Luin Kuvalehdestä pääkirjoituksen ja kulttuurisesta omimisesta artikkelin. Tuli taas mieleen, että on toimittajien vaikea kirjoittaa aiheesta, josta heillä on minimaaliset tiedot. Ei pitäisi tarttua aiheisiin, joissa on haastateltavien vietävissä. Suomen kuvaöehtihän aikoinaan julkaisi kuvan Sallan "saamelaispuvusta". Mallin on kehittänyt Suomen matkailuyritys 1930- luvulla matkoiluhotellien tarjoilija-asuksi.
Toimittajan tiedot
SKnTilaaja
2
236
Vastaukset
- TotuusSattuuQC
Kertoisitko että missä kohdissa SK:n artikkelissa toimittaja oli haastattelemiensa vietävänä?
- syökää.jäkälää
Saamelaisten olisi syytä pukeutua vain omiin saamelaisasuihinsa. Kaikki muu on muiden kulttuurien omimista.
Myöskään taloissa asuminen ei kuulu saamelaiskulttuuriin, vaan on muilta varastettu tapa. Auto ja moottorikelkka on syytä hylätä heti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614418KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1523261Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492544Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?532524- 1102235
- 241893
- 231662
- 301626
- 1691530
- 361265