Outo Zopinox-ilmiö

Mitä ihmettä ? Zopinox teki viime yönä sellaisen ilmiön, että p i r i s t i sen sijaan, että nukahtaisi.
Aamuyöstä klo 4-6 välillä olin kummallisessa feikki-puoliunessa pari tuntia.
Se tuntui enemmän puolitajuttomuudelta kuin nukkumiselta, pelottavaa....
Enempää ei uni tullut.
Miksi Zopinox alkoi piristää ???
Melkein 10 vuotta olen käyttänyt ko. ainetta max 7,5mg yössä.
Nuppi hajoaa nyt vai mitä ?!
3213
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jostain joskus luin että jollekin voi tulla rauhoittavista lääkkeistä vastavaikutus eli vahvasti piristävä vaikutus. Voikohan olla jostain sellaisesta kysymys ?

Äänestä

Onkohan nyt niin että sinulle on tullut toleranssi lääkkeeseen ?
Pitkän käytön jälkeen annoksesi ei enää vaikuta ?
Voisiko toleranssi ilmetä niin, että jopa piristyy ?

Äänestä

Itse käytän tuosta sen 1/4 osan, jos ei auta niin otan toisen 1/4 osan ja jos sittenkään ei auta niin sitten valvotaan. Jos otan 3 perättäisenä päivänä niin seuraavina 3 päivänä on huonommat unet ilman lääkettä, joten mielellään sitä ei ota kuin pakon edessä.
Isommalla annoksella se voi piristää. Jos söit lähipäivinä jotain esim. greippiä joka tuplasi lääkkeen vaikutuksen? Tosin veikkaisin ennemmin toleranssia.

Nyt on varmaankin käynyt niin, että elimistö on tottunut lääkkeeseen ja kun otat sen tila muuttuu normaaliksi. Eli sellaiseksi kuin se olisi jos et ottaisi lääkettä ollenkaan. Runsas ruoka jne. hidasti imeytymistä ja lääkettä imeytyi normaalia vähäisempi määrä ja se sitten oikeasti valvottaa, aivan kuten vieroitus kyseisestä lääkkeestä.

Itsellä kokemusta 13v ajalta. En ikinä ota yli 3pv putkeen ja yli 3/4 tablettia. Taukoja voi olla kuukausia. Jos joudut syömään jatkuvasti niin pitäisi etsiä joku muu kuin z-lääke jo terveysriskien vuoksi.

Käy lukaisemassa apuja benzobuddies.org

Äänestä

Kommentoi aloitusta


what.the.hell kirjoitti:

Mitä ihmettä ? Zopinox teki viime yönä sellaisen ilmiön, että p i r i s t i sen sijaan, että nukahtaisi.
Aamuyöstä klo 4-6 välillä olin kummallisessa feikki-puoliunessa pari tuntia.
Se tuntui enemmän puolitajuttomuudelta kuin nukkumiselta, pelottavaa....
Enempää ei uni tullut.
Miksi Zopinox alkoi piristää ???
Melkein 10 vuotta olen käyttänyt ko. ainetta max 7,5mg yössä.
Nuppi hajoaa nyt vai mitä ?!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu