekaisin ?
-------"Juuh, vankejahan ammuttiin tutkimatta ja tuomitsematta. Teloituksia koko maassa oli n. 8 500."
Tämä oli alueellinen puhdistus, ei vankileireissä.-----
Ihan sama missä, kuollut on kuollut on hänet surmattu missä tahansa.
------"Ruotsissa ja koko Euroopassa kaikki piirit kauhistuivat sitä menoa. Ranska uhkasi jopa itsenäisyytemme tunnustuksen perumisella ellei tyyli muutu."
Punikkien keksimä vale. Ranska vaati saksalaissuuntauksesta luopumista.-----
Lahtari valehtelee. Englanti ja USA panttasivat tunnustuksiaan vuoden -19 alkuun saksalaissuuntauksen takia mutta Ranska uhkasi perua tunnustuksensa.
------"Teloitettuja työläisiä oli koko maassa n. 8 500. Tampereella kaatui taisteluissa punaisia ehkä 700-800 maksimissaan mutta Kalevan kankaalle on kuopattu n. 2 700-2 800 punavainajaa. Mistähän nuo n. 2 000 ylimääräistä tulivat ja jopa lyhyessä ajassa ? "
Taistelujen jälkeiset teloitukset eivät tapahtuneet vankileireillä. Tampereella teloitettiin noin tuhat vankia.----
Tampereenkin vankileirillä aseet paukkuivat aamusta iltaan kuten kaikilla muillakin leireillä. Puhut taas sakeaa huttua. Jos Tampereella tapettiin kaatuneitten lisäksi vain 1000 niin mistä se toinen tuhat ylimääräistä tuli.Mitään tekemistä ei Ranskan tunnustuksella ollut heidän kapitalistisen järjestelmänsä tuhoamaan pyrkineiden punaterroristien kohtalon kanssa. Slaavit, punaterroristit ja muut länsimaisen sivisyksen viholliset olisi toisaalta minustakin pitänyt hävittää maata kiusaamasta. Svoboda ja kansanvalta tarkoitti sitä, että muilta ihmisiltä sai aidon mongoolin tavoin varastaa.
- Ketaleen-valeita
naakanketale kirjoitti:
-----Kuolemnatuomiota annettiin vähän ja satakunta toimeenpantiin.----
Silti teloitettiin maassa virallisestikin laskien n. 8 500 henkeä, leireillä kuoli n. 14 500, antautuneita vankeja ammuttiin kaikkialla yhteensä muutama tuhat. Kadonneita oli n. 4 500, joista lähes kaikki lahtari oli ampumia kuka minnekin. Surmia siiis yhteensä n. 27 00 eli pikkasen enemmän kuin vain valehtelemasi satakunta.
------Kaikkiaan noin 35 000 punaista oli vaeltamassa Venäjälle luvattuun uuteen maahan. Se oli juuri sitä Lahdessa vangittua massaa.-----
Ne eivät olleet vaeltamassa mihinkään luvattuun maahan vaan pakenemassa henkensä edestä tunnottomia tappajiaan. Tapahtumat Fellmanin pellolla ja metsissä osoittivat pelon täysin oikeaksi.
------Asia jäi jonkun kansanedustajan ehdotuksen asteelle.----
Niin jäi mutta tekstihän sanoikin, että lahtari SUUNNITTELI. Etkö ymmärrä tuotakaan suomenkielen sanaa vai oletko vain muuten sekaisin ?
-------"Juuh, vankejahan ammuttiin tutkimatta ja tuomitsematta. Teloituksia koko maassa oli n. 8 500."
Tämä oli alueellinen puhdistus, ei vankileireissä.-----
Ihan sama missä, kuollut on kuollut on hänet surmattu missä tahansa.
------"Ruotsissa ja koko Euroopassa kaikki piirit kauhistuivat sitä menoa. Ranska uhkasi jopa itsenäisyytemme tunnustuksen perumisella ellei tyyli muutu."
Punikkien keksimä vale. Ranska vaati saksalaissuuntauksesta luopumista.-----
Lahtari valehtelee. Englanti ja USA panttasivat tunnustuksiaan vuoden -19 alkuun saksalaissuuntauksen takia mutta Ranska uhkasi perua tunnustuksensa.
------"Teloitettuja työläisiä oli koko maassa n. 8 500. Tampereella kaatui taisteluissa punaisia ehkä 700-800 maksimissaan mutta Kalevan kankaalle on kuopattu n. 2 700-2 800 punavainajaa. Mistähän nuo n. 2 000 ylimääräistä tulivat ja jopa lyhyessä ajassa ? "
Taistelujen jälkeiset teloitukset eivät tapahtuneet vankileireillä. Tampereella teloitettiin noin tuhat vankia.----
Tampereenkin vankileirillä aseet paukkuivat aamusta iltaan kuten kaikilla muillakin leireillä. Puhut taas sakeaa huttua. Jos Tampereella tapettiin kaatuneitten lisäksi vain 1000 niin mistä se toinen tuhat ylimääräistä tuli."Silti teloitettiin maassa virallisestikin laskien n. 8 500 henkeä, leireillä kuoli n. 14 500, antautuneita vankeja ammuttiin kaikkialla yhteensä muutama tuhat. Kadonneita oli n. 4 500, joista lähes kaikki lahtari oli ampumia kuka minnekin. Surmia siiis yhteensä n. 27 00 eli pikkasen enemmän kuin vain valehtelemasi satakunta."
Sotket kieroutuneen luonteesi takia. Satakunta punaista ammuttiin valtionrikosoikeuksien tuomioiden perusteella.
"Ne eivät olleet vaeltamassa mihinkään luvattuun maahan vaan pakenemassa henkensä edestä tunnottomia tappajiaan. Tapahtumat Fellmanin pellolla ja metsissä osoittivat pelon täysin oikeaksi."
Pakolaiskolonnien tavoite oli Venäjällä. Ne pysäytettiin valkoisten ja sakujen yhteisvoimin Lahden länsipuolelle.
Venäjälle pakeni 1918 noin 10 000 punaista ja myöhemmin lisää. Stalin teloitutti 11 000 eli lähes kaikki. Näiden kohtaloa ketaleet eivät vahingossakaan mainitse,
"Niin jäi mutta tekstihän sanoikin, että lahtari SUUNNITTELI. Etkö ymmärrä tuotakaan suomenkielen sanaa vai oletko vain muuten sekaisin ?"
Kyse oli siis keskustelusta punavankikysymyksen ratkaisemiseksi.
"Ihan sama missä, kuollut on kuollut on hänet surmattu missä tahansa."
Ei ole silloin, kun halutaan selvittää totuus eri kuolemista.
"Lahtari valehtelee. Englanti ja USA panttasivat tunnustuksiaan vuoden -19 alkuun saksalaissuuntauksen takia mutta Ranska uhkasi perua tunnustuksensa."
Saisiko lähteen tuolle?
"Tampereenkin vankileirillä aseet paukkuivat aamusta iltaan kuten kaikilla muillakin leireillä. "
Vai niin. Lähde?
"Puhut taas sakeaa huttua. Jos Tampereella tapettiin kaatuneitten lisäksi vain 1000 niin mistä se toinen tuhat ylimääräistä tuli. "
Tuhat on tutkimustieto heti taistelun jälkeen.
Suosittelen ketaleelle valehokemien tilalle perehtymistä tutkimuksiin.
Tosin et siihen pysty, koska se vaatii tosiasioiden hyväksymistä. - läpitte.kapeestaportista
Ketaleen-valeita kirjoitti:
"Silti teloitettiin maassa virallisestikin laskien n. 8 500 henkeä, leireillä kuoli n. 14 500, antautuneita vankeja ammuttiin kaikkialla yhteensä muutama tuhat. Kadonneita oli n. 4 500, joista lähes kaikki lahtari oli ampumia kuka minnekin. Surmia siiis yhteensä n. 27 00 eli pikkasen enemmän kuin vain valehtelemasi satakunta."
Sotket kieroutuneen luonteesi takia. Satakunta punaista ammuttiin valtionrikosoikeuksien tuomioiden perusteella.
"Ne eivät olleet vaeltamassa mihinkään luvattuun maahan vaan pakenemassa henkensä edestä tunnottomia tappajiaan. Tapahtumat Fellmanin pellolla ja metsissä osoittivat pelon täysin oikeaksi."
Pakolaiskolonnien tavoite oli Venäjällä. Ne pysäytettiin valkoisten ja sakujen yhteisvoimin Lahden länsipuolelle.
Venäjälle pakeni 1918 noin 10 000 punaista ja myöhemmin lisää. Stalin teloitutti 11 000 eli lähes kaikki. Näiden kohtaloa ketaleet eivät vahingossakaan mainitse,
"Niin jäi mutta tekstihän sanoikin, että lahtari SUUNNITTELI. Etkö ymmärrä tuotakaan suomenkielen sanaa vai oletko vain muuten sekaisin ?"
Kyse oli siis keskustelusta punavankikysymyksen ratkaisemiseksi.
"Ihan sama missä, kuollut on kuollut on hänet surmattu missä tahansa."
Ei ole silloin, kun halutaan selvittää totuus eri kuolemista.
"Lahtari valehtelee. Englanti ja USA panttasivat tunnustuksiaan vuoden -19 alkuun saksalaissuuntauksen takia mutta Ranska uhkasi perua tunnustuksensa."
Saisiko lähteen tuolle?
"Tampereenkin vankileirillä aseet paukkuivat aamusta iltaan kuten kaikilla muillakin leireillä. "
Vai niin. Lähde?
"Puhut taas sakeaa huttua. Jos Tampereella tapettiin kaatuneitten lisäksi vain 1000 niin mistä se toinen tuhat ylimääräistä tuli. "
Tuhat on tutkimustieto heti taistelun jälkeen.
Suosittelen ketaleelle valehokemien tilalle perehtymistä tutkimuksiin.
Tosin et siihen pysty, koska se vaatii tosiasioiden hyväksymistä.Kyllähän sitä punikkeja tunkiokin salli Kekkoslovakiassa itkeä. Nämä olivat muka niitä oikeita leninisteja ja rauhanpuolustajia.
- Yrittäjä.Kok
Tekis hyvää työttömille pinnareille tämmöset leirit.
- StalininHäpeäpilkut
"Neukkulan leirit olivat työleirejä, joissa oli tarkoituskin saada jotain hyödyllistäkin aikaan. Suomen leirien ainoa tarkoitus oli tuhota vangit fyysisesti."
Niinkö? Neukkulan "hyödyllisillä leireillä" sai 20 miljoonaa OMAA kansalaista surmansa! He päätyivät leireille enimmäkseen tekaistuin syyttein ja valtaosa heistä on jälkikäteen rehabilisoitu!
Hienoa, että stallarikaarti YHÄ näkee ne hyötyleireinä!- siukola
Ei minulla mitään ongelmia ole saiko venäläiset siellä vai ei. Ongelmaksi ne muodostuivat vasta talven 39 jälkeen. Sehän on vain hyvä, että Stalin murhasi paljon tunkion parhaimmistoa. Kehitysmaa Venäjän nykyinen kyvyttömyys porata esimerkiksi Siperiassa ilman Exxonin apua on pitkälti Stalinin ansiota. Musikat oppivat, että itsenäisiä teollisuutta kehittäviä ajatuksia ei saa pääjehujen kokoushuoneiden ulkopuolella esittää.
- beethooven
Keskitysleirit ovat supisuomalaisten oma keksintö miten tappaa ja näännyttää hengiltä omia kanssaveljiään ja siskojaan. Pidetään tämä asia mielessä vielä hyvinkin.
- syrjä.koskela
Leirille keskittäminen ei ole mikään suomalainen keksintö. Jos lähtee Juho Syrjän tavoin leikkimään ramboa venäläisten käskystä, niin siitä on maksettava hinta. Juho 'Akseli Koskela' Syrjä oli lopulta innokas Koiviston kannattaja.
- meinaa
Tröbst käyttää sentään termiä 'roskajoukko' venäläisiä ja punaisia kuvatessaan, vaikka huomautus voi olla sarkastinen. Ruottalaisille kyllä rotuilu maitti, vaikka pahimmat tappajat olivat monesti ruotsinkielisiä. Svea puppeli poika käyttää termkä 'hunni', vaikka tuskin uskalsi sanoa sitä saksalaiselle päin näköä.
- raaistuneet
Minä luin Iltalehden liitteestä miten nulikkana Hennalaan joutuneen pelasti sen Hennalassa vartiovuorossa ollut isän tuttu. Historioitsija Väinö Linna vakuutti meille ettei kukaan vastapuolella ollut perhetuttu. Luokkaerot olivat yhtä selvät kuin Petinkulmalla. Yhdestä talosta ja suvusta olivat kaikki samalla puolella Koskeloiden tavoin.
- punikkiensyy
Ei ole ihme jos Suomessa ei ollut rahaa ruokaan kun valtion rahat vietiin Venäjälle.
- metka-mies
Koska ja missäpäin rahaa on syöty eikä talonpoika siihen aikaan tarvinnut työhönsä valtion tukiaisia. Setelipaino teki äkkiä uudet setelit ja kultavaranto oli piilossa Kuopiossa. Joten se siitä.
- AnonyymiUUSI
Avauksen linkki kannattaa lukea. Valko-Suomi ja natsi-Saksa, 1900-luvun julmimmat tappajat maailmassa.
- AnonyymiUUSI
Mitään Tiltun tarjoamaa ”ei kannata” lukea muuta kuin hupimielellä!
Valehtelu on ainoa asia mitä hän taitaa. Vankileireille päätyneistä ylivoimainen valtaosa vapautettiin!
Sotasurmat 1918
Sotasurmat vuonna 1918
Kuolintavan ja osapuolen mukaan
PUNAISET
Kuolintapa
Kaatunut 5.199
Teloitettu, ammuttu, murhattu 7.370
Kuollut vankileirillä 11.652
Kuollut vankileiriltä vapauduttuaan 607
Kadonnut 1.767
Muut kuolintavat 443
YHTEENSÄ 27.038
VALKOISET
Kuolintapa
Kaatunut 3.414
Teloitettu, ammuttu, murhattu 1.424
Kuollut vankileirillä 4
Kuollut vankileiriltä vapauduttuaan
Kadonnut 46
Muut kuolintavat 291
YHTEENSÄ 5.179
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata531717Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l3251511Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.1021466- 1091185
- 221183
- 701156
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva171127- 791081
Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f183968Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois40896