Myös neaderthalin ihmiset uskoivat tuonpuoleiseen. Se on yksinkertaisin ja järkevin selitys sille miksi neanderthalin ihmiset haaskasivat aikkaa ja kalliita työkalujan monimutkaisiin rituaalihautauksiin. Neanderthalin ihmiset siis kaivoivat hautakuopan, hautasivat vainajat sikiöasentoon, sekä asettivat ruumiin viereen aseita ja työkaluja. Tämän jälkeen neanderthalin ihmiset peittivät vainajan kukilla, okralla ja punamullalla, kasasivat päälle maa-ainesta ja peittivät sitten haudan kivillä petojavarten. Jos he olisivat haudanneet vainajat vain hyötytarkoituksessa, miksi tuhlata punamultaa, okraa, aseita ja työkaluja. Olisi jännä tietää millainen tuo neanderthalin ihmisen tuonpuoleinen oli. Muuta selitystä neanderthalin ihmisten hautausrituaalille ei ole pystytty keksimään. Harmi vain, ettei yhtään neanderthalilaista jäänyt sitä meille kertomaan. Taudit, nälähätä ja seksi ajoi lajin sukupuuttoon. Tämä kuitenkin todistaa sen että tämänpäivän uskovaiset elävät yhä neanderthalin ihmisen tasolla.
Uskonnot eivät ole nykyihmisen keksintö
NeanderthalinUskovainen
8166
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Aika iso maailman ihmisestä elää siis sillä tasolla, koska ateisteja on vain pieni määrä maailman ihmisistä.
Neandertalin ihmiset uskoivat Semokseen, joka onkin ainoa, oikea ja elävä jumala. Myöhemmin keksitty kristinusko menee harhaladuille. He ovat vääräuskoisia, aivan kuten muslimitkin. Vain Semokseen kannattaa ja pitää luottaa.
Meissähän on pieni määrä risteymisen tuloksena saatuja neanderhalin geenejä. Ehkäpä uskonharhaisten harhaisuus voidaan rikastuneilla neanderthaleilta perityillä geeneillä.
Ainakin eräiden lahkojen lisääntymiskäytäntö tuntuu melkolailla primitiiviseltä.
Minä tyydyn vastaukseen
- bonobot keksi rakkauden -
ja sinä toit minulle sen.
Missasit juuri kaksi vitsiä. Ensinnäkin, bonobot on ihmisten lähisukulaislaji, joka tunnetaan erityisesti lajin harjoittamasta promiskuteetista. Vitsin toinen osa oli viittaus Kaija Koon ikiärsyttävään biisiin 😁
Tunnen molemmat, mutta yksinkertaisuuttani en vieläkään ymmärrä missä kohtaa tulisi nauraa.
Siksi luin lausuntoni uudelleen je sehän oli ihan /cstä.
Primitiivisellä tasolla ollessaan ihminen automaattisesti pitää kaikkea näkemäänsä jolle ei selitystä keksi jonkun korkeamman voiman tekemäksi/ylläpitämäksi, koska vaihtoehtoja ei ollut.
Nykyiset ns. uskovaiseksi itseään tituleeraavat ovat samaa sakkia jäätyään evoluution kehityksestä ulos, kun ymmärrys ei muuhun yllä.
Tätäkin hengen tuotosta voi pitää korkeamman voiman aikaan saannoksena.