Onko länsimaalaiset vähentyneet Thaimaassa vai onko intialaisten, turkkilaisten ym. vastaavien määrä kasvanut? Ei näy länsimaalaisia katukuvassa enään samassa määrin mitä joitakin vuosia sitten.
Länsimaalaiset poissa
4
235
Vastaukset
Kun katsoo Thaimaa turistien määrien kehitystä vaikkapa viimeisen 10v. ajalta, niin "länsimaalaisten " (eurooppa, yhdysvallat, kanada, australia) matkailijoiden määrä on tänä aikana lisääntynyt "vain kohtalaisesti" tai joidenkin maiden osalta hieman jopa laskenut, mutta mitään kovin isoja muutoksia ei eurooppalaisten määrissä ole tapahtunut kymmenen vuoden seurantajaksolla, mutta kun muiden matkailijoiden määrä on "räjähtänyt käsiin", niin "länsimaalaisten" matkailijoiden suhteellinen osuus on pienentynyt paljon.
Thaimaassa kävi vuonna 2017 noin 35miljoonaa ulkomaista turistia, joista noin 9.8milj. oli Kiinasta (yli kymmenkertaistunut vuodesta 2007), ja 9.2milj. (kolminkertaistunut vuodesta 2007) oli ASEAN maista (kaakkoisaasian yhteistyö järjestö, eli Malesia, Indonesia, Filippiinit yms. eli Thaimaan lisäksi 9 muuta lähi-alueella olevaa maata).
Muista Aasian maista isoimpia turistimääriä kävi Etelä-koreasta 1.7milj., Japanista 1.5milj. ja Intiasta 1.4milj.
Isoin "länsimaa" turistien määrässä oli Venäjä noin 1.3milj. kävijällä. sitten Yhdysvallat 1.1Milj., Britit 1.0Milj. Saksa ja Australia 0.8Milj. ja Ranska 0.7Milj.
Eli se mitä tilanteessa on tosiaan muuttunut viimeiseen kymmeneen vuoteen, on se että Thaimaan ulkomaan matkailijoiden määrä on noussut noin 14milj. vuosittaisesta matkailijasta yli 34milj. matkailijaan, ja tuo kävijöiden kasvu on tullut hyvin pitkälti muualta kuin eurooppalaisperäistä väestöä olevista maista.
Kun aikaisemmin Thaimaan turisteista oli noin 50%:a (tai osassa kohteista jopa yli) oli tuota länsimaista väkeä, nyt heidän osaas Thaimaan matkailijoista on enään luokkaa 20 - 25%:a ja se muutos tosiaan näkyy selkeästi Thaimaan turistikohteissa.
Ja syy tosiaan ei ole se, että Thaimaan matkailu olisi länsimaista vähentynyt, vaan se että KASVU on tullut hyvin pitkälti muista maanosista.- kohtasataapaskaa
"Ja syy tosiaan ei ole se, että Thaimaan matkailu olisi länsimaista vähentynyt, vaan se että KASVU on tullut hyvin pitkälti muista maanosista."
Juuri näin, tämänhän jokainen Thaimaassa käynyt on voinut todeta omin silmin, toki asia varmaan hiekkaharjusta googlella matkustettaessa voi näyttää erilaiselta, ja krapuloistaan herättyään jompikumpi tai jopa molemmat sankarit (lerppa, aviomies) siitä tulevat pian meille "erikoisasiantuntija-lausunnon" antamaan... - TaisiJoSataa
kohtasataapaskaa kirjoitti:
"Ja syy tosiaan ei ole se, että Thaimaan matkailu olisi länsimaista vähentynyt, vaan se että KASVU on tullut hyvin pitkälti muista maanosista."
Juuri näin, tämänhän jokainen Thaimaassa käynyt on voinut todeta omin silmin, toki asia varmaan hiekkaharjusta googlella matkustettaessa voi näyttää erilaiselta, ja krapuloistaan herättyään jompikumpi tai jopa molemmat sankarit (lerppa, aviomies) siitä tulevat pian meille "erikoisasiantuntija-lausunnon" antamaan...Ei päivää ilman tuon kaltaista, täytyy todella olla pää kipee.
- PyydettyLausunto
kohtasataapaskaa kirjoitti:
"Ja syy tosiaan ei ole se, että Thaimaan matkailu olisi länsimaista vähentynyt, vaan se että KASVU on tullut hyvin pitkälti muista maanosista."
Juuri näin, tämänhän jokainen Thaimaassa käynyt on voinut todeta omin silmin, toki asia varmaan hiekkaharjusta googlella matkustettaessa voi näyttää erilaiselta, ja krapuloistaan herättyään jompikumpi tai jopa molemmat sankarit (lerppa, aviomies) siitä tulevat pian meille "erikoisasiantuntija-lausunnon" antamaan...No annan "asiantuntijalausunnon" pyydettäessä muistamaan taannoista lausumaani Santun käydessä kotikaupungissani, että varo kadulla käveleviä kiinalaisia, ne pitää ajorataa kävelytienä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t744888- 332741
- 402514
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin261943Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401842- 881671
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251612- 1651544
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241348Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät941200