Ateistit ja evolutionistit ovat keksineet sellaiset käsitteet kuin objektiivinen ja subjektiivinen todiste. Sen perusteella he jakavat todisteet oikeisiin ja vääriin.  Oikea todiste heidän mukaansa on objektiivinen todiste ja väärä todiste on subjektiivinen todiste.
Uskoon perustuvat asiat he luokittelevat subjektiivisiksi väitteiksi, jotka eivät kelpaa todisteiksi, kun taas aistihavaintoihin perustuvat väitteet he luokittelevat objektiivisiksi ja oikeiksi todisteiksi.
Kyseessä on ovela juoni, sillä mikä tahansa asia, joka ei sovi heidän maailmankuvaansa voidaan luokitella subjektiiviseksi väitteeksi, koska kaikki asiat, mukaan lukien myös heidän omat aistihavaintonsa ja tieteelliset tutkimustuloksensa, edellyttävät uskoa. 
Kuitenkin, kun on kysymys luomisesta, uskonnoista tai maailmankatsomuksellisista asioista, niin totuus ei määräydy sen mukaan, perustuuko väite objektiiviseen vai subjektiiviseen todisteeseen.
Totuus määräytyy silloin aina sen mukaan, mitä Jumalan sana siitä sanoo.
Se, mikä on Jumalan sanan mukaista, on aina totuus, riippumatta siitä, onko se objektiivinen vai subjektiivinen.
Vastaavasti, se mikä on ristiriidassa Jumalan sanan kanssa, on valhetta, olipa väite objektiivinen tai subjektiivinen.
Totuuden ja valheen välisenä vedenjakajana toimii siis Jumala, eikä objektiivisuus tai subjektiivisuus. Jumala on kaiken Tuomari ja Hänellä on kaikki valta päättää, mikä on totuus ja mikä ei.
Jumalan sana on lopullinen totuus
15
321
Vastaukset
- Jumalan sana on kokonansa totuus. Jeesus sanoi minä olen tie, totuus ja elämä. Jos me riiputaan Jeesuksessa, niin me riiputaan kiinni totuudessa. 
 Jeesus ei sanonut olevansa vain tie totuuteen tai totuuden suunnan näyttäjä, vaan hän sanoi olevansa äärimmäinen totuus itse.
 Jeesuksessa on kaikki tiedon ja viisauden aarteet.
- Jostakin syystä en ole vähääkään yllättynyt siitä, ettet taaskaan tiedä mistään mitään. 
- <<Totuus määräytyy silloin aina sen mukaan, mitä Jumalan sana siitä sanoo.>> 
 Tarkoitat, että totuus määräytyy sen mukaan, mitä SINÄ satut pitämään Jumalan sanana ja sen oikeana tulkintana.
 Pidät omaa subjektiivista käsitystäsi totuuden mittana ja mitätöit täysin muslimin tai hindulaisen subjektiivisen käsityksen. Maailmankuvasi on täydellisen itsekeskeinen ja omahyväinen.- "Pidät omaa subjektiivista käsitystäsi totuuden mittana ja mitätöit täysin muslimin tai hindulaisen subjektiivisen käsityksen. Maailmankuvasi on täydellisen itsekeskeinen ja omahyväinen." 
 Pidän Jumalan sanaa totuuden mittarina.
- kunhan.kysynMark5 kirjoitti:"Pidät omaa subjektiivista käsitystäsi totuuden mittana ja mitätöit täysin muslimin tai hindulaisen subjektiivisen käsityksen. Maailmankuvasi on täydellisen itsekeskeinen ja omahyväinen." 
 Pidän Jumalan sanaa totuuden mittarina.Raamatusta on monia laitoksia, joissa on kielellisiä ristiriitaisuuksia. Mistä tiedät, mikä laitos on täsmälleen oikeassa? 
- Mark5 kirjoitti:- "Pidät omaa subjektiivista käsitystäsi totuuden mittana ja mitätöit täysin muslimin tai hindulaisen subjektiivisen käsityksen. Maailmankuvasi on täydellisen itsekeskeinen ja omahyväinen." 
 Pidän Jumalan sanaa totuuden mittarina.- Toistan: maailmakuvasi on täydellisen itsekeskeinen ja omahyväinen. En ole koskaan törmännyt kirjoittajaan, joka olisi sinua itsekeskeisempi ja sokeampi omalle omahyväisyydelleen. 
 
- ilkimyksen.päivystysLepakko ON lintu! 
- Mark. Olet filosofi. Langennut maailma eksyy ja eksyttää. 
- ”Vastaavasti, se mikä on ristiriidassa Jumalan sanan kanssa, on valhetta, olipa väite objektiivinen tai subjektiivinen.” 
 Eli väitteestäsi seuraa se, että Herra itse omin sanoin todistaa itsensä ristiriitaiseksi valehtelijaksi.
 3 Abrahamille, Iisakille ja Jaakobille minä olen ilmestynyt Jumalan, Kaikkivaltiaan nimisenä, mutta nimeäni Jahve minä en heille ilmoittanut.
 7 Herra sanoi Abramille: "Minä olen Herra[Jahve], joka toin sinut Kaldean Urista antaakseni sinun omaksesi tämän maan."- "Eli väitteestäsi seuraa se, että Herra itse omin sanoin todistaa itsensä ristiriitaiseksi valehtelijaksi." 
 Esittämääsi raamatunkohtaan olen vastannut ainakin jo kahdesti aikaisemmin kumoten sen vääräksi. Raamatussa ei ole ristiriitoja ja Jumalan sana on totuus.
- kunhan.kysynMark5 kirjoitti:"Eli väitteestäsi seuraa se, että Herra itse omin sanoin todistaa itsensä ristiriitaiseksi valehtelijaksi." 
 Esittämääsi raamatunkohtaan olen vastannut ainakin jo kahdesti aikaisemmin kumoten sen vääräksi. Raamatussa ei ole ristiriitoja ja Jumalan sana on totuus.Voiko Jumalan nähdä ja jäädä eloon? 
- Mark5 kirjoitti:- "Eli väitteestäsi seuraa se, että Herra itse omin sanoin todistaa itsensä ristiriitaiseksi valehtelijaksi." 
 Esittämääsi raamatunkohtaan olen vastannut ainakin jo kahdesti aikaisemmin kumoten sen vääräksi. Raamatussa ei ole ristiriitoja ja Jumalan sana on totuus.- ”Esittämääsi raamatunkohtaan olen vastannut ainakin jo kahdesti aikaisemmin kumoten sen vääräksi.” 
 Virkistä meidän muiden muistia ja kumoa uudelleen tuo ristiriita.
- jumala.on.krakkauskunhan.kysyn kirjoitti:Voiko Jumalan nähdä ja jäädä eloon? Ei voi. 
 Kyllä voi.
 
- Kiitos Mark5 kun jaksat valistaa pimeää maailmaa. 
 EDELLEEN
 Maailmaa ei voi ynnärtää, ellei noteraa henkimaailmaa. Ateismi-uskonto ei noteeraa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset8410431
- Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen"Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu1328667
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti906037
- Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueitanäin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään604198
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut484185
- Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueitasillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi804040
- Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessäänmutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät503699
- Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntäKriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi673139
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1133090
- Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliinja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali73087