SD-puolueesta

Oli aloitus SD-puolueen kannatuksesta, mutta siihen en pystynytkään kommentoimaan, kun tuli palvelin virhe.
Komenttini alla:

Ruotsissa taitaa olla blokkivaalit, jolloin suurimmaksi puolueeksi vaalivoiton myötä kohoaminen ei takaa hallituspaikkaa, toisin kuin Suomessa, jossa sillä pääsee pääministeripuolueeksi. Siinä tilanteessa, että blokit ovat tasavahvoja, blokkien ulkopuolinen puolue saattaa Ruotsissa päästä hallitukseen n. 35% kannatuksella. Onhan se silloin suurempi kuin mikään blokki.

Vaan voisi olettaa, että Ruotsissa on kohtalainen joukko äänestäjiä, jotka ovat jättäneet SD-puoluetta äänestämättä juuri sen vuoksi, ettei sitä huolita hallitukseen. Nyt nämä äänestäjät saattavatkin äänestää SD:tä, koska se on voitosta kamppailemassa.
9267
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Onko tässä jostakin uudesta puolueesta kyse, esim. Suomidemokraatit? Pitäisikö perussuomalaisten muuten muuttaa nimeä? Esim. tuollainen suomidemokraatti kuulostaisi ihan hyvältä, kun demokraattisuuteenhan monet viittaavat, jos ei olla diktatuurissa.

Äänestä
  • Jos luet, niin huomaat, että puhtaan Ruotsista. Kun kyse oli vastauskommentista, ei siihen tietenkään ihan kaikkea keskustelussa mainittua tullut.

    Äänestä

  • On olemassa eli suomidemokraatit.com

    Äänestä

Tiedoksi, "vielä-.yksi-puolue", Ruotsissa on syyskuussa eduskuntavaalit.
Ruotsidemokraatit(Sverigesdemokraterna) on sikäläinen hallitsematonta maahanmuuttoa ja islamia vastustava puolue, jonka kannatus on noussut.
SD:n teemoja ovat mm. sosiaalidemokraatit ja maltilliset eli sikäläinen kokoomus alkaneet ottaa omakseen, vaalihäviön pelossa.
Nyt vallassa on sosiaalidemokraatit, mutta saapas nähdä kuinka käy.

Äänestä

No+tämähän+on+Stefan+Löfven+on+ensimmäistä+kertaa+ottanut+maahanmuuttopolitiikasta+valehtelun+aseeksi+puoluekentän+vastustuksesta+huolimatta,+saattaa+tehota+näihin+kanelipullamössöihin+yksissä+vaaleissa+mutta+mitä+sitten+kun+tilanne+tulee+vaan+pahenemaan+vaan+entisestään.+Tosin+Ruotsissa+on+yli+miljoona+kehitysmaamuslimia+jo+nykyään+joka+on+yli+10%+väestöstä+niin+taitaa+olla+myöhäistä+enää+rypistellä+vastaan+koska+sehän+on+vain+viivytystaistelua+kunnes+kehitysmaamuslimien+määrä+ylittää+parissa+kymmenessä+vuodessa+maagisen+rajan+ja+Ruotsista+tulee+ensimmäinen+kehitysmaamuslimi+haittamaahanmuuttajien+Islamilainen+kalifaatti....

Äänestä
  • Nyt ollaan vaarallisilla vesillä ruotsin demarithan vilisee kehitysmaamuslimeita ja millä mandaateillamme ne voivat haukkua kantaruotsalaisia ruotsidemokraatien äänestäjiä fasisti natsirasisteiksi.... puolueelta menee yltiösuvakkimaine..... ja valehtelulla ei päästä kuin yksi vaalikausi eikä demarit vielä siinnä ajassa kerkiä Islamisoimaan ruotsia mieleisekseen kalifaatiksi....ja vaarana on että vielä enemmistö eli kantaruotsalaiset äänestävät sen jälkeen ruotsidemokraatit valtaan....

    Äänestä

Eikö hallalahon persut enää kelpaa kun pitäisi taas uusi sakki perustaa?

Äänestä

Löfvenin+sosiaalidemokraatit+ja+toisaalta+sikäläinen+kokoomus+todellakin+ovat+nyt+olevinaan+maahanmuuttoa+kiristämässä,+koska+pelkäävät,+että+äänestäjät+menevät+SD:hen.Jos+kuitenkin+tulee+pääministerin+paikka+jommalle+kummalle+puolueelle,+kuten+ennen,+niin+ei+se+meno+siitä++vaaliyön+jälkeen+sitten+muutu.Ja+miten+voisikaan,+kun+Ruotsilla+on+jo+paskat+housussa+eli+maa+pilalla.Vaikka+SD+saisi+25+%+äänistä,+voivat+nuo+kaksi+muuta+suurta+perustaa+keskenään+matutushallituksen+ja+jatkaa+SD:n+syrjäyttämistä+kuten+tähänkin+asti.Ruotsissa+saattaa+kyllä+tulla+SD:lle+jytky.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eiKirj kirjoitti:

Oli aloitus SD-puolueen kannatuksesta, mutta siihen en pystynytkään kommentoimaan, kun tuli palvelin virhe.
Komenttini alla:

Ruotsissa taitaa olla blokkivaalit, jolloin suurimmaksi puolueeksi vaalivoiton myötä kohoaminen ei takaa hallituspaikkaa, toisin kuin Suomessa, jossa sillä pääsee pääministeripuolueeksi. Siinä tilanteessa, että blokit ovat tasavahvoja, blokkien ulkopuolinen puolue saattaa Ruotsissa päästä hallitukseen n. 35% kannatuksella. Onhan se silloin suurempi kuin mikään blokki.

Vaan voisi olettaa, että Ruotsissa on kohtalainen joukko äänestäjiä, jotka ovat jättäneet SD-puoluetta äänestämättä juuri sen vuoksi, ettei sitä huolita hallitukseen. Nyt nämä äänestäjät saattavatkin äänestää SD:tä, koska se on voitosta kamppailemassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu