sitten jossain yhteydessä törmäsin nettiosoitteeseen www.mormonismi.net.Eilen illalla taas lueskelin kys.sivuja.Kiitokset sivujen laatijalle.Tutustukaa ihmiset
kyseisiin sivuihin,jos eivät ole jo aiemmin tutut.
kyseisiin sivuihin,jos eivät ole jo aiemmin tutut.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Nuo esittämäsi ovat olleet täällä vaikka kuinka usein tyrkyllä. Vastalääkettä on sitäkin runsaasti. Mm.:
http:/www.mormonit.fi
http:/www.mormoni.net
http:/www.lds.org
http:/www.mormon.org
http:/www.jefflindsay.com
Ensinnäkin, se http://www.mormonismi.net on juuri nimenomaan vastalääkettä teidän siirapillenne ja höpöjutuillenne. Eikä sekään ole ainoa, jos nyt kerran otetaan englanninkielisetkin sivut esille.
Tässä muutamia:
http://www.lds-mormon.com
http://www.mormonismi.info/jamesdavid/
http://www.i4m.com/think/intro/
http://www.helpingmormons.com
http://www.realmormonhistory.com
http://www.exmormon.org
http://www.irr.org/mit
http://www.fiber.net/users/drshades/mormon.htm
http://www.2think.org/hii/map1.shtml
Yleensä kultteja koskevaa
http://freedomofmind.com/
miten kovasti kirkkoamme vastustetaan! Sekin todistaa jotain sen ainutlaatuisuudesta ja totuudesta. Onkohan muita uskontoja vastaan yhtä suurta vastustusta? En ole pitänyt tarpeellisena taistella mitään erityistä kirkkoa vastaan, joten en tiedä mikä on tilanne.
viestiesi lukija vähitellen vahvistua siitä, että ainoa siunaus, jonka jumala sinulle antoi, on suunnaton tyhmyys.
Oletkos ikinä käynyt lukemassa minkään muun uskonnon keskusteluja?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003
Ihmettelen miksi pitää koko ajan henkilökohtaisuuksia lausua Tapania kohtaan. Mies, joka aivan selvästi elää niinkuin puhuu ja ajattelee. En usko, että kukaan täällä sivustolla voi kutsua häntä tekopyhäksi. Miksi sitten koko ajan pilkata häntä tyhmäksi tms. henkilökohtaisuuksilla. Toivon, että jos joku todellakin on sitä mieltä voisi pitää tiedon itsellään ja antaa Tapanille vaikka jos ei muuta syytä keksi niin sen iän tuoman arvostuksen joka hänelle kuuluu.
Aivan samaa mieltä. Tapani on hyvä ihminen eikä tässä "keskustelussa" Saisikaan mennä henkilökohtiasuuksiin... voi vaikka se luuta tulla!
Olisi ihan kiva, voisimme me entiset mormonitkin kuunnella häntä vähän vakavammalla mielellä. Mutta kun mies valehtelee päin silmiä koko ajan jostain jonka me ihan hyvin tiedämme todeksi, koska olemme itse olleet MAP-kirkossa.
Jotkut vetoaa hänen vanhuuteensa. Minusta ikä ei merkitse mitään. Viisas ja älykäs voi olla nuori yhtä hyvin kuin vanha, ja vanhakin voi olla tyhmä ja typerä.
lukenut muitakin, mutta hyvin vähän olen siellä keskustellut. Lestadiolaiset ovat kiinnostaneet samoin katoliset ja ortodoksit. Uskonto - uskonto palstalla keskustelin joskus paljonkin, muttta tämä mormonismipalsta on niin vilkas, ettei edes eläkeläisenä tahdo riittää aikaa sitä seurata.
Tunsitko muuten erityistä mielihyvää leimatessasi minut tyhmäksi! Sellainen on muuten keskustelujen sääntöjenkin vastaista, sillä sellaisen lausuman ainoa tarkoit on loukata. -Eipä silti, olen niihin täällä tottunut, joten valuu kuten vesi tyhmän (?) hanhen selästä.
on juuttunut valheputkeen. Tuota valhetta hän hokee ilman, että osoittaa missä olisi valetta. Pyynnöistö huolimatta ei perusteluita tule.
"miten kovasti kirkkoamme vastustetaan! Sekin todistaa jotain sen ainutlaatuisuudesta ja totuudesta."
Tuota olet hokenut ennenkin. Mieti edes hetki perustelujesi pätevyyttä ennen kuin kirjoitat höpöjä! Edelleenkään se miten paljon kirkkoanne vastustetaan, ei todista millään lailla sen totuudesta ja ainutlaatuisuudesta.
Käyttäen samaa "logiikkaa":
"Tupakointi on terveellistä. Se, että niin moni väittää päinvastaista, on todiste tupakoinnin terveellisyydestä."
Kerropas Putkinen jotain perusteluita väitteillesi, että hän valehtelee. Mistä asiasta tarkalleen hän valehtelee? Kiitos.
Moniavioinen kirkon perustaja Joseph Smith ja nykyinen kirkon johtajanne, toisten selkänahasta revityillä rahoilla elelijä Hinckley.
joita täällä vastustetaan, mielestäsi tosia?
on jokaisessa kirkossa, joka opettaa Kristuksesta, mutta miksi kukaan tyytyisi vain osatotuuksiin, kun evankeliumin täyteyskin on tarjolla.
tuo vertaus eikä uppoa. Vastustus todistaa osaltaan aika paljonkin.
Joo, en ole yllättynyt, ettei se sinuun osu...
Aivopesua kokemattomat kuitenkin näkevät ihmeellisten "perustelujesi" läpi.
Tässä maailmassa on kovasti vastustettu sellaisiakin asioita, joita kuuluukin vastustaa: esim.
- kommunismia
- Amerikan ylivaltaa
- maksalaatikkoa
- perintöverotusta
- lahkoja, esim. mormonismia
Vastustus ei kuitenkaan kerro mitään asian oikeellisuudesta - ei suuntaan eikä toiseen.
Muistathan perustella vastauksesi tarkasti ja aukottomasti! Älä muuten vaivaudu vastaamaan.
Jeesuksen Kristuksen palautetusta kirkosta, kun tutkii sitä ja saa siitä todistuksen. Tutkijalle hyvät sivut ovat mm.:
http:/www.mormon.org
Oikeasta yläkulmasta löytyy kielivalikko.
Yksi kauttaviiva jäi pois
http://www.mormon.org
osoittaa paljonkin. Ei tietenkään mikä tahansa vastustus. Nuo aivopesuhöpinät ne vasta höpinöitä ovatkin ja lähenevät aivopesua elleivät olekin sitä. Vastustajien perustelut ovat sitä ja tätä, usein eivät mitään muuta kuin väitteitä valehtelusta ja aivopesusta.
vertaan kykene? Mistä kohta se totuus löytyy siitä kirkosta ja mikä se todistus on, jonka siitä saa?
et sinä muuten kovin uskottavalta kuulosta...???
Jos luulet, että voin kaataa sinulle todistuksesi kauhalla aivoihisi ja sydämeesi, niin et ymmärrä. Se on kuin suola, jota on maistetava, jotta tietää sen maun. Olen antanut sinulle "lautasella" sen jota sinun tulisi maistaa. Ennakkoluuloja tulisi samalla hallita, kuten uuteen ruokalajiinkin tutustuttaessa.
huomannut noita valehteluväitteitä ilman minkäänlaisia perusteluja? Tuskin on kyseenalaista liioin vastustuksen runsaus. Mihin vielä kaipaat perusteluja?
valehtelija -väitteitäsi, joku saattaa pitää sinua valehtelijana.
Mormonismin suola on pahaa. Pidän enemmän muista suuntauksista.
Kaikki suola ei ole ihmiselle hyväksi.
Mormoneilta puuttuu Jeesuksen tarkoittama suola, mutta sen tilalla on mitä lie kalsiumkloridia tai muuta ihmisravinnoksi kelpaamatonta suolaa.
Aivopestyksi aivan heti kun pääsit näille sivuille.
tunnusta.
ja jotkut pesevät olemattomia... Kaikilla taas ei ole pestävää.
Kuka tahansa joka noita sivuja lukee huomaa kyllä että, ok, faktojen seassa on sivujen ylläpitäjän viha (inho/tms...) nähtävissä... Ja sanoohan ko. sivujen ylläpitäjäkin että mormonikirkon perusta on mätä ja kirkossa ei ole hänen tietääkseen mitään hyvää.... Ai että hyvät sivut? ....
Miksi kiität siis sivujen laatijaa?
Jos ite olet olevinasi täysin rehellinen niin älä viitsi sit kanssa vääristellä.
"Ja sanoohan ko. sivujen ylläpitäjäkin että ... kirkossa ei ole hänen tietääkseen mitään hyvää"
Ei siellä sanota niin vaan näin:
"En näe velvollisuudekseni kehua järjestelmää, jonka olen tosiasioihin nojaten todennut perustuksiltaan mädäksi. Toki mormonismista varmasti voi löytää hyviä puolia, mutta ei nähdäkseni yhtään ainutlaatuista eli sellaista, mitä ei löytäisi muualtakin (esim. positiivisuutta edistäviä ajatuksia, kuten Valitut Palat tai Positiivarit). Joka tapauksessa olen sitä mieltä, että vaa'an kieli painuu silminnähden negatiivisen aineskupin puolelle. Valintahan on itsekunkin tehtävä omalta osaltaan."
Sitähän ko. sivujen ylläpitäjä kuitenkin tekee... :-)
"...olen tosiasioihin nojaten todennut perustuksiltaan mädäksi."
eli aloitetaan loanheittokamppalut :-)
Noooh... ehkä vähän sen sitten liioittelin... Mutta kuitenkin ko. sivujen ylläpitäjä sanoo: "Toki mormonismista varmasti voi löytää hyviä puolia, ..."
Eli ei itse usko että mormonismista niitä löytyy .. Mutta tietysti heti perään pistää takaportin...
Ja esim. se sivu temppeli-ihokkaista osoittaa minusta sekä erittäin huonoa makua, että täydellistä toisen uskon suvaitsevamattomuutta ja kunnioituksen puutetta...
jne... Sivut ovat siis täynnä faktoja ja väliin sivujen ylläpitäjä sitten pistelee omia kommenttejaan, jotka siis helposti sekoittuvat faktoihin tottumattoman lukijan silmissä... (ja aivoissa...:-)
on kyllä pakko sanoa suoraan se.
ja vain ja ainoastaan antimielessä tehty.
tutti suuhun äläkä hermoile.
Leimakirves heiluu: "asenteelliset sivut".
Onko niin, että juuri sinä olet niin merkittävä henkilö että sinua pitäisi uskoa aivan ilman perusteluita? Senkö pitäisi riittää, kun sinä sanot?
Tuollaisia tokaisuja pystyy kirjoittamaan kuka tahansa. Sinun "musta tuntuu hei" ei vakuuta.
on kaikki mormonien omat "käännytyssivut", eli suurin osa kaikista mormonien itsensä tekemistä mormonismia käsittelevistä sivuista. vain ja ainoastaan pro-mielessä tehty.