Sattumasähkön tuotannon tukea lisätään taas sadoilla miljoonilla euroilla/vuosi.
Myönteistä asiassa on, että tuettavan tuulisähkön määrä alennettiin määrään 1,6 TWh/vuosi.
https://www.hs.fi/talous/art-2000005678003.html?ref=rss
UUSIUTUVAN energian tukijärjestelmää lähdettiin uusimaan, koska lähinnä tuulivoimalle suunnattu syöttötariffi lopetettiin pari vuotta sitten.
Sitä on yleensä pidetty epäonnistuneena liian hövelien säädösten takia. Tuulivoimaa on kyllä syntynyt, mutta se tulee veronmaksajille arvioitua kalliimmaksi ja voi viedä noin kolme miljardia euroa valtion varoja runsaan kymmenen vuoden aikana.
Alun perin hallitus tavoitteli uudella tukipaketilla sähköntuotantoa kaksi terawattituntia vuosittain, kun kapasiteetti olisi rakennettu.
Muutoksessa määrä vähennettiin 1,4 terawattituntiin. Säästyneellä rahamäärällä on tarkoitus tukea voimalaitoksia, jotka lopettavat ensimmäisinä kivihiilen käytön ja siirtyvät käyttämään uusiutuvia polttoaineita ennen kivihiilikiellon voimaantuloa.
Uusi miljoonatuki tuulivoimalle
9
327
Vastaukset
- tuuli.vei
Täsmennystä:
Tuettavan tuulisähkön lisämäärä on 1,4 TWh/vuosi ja lisätuki tuulivoimalle yhteensä satoja miljoonia euroja (kymmeniä miljoonia euroja/vuosi). - soutaa-huopaa
Toivoa vain sopii että huutokauppamenettely karsisi suurimmat "lehmäkaupat".
- Menneisyyttä
Tuulivoima on menneisyyden energiantuotantotapa. Nykyaikana tuulivoimaa tarvitaan lähinnä purjeveneiden liikuttamiseen. Siinäkin on muistettava, jos ei tuule purjevene ei liiku. Jos tuulee liikaa purjevene ei lähde vesille.
- vihaksiPistää
Tämä oli hallitukselta viimenen niitti. Niiltä otetaan, joilta helpolla saadaan ja hyville veljille jaetaan. Tehottomista tuistahan piti luopua, mutta rahaa vaan lapiodaan lisää kaverien pankkitileille.
Haistatan pitkät tälle maalle ja muutan heti valmistuttuani ulkomaille.- TuhlarinKuolema
Miks kannattaa yrittää, kun valtiokaan ei yritä?
- Anonyymi
Luuletko, ettei ulkomailla rahaa lapioda kavereiden pankkiin?
- Täysydinsähkösopimus
Haluaisin tehdä täysydin-sähkösopimuksen. Mistä löytyy ?
- Anonyymi
Vaikea kysymys kun ei edes halvinta sekasähkön myyjää löydy. Tuoye on kaikille sama kun jakeluverkosta sähkön ostaa, mutta yleisesti vieläkin naamioidaan aivan muuksi.
- Anonyymi
Ydinvoimasähköön pitäisi lisätä käytetyn uraanin tallentamiseen jälkipolville kuluva rahamäärä, mikä on useita miljardeja. Se pitäisi maksattaa täysydinsähkön käyttäjiltä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,1284639Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu293377- 203315
Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt472979Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka512965Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222839Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod182590Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132315- 92199
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142135