Putin elää eri maailmassa

Putin ei ymmärrä Venäjän ulkopuolisen maailman politiikkaa, diplomatiaa, kulttuuria, taloutta, urheilua, ei ymmärrä eläin ja kasvikuntaa, ei huumoria eikä tragediaa, ei ymmärrä ....
... ja mikä pahinta, Putin elää meille vieraassa vanhavenäläisessä arvomaailmassa ja kuvittelee, että voi pakottaa muitakin tähän tsaristisen-stalinistiseen "kafkamaiseen" pelon hallintoon.

https://www.verkkouutiset.fi/kreml-teki-virhearvion-vladimir-putin-ei-ymmarra-eurooppaa/
48513
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 48

Vanhimmat

... säälittävä tapaus.

1Äänestä
  • ... jo kauan sitten. Ei elä tässä maailmassa.

    2Äänestä

Aloitukset ja itse niihin vastaaminen ovat todella säälittäväviä.

Äänestä
  • Totuuden kertominen on tiltulle vaikeaa sietää.

    2Äänestä

  • Venäjä on valheiden saastuttama muinaisjäänne dinosarusten ajalta.

    1Äänestä

Putin on täysin sivistymätän JUNTTI!

KGB:n turakki.

Putin on malliesimerkki siitä millainen maan johtajan EI PIDÄ olla.

2Äänestä

Putin on tehnyt täydellisen virhearvion.
"Kaiken kaikkiaan Venäjän ulkopolitiikka on kuitenkin lujittanut Euroopan tahtoa. Kuten neuvostoaikana, myös nyt eurooppalaiset ja amerikkalaiset voivat kiittää Kremliä läntisen päättäväisyyden vahvistamisesta, Courtney ja Haltzel toteavat."

1Äänestä

Putin on sangen fiksu, viisas ja pohdiskeleva ainakin verrattuna amerikkalaiseen koomiseen virkaveljeensä vielä tätä nykyä.

Äänestä
  • Putin on ahne pikkusielu, jota kiinnostaa vain valta ja mammona. Miljarditolkulla rahaa veroparatiiseissa bulvaanien tileillä. Pitää hallintoonsa kuuluvien taloudet hyvässä kuosissa ja kas - tyhmä kansa kiittää.

    2Äänestä

  • Voihan sitä tietysti verrata myös vaikkapa apinaan.

    1Äänestä

  • kaikki.on.suhteellista kirjoitti:

    Voihan sitä tietysti verrata myös vaikkapa apinaan.

    Khöm .... Kurkiauran johtajalinnun vertaaminen apinaan, on suuri ja anteeksiantamaton loukkaus apinoita kohtaan. ;-)

    IMHO.

    1Äänestä

  • Fiksu? Ei nyt sentään, mutta kansan hyvää keskitasoa varmasti. Sellainen tyypillinen pikkuvirkamieshän putin on.

    Ja kai jos putin olisi fiksu, se jotenkin tulisi ilmi? Esim. puheet mitä putin pitää on tylsähköjä katkeruuden ja uhoamisen värittämiä jaarituksia - eihän sillä miehellä ole näkemyksiä mistään. Parhaimmillaan putin saa aikaan jonkinlaisen konservatismia ja "vakaita arvoja" puolustavan ja homoja ja länsimaita ja Natoa venäjän vihollisiksi kiihottavan puheentapaisen, eipä juuri muuta.

    Oikeastaan kaikki putinin puheissa on arvostelua, viholliskuvien ylläpitoa ja banaalia kansankosiskelua. Rakentavia elementtejä tai järkevää näkemystä siitä mihin venäjää pitäisi kehittää saa hakemalla hakea eikä löydä sittenkään.

    Ennen tulemistaan nostetuksi johtoon putinin ura oli täysin keskinkertainen, jopa sen alle. Parhaiden työvuosiensa jälkeen mies oli köyhä kuin kirkonrotta ja joutui turvautumaan vanhempiensa apuun vielä keski-ikäisenä.

    Jos nyt ihan oikeasti vertaa keskinkertaista putinia todella älykkääseen johtajaan kuten vaikkapa Barack Obamaan niin onhan ero kuin yöllä ja päivällä. Joka muuta väittää tekee itsestään narrin.

    1Äänestä

Myös tämän palstan "tiltutus" on mennyt täysin metsään.
Suomalaisen maalaisjärjen aliarvioiminen kostautuu kuten Talvisodassa.

1Äänestä

Mäki elän konservatiivisessa maailmasa, missa Jumala on bossi ja te ootte lampaita. Nii ja kusen päällene

Äänestä
  • Moskovan pienillä kägösillä on sairaat toiveet, mutta niin on Venäjälläkin.

    Ei ihme, ettei Venäjää ja sen trolleja arvosteta homehtuneen jätöksen vertaa.

    1Äänestä

Eurooppa ei pelkää Venäjää !
"Venäjä pyrki sotaisalla retoriikallaan kaatamaan Puolan, Tšekin ja Unkarin Nato-pyrkimykset. Pelottelu ei silloinkaan tuottanut tulosta, vaan puolustusliiton ovet kolmelle entiselle Varsovan liiton jäsenmaalle pysyivät avoimina."

1Äänestä

EU:n johtavat poliitikot tietävät tämän, Usa:ssa tiedetään, YK:ssakin tiedetään.

Vain Venäjän kansalaiset eivät tätä ymmärrä.
Joissakin läntisissä ääriliikkeissä eletään samaa putinismin harhamaailmaa.

2Äänestä

Onneksi Trump ymmärtää, niin se tasapainottaa tilannetta sopivasti.

Äänestä
  • Voiko toisen typeryyttä puolustella sillä, että toinenkin on typerä ?

    1Äänestä

PUTINI ON RAKKAUTENI LÄHDE ! Sivistynyt ja komea ! Rikkaus on vain plussaa !

Äänestä

Miksi pitäisi ymmärtää länsimaista Natofasista maailmaa?Länsimaidenkin pitäisi ymmärtää enemmänkin Venäjän ortodoksis-kristillistä arvomaailmaa.Miksi Putinin ymmärtää länsimaiden rappeutunutta arvomaailmaa,homokulttuuria jne?

Äänestä
  • Venäjän ulkopuolinen maailma on varsin laaja ja avara.
    Olisi ehkä viisasta tutustua tuohon outoon Venäjää ympäröivään alueeseen ja sen kansoihin.

    Putin on kuin lapsi leikkikehässä Legopalikoiden kanssa.

    1Äänestä

Osa ryssisttä hiffaa putinin tuhoon tuomitun " kävely-tyylin " mutta suurin osa konttaa putinin jäljessä kuin makkarapalaa kerjäävät pihapiskit .

1Äänestä

Typerää löpinää, ei voi olla aikuisten kertomaa....?

Äänestä
  • Kyllä se on, usko pois. Järkytys voi olla sinulle PureJenkki kova kestää, ota rauhallisesti.
    Joskus lapsella on vaikeuksia kohdata todellisuus.
    Jätä sinäkin Legoleikit ja astu aikuisten maailmaan.

    1Äänestä

Onneksi Suomen us-trollit ei päätä kuka on Venäjän presidentti

Äänestä
  • Niin, eipä meillä siihen mitään sanomista, asian päättää Putin.

    1Äänestä

  • Onneksi Suomen stallarit eivät (tällä kertaa) päättäneet, kuka meillä on presidentti!

    1Äänestä

Putinin keskiaikainen valankäyttö on auttamatta taakse jäänyttä elämää. Demokratiaa ja ihmisoikeuksia kunnioittavat periaatteet eivät taivu edes ydinaseilla uhkaamalla.

"Kenties oman valtansa luonteen vuoksi Venäjä arvostaa liikaa sotilaallisten toimien tehokkuutta, mutta poliittista ja taloudellista pääomaa liian vähän. Tämän vanhentuneen prisman läpi tarkasteltuna Eurooppa näyttää Kremlin silmissä Yhdysvaltain heikolta sisarelta. Virhearvio on johtanut Venäjän toistuvasti erehtymään, minkä vuosikymmenten turhautuneet ponnistukset eurooppalaisten jakamiseksi ja heidän erottamisekseen Yhdysvalloista osoittavat."

1Äänestä

Putin ei elä kaksoisstandardien kanssa kuten USA, Nato, Israel ja EU. Näitä kaksoisstandardeja ei länsimainen järkimies ymmärrä, natotiltu toki ymmärtää! TISRK- PISTE.

IMHO.

Äänestä
  • Minusta vaikuttaa, että sinä et nyt itse oikein ymmärrä mitä kirjoitat.

    1Äänestä

  • Ehkä et itse ymmärrä, mitä luet?

    Äänestä

  • YmmärrysHoi kirjoitti:

    Ehkä et itse ymmärrä, mitä luet?

    Jotain yksinkertaisia "standardeja" näille tiltujen kirjoituksiin pitäis kyllä saada.

    1Äänestä

JoBäckman:
"Miksi pitäisi ymmärtää ..."

Oletko tuota mieltä? siis että ei tarvitse Putinin ymmärtää Eurooppaa?

Miksi sinä sitten kirjoittelet tänne valeitasi, miksi meidän pitäisi sinua ymmärtää. Pysyttele omiesi piirissä typerine ränkytyksinesi. Mitä tänne tulet Putinin sanomaa suoltamaan. Jos ei Putinin ole syytä yrittää ymmärtää Euroopan arvomaailmaa, kulttuuria ym. politiikkaa, niin miksi meidän pitäisi hänen maailmaansa yrittää ymmärtää. Mikä kutsumus sinulla on yrittää saada muut ymmärtämään Putinin politiikkaa. Jättäisit läntisen arvomaailmamme rauhaan ja säästäisit meidät typerältä vääristelevältä propagandaltasi.

Kuuleppas Bäckmanin poika, asiahan on niin, että meidän on tässä yhteisen pallon pinnalla vähän niinku pakko yrittää ymmärtää toisiamme. Älä viitsi tuollaista roskaa kirjoittaa.

1Äänestä
  • Hyvä että asia herättää keskustelua.Länsi on yrittänyt epätoivoisesti ajaa Venäjän vastaista propagandaa on olympiabannaa venäläisille,keksittyjä myrkytyksiä ,kaasuiskuja Syyriassa.jne.Eiköhän Lännen pidä hyväksyä Venäjän arvomaailma vaikka se on erilainen.Suomalaiset nielevät kakistelematta Lännen propagandan mutta minä en.

    Äänestä

  • JoBäckman kirjoitti:

    Hyvä että asia herättää keskustelua.Länsi on yrittänyt epätoivoisesti ajaa Venäjän vastaista propagandaa on olympiabannaa venäläisille,keksittyjä myrkytyksiä ,kaasuiskuja Syyriassa.jne.Eiköhän Lännen pidä hyväksyä Venäjän arvomaailma vaikka se on erilainen.Suomalaiset nielevät kakistelematta Lännen propagandan mutta minä en.

    Venäjä on syyllinen kaikkeen esitettyyn.

    Pakotteet ei poistu ennenkuin ryssä poistuu Ukrainasta ml. Krim ja korvaa aiheuttamansa vahingot esim. malesialaiselle lentoyhtiölle sekä koneen matkustajien omaisille.

    Myös Venäjän suorittama myrkkyisku Englantiin on sovitettava.

    Ennen KAIKKIA NÄITÄ Venäjä ajetaan armotta pakotteilla nurkkaan.

    Tyhmä ryssä!

    1Äänestä

  • JoBäckman kirjoitti:

    Hyvä että asia herättää keskustelua.Länsi on yrittänyt epätoivoisesti ajaa Venäjän vastaista propagandaa on olympiabannaa venäläisille,keksittyjä myrkytyksiä ,kaasuiskuja Syyriassa.jne.Eiköhän Lännen pidä hyväksyä Venäjän arvomaailma vaikka se on erilainen.Suomalaiset nielevät kakistelematta Lännen propagandan mutta minä en.

    "Eiköhän Lännen pidä hyväksyä Venäjän arvomaailma..." , sanoo bäckmanni

    - matkustajakoneen pudotus
    - Krimin / itä-Ukrainan invaasio
    - kemiallisten aseiden käyttö
    - Aleppon pommitus
    - Skripalien myrkytys

    Jos tämä toiminta, sen hyväksyminen tai noista valehteleminen on Venäläistä arvomaaillmaa, niin ei, ei pidä hyväksyä.

    1Äänestä

Skrpalien myrkytys oli itsemurhayritys
ASlöepon pommitus tappoi vain Isis porukkaa
Kemiallisista aseista ei todisteita.
Matkustajakoneen turma oli lentäjien virhearviointi huono sää

Äänestä
  • Joko Venäjän antamat selitykset Skripalien myrkytykselle ovat ylittäneet sadan rajan.

    Valheistaan hölmö tunnetaan.

    1Äänestä

  • Matkustajakone pudotettiin BUK -ohjuksella, tästä ovat tutkijat yksimielisiä.
    Venäläisten joukkojen tunkeutuminen Ukrainaan on yleisesti nähtävissä.
    Kemiallisia aseita on käytetty Syyriassa, käyttäjiksi epäillään Syyriaa
    Aleppon pommituksessa ei ole mitään epäselvää, siviilejä kuoli paljon.
    Skripalit myrkytettiin, brittitutkinta epäilee venäläisiä.

    Selittelyt tapahtumista vastoin tutkintojen tuloksia ovat vähintäänkin epäilyksiä herättäviä.

    1Äänestä

  • Venäjän on aivan turha selittää yhtään mitään.

    1Äänestä

Onko se silta valmistettu pahvista ?

Äänestä

Putin ajelee siltaa paraatin keulilla paistatellen, köyhät eläkeläiset katselee ja taputtaa.

1Äänestä
  • Kovasti pomppuiselta näytti Putinin sillalla ajelu.

    Siis uusi silta ja nyt jo tuhannen laineilla.

    Ei ihan vakuuta.

    1Äänestä

Miten se voisikaan ymmärtää kun on kasvanut neuvostotunkiossa ja saanut oppinsa KGB:ssä. On väkisinkin monialaluuseri.

1Äänestä
  • Putin luulee olevansa suuri voittaja ja Venäjän kansan messias.
    Aivan kuin Hitler aikoinaan Saksassa.

    1Äänestä

  • Putinin nimeksi tulee: Kipusi-Kapusi-Putosi.

    1Äänestä

  • Koittakaas arvailla mite meni,- noin niinku muidenmielestä.
    Ette arvaa , myötähäpeää.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


mennyt.maailma kirjoitti:

Putin ei ymmärrä Venäjän ulkopuolisen maailman politiikkaa, diplomatiaa, kulttuuria, taloutta, urheilua, ei ymmärrä eläin ja kasvikuntaa, ei huumoria eikä tragediaa, ei ymmärrä ....
... ja mikä pahinta, Putin elää meille vieraassa vanhavenäläisessä arvomaailmassa ja kuvittelee, että voi pakottaa muitakin tähän tsaristisen-stalinistiseen "kafkamaiseen" pelon hallintoon.

https://www.verkkouutiset.fi/kreml-teki-virhearvion-vladimir-putin-ei-ymmarra-eurooppaa/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu