Ajelen voi sanoa työkseni raskaalla pakettiautolla. Ohituskaistat ovat mainio keksintö. Autossa on kahdeksankympin rajoitus. Usein kuitenkin eteen tulee niitä jotka ajavat mittarin mukaan kahdeksaakymppiä eli alinopeutta. Mutta heti kun tulee ohituskaista niin silloin uskalletaan kyllä ajaa vähintään esim yhdeksääkymppiä. Juuri silloin kun olisi tarkoitus ohittaa niin nämä sankarit kiihdyttävät alta pois. Kun ohituskaista loppuu niin saan sen auton kiinni ja joudun taas köröttelemään kymmeniä ja taas kymmeniä kilometrejä sen hidastelijan takana. Jotkut ei ole tosiaankaan ymmärtäneet ohituskaistan ideaa !
Ohituskaistalla uskaltaa ajaa kovaa
O
4510
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Näin se aina käy ja samaan tapaan ajellaan esim kehä kolmosta lännestä päin. Ennenkuin aukeaa kaksi kaistaa suuntaansa jono yleensä hidastuu 70-60 km/h ja sen jälkeen 90-100 mittariin. Ärsyttäviä jumipaikkoja. Mutta minkäs teet me suomalaiset ollaan sellaisia pellejä jotka haluavat kaikin keinoin pitää oman paikkansa eikä päästää ketään eteen.
.. ajellu jossain Heinolassa päin, toi on ihan normaalia toimintaa täällä päin, paitsi että täällä ajetaan 60-70km/h normaali tie osuudella. Olen tullut muutaman vuoden täällä asuttuani siihen tulokseen että Heinolassa ilmeisesti arvotaan vuosittain joku 5000 ajokorttia alku-asukkaille, ajo-taidon puute tai sääntöjen osaamattomuus ei ole este ajokortin saamiselle. Joku ihmetteli paikallislehdessä että miten täällä on niin kalliit liikenne-vakuutukset, johon paikallinen poliisi vastasi sitten sen minkä olen tiennyt jo vuosia: paikalliset ei osaa ja/tai ei välitä liikenne säännöistä, sitten aina kolisee kun tuuri loppuu..
Ärsyttävää ja jokseenkin suomalaista toimintaa. Kun ajelee ruotsissa niin ei usko silmiään, ohi päästetään ja autetaan aina. Kukaan ei taatusti paina rinnalla kaasua pohjaan. Ruotsalaista liikennekulttuuria ei voi kuin ihastella joka suhteessa.
sama on ainaki osassa etelän maissa.. kun pääsee "sisälle" siihen liikenteeseen ni jo vain sujuu.. ainaki mitä olen kahtena kesänä kyproksella ja parina kesänä bulgariassa ajanut.. se on se yhteispeli millä se sujuu..