Ateistit ja evolutionistit ovat keksineet sellaiset käsitteet kuin objektiivinen ja subjektiivinen todiste. Sen perusteella he jakavat todisteet oikeisiin ja vääriin. Oikea todiste heidän mukaansa on objektiivinen todiste ja väärä todiste on subjektiivinen todiste.
Uskoon perustuvat asiat he luokittelevat subjektiivisiksi väitteiksi, jotka eivät kelpaa todisteiksi, kun taas aistihavaintoihin perustuvat väitteet he luokittelevat objektiivisiksi ja oikeiksi todisteiksi.
Kyseessä on ovela juoni, sillä mikä tahansa asia, joka ei sovi heidän maailmankuvaansa voidaan luokitella subjektiiviseksi väitteeksi, koska kaikki asiat, mukaan lukien myös heidän omat aistihavaintonsa ja tieteelliset tutkimustuloksensa, edellyttävät uskoa.
Kuitenkin, kun on kysymys luomisesta, uskonnoista tai maailmankatsomuksellisista asioista, niin totuus ei määräydy sen mukaan, perustuuko väite objektiiviseen vai subjektiiviseen todisteeseen.
Totuus määräytyy silloin aina sen mukaan, mitä Jumalan sana siitä sanoo.
Se, mikä on Jumalan sanan mukaista, on aina totuus, riippumatta siitä, onko se objektiivinen vai subjektiivinen.
Vastaavasti, se mikä on ristiriidassa Jumalan sanan kanssa, on valhetta, olipa väite objektiivinen tai subjektiivinen.
Totuuden ja valheen välisenä vedenjakajana toimii siis Jumala, eikä objektiivisuus tai subjektiivisuus. Jumala on kaiken Tuomari ja Hänellä on kaikki valta päättää, mikä on totuus ja mikä ei.
Jumalan sana on lopullinen totuus
15
341
Vastaukset
Jumalan sana on kokonansa totuus. Jeesus sanoi minä olen tie, totuus ja elämä. Jos me riiputaan Jeesuksessa, niin me riiputaan kiinni totuudessa.
Jeesus ei sanonut olevansa vain tie totuuteen tai totuuden suunnan näyttäjä, vaan hän sanoi olevansa äärimmäinen totuus itse.
Jeesuksessa on kaikki tiedon ja viisauden aarteet.Jostakin syystä en ole vähääkään yllättynyt siitä, ettet taaskaan tiedä mistään mitään.
<<Totuus määräytyy silloin aina sen mukaan, mitä Jumalan sana siitä sanoo.>>
Tarkoitat, että totuus määräytyy sen mukaan, mitä SINÄ satut pitämään Jumalan sanana ja sen oikeana tulkintana.
Pidät omaa subjektiivista käsitystäsi totuuden mittana ja mitätöit täysin muslimin tai hindulaisen subjektiivisen käsityksen. Maailmankuvasi on täydellisen itsekeskeinen ja omahyväinen."Pidät omaa subjektiivista käsitystäsi totuuden mittana ja mitätöit täysin muslimin tai hindulaisen subjektiivisen käsityksen. Maailmankuvasi on täydellisen itsekeskeinen ja omahyväinen."
Pidän Jumalan sanaa totuuden mittarina.- kunhan.kysyn
Mark5 kirjoitti:
"Pidät omaa subjektiivista käsitystäsi totuuden mittana ja mitätöit täysin muslimin tai hindulaisen subjektiivisen käsityksen. Maailmankuvasi on täydellisen itsekeskeinen ja omahyväinen."
Pidän Jumalan sanaa totuuden mittarina.Raamatusta on monia laitoksia, joissa on kielellisiä ristiriitaisuuksia. Mistä tiedät, mikä laitos on täsmälleen oikeassa?
Mark5 kirjoitti:
"Pidät omaa subjektiivista käsitystäsi totuuden mittana ja mitätöit täysin muslimin tai hindulaisen subjektiivisen käsityksen. Maailmankuvasi on täydellisen itsekeskeinen ja omahyväinen."
Pidän Jumalan sanaa totuuden mittarina.Toistan: maailmakuvasi on täydellisen itsekeskeinen ja omahyväinen. En ole koskaan törmännyt kirjoittajaan, joka olisi sinua itsekeskeisempi ja sokeampi omalle omahyväisyydelleen.
- ilkimyksen.päivystys
Lepakko ON lintu!
Mark. Olet filosofi. Langennut maailma eksyy ja eksyttää.
”Vastaavasti, se mikä on ristiriidassa Jumalan sanan kanssa, on valhetta, olipa väite objektiivinen tai subjektiivinen.”
Eli väitteestäsi seuraa se, että Herra itse omin sanoin todistaa itsensä ristiriitaiseksi valehtelijaksi.
3 Abrahamille, Iisakille ja Jaakobille minä olen ilmestynyt Jumalan, Kaikkivaltiaan nimisenä, mutta nimeäni Jahve minä en heille ilmoittanut.
7 Herra sanoi Abramille: "Minä olen Herra[Jahve], joka toin sinut Kaldean Urista antaakseni sinun omaksesi tämän maan.""Eli väitteestäsi seuraa se, että Herra itse omin sanoin todistaa itsensä ristiriitaiseksi valehtelijaksi."
Esittämääsi raamatunkohtaan olen vastannut ainakin jo kahdesti aikaisemmin kumoten sen vääräksi. Raamatussa ei ole ristiriitoja ja Jumalan sana on totuus.- kunhan.kysyn
Mark5 kirjoitti:
"Eli väitteestäsi seuraa se, että Herra itse omin sanoin todistaa itsensä ristiriitaiseksi valehtelijaksi."
Esittämääsi raamatunkohtaan olen vastannut ainakin jo kahdesti aikaisemmin kumoten sen vääräksi. Raamatussa ei ole ristiriitoja ja Jumalan sana on totuus.Voiko Jumalan nähdä ja jäädä eloon?
Mark5 kirjoitti:
"Eli väitteestäsi seuraa se, että Herra itse omin sanoin todistaa itsensä ristiriitaiseksi valehtelijaksi."
Esittämääsi raamatunkohtaan olen vastannut ainakin jo kahdesti aikaisemmin kumoten sen vääräksi. Raamatussa ei ole ristiriitoja ja Jumalan sana on totuus.”Esittämääsi raamatunkohtaan olen vastannut ainakin jo kahdesti aikaisemmin kumoten sen vääräksi.”
Virkistä meidän muiden muistia ja kumoa uudelleen tuo ristiriita.- jumala.on.krakkaus
kunhan.kysyn kirjoitti:
Voiko Jumalan nähdä ja jäädä eloon?
Ei voi.
Kyllä voi.
Kiitos Mark5 kun jaksat valistaa pimeää maailmaa.
EDELLEEN
Maailmaa ei voi ynnärtää, ellei noteraa henkimaailmaa. Ateismi-uskonto ei noteeraa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1413908Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3533027Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt131937Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa101665Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41109- 71964
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38874Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23821- 69793
- 44784