Tässäpä hyvä ja pitkä juttu tuulivoimasta euroopassa joka naurattaisi, jos se ei pitäisi paikkaansa
http://hannuaro1.puheenvuoro.uusisuomi.fi/255212-huijaritarina-tuulivoimasta-osui-ja-upposi-suomessa
Tuulivoiman valheita ja niiden paljastuksia
8
357
Vastaukset
- vihaksiPistää
Tuulivoimaan perehtymisen myötä minulle selvisi kuinka korruptoituneessa yhteiskunnassa elämme. Alalla on aivan älyttömästi lobbausta ja hyväveli-verkostoja.
Jo se, että miksi yhden alan yritystukia taas lisättiin, vaikka turhista yritystuista on nimenomaan haluttu eroon. - vai onko sittenkään haluttu?- Antti_Kalevi
Kaikki juontaa vuoteen 2010 jolloin tukiaista päätettiin silloisen elinkeinoministerin aloitteesta. Nyt sattumoisin hänen perheesä jäseniä on mukana näitä tukiaisia saamassa. Nykyinen hallitus haluaa päästä tukiaisista eroon mutta ainakin yksi hallituspuolue haraa vastaan. Budjettirahoista momentilta maksetaan joka vuosi tolkuttomasti. Vapaa kilpailu olisi toivottavaa.
- Energia.pohtija
Valtio valitta ylimäärisistä kuluista ministerin suulla, mutta vasta nyt pyritään tosissaan eroon kilpailua vääristävistä tukiaisista. Siinähän jo yhden ministeriön osuus vähenisi jos vihdoin tukiaista päästäisiin eroon. Reilu tuotantokilpailu puhdistaisi myös tuulivoiman ryvettyneen maineen.
- Anonyymi
Energia.pohtija kirjoitti:
Valtio valitta ylimäärisistä kuluista ministerin suulla, mutta vasta nyt pyritään tosissaan eroon kilpailua vääristävistä tukiaisista. Siinähän jo yhden ministeriön osuus vähenisi jos vihdoin tukiaista päästäisiin eroon. Reilu tuotantokilpailu puhdistaisi myös tuulivoiman ryvettyneen maineen.
Voimaloille tehtävät tiet ja sähkölinjat tuhoavat paljon metsää ja siinä sitä olisi elokapinaporukalle hyvä aihe mielenosoituksiin.
- Anonyymi
Mielipiteitä, mielipiteitä. Mielipide ei ole muuta kuin yksilön omiin havaintoihin ja niiden tulkintoihin perustuva, joskus hyvinkin puolueellinen näkemys.
Tänä päivänä nuo tämän palstan kommentoijien ja linkkien takaa löytyvien "filosofien" näkemykset alkavat olla lähinnä vain huvittavia. - Anonyymi
Tuulivoima on maaseudulla haittaenergiaa.
- Anonyymi
Tuulivoimalat päästävät luontoon tuhansia litroja öljyä.
- Anonyymi
Kyllä sattumaenergia joskus toimiikin, mutta tieyhteydet ja siirtolinjat tuhoavat metsiä, mutta siitä ei saa puhua.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110964
- 525240
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452453- 302143
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131711Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421554Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301251Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351186Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892