No onko joku vaan lopettanut tupakoinnin? justiin jossaki väitettiin että 3-5% pystyy lopettamaan tupakoinin ilman apuvälineitä...
Taitaa olla puppua... luulen että pystyn lopettamaan tupakoinnin välittömästi kun niin päätän. En ole koskaan yrittänyt lopettaa ja olen poltellut n. 5vuotta..
Tupakoinnin lopettaminen
13
3938
Vastaukset
- Hlvtti
Niin minäkin luulin. Olen aina pitäny itseäni vahvana persoonana, mutta paskanmarjat!! Minä olen heikko paskiainen. Yksin on todella helppo olla polttamatta, mutta kun lähtee kahville tai kaljalle tai kouluun tai kaverille tai muuten vaan jonnekin missä tapaa kavereita, niin alkaa aina tekemään mieli tupakkia. PRKLE!!!!!
- star
Onnistuu kyllä,sunnuntaista asti ollut polttamatta,melkein parikymmentä vuotta röökiä tuli kiskottua!Ja lopettaminen onnistui ihan nikotiini purkan avulla.Vieroitusoireita ei ole ollut,eikä röökiä tehnyt suuremmin mieli!Jotenkin tuntuu et tähän asti on ollut jopa ihan liian helppoakin.Joskus yrittänyt hampaat irvessä laastarin kanssa,mutta hermot kireellä tupakan himossa kieriskelyn jälkeen luovuttanut eli esim.nikotiinilaastari ei itselleni sovi.Kannattaa ihan kokeilla mikä tapa itselleen sopii ja ei muutakun yrittämään :)
- MATZU
...yli kymmenen vuotta vähintään askin päivässä.sitten lopetin noin vaan ilman mitään jippoja.se on vaan tapa.tai ainakin mulla oli.ei tee mieli edes humalassa.
- Olkaa hyvä
Tuossa linkissä on kerrottu paljon erilaisia käytännön keinoja tupakoinnin lopettamiseksi:
http://www.silikonitieto.net/artikkeli_haku.phtml?arID=235&ID=27
Kannattaa katsoa ne valokuvat sivun loppuun asti. : ) - lillabelle
Olkaa hyvä kirjoitti:
Tuossa linkissä on kerrottu paljon erilaisia käytännön keinoja tupakoinnin lopettamiseksi:
http://www.silikonitieto.net/artikkeli_haku.phtml?arID=235&ID=27
Kannattaa katsoa ne valokuvat sivun loppuun asti. : )Toi oli hyvä sivu. Kannattaa käydä kattomassa!
- pitää
Lopetin 12 vuotta sitten, polttelin 15v. Muutama vesiperä ennen ku viimeen päätös piti. Pitää oppia nauramaan ittellensä, pää sitä tupakkia kaipaa ei kruppi
- Belasco
Itse en ole koskaan polttanut, mutta kumppanini joka on polttanut 12-vuotiaasta asti eli noin 10 vuotta onnistui siinä lopulta kun tarpeeksi asiasta jäkätin. Vaikka eihän sen toisen sanominen koskaan auta, itsehän sitä täytyy haluta. Kumppanini on ollut muutamia sortumisia lukuunottamatta ilman tupakkaa jo monta kuukautta. Asiaa ei edistä että kaikki hänen kaverinsa polttavat, mutta on hän huomannut positiivisia muutoksia ja uskon/toivon että hän pysyy päätöksessään. Liian moni tuntemani ihminen on kuollut syöpään enkä kestäisi jos kumppanini päätyisi yhdeksi heistä. Tiedän ettei tupakoimattomuus suojele syövältä, mutta kaipa se nyt edes eduksi on.
- jii-bee
Mä en ole lopettanut. Olen vaan ollut polttamatta yli kahdeksan kuukautta (kesäkuun 13pv:stä asti). Saman ajan olen ollut juomatta olutta. Kossua lipittelen joskus. Niinkuin nytkin ;)
- jyrki
suosittelen niin kuin itsellä onnistui . pidätte työpaikalla irti tupakasta projektin kaikille halukkaille,jos saatte vielä työnantajan mukaan tukemaan niin kuin meillä ,nikotiini laastareilla. itse olen ollut nyt 10 vuotta ilman tupakkaa,ennen poltin noin 25v.päivääkään en ole katunut.
- lillabelle
Luin kyseisen jutun. Vähän ihmetytti että prosentti on noin pieni. Mutta kai se on niin että vaan noilla prosenteilla on tarpeeks tahdonvoimaa lopettaa se ilman apuvälineitä. Itse oon myös polttanu viitisen vuotta ja lopettaminen ei oo onnistunu vielä edes apuvälineillä... Oon kyllä moneen kertaan yrittäny,mut ehkä vielä joskus. :)
- katso peiliin
Lupaa se itsellesi. Itseäsi petät, jos lupauksen rikot. Itse sen tiedät, etkä voi mitenkään perustella lankeemustasi. Et voi valehdella. Kyllä aina muille voit keksiä syitä ja puolustuksia, mutta peilille et voi.
Olin polttanut 40 v. ja rupesin kasvattamaan itselleni tupakkakieltoa, ensin määrätyn kellonlyömän mukaan ja lopuksi vikkonpäivien. Sitten stumppasin tupakkani eräänä päivänä ja sanoin, että tämä on sitten viimeinen.
Siitä on nyt 4 v.
Pari kertaa olen nähnyt unen, että poltin tupakan. Olinpa onnellinen, kun heräsin painajaisesta. - pottu
Olen polttanut 15 vuotta ja nyt ensimmäistä päivää polttamatta, ja että on vaikeaa...! Koko päivä on ollu tupakki mielessä... Eniten pelkäsin fyysisiä vieroitusoireita, mutta uskon, että vaikeinta on päästä psyykkisiin tekijöihin liittyvistä tavoista eroon (aamurutiinitupakka jne.) Toivoa en menetä, sillä tiedän, että ensimmäiset 48 tuntia ovat vaikeimpia...
- Heleä
Olin polttanut kolmekymmentä vuotta, loppuvaiheessa toista askia päivässä, puolisoni samaten. Vuosi ja kolme kuukautta sitten lopetimme yhdessä. Käytimme purkkaa, imeskelytabletteja, laastareita - mitä milloinkin. Ensimmäinen puoli vuotta oli täyttä helvettiä; emme edes pystyneet puhumaan toisillemme normaalilla äänellä. Seuraavan puolivuotisen aikana aloimme jo nähdä savuttomuuden hyviä puolia: kunto parani kohisten, ihon väri muuttui ja rahapussin pohjalla rupesi näkymään muutakin kuin nöyhtää. Vuoden kohdalla tupakanhimo äityi ankaraksi, mutta sitten se hävisi kokonaan. Nyt matkustelemme ja shoppailemme tupakkarahoillamme. En ikinä olisi ryhtynyt savuttomaksi, jos olisin tiennyt, kuinka vaikeaa se on! Mutta: voi, kun olisin tehnyt tämän jo ajat sitten...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit845994KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3105006Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202638Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei462578Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852741784Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1021649Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171511- 1051407
Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331373seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1181356