Mitenkä menettelette asuntoauton kans,kun poistutte leirintäalueelta,vaikkapa huvipuistoon.voiko käyvä niin että palattuanne silläpaikalla joku toinen keittelee kahvia.Onko käytössä jotakin"VARATTU"kylttejä,jos on niin pitääkö se olla itellä,vaan saako sen leirintäalueelta.Miten on?
PAIKKA
lt matkaaja
5745
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyllä se on koko ja voima joka ratkaisee kenelle paikka jää.
Jos sä vähääkään ymmärrät tilannetta, niin olee aivan varmaa, että sä olet luovuttanut paikkasi, etkä ole sitä merkannut millään tavalla tai sopinut isännän kanssa, niin paikka on annettu seuraavalle ja sä meet sievästi uudelle sinulle osoitetulle paikalle tai parhaimmassa tapauksessa sinut opastetaan alueelta pois. Onhan se hyvä kun miehelle annetaan edes kaksi mahdollisuutta. Tämä karistanee luulosi, voimamiestähän tässä ei tarvita, mutta jos järki puuttuu tai luulo korvaa sen---- niin valitan.
Kun jättä jotain esim. pöydät tai tuolit paikalle jotta näkyy että asuttu on.
Olimme joitakin vuosia sitten perheen kanssa Saksassa ja siellä oli leirintäalueilla numeroidut paikat. Kun olit kerran ostanut numeroidun paikan, sitä ei myyty toista kertaa, ennen kuin se vapautui ja voit rauhassa lähteä katselemaan ja kiertelemään pelkäämättä, että paikkasi on mennyt kun tulet takaisin. Olen monesti ihmetellyt miksei täällä suomessa se ei ole kaytössä kovinkaan yleisesti.
Yleinen käytäntö on se että maksat yleisesti leirialueen hinnan, et erikseen merkitystä paikasta,eli jos lähdet välillä pois,niin se ns, sinun paikka on vapaataa riistaa,siihen voi ketä vaan mennä sillä aikaa kun olet pois,jos olet SF-C alueella siellä uskon että onnistuu kun kerrot isänälle että käytte välillä pois ja tulette takaisin,niin kyllä pitävät sinun paikan vapaana..