ABC, milloin avataan

Äitienpäivä lähestyy, minne mennä syömään kun ABC on edelleen kiinni?
Teboilin ruoka on ihan skeidaa eikä keskustan paikkoihin ole varaa.
5268
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tee itse säästyy rahat.

JAUHEMAKSAPIHVIT
18 kpl isoja pihvejä

600 g raakaa raastettua perunaa
noin 300 g raakaa sipulia silputtuna (itse laitoin 1 ison ja 2 keskikokoista = 350 g)
2 isoa kananmunaa
3 tl meiramia
vajaa 2,5 tl suolaa (tasaisia teelusikallisia)
valkopippuria ja mustapippuria (laitoin aika reilusti)
600 g jauhettua naudan maksaa

Paistamiseen rypsiöljyä ja voita

Kermakastike pihveille:
maksapihvien paistorasvaa
2 dl kuohu- tai vispikermaa
suolaa, mustapippuria
(meiramia)

1. Raasta raa'at perunat. Itselläni 600 grammaan kului 12 pientä kuorittua perunaa, joista puolet raastoin raastinraudan hienolla terällä ja puolet karkeimmalla terällä - näin taikina ei mene liian vetiseksi. Valuta raasteista ylimääräistä nestettä pois. Laita raaste isoon kulhoon.

2. Kuori ja silppua sipulit melko pieniksi palasiksi. Lisää kulhoon perunaraasteen sekaan.

3. Lisää kulhoon munat ja mausteet. Sekoita.

4. Lisää viimeiseksi jauhettu naudanmaksa. Sekoita ainekset kunnolla sekaisin.

5. Laita paistinpannulle pari teelusikallista rypsiöljyä ja reilusti voita. Anna lieden olla täysillä. Ota suurehkolla kauhalla taikinaa puoli kauhallista ja kaada paistinpannulle melko paksuiksi pihveiksi. Tasoita vähän pintaa lastalla, mutta älä litistä. Itse annan pihvien paistua rauhassa, en koske enkä liikuttele niitä mitenkään, mutta lasken minuutin välein lämpötilaa matalammaksi. Isoilla pihveillä paistoaika on noin 3-4 min ensimmäiselle puolelle ja minuutin vähemmän toiselle puolelle.

6. Lisää jokaisen paistoerän alussa pannulle pari teelusikallista rypsiöljyä ja reilusti voita. Paista kaikki pihvit. Näin isosta taikinasta saa 18 kpl isoja jauhemaksapihvejä.

7. Kermakastiketta varten: jätä viimeisen paistoerän paistorasvat pannulle ja kaada sekaan 2 dl kuohu- tai vispikermaa. Lisää suolaa ja pippuria, anna kiehahtaa ja saeta. Tarjoa jauhemaksapihvit perunoiden, kermakastikkeen, puolukoiden ja porkkanaraasteen kera.

Äänestä

Riihimäen ABC:lle tietty. Kannattaa varata pöytä.

Äänestä

Syö kynsiä😛

Äänestä

Ei se Absin ruoka ole sen halvempaa kuin keskustan paikoissa, kannattaisi kokeilla jotain etnistä paikkaa eikä syödä puolivalmiita huoltamoruokia!

Äänestä

Esim. Leppävaarassa Curry Palace lammas- tai kanaruoat alle 20 eur. Hintaan kuuluu alkupala ja ruoka on todella hyvää. Bensakulut tulee lisäksi mutta samalla vois käydä Sellossa (kadun toisella puolella) shoppaamassa, vai mitä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rami232 kirjoitti:

Äitienpäivä lähestyy, minne mennä syömään kun ABC on edelleen kiinni?
Teboilin ruoka on ihan skeidaa eikä keskustan paikkoihin ole varaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu